3. Різновиди учасників культурно-дозвіллєвої діяльності.

Клубні установи відвідують різні категорії населення. Всіх потенційних учасників культурно-дозвіллєвої діяльності можна умовно поділити на групи: за місцем проживання, віком, професією, за соціальним станом, уподобаннями (інтересами) тощо.

За місцем проживання – це найбільш масова аудиторія клубу, для якої характерний нестабільний склад, що змінюється від заходу до заходу і включає людей різних за віком, професією, соціальним станом і уподобаннями.

За віком можна поділити всіх учасників на такі групи: молодші школярі (6 – 10 років), підлітки (11 – 15 років), старшокласники (15 – 18 років), молодь (19 – 35 років), люди середнього віку (35 – 55(60) років), старше покоління (60 – 75 років), люди похилого віку (старші 75 років). Кожна з названих вікових груп має свої вікові особливості, інтереси й уподобання, цінності, які необхідно враховувати при організації дозвіллєвих заходів.

За професією – це категорія учасників, яка відрізняється тим, що їх об’єднує  певна професійна діяльність, професійні знання, уміння, навички. Це можуть бути люди різні за віком, але специфіка їх відпочинку може деякою мірою визначатися специфікою їх професії.

За соціальним станом розрізняють робітників, службовців, інтелігенцію, людей, які займаються сільським господарством, підприємницькою діяльністю. Соціальний стан людини також має вплив на особливості її відпочинку, на види і форми дозвілля, яким віддається перевага.

За уподобаннями та інтересами – це специфічна й найбільш активна й діяльна категорія учасників культурно-дозвіллєвої діяльності. На ній досить часто базується діяльність клубного працівника.

Важливою умовою ефективної організації культурно-дозвіллєвої діяльності є знання особливостей дозвіллєвої аудиторії.

Поняття “аудиторія” походить від лат. “audio”, що дослівно означає – “слухати”. Клубна аудиторія – це всі люди, які живуть в зоні діяльності клубу і здатні відвідувати його. Реальна аудиторія – це люди, які відвідують клубну установу й охоплені її роботою. Потенційна аудиторія – це люди, які можуть входити до клубної аудиторією, але не відвідують клубну установу з тих чи інших причин.

Завдання організатора дозвіллєвої діяльності – розширити реальну аудиторію клубу за рахунок потенційної. Всі люди в свідомому активному віці можуть бути залучені до різноманітних видів клубної діяльності. Ця потреба виявляється у кожної людини індивідуально. Допомогти людині визначитись, включитись у дозвіллєву діяльність відповідно до своїх інтересів, уподобань і здібностей – це завдання працівників клубної установи. Клубна діяльність впливає на загальну структуру і зміст вільного часу людини. Будь-який клубний працівник повинен постійно вивчати аудиторію, збирати побажання, пропозиції щодо плану роботи, організації заходів, відгуки про їх проведення тощо. З цією метою можуть бути застосовані такі методи вивчення клубної аудиторії як обстеження, анкетування, бесіди, наукове спостереження, метод вивчення документації, експеримент тощо.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34  Наверх ↑