Інвестиційний імідж та інвестиційна привабливість україни

Гандзюк о.а., клєвцова о.в., гавриш в.п.

Хмельницький університет управління та права

Україна не здобула серйозних досягнень у забезпеченні національної конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості. Тому актуальним залишається аналіз іміджу та основних рис інвестиційно- підприємницького клімату україни в глобальному середовищі та виявлення інвестиційно привабливих галузей.

Згідно з оцінкою всесвітнього економічного форуму, що міститься в «глобальному звіті про конкурентоспроможність 2007-2008» (the global competitioness report 2007-2008), рейтинг глобальної конкурентоспроможності україни у 2007 році знизився з 69-ї до 73-ї позиції (усього оцінена 131 країна).

У щорічному звіті аналітичної організації "heritage foundation" про стан світових економік під назвою "індекс економічних свобод" відзначено наявність вигідних умов для припливу в україну прямих іноземних інвестицій (піі); це підтверджують і експерти оон, які віднесли її до двадцятки найпривабливіших країн (таблиця 1).

Один з найбільших інвестиційних банків світу "morgan stanley" (сша) в березні поточного року також включив україну до списку найпривабливіших для інвестування країн. Це пояснюється посиленою увагою з боку інвесторів до ринків східної європи, які мають потенціал завдяки наближенню ставок капіталізації до західноєвропейських рівнів, а також нинішніми досить помірними прибутками від інвестування в основних країнах центральної європи.

Міжнародні стратегії інноваційного розвитку та підвищення конкурентоспроможності економіки україни

Таблиця 1

Двадцять держав світу, що найбільш привабливі для прямих іноземних інвестицій в 2007-2008 роках

Місце в рейтингу

Країна

Місце в рейтингу

Країна

1

Китай

11

Німеччина

2

Індія

12

Таїланд

3

Сша

13

Франція

4

Російська федерація

14

Малайзія

5

Бразилія

15

Індонезія

6

В'єтнам

16

Сінгапур

7

Великобританія

17

Італія

8

Австралія

18

Україна

9

Мексика

19

Японія

10

Польща

20

Канада

 

Згідно з доповіддю консалтингової компанії "control risks" (великобританія) "карта ризику-2008", оприлюдненою 15 листопада 2007 року, приблизно 57 % країн з ринком, що формується, мають середній рівень політичних ризиків, де іноземний бізнес може зазнавати підриву позицій, унаслідок чого не можна гарантувати безпеку довгострокових інвестицій. До цих ризиків віднесено корупцію, наявність впливових і ворожих лобістських угруповань, відсутність адекватних законодавчих гарантій, обмеження імпорту-експорту, слабкість політичних інституцій, примхливе ведення політики, неефективну юридичну систему, складну бюрократію та нечіткі норми, що регулюють бізнес. Дійсно, україна постійно перебуває в стані політичної нестабільності. До політично чутливих, чи вразливих, можна віднести великі системні компанії, які функціонують у секторах, де домінує держава (наприклад, у енергетиці, металургії, машинобудуванні). Парадокс полягає в тому, що політична нестабільність супроводжується масштабним вкладенням коштів в акції українських підприємств з боку як іноземних, так і українських портфельних фондів. У 2006 році в акції українських компаній було вкладено понад 500 млн дол. Піі. Незважаючи на високі ризики інвестування в україну, західні фонди одержують від подібних вкладень високу віддачу - іноді прибутковість інвестицій становить 100 % річних. Водночас до головних ризиків української економіки належать зниження кредитних рейтингів і зростання вартості запозичень для вітчизняних компаній та банків.

Пояснення привабливості україни, зокрема, полягає і в тому, що раніше вкладення в неї розглядалися як інвестиції в дочірній регіон росії і відповідно вважалися українськими цінними паперами, дешевшими за російські. «помаранчева» революція генерувала переусвідомлення ситуації, унаслідок чого україну стали розглядати як європейську державу. Отже, можна дійти висновку, що західні інвестори серйозно не зважають на вплив політичних ризиків на інвестиційні рішення щодо україни, і затягування політичної нестабільності в країні не означає відсутності можливостей для успішного інвестування її ринку.

У наш час залишається нерозв'язаним земельне питання. Земля стрімко дорожчає, що пов'язано із загальною активізацією ринку нерухомості: зростанням кількості котедж них районів, бажаючих придбати землю для спорудження будинку за містом та іншої комерційної нерухомості. Земля й нерухомість належать до наймісткіших за капіталовкладеннями та найвигідніших для інвестування галузей економіки україни. Обсяг угод на ринку нерухомості становить 7 млрд дол. На рік. У цьому контексті україна, згідно з даними міжнародної консалтингової компанії "a.t.kearney" (сша), входить до п'яти країн, привабливих длі іноземних інвестицій; у 2007 році вона поступилася індії, росії, китаю та в'єтнаму.

Усі учасники ринку насамперед зацікавлені в передбачуваності та стабільності підприємницького середовища. Інвестиції мають бути захищені на законодавчому рівні, і в разі звернення до органів судової влади інвестор повинен бути впевнений у неупередженості системи, а прийняті закони - не мати зворотної чинності.

Неабияку загрозу становить корупція. За даними на кінець жовтня 2007 року, україна сприймається у світі як країна, що значною мірою охоплена цим явищем. Корупція в україні визнана системним і масштабним явищем, що зачіпає все суспільство й державні інститути, включаючи суддів, та становить реальну загрозу принципам демократії й верховенства закону. За корумпованістю україна посіла 118-ме місце серед 180 країн світу. У цьому контексті серед загроз для інвесторів в україні консалтингова компанія "control risks" (великобританія) відзначає і можливість ризиків для їхньої репутації. Перехід організованих злочинних груп до напівлегальної діяльності становить значний ризик для іноземних інвесторів, які можуть зазнавати так званого репутаційного збитку від випадкових ототожнень із подібним бізнесом.

Дошкульного удару інвестиційному іміджу, загрозу економічній безпеці держави та її конкурентоспроможності в очах світової спільноти завдає відносно новий феномен - рейдерство (недружні поглинання), тобто захоплення контролю над підприємством будь-якими способами, що включають підкуп мінори тарних акціонерів, менеджерів компаній, що поглинаються, чиновників і суддів, відверто кримінальні силові методи (шантаж, погрози, побиття), силове захоплення офісів. Розмах рейдерства в україні великий, кількість захоплень сягає 3000 на рік. Ефективної протидії рейдерству досі не створено, і воно зашкоджує іміджу україни як інвестиційно привабливої держави.

Бізнес давно вимагає і розв'язання питання захисту інтелектуальної власності в україні. На початку 2008 року україну було віднесено до найбільших порушників авторських прав.

Теоретично можна вплинути на інвестиційний клімат, але він визначається дуже великою сукупністю факторів, які перебувають поза межами можливостей регуляторів. За великим рахунком, інвестиційний клімат - це сприйняття стану ринку капіталу інвестором, який у першу чергу потребує правової стабільності, що дістає прояв аж ніяк у створенні хороших, а в наявності стабільних законів, які б дали можливість спланувати діяльність на осяжний період. Основним критерієм прозорості тут є можливість калькуляції прибутковості проектів на перспективу і впевненість у їх стабільній реалізації.

Географічне положення україни сприяє інвестиційним потокам завдяки її близькості як до європи, так і центральної азії і, звичайно, до росії. Статус української економіки ґрунтується на декількох складових, серед яких величина території, наявність кваліфікованої робочої сили і якість вищої школи.

Привабливість україни як об'єкта для інвестицій іноземного капіталу можна охарактеризувати на основі такого сценарію вкладення коштів: найбільшою популярністю користуються галузі, які переживають піднесення і зорієнтовані на внутрішнє споживання (зв'язок, банківська сфера і страхування, будівництво готелів і офісів, складів і доріг); імідж країни як глобального виробника невеликий.

Іноземна присутність у вітчизняних фінансових установах з кожним роком зростає: за 2006-2007 роки на український банківський ринок прийшло 12 нових серйозних іноземних контрагентів, серед яких "unicredit" (італія), "reiffeisen" (австрія), "bnp paribas" (франція), "sweedbank" (швеція). За даними нбу, на початку 2008 року частка іноземного капіталу склала 35 % сукупного статутного капіталу банків (у 2007-му - 27 %). Фінансовий сектор є привабливим для зовнішнього інвестора завдяки вищим порівняно з європейськими країнами процентними ставками і значним темпам динаміки банківської діяльності.

Певною привабливістю відзначається і сфера високих технологій. На особливу увагу інвесторів заслуговують постачальники стаціонарного й альтернативного зв'язку і 3g послуг, які можуть скласти сильну конкуренцію gsm-опереторам. У світі існує нестача кваліфікованих кадрів, а в україні у наявності гідна освітня база для побудови експортно-орієнтованого іт-бізнесу.

У найближчому майбутньому україна може стати для європи рентабельним виробничим цехом, а також регіональним лідером у залученні інвестицій в електронну промисловість. В україні вже функціонують заводи "flextronics internation" (сінгапур) і "jabil circuit" (сша) - компаній, що виробляють продукцію для "ericsson", "nokia", "alcatel", "philips" тощо. Інші мультинаціональні компанії, такі як "intel" і "foxconn", також планують налагодження виробництва в україні.

Сталеливарна промисловість теж належить до перспективних, з позиції інвесторів, галузей української економіки. Нині констатується нестача сировини для світового сталеливарного виробництва, що вигідно вітчизняним компаніям. Це пов' язано з тим, що україна володіє одним з найбільших запасів залізної руди у світі. Особливу увагу привертають об'єкти нафтогазової, трубної та енергетичної промисловості, а також споживчого сектору. Рішення ж щодо проведення чемпіонату європи-2012 з футболу в україні може спричинити подорожчання акцій будівельних компаній, підвищення інтересу до готельного бізнесу, ресторанів швидкого обслуговування. Ще одним привабливим сегментом є заводи металевих виробів, підтвердженням чого слугує придбання «северсталью» (росія) українського «днепрометиза».

Значну привабливість і чималі резерви має й туристичний сектор. Можливості для туризму в україні не гірші, ніж у болгарії: гори, чорне море, видатні культурні та історичні пам' ятки. Утім у болгарії на туризм виділяється близько 10-15 %, а в україні - менше 1 %.

Поки що найменш привабливим сегментом є сільське господарство, куди за останні 10-15 років масштабні інвестиції не входили. Велику проблему становить спрацьованість устаткування: станом на початок 2008 року, 90 % сільгосптехніки відслужило свій термін експлуатації, а її використання істотно знижує ефективність праці аграрних господарств. За деякими розрахунками, на оновлення парку сільськогосподарської техніки щороку потрібно понад 15 млрд грн.

Висновок. На закінчення можна відзначити, що бар'єри і ризики для інвестицій, як і раніше, лишаються досить високими. До них також належать юридичні ризики, побоювання нечесних умов роботи та імовірність негативних змін у макроекономічній динаміці. У рішенні ради нацбезпеки і оборони україни «про хід виконання рішень ради нацбезпеки і оборони україни щодо поліпшення інвестиційного клімату в україні» від 15 червня 2007 року зазначається: «інвестиційний клімат у державі продовжує залишатися несприятливим через недостатній рівень захисту прав власності, в тому числі державної, а також недосконалість законодавства з корпоративного управління та низьку корпоративну культуру». Підвищення конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості економіки повинно стати стратегічним завданням. Стан виробничих фондів незадовільний, і україна стоїть на порозі техногенної катастрофи. Її інфраструктурні галузі (транспортні магістралі - мости і залізниці, лінії електропередачі тощо) настільки застаріли, що ігнорувати цей факт більше неможливо.

Література

1.                Еременко а. Землекопы // бизнес. - 2007. - № 43. - 22 октября. - с.63.

2. Інвестиції зовнішньоекономічної діяльності у 2007 році. Експрес випуск № 36. - к.: державний комітет статистики. - 18.02.2008. - с. 3.

3. Экономические известия. - 2007. - № 129. - 1 августа. - с.1.

4. Экономические известия. - 2008. - № 14. - 28 янв. - с. 4.

5. Урядовий кур'єр. - 2007. - № 34. - 22 лют. - с. 3.

6. Матвійчик а.в. прогнозування розвитку фінансових показників із використанням апарату нечіткої

Логіки // фінанси україни. - 2006. - № 1. - с. 107-115.

7. Снежко е. Инвестировано в украину // инвестиционная газета. - 2007. - 6 июля.

8.Земельний кодекс україни № 2768-ііі від 25 жовтня 2001 року.

9. Указ президента україни «про рішення ради національної безпеки і оборони україни «про хід виконання рішень ради національної безпеки і оборони україни щодо поліпшення інвестиційного клімату в україні» № 659/2007 від 20 липня 2007 р.

10.             Національний банк україни. - http // www.bank.gov.ua.

11.Control risks. Risk map. - 2008. - http://www.control-risks.com.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51  Наверх ↑