4. ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ СИСТЕМ
Експеримент є одним з основних методів наукових досліджень. Розрізняють два види експериментів - пасивні (спостереження) й ак-тивні (керовані). У першому випадку здійснюють тільки реєстрацію подій на входах та виходах системи. Прикладом спостережень є аст-рономічні дослідження. У цьому разі людина не має змоги будь-як впливати на досліджувану систему, а може тільки збирати й упоряд-ковувати інформацію про неї. При проведенні активного експеримен-ту здійснюється цілеспрямований вплив на деякі з входів. Як правило, дослідник прагне зафіксувати постійний рівень впливу на більшість контрольованих ним входів і цілеспрямовано змінювати його на одному чи декількох інших входах. Прикладом є дослідження залежнос-Ti сили струму в провіднику від напруги, що подається на його кінці. Єдиною змінюваною дослідником величиною є ця напруга. Всі інші icTOTHi фактори (матеріал зразка, його геометричні розміри, температура тощо) дослідник прагне підтримувати постійними.
За останш ЮОроюв поняття експерименту зазнало суттєвих змін порівняно з тим, як воно було напочатку сформульовано класич-ною фізикою. Сучасна теорія експерименту обґрунтовує такі особли-вості експериментальних досліджень.
1.
Існують явища, що можуть спостерігатися, які
або принципо-
во не допускають числової міри, або не можуть бути кількісно
описа-
ними на сучасному рівні розвитку науки, але
можуть фіксуватися в
"слабких"
("якісних") шкалах вимірювання та згодом враховуватися
при побудові та дослідженні моделей,
призначених для одержання
якісних висновків. Наприклад, важко
кількісно виразити, наскільки
політична програма однієї партп е більш адекватною потребам суспі-
льства, ніж програма іншої, наскільки рівень знань відмінника відріз-
няється вщ р1вня середнього студента й таке
інше.
2.
Існують спостереження, для яких
розпливчастість (невизна-
ченість) є невід'ємною природною властивістю.
Для їх обробки на
107
сьогодні розроблено відповідний математичний апарат, яким є теорія нечітких множин.
3.
Будь-які емпіричні дат мктять похибки. Існують
похибки,
що в принципі можуть бути усунуті чи зменшені
(помилки експери-
ментатора, сторонні впливи тощо). Поряд з
ними існують похибки,
яю е невід'ємною властивістю самого процесу
вимірювання (власні
шуми апаратури, квантові шуми, співвідношення
невизначеності то
що). Моделі, що перевіряються, мають містити
гіпотези не тільки про
досліджуваний об'єкт, а й про похибки вимірювань.
4.
Значного поширення набули статистичні вимірювання, тобто
оцінювання параметрів розподілів імовірності за реалізаціями випад-
кових процесів.
Результатом експерименту є виміри, що фіксуються у вигляді символів, номерів або чисел (різниця між номерами й числами поля-гає в тому, що номери служать лише для позначення та впорядкуван-ня різних об'єктів, арифметичш дп над ними є некоректними).
Вимір є алгоритмічною операцією, яка кожному стану спосте-режуваної системи ставить у відповідність певне позначення - число, номер чи символ. Така відповідність забезпечує наявність у результатах вимірів інформації про об'єкт спостереження. Потрібна дослідни-ку інформація може бути отримана за допомогою обробки експери-ментальних даних.
Питання. Якого типу експерименти найчастіше проводяться в організаційних системах?
4.1. Шкали найменувань
Розглянемо об'єкти, про будь-які два стани яких можна сказати, розрізняються вони чи ні. Крім того, зосередимо увагу на таких алгоритмах вимірювань, що різним станам системи ставлять у відповід-ність різні позначення, а еквівалентним (тотожним) — однакові. Тобто приймемо, що можливі стани об'єкта та їх позначення задовольняють таким аксіомам тотожності:
1. Або А = В, або А ≠ В.
2. Якщо А = В, то В = А.
3. Якщо А = В і В = С, то А = С.
108
Тут символ "=" означає рівність, якщо А і В - числа, і еквівален-тність (тотожність) - в інших випадках.
Припустимо, що кількість станів, які розрізняються (класів екві валентності), має певне (скінченне) значення. Кожному класу поста-вимо у відповідність позначення, яке відрізняється від позначень ін-ших класів. Вимірювання буде полягати у визначенні належності результату до того чи іншого класу еквівалентності. Множина символів, що позначають різні класи, утворює шкалу найменувань (рівнозначні терміни - номінальна шкала, класифікаційна шкала). К зручно вико-ристовувати для класифікації дискретних за своєю природою об'єктів. Прикладами таких шкал можуть служити сукупності держав світу, родів військ у Збройних силах України, будинків на певній вулиці тощо. При великш кшькост1 класів еквівалентності, зокрема при роз-робці систем поштових адрес, автомобільних номерів й ін., позначення зручно вводити ієрархічно. Шкали найменувань можна використо-вувати також і при описі неперервних об'єктів. У таких випадках не-перервна множина розбивається на скінченну кількість підмножин, кожна з яких утворює окремий клас еквівалентності. Межі класів часто є умовними, що в окремих випадках може породжувати проблеми. Зокрема, говорять про сім кольорів райдуги, але думки двох різних людей про те, яка довжина хвилі відповідає, наприклад, межі між си-нім та фіолетовим кольорами, як правило, не збігаються. В українсь-кій та російській мовах розрізнюють синій та голубий кольори, а в ан-глійській - вони позначаються однією назвою "blue", іноді голубий колір позначають словосполученням "light blue", тобто світло-синій. Іншим прикладом може служити часта розбіжність думок викладача й студента про те, яку оцінку варто поставити останньому на іспиті.
При обробці експериментальних даних, зафіксованих у номіна-льній шкалі, з самими даними можна виконувати тільки одну опера-цію - перевірку їх збігу чи розбіжності. Результат цієї операції можна виразити за допомогою символу Кронекера: δ= = ≠ 1: ij i {} 1: Xj ф хЛ ,
де xi, xj - записи різних вимірів. Із цими результатами можна виконувати бшып складш операцй", зокрема, розраховувати кількості збігів
п (кількість спостережень k-го класу nk = ∑δkj, n — загальна кількість
спостережень), обчислювати відносні частоти класів (pk = nk/n), порі-внювати щ частоти між собою тощо. При цьому необхідно стежити,
109
щоб з вихідними даними не виконувалися тяю дп, крім їх перевірки на збіг.
Завдання. Наведіть приклади застосування шкали найменувань.
4.2. Порядкові шкали
У багатьох випадках вимірювана ознака стану системи дає змо-гу не тільки ототожнити стан з одним із класів еквівалентності, а й порівнювати різні класи в певному відношенні. Якщо таке порівняння не здійснювати, то частина корисшн шформацп буде втрачена. У зв'я-зку з цим розроблеш бшып сильш вим1рювальн1 шкали, ніж шкала найменувань.
Наступною за силою після номінальної є порядкова (рангова) шкала. Порядкові шкали використовують, якщо класи, крім аксіом тотожності, задовольняють також таким аксіомам упорядкованості:
4. Якщо A > B, то B < A.
5. Якщо A > B і B > C, то A > C.
Прикладами шкал простого порядку є військові звання, рейтинги впливовості політиків, нумерація черговості тощо. У таких шкалах класи позначаються деякими символами, між якими встановлюються Ti самі відносини порядку, що й між класами.
Однак можлива ситуація, коли два класи не можна впорядкува-ти за перевагою, і вони вважаються рівними. Тоді замість аксіом 4 і 5 будуть виконуватися такі аксіоми:
4*. Якщо А < В, то А > В.
5*. Якщо А > В і В > С, то А > С.
Шкала, що відповідає аксіомам 4 i 5* , називається шкалою сла-бкого порядку. Прикладами таких шкал є впорядкування людей за ступенем споріднення з певними особами, студентських груп за курсами, працівників за стажем роботи й таке інше.
Разом з тим іноді виявляється, що деякі пари класів не можна порівняти між собою, тобто неможливо зробити вибір А > В чи В > А. У таких випадках вводять шкалу часткового порядку. Подібні шкали часто зустрічаються в соціологічних дослідженнях. У людей можуть
ПО
виникати труднощі при впорядкуванні за перевагою політичних пар-тій, улюблених занять, різних груп товарів тощо.
Характерною рисою порядкових шкал є те, що встановлення відносини порядку не дає інформації про відстань між класами. Тому над порядковими експериментальними даними, навіть якщо вони зо-бражуються числами, не можна виконувати різні дії, як над звичай-ними числами. Зокрема, не коректно знаходити вибіркове середнє порядкових вимірів. З цими числами можна виконувати тільки дві опе-рації - перевірку їх збігу чи розбіжності, а також визначення кращого результату спостережень. Остання операція формально може бути ви-ражена через різницю t = =− i j. Введемо індикатор позитивних чисел
п . ,
- функцію C(t) = {}1: t ≥ 0; 0: t < 0. Число Ri = ∑C()xi − xj , де n - кіль-
j=1 кість порівнюваних об'єктів ()1 ≤ Ri ≤ n, називають рангом i-го об'єкта.
Якщо має місце слабкий порядок, то частина спостережень збігається (така група спостережень називається зв'язкою), і всі вони одержують той самий (як правило, старший для них) ранг. Іноді використання старшого рангу є незручним. У таких випадках усім спостереженням присвоюється середній для зв'язки ранг (мідранг) або випадково - ранги від молодшого до старшого.
Обробка даних ґрунтується на використанні величин 8у та Ri.
Для цих чисел можна знаходити частоти й моди, вибіркові медіани (тобто спостереження з рангом Ri, найближчим до n/2), вибіркові ква-нтілі будь-якого рівня р (тобто спостереження з рангом Ri, найближчим до величини np, 0 < p < 1), коефіцієнти рангової кореляцп М1Ж двома серіями порядкових спостережень і таке інше.
При використанні порядкових шкал варто мати на увазі, що вони визначеш тшьки для заданого набору порівнюваних об'єктів. Для цих шкал немає загальноприйнятого чи тим більше абсолютного стандарту.
Завдання. Чому порядкові шкали є більш сильними, ніж шкала найменувань? Наведіть приклади вимірювальних шкал, що відпові дають співвідношенням 4, 5 і 4*, 5*.
4.3. Модифіковані порядкові шкали
Багато з вимірюваних у порядкових (принципово дискретних) шкалах величин, наприклад сила вітру, глибина знань тощо, насправді
ill
мають неперервний характер. Для аналізу результате ix вимірювань використовують менш строгі порядкові шкали. До них належать шкала твердості речовин за Моосом, шкала сили вітру за Бофортом, шкала магнітуд землетрусів за Ріхтером, шкала сили хвиль на морі, різні варіанти бальних шкал оцінки знань тощо. Розглянемо деякі прикла-ди.
Шкала твердості за Моосом. З двох матеріалів бшып твердим вважається той, котрий залишає на іншому подряпини чи вм'ятини при досить сильному зіткненні. Відношення "А твердіше за В" є ти-повим відношенням порядку. У 1811 р. німецький мінералог Ф. Моос запропонував шкалу, що містить 10класів речовин зі зростаючою твердістю: 1 - тальк, 2 - гіпс, 3 - кальцій, 4 - флюорит, 5 - апатит, 6 -ортоклаз, 7 - кварц, 8 - топаз, 9 - корунд, 10 - алмаз. Шкала штучно встановлює слабкий порядок. Градації твердості не мають числового характеру. Не можна говорити, що алмаз у 2 рази твердіший за апатит чи у 10 разів твердіший за тальк.
Шкала сили вітру за Бофортом. У 1806 р. англійський адмірал Ф. Бофорт запропонував 12-бальну шкалу сили вітру, визначаючи п за характером хвилювання моря та можливими руйнуваннями наземних об'єктів.
Шкала магнітуд землетрусів за Ріхтером. У 1935 р. американсь-кий сейсмолог Ч. Ріхтер запропонував 12-бальну шкалу для оцінки енергії сейсмічних хвиль залежно від наслідків їх проходження по да-ній території.
Бальні шкали оцінки знань. Такі шкали призначені для встанов-лення відносин порядку в рівні знань школярів і студентів. На сього-дні використовують різні шкали від 2-бальної (залік - незалік) до 100-бальних. Грубою методичною помилкою є визначення середнього бала, тому що для порядкових шкал ця величина не має сенсу. Мало-ефективними є також спроби зробити бальні шкали оцінки знань об'-єктивними за допомогою введення незалежних стандартів. Викладачі й експерти по-різному розуміють вимоги стандартів, і оцінки все одно виявляються відносними. Відомо, що рівень знань відмінників різних шкш i вузів помітно відрізняється. Тому у відповідальних випадках за необхідності зіставлення рівнів знань осіб, що навчаються чи закінчи-ли різні навчальні заклади, порівнюють безпосередньо їх знання (за допомогою конкурсів, олімпіад і т. п.), а не документи про успішність навчання.
112
Завдання. У НТУУ "КПІ" запропонована чотирирівнева 12-бальна шкала оцінок, відповідно до якої знання на кожному з рівнів оцінюють за 3-бальною шкалою. Студент, що складає іспит, вибирає рівень, за яким йому дають запитання й при задовільних відповідях, скажімо, на третьому рівні, він одержує 7, 8 або 9 балів. Як Ви вважа-єте, чи є така шкала кращою за просту 12-бальну, де рівень запитань для всіх студентів однаковий?
4.4. Шкали інтервалів
Якщо для певної множини об'єктів можна вказати відстань між будь-якими двома елементами, виражену в деяких довільних одиницях, то для впорядкування елементів цієї множини використовують інтерва-льні шкали. Така шкала задається введенням початку відліку й одиниці вимірювань, які можуть бути обрані довільно. При використанні двох рі-зних шкал вимірювань для впорядкування тієї самої множини значення х, що відповідає певному елементу в одній шкалі, буде пов'язане зі значенням у, яке відповідає цьому ж елементу в іншій шкалі, співвідношен-ням у = ах + ,деа>0іb- деякі сталі. Інтервали між двома елементами в одній шкалі будуть у ту саму кількість разів більше за вщповщш iHrep-вали в шшш niKani: у2 -у1 =а(х2 -xj. Вщношення 1нтервал1в, вираже-
них у різних шкалах, буде однаковим для будь-якої пари елементів:
У2-У1 _yj~yj _п
---------- —----------- — а .
x2−x1 xi−xj
Прикладами величин, що припускають свободу вибору початку відліку та вимірюються в інтервальних шкалах, є температура, час, координати.
У шкалі інтервалів тільки інтервали мають значення справжніх чисел і з ними можна виконувати арифметичні операції. Самі значення не є справжніми числами й в окремих випадках результати опера-цій з ними можуть не мати сенсу. Наприклад, неправильно стверджу-вати, що температура води збільшилася в два рази при нагр1ванш вщ 10 до 20 оС чи що потенціальна енергія тіла зменшилася в 10 разів при перемщенш тша з висоти 10 м на висоту 1 м. Єдиною новою порів-няно з попередніми шкалами припустимою операцією над спостере-женнями є визначення інтервалу (відстані) між ними. Над інтервала-ми можна виконувати будь-які арифметичш дй, а також використову-вати придатні методи статистичної або іншої обробки даних. При цьому варто мати на увазі, що початкові моменти розподілів, зокрема
113
середні значення, для інтервальних шкал є відносними, як і самі вимі ри. Варто виявляти обережність також і при визначенш р1зних статис-тичних параметрів, що розраховуються через початкові моменти роз-поділів, таких як відносна похибка (відношення стандартного відхи-лення до математичного очікування). Відповідні значення часто наво-дяться в спещальнш лггератур1. Однак вони мають сенс лише в тому випадку, коли зазначено використану для вимірів шкалу. Водночас центральні моменти, зокрема вибіркова дисперсія, мають об'єктивний сенс, оскільки виражаються не безпосередньо через виміри, а через інтервали.
Окремим випадком інтервальних шкал є шкали різниць (цикліч-Hi шкали, періодичні шкали). У них а = 1 і зв'язок між результатами вимірів однієї величини у двох різних шкалах визначається співвід-ношенням у = х + b.
Питання. Як Ви вважаєте, чи не слід запропоновану в НТУУ "КПІ" 12-бальну шкалу віднести до шкал інтервалів?
4.5. Шкали відношень
Нехай величини, що спостерігаються, задовольняють аксіомам тотожності 1-3, аксіомам упорядкованості 4, 5, а також аксіомам ади-тивності:
6. Якщо А = РіВ>0, тоА + B>Р.
7. А + В = В + А.
8. Якщо А = РіВ = Q, тоA + B = P + Q.
9. (А + В) + С = А + (В + С).
Результати таких вимірювань є повноцінними числами й з ними можна виконувати будь-які арифметичні операції. Відповідна шкала називається шкалою відношень. При п побудов1 використовується природний (абсолютний) нуль, однак зберігається свобода у виборі одиниці вимірювань. Зв'язок між значеннями вимірів однієї й тієї са-мої величини у двох різних шкалах відношень є прямо пропорційним:
у = ах = ≠ (). Відповідно, відношення — для будь-якого виміру не за-
х;
лежить від обраної шкали. Прикладами величин, що вимірюють у шкалі відношень, є маса, електричний заряд, кінетична енергія, гроші й таке інше.
114
Питання. Як Ви вважаєте, чи є абсолютна шкала температур Кельвіна шкалою відношень?
4.6. Абсолютна шкала
Абсолютна шкала має абсолютний нуль і абсолютну одиницю виміру. К прикладом може бути числова вісь. Важливою особливістю такої шкали є безрозмірність п одинищ. Це дає змогу не тільки вико-нувати з показаннями абсолютної шкали всі арифметичні операції, а й використовувати їх як показники ступеневої функції, а також аргументи показникової та логарифмічної функцій.
115