Тема 11. Негативний процес.
Будова особливості чорно-білих негативних матеріалів.
Сучасні фотоматеріали складаються з декількох шарів. На мал.7 зображена схема будови чорно-білого негативного матеріалу, де 4 – захисний шар захищає емульсію від механічних пошкоджень; 1 – емульсійний шар; 3 – підшар – служить для збільшення міцності з’єднання емульсії з підложкою; 2 – підложка; 5 – протиореольний шар – служить для покращення різкості зображення, захищає від ореолів, зменшує скручування фотоплівки.
Мал.8. Схема будови чорно-білого негативного матеріалу.
Емульсія включає в себе світлочутливу речовину – галогеніди срібла, розташовані в желатині. В результаті дії світла на фотографічний емульсійний шар в ньому спочатку утворюється невидиме приховане зображення, яке при проявлені перетворюється в видиме.
Частинки прихованого зображення невидимі, так як дуже малі. Після експонування йде проявлення, задача якого приховане зображення перетворити в видиме за рахунок значного збільшення частинок металевого срібла. Проявник виділяє приблизно в 50 міліардів разів більше атомів срібла чим це робить світло при експонуванні.
В склад проявника входить проявляюча речовина, яка в хімічному відношенні є востановлювач, здатний віддавати електрони другій речовині – в даному випадку іонам срібла.
Схематично процес виглядає так: електрони від проявляючої речовини поступають до центрів проявлення, від яких починається процес проявлення.
Хімічне проявлення проводять в розчині проявника. Для забезпечення потрібних умов проходження реакції проявлення, крім проявляючих речовин, добавляють також прискорюючі, захисні і противуалюючі речовини.
Розчинником є вода.
Проявляючі речовини: амідол, гідрохінон, гліцерин, метол, параамінофенол, фенідон.
Прискорюючі речовини: з зростанням лужності розчину швидкість проявника зростає: сода, поташ, їдкі луги, їдкий натрій та їдкий калій.
Зберігаюча речовина – сульфіт натрію.
Противуалююча речовина – бромистий калій –зменшує вуаль, знижує швидкість проявлення.