12. Середовище міжнародної економічної діяльності, його особливості і структуризація.

Учасники МЕВ діють як відносно незалежні суб’єкти. Але всі вони знаходяться під впливом середовища МЕВ- різноманітних факторів (демографіч, економіч, природ, науково-техніч, політич, культур і т. ін.), які потребують від діючих осіб корегування своїх дій. Розрізняють: Фактори прямого впливу — безпосеред впливають на операції суб’єктів МЕВ, та зазнають такої ж дії від учасників МЕВ (постачальники, трудові ресурси, закони та установи держ регулювання, споживачі, конкуренти). Фактори побічного впливу — не мають без посеред значення для функц-вання суб’єктів МЕВ, але відбиваються на їх діях (стан ек-ки країни, міжнар події, соц-культурні фактори і т.д.). Різноманітність зовнішніх факторів вимагає їх структуризації. Найбільш доцільною є систематизація факторів за такими ознаками — політико-правові, економічні, соціально-культурні, інфраструктурні. Таким чином, під середовищем МЕВ розуміють зовн по відношенню до суб’єктів МЕВ політико-правові, економіч, соц-культурні та інфраструктурні чинники.

Особливостями середовища МЕВ є:

Взаємозв’язок політич, правових, соц-культурних, економіч та інфраструктурних елем середовища;

Відносна невизначеність середовища, що потребує інформованості, аналізу та розуміння різних подій від суб’єктів МЕВ з подальшим рішенням щодо можливості впливу на фактори середовища або необхідності пристосування до них;

Динамічне протиріччя — з одного боку, середовищу МЕВ притаманна стабільність, яка обумовлена економіч, політико-правовою, та соц-культурною стабільністю країн, а з ін — динамічність та рухливість (розвиток інтеграційних процесів, інформаційно-комунікаційних систем)..

Політико-прав середовище(тип політичної системи, приналежність до міжнародних конвенцій, участь у МО тощо)-для суб’єктів МЕВ важлива політич стабільність в країнах, де вони займаються ек д-стю. Підприємці, які виходять на зовнішній ринок, повинні враховувати правові норми, які регулюють підпр д-сть в межах конкр зарубіж ринку; норми екології, контроль за дотриманням стандартів якості і безпеки товарів тощо.

Економіч середовище(рівень і розподіл доходів, характер видатків ін., характер власності)-загал рівень розв ек-ки відповід країни, рівня і розподілу доходів в ній, х-ру витрат і заощаджень населення тощо.

Фактори соц-культурного середовища МЕВ багато в чому визначають індивідуалізацію попиту зарубіж клієнтів, ставлення до праці фахівців, поведінку підприємців на фін ринках тощо. Ек поведінка людини в тій чи ін країні базується на її фізіологіч, психологіч та ін особистих особливостях.

Соц поведінка людей визначається конкр груповими нормами. Групи людей формуються внаслідок природжених факторів (стать, сім’я, вік, каста, етнос, раса, національність) або тих, що людина здобуває в процесі навчання, виховання тощо (релігія, політична орієнтація, професія). Чим більш розвиненим є суп-во, тим більше значення опановують фактори, надбані в процесі життя людини.

Інфраструктурне середовище впливає на розвиток всіх ін умов функц-вання суб’єктів МЕВ. Найважливішими складовими елементами інфраструктури МЕВ є:

Міжнародний транспорт (транспортні засоби та транспортні шляхи світу);

Міжнародні інформаційно-комунікаційні системи — сукупність засобів збирання, збереження, обробки та передачі інформації. Формування глобальних інформаційних систем (Інтернет) стає найважливішим сучасним фактором розвитку МЕВ, а з ін боку такі с-ми стають новим “віртуальним” середовищем глобальних ек. відносин.

В матеріал вигляді інформац-комунікаційні с-ми в МЕВ — це мережі інформаційних агентств, що розташовані по всьому світу, які збирають інформацію, класифікують її, кодують та передають користувачам.

13. Політико-правове середовище розвитку міжнародної економічної діяльності.

Учасники МЕВ діють як відносно незалежні суб’єкти. Але всі вони знаходяться під впливом середовища МЕВ- різноманітних факторів (демографіч, економіч, природні, науково-техніч, політич, культур і т. ін.), які потребують від діючих осіб корегування своїх дій. Розрізняють: Фактори прямого впливу — безпосеред впливають на операції суб’єктів МЕВ, та зазнають такої ж дії від учасників МЕВ (постачальники, трудові ресурси, закони та установи держ регулювання, споживачі, конкуренти). Фактори побічного впливу — не мають без посеред значення для функц-вання суб’єктів МЕВ, але відбиваються на їх діях (стан ек-ки країни, міжнар події, соц-культурні фактори і т.д.).

Різноманітність зовнішніх факторів вимагає їх структуризації. Найбільш доцільною є систематизація факторів за такими ознаками — політико-правові, економічні, соціально-культурні, інфраструктурні. Таким чином, під середовищем МЕВ розуміють зовн по відношенню до суб’єктів МЕВ політико-правові, економіч, соц-культурні та інфраструктурні чинники.

Особливостями середовища МЕВ є:

Взаємозв’язок політич, правових, соц-культурних, економіч та інфраструктурних елем середовища;

Відносна невизначеність середовища, що потребує інформованості, аналізу та розуміння різних подій від суб’єктів МЕВ з подальшим рішенням щодо можливості впливу на фактори середовища або необхідності пристосування до них;

Динамічне протиріччя — з одного боку, середовищу МЕВ притаманна стабільність, яка обумовлена економіч, політико-правовою, та соц-культурною стабільністю країн, а з ін — динамічність та рухливість (розвиток інтеграційних процесів, інформаційно-комунікаційних систем).

Характеризуючи фактори політико-правового середовища МЕВ, зазначимо, що взаємозв’язок політики та економіки у сфері МЕВ виявляється більш чітко, ніж у рамках нац. економік. За політич мотивів держави можуть надавати одна одній преференції, інтегруватися, а з іншого боку- використовувати тарифні та нетарифні бар’єри, ембарго, бойкоти або блокади.

Для суб’єктів МЕВ важлива політич стабільність в країнах, де вони займаються ек д-стю. За сучас умов досягнення абс політич стабільності неможливо, тому учасники МЕВ можуть стикатися з ризиком експропріації свого майна, припинення торг і валютно-фін операцій, загальною нестабільністю в тому чи ін регіоні.

Підприємці, які виходять на зовн ринок, повинні враховувати правові норми, які регулюють підпр д-сть в межах конкретного зарубіж ринку; норми екології, контроль за дотриманням стандартів якості і безпеки товарів тощо.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57  Наверх ↑