9.Соціальна та  економічна ефективність НЕ

Ефективність НЕ — це співвідношення між результатами діяльності (фун-ня економіки) та витратами, які необхідні для досягнення цих результатів. Е=Р/З

Розрізняють 2 види ефективності НЕ — соціальну та економічну.

Соціальна характеризує відповідність національного виробництва потребам людей і цілям суспільства. Інтегруючим показником соціальної ефективності є виробництво товарів народного споживання в загальному обсязі виробництва за певний період (переважно рік). У розвинених країнах частка товарів народного споживання становить 70%.,  а виробництво засобів виробництва — до 30%. Крім того, соціальна ефективність конкретизується в таких категоріях, як соціальні витрати (забруднення навколишнього середовища, рівень захворюваності, рівень бідності тощо) і соц. блага (рівень освіти , життєвий рівень). Якщо добробут населення та його життєвий рівень постійно підвищуються, то національна економіка вважається соціально ефективною. Між соціальною та економічною ефективністю існує взаємозв’язок. З одного боку поліпшення задоволення особистих потреб усіх членів суспільства об’єктивно вимагає зростання економічної ефективності. Так, не можна підвищити добробут народу, не забезпечивши істотне зростання продуктивності суспільної праці. З іншого боку, підвищення соц ефект виступає вирішальним чинником раціонального та економічного ведення домашнього господарства в інтересах суспільства та окремих його членів. На практиці подібний звязок не завжди існує, що проявляється в нераціональному використанні матеріальних ресурсів, забрудненні навколишнього середовища тощо. Якщо втрачається взаємозв’язок між соц та ек ефект то це означ., що фактично виробництво здійснюється заради виробництва, тобто воно набуває безглуздого характеру. Об’єктивною закономірністю має бути зростання ефективності виробництва такої продукції і такої якості, яка дійсно потрібна суспільству для задоволення його потреб. У цьому суть взаємозв’язку  соціальної та економічної ефективності господарської діяльності.

10. Ефективність національної економіки та її показники.

Ефективність національної економіки (ЕНЕ) – це співвідношення між результатами діяльності та витратами, необхідними для досягнення цих результатів. У цьому показнику відображається кінцевий корисний ефект від застосування засобів виробництва та живої праці. Ефективність економіки виражається: , де Р – результати (робіт, послуг, товарів); З – затрати виробництва (собівартість робіт, послуг…). Розрізняють 2 види ЕНЕ: (1)соціальна й (2) економічна. (1) характеризує відповідність національного виробництва потребам людей і цінам суспільства. Інтегруючий показник (1) – виробництво товарів народного споживання в загальному обсязі виробництва за певний період. До конкретних показників (2) ЕНЕ належать:

а) продуктивність праці (ПП): , трудомісткість виробництва ;

б) матеріаловіддача –це співвідношення між вартістю ВВП до матеріальних витрат на виробництво: , матеріаломісткість;

в) фондовіддача – скільки фондів використано на виробництво продукції: , де ВОВФ – вартість основних виробничих фондів, фондомісткість.

Інтегрований показник (2) ЕНЕ розраховується так: .

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63  Наверх ↑