52. Джерела інформації при проведенні аудиту зобов’язань

Зобов’язання - це заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що забезпечують економічні вигоди.

Джерелами інформації для аудиту зобов’язань є: 1) наказ про облікову політику підприємства; 2) реєстраційні документи платників податків, обов’язкових платежів із соціального страхування та інших обов’язкових платежів; 3) установчі документи, реєстри акціонерів, учасників, документи загальних зборів акціонерів, засновників, учасників;  4) регістри аналітичного і синтетичного обліку, первинні бухгалтерські документи; 5) форми фінансової і податкової звітності; 6) П(С)БО 11 «Зобов’язання». До джерел інформації для перевірки заборгованості слід також відносити: договори постачання продукції (робіт, послуг), акти звіряння розрахунків, протоколи про залік взаємних вимог, акти інвентаризації розрахунків, векселі, копії платіжних документів, Головна книга, звітність.
53. Мета ,осн завдання, джерела інформації, норм-прав база аудиту доходів і результатів діяльності. 

Мета: оцінювання достовірності,повноти,своєчасності і законності відображення доходів за їх видами в бух обліку і звітності відповідно до прийнятої облікової політики.  Завдання аудиту (А) доходів (Д): *перев правильності визначення і відобр-ня в обліку Д; *перев правильності і достовірності відобр-ня Д.

Предметом є: госп процеси та відповідні операції повязані з визначенням Д-дів, а також відносини, які виникають між підприємствами та за їх межами.

Джерела інформації для формування аудиторських доказів при аудиті доходів і фінансових результатів: 1. Наказ про облікову політику. 2. Внутрішні нормативні документи стосовно формування доходів і фінансових результатів та порядок їх використання. 3. Первинні документи з формування та обліку доходів і фінансових результатів (договори, накладні, рахунки-фактури, виписки банку, реєстри кредитових платіжних документів, цінні папери, реєстри та сертифікати цінних паперів, податкові накладні, книги обліку продажу товарів, робіт послуг). 4. Облікові регістри з обліку доходів і фінансових результатів (журнали і відомості по рахунках, оборотні відомості, головна книга). 5. Фінансова звітність та примітки до неї.  Норм-прав база: ПСБО 15 «Дохід», ЗУ «Про бух облік та фін звітність в Україні»,  рахунків бух обліку активів, капіталу,зобов’язань і господарських операцій підприємств та організацій»,  ПСБО 3 «Звіт про фінансові результати»

В процесі перевірки необхідно перевірити: 1) облікова політика під-ва щодо функцій обліку Д-дів; 2) визначення і оцінка Д-дів від звич. д-ті; 3) ведеться облік чинних Д-дів від різних видів д-ті; 4) встановлюються чинні зміни в обліковій політиці; 5) методика формування чинного прибутку та його використання. Аудиторські процедури при аудиті доходів і фінансових результатів. 1. Дослідження системи формування доходів та організації їх обліку (види доходів, які є характерними для суб’єкта господарювання, порядок віднесення доходів на рахунки бухгалтерського обліку, умови поставок покупцям готової продукції, товарів). 2. Перевірка правильності оцінки відван-таженої (реалізованої) продукції, товарів, робіт, послуг та відображення доходів від реалізації на рахунках бухгалтерського обліку. 3. Перевірка правильності визначення та віднесення на рахунки доходів собівартості реалізації продукції, товарів, робіт, послуг. 4. Перевірка правильності обліку продукції, товарів, які передаються іншим суб’єктам господарювання для реалізації на комісійних та інших подібних умовах. 5. Перевірка правильності віднесення на рахунок доходів витрат на збут. 6. Перевірка наявності роздільного обліку доходів, які одержуються від здійснення різних видів діяльності. 7. Перевірка правильності визначення та відображення в обліку доходів від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг за товарно-обмінними операціями. 8. Перевірка правильності визначення та відображення в обліку доходів від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг по експортним поставкам.  9. Перевірка правильності обчислення та відображення в обліку податкових зобов’язань з ПДВ, акцизного збору при реалізації різних видів продукції, товарів. 10. Перевірка правильності відображення в обліку результатів взаємозаліків згідно з актами. 11. Перевірка правильності визначення фінансового результату від різних видів діяльності, а саме: реалізації продукції, товарів, робіт, послуг; реалізації необоротних активів;  своєчасності віднесених доходів майбутніх періодів на фінансовий результат звітного періоду; орендних операцій; фінансових доходів; доходів (втрат) від надзвичайних операцій. 12. Перевірка правильності та обґрунто-ваності відображення в обліку фінансових санкцій, пені, неустоек за порушення законодавства, умов договорів. 13. Перевірка правильності визначення бази оподаткування прибутку, нарахування та відображення в обліку податку на прибуток. 14. Перевірка правильності відображення доходів і фінансових результатів в журналах, відомостях, головній книзі і документах фінансової звітності.


54. Мета, основні завдання, джерела інформації, нормативно-правова база аудиту розрахунків з бюджетом

Метою аудиту розрахунків з бюджетом є висловлення аудитором думки про те, чи відповідають ці розрахунки за всіма податками і зборами в усіх суттєвих аспектах нормативним документам, які регламентують порядок їх нарахування та сплати до відповідних рівнів бюджету.

Основне завдання аудиту розрахунків з бюджетом — ретельна перевірка правильності нарахування податків і зборів та своєчасності їх сплати до бюджету, підтвердження перевіреної інформації висновком.

Функціональні завдання — консультування платників податків і зборів з питань оподаткування з метою своєчасних і правильних розрахунків з бюджетом, а також з метою уникнення переплат та попередження фінансових санкцій з боку фіскальних органів держави; надання консультацій у разі встановлення порушень в оплаті податків щодо їх виправлень; допомога в організації оптимального оподаткування.

Узагальнена інформація про розрахунки підприємства за всіма видами платежів до бюджету, включаючи податки з працівників підприємства та за фінансовими санкціями, що справляються в дохід бюджету, обліковується на рахунку 64 «Розрахунки за податками і платежами». Порядок справляння таких платежів регулюється чинним законодавством. Для кожного податку передбачена своя ставка, строк сплати, об'єкт оподаткування, регламентуючий документ тощо.

При проведенні аудиту слід керуватися законами України та іншими нормативними документами, що регулюють питання податків, які діяли на час нарахування та сплати податків. Наприклад, Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств», П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати».

При проведенні аудиту розрахунків з бюджетом слід

-  установити перелік податків і зборів, які сплачує підприємство;

- досконало вивчити нормативні документи за кожним зі сплачуваних податків і зборів; -  установити предметну область досліджень;

-  перевірити повноту і правильність відображення бази оподаткування за кожним податком чи збором;

-  перевірити правильність застосування ставок податків і зборів, а також арифметичні розрахунки по нарахуванню податків;

- перевірити законність та обґрунтованість застосування пільг до податків і зборів; -  перевірити повноту і своєчасність сплати платежів і зборів до бюджету;

-  перевірити правильність складених декларацій, розрахунків  за  платежами  до  бюджету  та  своєчасність  їх подання до податкового органу;

-  перевірити  правильність  відображення  розрахунків  з бюджетом у системі бухгалтерського обліку та фінансовій звітності;

-  надати клієнту інформацію про результати роботи із детальним викладенням установлених помилок і фактів обману та рекомендації щодо їх виправлення;

-  залежно від мети перевірки, виду аудиту та завдань, поставлених клієнтом, підготувати висновок (якщо перевірялося лише одне питання) або інформацію для складання загального висновку (при загальному аудиті) відповідно до вимог МСА 700 «Аудиторський висновок про фінансову звітність» та МСА 800 «Аудиторський висновок про виконання завдань аудиту спеціального призначення»;

-  скласти та підписати акт про виконану роботу;

-  обговорити з клієнтом питання про можливості продовження співпраці.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 
75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97  Наверх ↑