Тема 14. Основні форми міжнародної ділової активності.

Під впливом науково-технічного прогресу усе більш росте масштабність і складність предметів торгівлі. Серед них постійно зростаюче місце займає сфера НИОКР, що акумулює їхнього досягнення в міжнародному масштабі, з якої в останні десятиліття відокремилася торгівля інжиніринговими послугами.

Міжнародний інжиніринг - це діяльність спеціалізованих фірм по наданню комплексу послуг виробничого, комерційного і науково-технічного характеру, що робляться фірмою-консультантом фірмі-клієнту при будівництві промислових, житлових об'єктів, об'єктів інфраструктури й ін., а також їхньому обслуговуванні в іншій країні.

Таким чином, інжинірингові послуги виявляються представленими спеціалізованими фірмами. Це можуть бути приватні компанії, великі державні фірми й організації, а також приватні промислові підприємства, у яких вони носять другорядний характер. Вони можуть здійснювати свою діяльність у формі унітарних підприємств, акціонерних товариств, товариств з обмеженою відповідальністю й ін.

За родом своєї діяльності інжинірингові фірми підрозділяються звичайно на кілька груп:

· інженерно-будівельні, котрі роблять весь комплекс послуг;

· інженерно-консультативні:

а) інженерно-архітектурні;

б) архітектурні, що беруть на себе проектування і

будівництво без постачання чи устаткування якої те частини інжиніринга;

· інженерно-дослідницькі фірми - вивчаючі ринки, що складають кошториси, що контролюють монтаж і пуск в експлуатацію устаткування, що розробляють технологічні процеси і нові матеріали:

· консультаційні фірми по організації і керуванню – займаються оптимізацією управлінських структур, що допомагають у рішенні кадрових питань, що сприяють організації збуту.

Ці фірми, що роблять широкий спектр міжнародних інжинірингових послуг, є формально незалежними, не підкоряються іншим промисловим, будівельної, або торговим підприємствам. Міжнародні інжинірингові компанії мають здатність надавати повний комплекс інженерних і консультаційних послуг одночасно в декількох областях.

Повний інжиніринговий цикл дуже великий і включає велику кількість етапів, починаючи від маркетингового обслуговування проекту і закінчуючи експлуатаційним супроводом. Звичайно виділяють наступні етапи:

· дослідження маркетингової доцільності проекту:

· вивчення технічної можливості його реалізації;

· техніко-економічна оптимізація і складання попереднього проекту з орієнтованою прив'язкою його до місцевості і указівкою вимог до земельної ділянки;

· складання робочого проекту і підготовка торгів на устаткування;

· оцінка пропозицій, що надійшли на торги;

· складання інженерно-будівельних проектів під обране в результаті торгів устаткування;

· підготовка торгів на інженерно-будівельні роботи;

· оцінка пропозицій, що надійшли;

· нагляд за виготовленням устаткування і його іспиту;

· координація інженерно-будівельних робіт, постачань і монтажу;

· допомога в підготовці обслуговуючого персоналу замовника;

· пуск чи підприємства іншого об'єкта в експлуатацію і здача замовнику "під ключ"

· спостереження і консультації під час експлуатації об'єкта після здачі.

Як бачимо, інжиніринг займає проміжне положення між торгівлею науково-технічними знаннями в чистому і матеріалізованому виді. Через велику складність інжиніринга предметом угоди може бути або весь комплекс послуг повного циклу, або одне чи кілька ланок з цього циклу. При цьому надання послуг інжинірингового типу супроводжується передачею замовнику прав на використання запатентованих технічних рішень, технологічних процесів і "ноу-хау".

Організація інжиніринга припускає висновок особливого контракту. Міжнародний контракт на надання інженерно-консультаційних послуг являє собою юридичну форму замовлення на експорт відповідних послуг із країни-виробника в країну замовника. Він включає ряд обов'язкових пунктів, що регулюють основні умови інженерно-консультаційної форми в будівництві об'єктів за рубежем. До них відносяться:

а) зобов'язання інжинірингової фірми і замовника з додатком переліку підлягаючих виконанню робіт;

б) терміни і графіки їхнього виконання;

в) чисельність і склад персоналу, що бере участь у роботах за контрактом;

г) ступінь відповідальності сторін за порушення ними договірних зобов'язань;

д) умови і ставки оплати інженерно-консультаційної фірми;

 е) умови оплати технічної допомоги по навчанню персоналу.

Таким чином, досліджувавши суб'єкти, функції й організаційні форми реалізації інжинірингових послуг, можна представити структурно-функціональну модель міжнародного інжиніринга .

Інжинірингові фірми об'єднані в два міжнародних союзи:

1. Європейський комітет інженерно-консультативних фірм, що нараховує ледве більш 500 фірм із персоналом близько110 тис. чоловік;

2. Міжнародна федерація інженерів-консультантів, що включає 6000 фірм-членів з персоналом близько 150 тис. працівників.

Сучасний ринок інжинірингових послуг досить багатогранний. Тільки число великих інжинірингових фірм перевищує 1000 - це при тім, що багато хто з них є міжнародними із широкою мережею відділень і філій у різних країнах.

Кон'юнктура на міжнародному ринку інжиніринга тісно зв'язана з економічним становищем і рівнем ділової активності в різних країнах, і при загальному висхідному тренді розвитку характеризується чергуванням підйомів і спадів .

Вирішальне вплив на рівень розвитку ринку інжинірингових послуг роблять три фактори: обсяг державних і приватних інвестицій, науково-технічний прогрес і наявність вільного капіталу.

Попит на даному ринку в значній мірі визначається загальним тиском попиту в економіці, реалізацією різних міжнародних програм, державним регулюванням і ін. Так, спади у світовій економіці закономірно ведуть до зниження попиту на інжинірингові послуги; реалізація міжнародних програм допомоги країнам, що розвиваються, обумовлює ріст експорту інжинірінгово-консультаційних послуг із промислово-розвинутих країн. Розробка ряду великих регіональних проектів (наприклад, будівництво тунелю під Ла-Маншем) сприяє підтримці попиту на інжинірингові послуги усередині ЄС.

Особливості пропозиції на ринку експорту інжинірінгово-консультаційних послуг обумовлені множинністю суб'єктів пропозиції і конкуренцією між ними за досягнення основного критерію пропозиції - найбільшу вигідність з економічної точки зору, що містить у собі ціну, продуктивність праці і якість послуг. Зокрема, в останні роки приватні фірми, особливо при одержанні держзамовлень, випробують тверду конкуренцію, з боку державних фірм, що змушує їх знижувати норму прибутку. З'явилася тенденція до використання великими інжиніринговими фірмами дрібних спеціалізованих чи підприємств незалежних експертів як субпідрядників. Найбільш часті такі випадки при наданні послуг за кордоном, коли вигідне залучення місцевих субпідрядників .

Структура ринку інжинірінгово-консультаційних послуг усе більш відповідає сучасним потребам науково-технічного прогресу. Відповідно до цієї закономірності в останні роки відзначається прискорений розвиток експорту інжинірингових послуг у таких галузях промисловості, як видобувна, нафтопереробка, хімія і нафтохімія, виробництво електронно-обчислювальної техніки.

 Світовий ринок інжинірингових послуг стає одним із самих динамічних. Його найважливішими учасниками є: США, Японія, Великобританія, Іспанія, Італія, КНР, Нідерланди, Республіка Корея, Франція, Швеція.

Франчайзинг - змішана форма великого і дрібного підприємництва; система взаємовигідних партнерських відносин, що поєднує елементи оренди, купівлі-продажу, підряду, представництва, і виступаюча внаслідок цього цілком самостійною формою договірних відносин суб'єктів, що хазяюють, що мають статус юридичної особи. Перше чітке визначення франчайзинга з'явилося в 1982 році. Відповідно до нього, франчайзинг визначений як "угода", по якому виробник, чи одиничний розповсюджувач чи продукту послуги, захищених торговою маркою, дає ексклюзивні права на поширення на даній території своєї продукції незалежним роздрібним торговцям в обмін на одержання від них платежів роялті і дотримання технології виробничих операцій . З часом дане визначення доповнювалося й удосконалювалося. В даний час франчайзинг виступає як організована форма в бізнесі, що дає дрібному підприємцю - франчайзи (оператору) право на продаж уже зарекомендував себе чи товару послуги великої фірми. З економічної точки зору виступає як ліцензія, видавана великим підприємцем -франчайзером.

Власник франчайзи - це людина чи група осіб, якою корпорація надає виключне право на використання її імені у визначеному регіоні, звичайно оплачуване первісним внеском з наступними щомісячними компенсаційними платежами.

Первісний внесок визначається сумою в середньому від 25 до 100 тис. дол., щомісячні компенсаційні платежі - від 3 % до

Франчайзинг - явище, що виникли ще в XIX столітті і продовжує бурхливо розвиватися в дійсні час. У США, наприклад, застосування франчайзи найбільш зв'язане з автопрокатом, готельним і ресторанним бізнесом. Сьогодні франчайзинг створює 13 % національного багатства у ВНП США, що в три рази більше, ніж торгівля автомобілями. Як роботодавець, франчайзинг тут надає понад 7 мільйонів робочих місць За даними міністерства торгівлі США реалізація товарів і послуг компаніями, що працюють по системі франчайзинга, зростає на 10% щомісяця в плині останніх 12 років. Ця тенденція збережеться і після 2000 року .

Існує три основних типи франчайзи. По-перше, це франчайза на продаж готового товару. У цьому випадку отримувач франчизи платить фірмі, її що видала, за право продавати товари її торговою маркою. Ці товари власник франчайзы купує у ліцензіара і згодом перепродує.

По-друге, франчайза на виробництво товарів. Тут ліцензіат одержує право на виробництво і збут товарів базової компанії. При цьому він використовує сировину і матеріали, куплені в цієї фірми.

По-третє, франчайза на вид діяльності, коли ліцензіат купує право на відкриття власної фірми з використанням назви корпорації-ліцензіара і збереженням профілю її діяльності.

Це явище специфічне й особливе. Його специфічність і особливість виявляється в тім, що фірми, що працюють у системі франчайзинга, незважаючи на юридичну самостійність, по суті являють собою частина єдиної взаємозалежної системи. Франчайзи, знаходячись безпосередньо біля споживача, більш чуйно уловлюють його побажання, настрій, коливання попиту та пропозиції, рівні конкуренції. Як власник підприємства франзайзи ефективніше і надійніше найманого робітника, а як самостійний підприємець він контролює визначений район, закріплений за ним згідно договору по найменшому ризику.

Зараз система франчайзи є широко розповсюдженої як у сфері виробництва, так і в сфері послуг. Так, її успішно застосовують такі американські готельні комплекси, як "Холидей иннз", "Шератон", "Ховард Джонсон", "Інтерконтинентал", "Хилтон" і інші. Корпорація готелів "Хилтон", наприклад, складається з 231 готелю, включаючи 51 власний і 180 на умовах франчайзинга. На сьогоднішній день можна сказати, що з допущеннями практично будь-який бізнес може розвиватися по системі франчайзинга. Це особливо відноситься до суспільних послуг і т.д., доставка товарів, копіювання), роздрібні магазини, автосервіс, оздоровчі центри, бухоблік, будівництво, салони моди і косметичні послуги, аптеки, центри підготовки робочої сили, хімчистки, пральні, охоронні бюро, пункти по наданню комп'ютерних послуг, магазини й ін. По оцінках журналу "Таймі" до 2000 року франчайзинг стає "головним методом ведення бізнесу у світовій економіці".

Франчайзинг є головної складової національної економіки промислово-розвинутих країн. Так, для США і Великобританії його роль оцінюється в такий спосіб:

Ще одним напрямком міжнародної ділової активності є створення спільних підприємств (СП). Спільні підприємства є формою ділового співробітництва між двома чи більш учасниками для конкретної мети комерційної, фінансової чи технічної природи

Під спільним підприємством розуміється підприємство з пайовою участю іноземного капіталу, коли створюється загальна власність на матеріальні і фінансові ресурси, здійснюється спільне керування господарською діяльністю, і відповідно, наступний поділ

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17  Наверх ↑