4. Клінічна картина

Поразки нервової системи є ведучими при гострих отруєннях багатьма отрутними рослинами. У залежності від характеру отрутного початку в клінічній картині переважають ознаки порушень функції ЦНС із розвитком холиномиметического (атропиноподобного) синдрому (білена, беладона) або никотиноподобного синдрому (віх, хвощ, болиголов і ін.). При цьому психічні розлади протікають у виді інтоксикаційного психозу з явищами різкого психомоторного порушення, що переходить у стан оглушення і кому.

При отруєннях чиной посівний відзначається переважна поразка спинного мозку з явищами спастического паралічу нижніх кінцівок («литаризм»).

Після вживання в їжу борошна з зерна, що містить домішку бур'яну — триходесмы сивий, розвивається триходесмо-токсикоз, що відзначається переважно в Узбекистану і ввійшов в історію за назвою «джайлантарский енцефаліт». Відмітною рисою цього захворювання є поразка пірамідної системи мозку з розвитком тими- і тетрапарезов. Переважна поразка серця викликають рослини, що містять серцеві гликозиды (наперстянка, конвалія, горицвет і ін.). Основним клінічним проявом їхньої токсичної дії є ранній розвиток порушень ритму і провідності серця.

Ряд рослин містить «печіночні» отрути, що порушують функцію печінки (геліотроп, хрестовик і т.д.). При отруєнні ними в хворих відзначаються збільшення печінки, жовтяниця, геморрагические висипання на шкірі. Особливе місце серед отрутних рослин займають гриби.

Гострі отруєння рослинами, що викликають переважну поразку шкіри, типовою представником яких є кропива, відрізняються сприятливим плином токсичного дерматиту, за винятком рідких випадків підвищеної до них чутливості.

Отруєння отрутними грибами зустрічаються повсюдно. Серед 2500 різновидів грибів, що виростають у Європі, ; близько 200 потенційно отрутні: щорічно реєструється приблизно 10000 випадків отруєнь ними. У Росії отруєння викликають 20—25 видів отрутних грибів. Найбільш отрутними є бліда поганка і мухомор. Токсичні для людини також рядка, деякі види помилкових опеньків.

Бліда поганка буває жовтого, зелен і білого цвета. Два останні різновиди особливо отрутні.

Отруєння блідою поганкою мають виражену сезонність — від середини липня до середини жовтня. Пік кривої приходиться на серпень.

Капелюшок гриба містить більше токсичних речовин, чим ніжка. Отруйні речовини блідої поганки не руйнуються при термічній обробці і можуть зберігатися протягом багатьох літ. Токсичні речовини, виділені з блідої поганки, є циклопептидами — похідними індолу і ставши-380

Льони в основному двома групами отрут — фаллотоксинами (фал-лоидин, фаллоин, фаллоцидин, фаллизин, фаллин) і амани-тотоксинами (а-, (3-, у-аманитины, аманин, амануллин).

У 100 м свіжих грибів (5 м сухих) утримується близько 10 мг фаллоидина, 8 мг а-аманитина, 5 мг (3-аманитина, 0,5 мг у-аманитина, сліди фаллоина. Смертельна доза а-аманитина — 0,1 мг на 1 кг маси тіла. Практично одного гриба досить, щоб викликати смертельне отруєння дорослої людини. Летальність — понад 50 %.

Токсини швидко всмоктуються в шлунково-кишковому тракті, депонуються в печінці (57 %), у бруньках (2,7 %). Фаллотокси-ны діють швидко (6—8 ч), але менш токсичні, тому що погано всмоктуються в кишечнику і термолабильны. Аманитоток-сины діють повільніше (28—46 ч), але токсичність їхній у 20 разів вище, ніж фаллотоксинов.

Токсини блідої поганки роблять переважно ге-патотоксическое, а також нефротоксическое і энтероток-сическое дія. Фаллотоксины викликають ушкодження мембран мітохондрій, эндоплазматического ретикулума, лизосом; гнітять окисне фосфорилирование, синтез глікогену; викликають падіння рівня Атфазы. Амани-тотоксины роблять дія на ядерні субстанції, гальмують утворення РНК, ДНК. У результаті розвивається аутолиз клітки. Установлено виборчу дію а-аманитина на проксимальний відділ ниркових канальцев. Слід зазначити, що в дуже малій кількості аманитотокси-ны утримуються у всіх їстівних грибах, тому можливо отруєння ними при прийомі усередину у великій дозі (<500 г).

Клінічна картина. Латентний період від 6 до 30 ч. Не виявлено очевидної залежності між тривалістю латентного періоду і вагою отруєння. Період гострого гастроэнтерита триває від 1 до 8 сут. Клінічні прояви починаються раптово: неприборкана блювота, болі в животі, діарея, тенезмы. Стілець часто з домішкою крові. Наростають слабість, порушення водно-електролітного балансу. На 2—3-й доба розвиваються ознаки токсичної гепатопатии (збільшення печінки, жовтяниця, явища геморрагического діатезу), нефропатія, печінково-ниркова недостатність (гепатаргия, анурія, кома). Украй важко отруєння протікають у дітей.

По ступені ваги інтоксикації поділяються на легені (20 % випадків) — помірковано виражені: прояву гастроэнтерита, легка гепатопатия; середньої ваги (30 % випадків) — виражений гастроэнтерит, гепатопатия середньої ваги, нефропатия легкого або середнього ступеня ваги і важкі (50 % випадків) — різко виражений гастроэнтерит, важка гепато-патия, нефропатія з розвитком гострої печіночної недостатності.

Можливі блискавичні форми плину, особливо в дітей, з розвитком гострої атрофії печінки і швидким летальним результатом. Основною причиною смерті є гостра печіночна недостатність, рідше ОППН. Патоморфологические зміни в печінці виявляються розвитком тотальних некрозів гепа-тоцитов (див. Главу 8). Диференціальна діагностика

Діагностика гострих отруєнь рослинними отрутами заснована на виявленні симптомів виборчої токсичності і на анамнестических даних, оскільки лабораторна токсикологічна діагностика, спрямована на визначення концентрації отрути в організмі, крім рідкісних винятків (серцеві гликозиды, хінін), розроблена погано.

 Комплексне лікування і профілактика

Загальні принципи лікування гострих отруєнь отрутними рослинами багато в чому відповідають загальноприйнятим методам боротьби з патологією ендогенних токсикозів і складаються в раннім застосуванні комплексної терапії в складі заходів щодо екстреного детоксикации організму і симптоматичної терапії.

При пероральних отруєннях на догоспитальном етапі основне значення мають промивання шлунка через зонд і введення в нього 80—100 м водної суспензії активованого вугілля, що володіє великий сорбционной здатністю стосовно більшості рослинних отрут.

При отруєннях серцевими отрутами, ускладнених появою виражених порушень ритму і провідності серця, добре себе зарекомендував у клінічній практиці метод гемосорбції в сполученні з электростимулирующей терапією.

Метод гемосорбції застосовується також для лікування важких отруєнь блідою поганкою, причому раннє його застосування в 1—2-і доба після отруєння дозволяє уникнути розвитку в хворих печінково-ниркової недостатності.

Теоретично метод гемосорбції показаний при тяжелых отруєннях будь-якою рослинною отрутою, поскольку вони звичайно відносяться до категорії крупно- або среднемолекулярных з'єднань, що добре піддаються витягові з біологічних середовищ організму за допомогою сорбенту.

Спеціальна антидотная терапія, за рідкісним винятком, коли можливе використання фармакологічних антагоністів [эзерина (физостигмина) при холинолитическом синдромі, атропіну — при різкої брадикардії], розроблена недостатньо повно, щоб мати самостійне клінічне значення.

У порядку саме- і взаємодопомоги хворому пропонують випити 1—2 склянки теплої води з повареної сіллю (1/2 чайні ложки на склянку води) і вызывают блювоту. Цю процедуру повторюють 3—4 рази. У качестве сорбенту можна застосовувати 80—100 м чорних сухарів або таблетированный сорбент — карболен (4—5 таблеток). Потім можна дати проносне — 30 м сульфату натрію усередину.

Профілактика гострих отруєнь рослинними отрутами складається в неухильному виконанні наступних правил: 1) не використовувати в їжу незнайомі рослини і гриби; 2) не вживати в їжу широко відомі культурні рослини (картопля, зернові, гречка, горох і т.д.), що неправильно зберігалися і зимували в поле; 3) не приймати усередину без узгодження з лікарем приготовлених у домашніх умовах настойок з лікарських трав; 4) не збільшувати мимовільно дози призначеної лікарем і приготовленої в аптеці настойки; 5) не дозволяти дітям, особливо молодшого віку, самостійно, без контролю з боку дорослих, збирати гриби і ягоди; 6) не довіряти своє життя і здоров'я особам без спеціального медичного утворення, що пропонує для лікування хвороб «чудодійні» лікарські засоби, виготовлені ними з рослин.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43  Наверх ↑