21. Форми орг.-ї облік-го процесу

Форма орг.-ї б. о. - це певна сис-ма взаємопов’яз-х облік-х реєстрів певної форми і змісту для здійсн-ня обліку наявності та руху майна правовл-ків та зміни прав-х відносин, а також процесів господ-ї д-сті.

За техн.-ми ознаками існують 2 форми б. о.: ручний та машинний.

До ручної форми б. о. належ. Спрощ., мемор.-ордерна, журн.-ордерна, книжково-журнальна та ін.

До машинної форми - таблично-перфокарткова, таблично-автоматиз-на, діалогово-автома¬тиз-на.

Сутність орг.-ї б. о. за мемор.-ордерною формою поляг. в тому, що на основі перв-х доку-в склад-ся мемор-ні ордери, де проставл-ся коресп-ція рахунка.

Мемор. ордери склад. на кожний перв. докум.

Мемор. ордери фікс-ся в реєстрац-му журналі та використ-ся для запису на синтез-х рахунках в Гол. книзі.

Аналіт. облік ведеться паралельно синтез-му, вико рис-ся перви. Докум., картки, відомості, книги.

Сутність журн.-ордерної форми обліку поляг. в застос-ні журн.-ордерів і допоміжн. відомостів, які є осн-ми облік-ми реєстрами. Журн.-ордери побуд. так, що в них нагромаджу-ся і підсум-ся дані для перенес-ня їх до звітних форм.

   В журн.-ордерах записи провод-ся на основі даних перв-х докум-в.

Журн.-ордери - це багатографні реєстри, признач. для відображу. кредит-х оборотів гол-го рахунка, для якого відкрито журн.-ордер.

Для ведення б. о. на п-ствах невир-ї сфери з простим госп-м процесом вир-ва та невеликою к-стю госп-х операцій застос. спрощену форму б. о.

Спрощ. форма б. о. може застос-ся:

• за простою формою (без використ. реєстрів обліку майна п-ства);

• за формою б.о. з використ-м реєстрів обліку майна п-ства.

П-ства мал. бізнесу, які застос-ть просту форму обл-у, реєструють перв. облік. докум-ти, відображу-ть опер-ї на рах-х, визнач-ть собів-сть прод-ї і фін. рез. в бухг-му реєстрі - книзі обліку госп-х опер-й

   Машинні варіанти орг-ї  б. о.

В осн. таблично-перфо¬карткової фор¬ми поклад. принцип безперервності обробки облік-ї ін.-ї на обчисл-х устан-х (ОУ) за умови повного охопл-ня механізацією всіх облік-х робіт. При цьому відбув-ся перерозподіл робіт, і значна частина операцій облік-го процесу викон-ся персоналом ОУ. Істотна особл-сть цієї форми поляг. в тому, що в ній поєдн-ся використ-ня 2 видів інф-ції, занесених на перфокартки, - змінної (разової) і пост-ї (нормативно-довідкової). Змінна інф-я містить дані про госп-кі опер--ї і відображ. вихідні пок-ки, отримані з перв-х докум-в. Пост-на інф-я містить нормат. і розцінюв-ні пок-ки, що дає змогу значно скоротити зміст первинних докум-в, виключ-ши з них довідкові дані, і зменшити обсяг обл.-ї роботи.

   У табл.-автоматиз-й формі використ-ся сам ост-й підрозділ – обчисл-на машина з використ-м периферійної техніки в умовах функціонування АСУП. До осн-х ознак табл.-автомати¬зованої форми обліку відносять: використ. техн.-х засобів для орг.-ї комплексної автоматиз-ї сис-и обробки облік-ї інф-ї; широке застос-ня універс-ї документ-ї і машиночитаних носіїв інф-ї; застос-ня сис-ми кодів облік-ї інф-ї, що дасть змогу отримати на ЕОМ всі необх. бухг-кі реєстри; збереж-ня принципу подв-го запису при застос-ні одного комплекту носіїв інф-ї і прогр-го групув-ня дебет-х і кредит-х оборотів; автомат-я логічних опер-й з ведення обліку; наявність сис-ми реєстрів-машинограм, певної послідовності їх вигот-ня, засобів запису і зберіг-ня інф-ції, а також можл-сть вико рис-ня запитного режиму по окремих господ-ких і розраху-х опер-х; організація системи контролю і виправлення помилок, які виявляють при вивірянні інформації; зберігання перв-ї інф-ї, машиночитаних носіїв і машинограм-реєстрів.

У табл.-автоматиз-й формі обліку обробка і ведення інф-ї бази мають здійсн-ся на ПК.

Діалог-автоматиз-на форма б. о. хар-ся повною автоматиз-ю обробки і системат-ю облік-ї інф-ї і дає змогу відображу-ти б-які дані в обліку безпосер. після введення їх в інформац. базу даних.

Діалог.-автоматиз-на форма б. о. передбач. Автоматиз-не викон-ня завдань б. о. як в регламентному, так і в запитному (діалоговому) режимах. При даній формі б. о. обсяг інф-ї, що видається регламентно користувачам, значно скорочений і обмежений тільки необхі-ми і достатніми для викон-ня конкретних управл-х робіт даними. Додатк., необх. для використ. дані, видаються за запитом.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62  Наверх ↑