2.3.2. Ключові пріоритети політики на 2005—2010 роки

ю травня 2005 року Комісія ухвалила План дій, своєрідну "дорожню карту" з імплементації Гаазької програми, в якому виз­начено десять конкретних пріоритетних сфер на 2005-2010 роки. План дій містить загальні пріоритети свободи, безпеки й справедливості, викладені у Гаазькій програмі (підтримана Європейською Радою у листопаді 2004 року), і перетворює їх на конкретні заходи із зазначенням часових рамок для прийняття й виконання.

Він визначає десять ключових сфер пріоритетної діяльності. Ці ключові сфери/розділи - вкрай важливі цілі майбутніх по­літик з розбудови узгодженої та ефективної спільної імміграційної політики. Їх визначено після оцінки наслідків Програми Тампере і докладного дослідження економічних і демографічних тенденцій у Європі й світі. Ось їхній виклад:

1.       Основні права і громадянство: вироблення політик, що зміцнюють інститут громадянства, відстежують і
стимулюють шанування основних прав

Основні права - осердя європейського проекту, свідченням чого є інтеґрація Хартії основних прав до Конституційного До­говору ЄС. Союз зобов'язується поважати основні права, а також активно їх стимулювати. Впродовж п'яти наступних років провадитиметься активна робота щодо захисту особистих даних і викорінення дискримінації в усіх її проявах. Комісія також

їнами-членами. Особлива увага приділятиметься правам дитини. Програма Daphne II продовжить надавати підтримку єв­ропейським організаціям, які вживають заходів з попередження чи подолання всіх видів насильства над жінками і дітьми, а також працюють із жертвами насильства й групами ризику. Навіть більше, група комісарів із забезпечення основних прав працюватиме над погодженістю заходів Комісії на користь дітей.

2005 року Комісія запропонувала переформувати Європейський центр з моніторингу расизму й ксенофобії в Агенцію ЄС з основних прав. До Агенції можна буде звертатися з усіх питань, що хвилюють громадянське суспільство, і вона сприятиме на­лагодженню діалогу на європейському рівні й підвищуватиме рівень обізнаності широкого загалу. Серед інших завдань Аген­ції - надання допомоги європейським інституціям і країнам-членам, а також проведення експертної оцінки збору й розпов­сюдження вірогідної а порівняльної інформації і даних для укладання річних звітів щодо забезпечення основних свобод.

Громадянство в Союзі передбачає низку прав, які ЄС активізуватиме впродовж наступних п'яти років. Це, для прикладу, віль­не пересування в межах ЄС, якщо потрібно - дипломатичний і консульський захист громадянина Союзу в країнах за межами ЄС. Врешті-решт, право участі у виборах представників у Європейському Парламенті й місцевих органах влади у країнах-чле-нах - делікатне й важливе питання, яке Комісія уважно розгляне.

2.       Боротьба з тероризмом: запобігання, готовність і реагування

Європейський Союз може сказати своє вагоме слово у боротьбі з тероризмом. Країни спільно працюють над дотриманням глобальної стратегії, що ґрунтується на чільних цінностях: демократія, основні права і верховенство права. Увага Союзу му­сить зосередитися на різних аспектах запобігання, готовності й реагування, аби й далі посилювати, а якщо треба, то й при­множувати спроможність країн-членів до викорінення тероризму.

Ця стратегія також передбачає тісну співпрацю з третіми країнами, зокрема фінансування антитерористичних проектів і за­ходів з посилення спроможності до реагування на його виклики. Стратегічна мета країн-членів і ЄС - урізання доступу різ­номанітних терористичних організацій до фінансових та економічних ресурсів: ціла низка різних заходів, передбачених на кілька прийдешніх років, матиме на меті посилення прозорості юридичних осіб та інтенсифікацію обміну інформацією між задіяними гравцями національного, союзного і міжнародного рівнів.

Для максимізації спроможності органів ЄС і країн-членів до виявлення, стеження і переслідування терористів, а також за­побігання терористичним нападам Союз налагоджуватиме активнішу співпрацю між всіма компетентними органами кра­їн-членів, а саме щодо обміну інформацією, що є актуальною для викриття терористичної діяльності. Спільно з країнами-членами Союз працюватиме над посиленням спроможності до усунення наслідків терористичних атак: 2005 року було розроблено Програму захисту важливих об'єктів інфраструктури, і Комісія виступила з пропозицією ство­рити Інформаційну мережу з раннього запобігання у сфері важливих об'єктів інфраструктури (CIWIN), щоб сприяти обміну інформацією між країнами-членами про спільні загрози, незахищені зони, належні заходи й стратегії зі зменшення ризику й захисту важливих об'єктів інфраструктури.

гооб року було оцінено результати пілотного проекту з роботи з жертвами терористичних актів. У цьому контексті Союз на­дав фінансову допомогу і забезпечив проведення навчань для професіоналів з психологічної підтримки жертв терактів та їх­ніх сімей; було створено центри прийому жертв терористичних актів і їхніх сімей, а також нагромаджено "найкращі прак­тики" з підтримки жертв тероризму і розповсюджено інформацію серед європейців щодо терористичних загроз.

EUROPOL (Європол) — Європейська силова організація, що має на меті вдосконалення ефективності й співробітництва компетентних
органів країн-членів щодо попередження й подолання тероризму, незаконного обігу наркотиків та інших серйозних форм міжнародної
організованої злочинності, пНр://№№\¥.ЕІЛЮРОЬ.еигора.еи/.

Європейський підрозділ судової співпраці, EURO JUST, — це агенція Європейського Союзу, створена 2002 року для посилення ефективності
компетентних органів країн-членів у процесі слідства й судового переслідування серйозних транскордонних кримінальних злочинів.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35  Наверх ↑