Мале підприємництво в призмі хмельниччини та держави

Ваганова л. В., сухораб в. П.

Хмельницький національний університет

В статті розглянуто розвиток малого підприємництва в україні та на хмельниччині, зокрема запропоновано нові підходи до розв 'язання проблем малого бізнесу.

Постановка проблеми. Формування в нашій країні ринкової системи господарювання потребує підвищення підприємницької активності в усіх сферах економіки. Державна підтримка малого бізнесу дасть змогу зміцнити економічний потенціал україни та її регіонів. Тільки малий бізнес здатен за досить короткий термін створити значну кількість додаткових робочих місць, усунути диспропорції у випуску окремих видів товарів, розширити сферу послуг.

Аналіз наукових досліджень. Проблема розвитку малого бізнесу протягом останніх років є об'єктом ретельної уваги багатьох дослідників як в україні так і за кордоном. Дослідження проблем підприємництва та його місця в секторі економіки україни висвітлені в роботах таких науковців та практиків як і. Бузько, а. Загородивого, о. Кузьміна, о. Романченко, о. Попова, т. Сухорукової, в. Скальського, о. Ястремського та інших. Науковці розглядають різні аспекти підприємницької діяльності, аналізують проблеми вітчизняного підприємництва та обгрунтовуєть необхідність формування сприятливого середовища для здійснення підприємницької діяльності в україні.

Мета дослідження. Метою статті є дослідження проблем подальшого розвитку і функціонування малого підприємництва в україні та на хмельниччині.

Виклад основного матеріалу. Проведені дослідження показали, що багато питань, а особливо повязаних з державним регулюванням розвитку малого підприємництва залишаються відкритими. Система державної підтримки малого підприємництва, що нині склалася в україні, характеризується, з одного боку, великою кількістю законодавчих та нормативних актів, які декларують підтримку малого бізнесу, а, з другого - практичною відсутністю механізмів такої підтримки в умовах бюджетного дефіциту, слабкої координації заходів різних напрямків економічних реформ з розвитком малого підприємництва.

Розвитку українського малого підприємництвами зумовлена причинами, а саме:

-        Стартові умови для створення малих підприємств стають дедалі жорсткішими через значно вищі початкові витрати на створення самостійного підприємства, ускладнення процедур реєстрації та поставлення на облік у статистичних, податкових органах, пенсійному фонді тощо;

-        Посилення контролю за діяльністю підприємств малого бізнесу з боку фіскальних та відомчих органів;

-        У малих підприємств немає доступу до відносно дешевих джерел коштів. Можливості державної фінансової підтримки суб'єктів малого підприємництва обмежені, а банки зберігають високі ставки кредитування та встановлюють жорсткі правила розрахунково-касового обслуговування для підприємств малого бізнесу;

-        Недостатньо розвинута інфраструктура для реалізації продукції та послуг підприємств малого бізнесу;

-        Соціальна захищеність потенційних учасників малого бізнесу залишається нижчою від рівня допустимого ризику.

У країнах з розвиненою ринковою економікою державна підтримка малого підприємництва спирається на чітке законодавство. Так у сша створено 14 постійних і 60 тимчасових агенцій, які забезпечують широкий спектр навчальних та інформаційних послуг, сприяють малому бізнесу в різних аспектах його діяльності й контролюють виконання намічених урядом програм [2. С. 36].

В україні спостерігається дуже нерівномірний розподіл малих підприємств по областям. Він зумовлений різними територіальними умовами: економічним потенціалом, ресурсним забезпеченням, спеціалізацією регіонів, рівнем інвестиційної активності, станом ринкової інфраструктури, відносинами між державними органами та підприємницькими структурами. Ці регіональні особливості слід враховувати у процесі розробки заходів державної підтримки [3].

Станом на 1 січня 2008 року в хмельницькій області діяло 7,5 тис. Підприємств - суб'єктів підприємницької діяльності, з них 6,5 тисячі малих підприємств. Щороку кількість малих підприємств на хмельниччині збільшується в середньому на 230 одиниць, більшість з них створено та діє у містах хмельницькому, кам'янці-подільському та хмельницькому районі.

На малих підприємствах працює 5,2 % населення працездатного віку, тобто понад 44 тис. Осіб. Кожний четвертий з них зайнятий у промисловості, кожний п' ятий - у торгівлі, шостий - у сільському господарстві, дев' ятий - у будівництві. Але слід відмітити, що зайнятих працівників на малих підприємствах області з року в рік зменшується. Одна з імовірних причин такої ситуації - масовий перехід малих підприємств в категорію підприємців - фізичних осіб.

Середньомісячна заробітна плата працівників малого бізнесу, яка була задекларована в статистичній звітності, зросла в порівнянні з 2006 роком майже на третину та становила 573 грн, що трохи більше прожиткового мінімуму для працездатної особи, який діяв у грудні 2007 року.

Сектором малого бізнесу за 2007 рік реалізовано продукції та надано послуг на 1,8 млд гривень, що становить більше 9 % загального обсягу реалізації продукції області. Як і в попередні роки, найбільший внесок за обсягами реалізації продукції (робіт, послуг) належить торговельним підприємствам (37,2 % від обсягу реалізації малими підприємствами), промисловим (16,4 %), будівельним (13,6 %). А серед регіонів - малим підприємствам міста хмельницького, які реалізували майже половину загального обсягу по області.

Як в цілому в україні, так і у хмельницькій області кожне третє підприємство - торгівельне. Товарообіг цих підприємств становив 711,1 млн грн. Крім того в області діє 119 ринків, з загальною кількістю 38,7 тисячі торгових місць. На відміну від попередніх, у 2007 році стрімкіше зростала кількість підприємств, які проводили операції з нерухомим майном, будівельних та промислових, а кількість торговельних зменшилась.

Підприємства малого бізнесу для успішного функціонування постійно оновлюють свою матеріально- технічну базу. Так, у 2007 році в їх розвиток інвестовано 378,5 млн грн, що на третину більше, ніж у 2006 році. Найбільш активно вкладались кошти в торговельні 34,5 % від загальної суми інвестицій, підприємства сфери операцій з нерухомим майном - 21,8 %, промислові - 13,1 %, сільськогосподарські - 11,0 %, будівельні - 10,3 %.

Криза в економіці та інфляція в значній мірі вплинули на фінансовий стан малих підприємств, особливо новостворених. За результатами проведеного анкетування, 71 % новостворених у другій половині 2007 року підприємств не розпочали діяльність, з них 42 % перебувають у стадії укладання договорів та угод, 31 % мають тимчасові труднощі в отриманні дозволів та ліцензій. Серед інших причин, які не дозволили розпочати роботу, були складність в отриманні кредитних ресурсів, проведення ремонтних та інших підготовчих робіт.

Малому бізнесу в умовах галопуючої інфляції притаманні висока витратність та збитковість. Майже третина підприємств працює збитково. Високі ставки податку на прибуток, пдв та нарахувань на фонд оплати праці, які сплачують підприємства, не дозволяють заощадити кошти на розвиток власного бізнесу, змушують окремі з них використовувати працю найманих працівників без відповідного оформлення, виплачувати заробітну плату в «конвертах», що робить цих працівників соціально не захищеними, а самі підприємства працювати в «тіні». Не витримуючи тягаря податків та конкуренції, близько 200 підприємств знаходяться в стадії ліквідації, а 1690 вже тимчасово призупинили діяльність.

Для подолання негативних проявів у малому підприємництві необхідний системний підхід до планування розвитку підприємництва на рівні регіонів та області. Саме і цією метою розроблена та затверджена облрадою регіональна програма «розвиток малого підприємництва з хмельницькій області на 2007-2008 роки». Основними завданнями програми є стимулювання розвитку підприємницької діяльності шляхом фінансово- кредитної підтримки. На ці цілі в програмі передбачено 21,5 млн грн. Для підвищення рівня зайнятості у малих містах га сільській місцевості, на територіях з високим рівнем безробіття у програмі передбачені пільги для стимулювання розвитку підприємництва у пріоритетних для даного регіону напрямках економічної діяльності.

Попри незначну економічну вагу окремих підприємств, малий та середній бізнес на хмельниччині набуває досить швидкого розвитку. Це обумовлено його вагомими перевагами, якими є: мобільність, оперативність в освоєнні нової продукції, низька капіталоємність, швидка окупність вкладень, невисокі накладні витрати. В області простежується стійка тенденція збільшення кількості малих підприємств, зростання обсягів реалізації продукції та наданих послуг, вирішуються питання зайнятості та доходів населення. Але при цьому ще існують проблеми, які необхідно розв'язувати як на державному, так і на регіональному рівні для того, щоб використати всі потенційні можливості малого бізнесу [1. C. 3].

Для цього уряд на своєму засіданні 2 липня 2008 року ухвалив європейську хартію малих підприємств. В цьому документі підкреслено значимість малих підприємств у сприянні соціальному та регіональному розвитку. Держава має забезпечити для малих підприємств дешевий та прискорений старт, створити всі передумови, щоб забезпечити доступ до реєстрації підприємств в системі оп-1іпе, затвердити систему нормативних актів, які підготовлені радою підприємців і радою інвесторів [4].

Порівнюючи дані розвитку вітчизняного малого підприємництва з показниками інших країн, потрібно зауважити, що україна значно відстає навіть від країн східної та центральної європи. Для порівняння: у польщі на тисячу жителів припадає 51,3 малих підприємств, у чехії - 12,4, в україні - лише 4,4. У країнах ринкового господарства більше половини ввп створюють малі підприємства. В україні поки що малий бізнес не відіграє суттєвої ролі у забезпеченні економічного зростання, його внесок у ввп становить лише 9,0-9,5 % [3].

Значний внесок у становлення та розвиток малого підприємництва в україні робить міжнародна підтримка. Вона значно доповнює та компенсує заходи державної підтримки, особливо фінансової. Переважно сучасні програми допомоги складаються з таких головних напрямків: фінансового - виділення кредитів, грантів; інформаційно-консультативного консультування з різних питань ведення бізнесу та надання необхідної ділової інформації; навчального - навчання підприємців основ ринкового господарства, методів міжнародної бухгалтерії тощо [2].

Висновки. З вище викладеного видно, що взаємозв'язок проблем розвитку малого бізнесу і загальноекономічних проблем україни примушують шукати принципово нові підходи до їх розв' язання, а саме:

-         Замість створення пільгових умов для малого бізнесу, що працює в тіньовій економіці, необхідно ширше використовувати переваги малого бізнесу в найболючіших точках українських реформ: затримки з виплат заробітної плати, реструктуризація підприємств, надходження платежів до бюджету тощо;

-         Замість штучного протекціонізму для невеликої кількості обраних підприємств варто стимулювати різке збільшення кількості малих підприємств, які на рівних умовах можуть конкурувати і співробітничати з великими корпораціями;

-         Пасивне очікування банками високоприбуткових проектів від малого бізнесу має змінитися на їх економічну заінтересованість у боротьбі за ринок клієнтури у сфері малого і середнього підприємництва.

Зазначимо, що багато в чому невідпрацьованими залишаються правові і організаційні питання в діяльності малих підприємств. Тому в подальшому дослідження цієї проблеми надасть можливість суттєво підвищити роль діяльності малих підприємств та збільшити їх кількість в україні.

Література

1. Скальський в. Малий бізнес хмельниччини: здобутки, проблеми, перспективи. Подільські вісті. - хмельницький. - 2008. - № 88. - с. 3.

2.Попов о. Державне регулювання малого бізнесу // економіст. - 2000. - № 6. - с. 36-38

3.Www. Repetitor. Ua.

4.Www. Qov. Ua.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51  Наверх ↑