Тема 13. Міжнародний лізинг.

Останні десятиліття функціонування світової економічної системи неможливо розглядати без обліку бурхливого розвитку лізингу. Сьогодні міжнародний лізинг - одна з найбільш привабливих сфер у міжнародних фінансах і міжнародному маркетингу, він є важливим фінансовим і інвестиційним інструментом в усьому світі.

Як економічна категорія лізинг у своїй основі має оренду.

Категорія "оренда" поєднує групу односпрямованих господарських операцій: власне лізинг, прокат, знімання. Кожна з операцій володіє своїми специфічними особливостями, що і характеризують різницю між даними поняттями. Простежимо за цими розходженнями в їхній історичній послідовності.

Оренда відома людству з найдавніших часів. Різні види оренди існували в Древній Греції, Індії, Китаї й інших країнах. Так єгипетські фараони широко застосовували практику оренди землі, рабів і худоби, будинків і судів і ін. По суті справи у своєму первісному виді оренда виступала з позиції здавання внайми (знімання) майна Як правило, договору знімання були не зв'язані з періодом амортизації майна, що передавалося в користування на різний час і на різних договірних умовах. Наступний розвиток суспільств не змінив принципової ролі цієї категорії, а лише модифікувало її оплата за знімання провадилася не тільки грошима, але і продуктами і послугами, знімання могло бути як твердим юридичним, так і чисто словесним договором

Наступний розвиток оренди виділило категорію "прокат", що характеризується короткочасністю, речовністю, і спеціалізованість по цьому виді наймання фірм побутового обслуговування

Подальша еволюція категорії приводить до життя своєрідну форму оренди - лізинг, що відрізняється як від знімання, так і від прокату Спочатку її практично неможливо було виділити з загальної маси орендних відносин, що існували, Аналізуючи процес розвитку оренди, умовно можна виділити наступні дати "народження" лізингу Більш рання - 1284 рік, коли з'явився Закон Уэлса, що дозволив здачу в оренду коней і сільгоспінвентарю Більш пізня - 1877 рік, коли телефонна компанія "Бел Телефон Компани" прийняла рішення про здачу власних телефонних апаратів в особливого роду оренду, назвавши це "лізингом" з тих пір категорія "лізинг" ввійшла в економічні словники всіх країн і народів.

Лізингові відносини відмінні безпосередньо від орендних тем, що:

· додають кількість суб'єктів, додаючи до лізингодавач і лизингополучателю продавця лізингового устаткування;

· наділяє активною роллю користувача майна, якому належить переважне право вибору майна;

· перерозподіляють ризики, зв'язані з недоліками, виявленими в майні в тім випадки, якщо лизингодатель не брав участь у виборі майна для лизингополучателя;

· наділяють лизингополучателя обов'язками, зв'язаними з правами власності (ризик випадкової загибелі, технічне обслуговування) з обов'язком продовжувати вносити лізингові платежі і погасити їхню загальну суму, передбачену договором.

Усі лізингові операції підрозділяються на кілька груп у залежності від наступних критеріїв:

· характеру відносин власності;

· природи об'єкта лізингу;

· географічної структури ринку.

У залежності від характеру відносин власності виділяє:

1. Оперативний лізинг- оренда майна на термін, менший терміну його функціонування, коли витрати за термін оренди не покриваються для лизингодателя. Лизингополучатель же розпоряджається майном період від 2 до 5 років і до закінчення терміну лізингового договору може почати наступні дії: закінчити платежі по лізингу і повернути майно, відновити договір на нових умовах, купити майно за ціною орендодавця.

2. Фінансовий лізинг-оренда майна на тривалий термін, коли вартість устаткування й експлуатаційних витрат цілком окупаються лізингодавач протягом терміну оренди. Лизингополучатель після закінчення терміну оренди купує предмети лізингу по залишковій вартості.

3. Зворотний лізинг-оренда майна, при якій постачальник устаткування продає його лізингової компанії й одночасно беретэто ж устаткування в неї в оренду.

3. Чистий лізинг - оренда майна, при якій лізингоотримувач бере на технічне обслуговування орендне майно й у платежі по лізингу не додаються витрати лизингодателя на експлуатацію майна (тобто чисті платежі).

4. Револьверний лізинг - оренда майна, коли в лізинговій угоді передбачається періодична заміна устаткування за вимогою лизингополучателя на нові і новітні зразки.

Відповідно другого критерію лізинг підрозділяється на:

· лізинг рухомого майна;

· лізинг нерухомого майна;

· лізинг споживчих товарів тривалого користування.

 У залежності від географічної структури ринку лізинг буває внутрішній і міжнародний.

Історично з'явився раніш і розвивався більш інтенсивно внутрішній лізинг, але сьогодні спостерігається активний процес інтернаціоналізації лізингу - поширення функціонування лізингових компаній за межі національних границь і формування світового ринку лізингових послуг.

У 80-і й особливо в 90-і роки він успішно розвивався у всіх країнах і континентах. За останні 15 років лізингові операції в усьому світі виросли більш, ніж у п'ять разів і за даними London Financial Group досягли в 1994 році 356,4 млрд. доларів США.

Основний обсяг лізингових операцій зосереджений на трьох континентах: Північній Америці, Азії і Європі, на частку яких у 1997 році приходилося 93,5 % обсягу лізингових угод у світі.

По страновым показниках: на частку США приходиться майже 40 % світового лізингу і більш 95 % усього північноамериканського лізингу; друге місце по обсязі лізингових операцій займає Японія з обсягом у 71 млрд. дол. у 1996 році; далі випливають Германия -33,3 млрд. доларів; Великобританія - 23,8 млрд. доларів і Південна Корея- 16,3 млрд. доларів [1, с. 115,116].

Будучи в даний час одним з найголовніших факторів економічного розвитку, світовий ринок лізингових послуг постійно розширює сферу власного впливу на господарське життя різних країн. Лізинг широко використовується в багатьох країнах світу як з перехідної, так і з розвитий ринковою економікою. Він значно випереджає темпи росту капіталовкладень підприємств у їхній традиційній формі і складає близько 30 % усіх капіталовкладень розвитих країн світу [6, с. 14-15].

Сучасний етап господарського розвитку обумовив ряд особливостей розвитку світового ринку лізингових послуг.

По-перше, зміна географії впровадження. До другої половини 90-х років Європа практично втратила друге місце після США на

світовому ринку лізингу, на яке початку активно претендувати Азія. Крім того, наприкінці 80-х - початку 90-х рр. спостерігався значний ріст обсягів угод, що приходиться на країни, що розвиваються. У 1988 р. у цих країнах було укладено лізингових контрактів на 15 млрд. дол, а в 1996 р. уже на 50 млрд. дол [4, с.21].

По-друге, міжнародні лізингові операції стали об'єктом державного регулювання, оскільки активно впливають на стан платіжного балансу країн.

По-третє, спостерігається безпрецедентний ріст

інформаційного і програмного забезпечення світового ринку лізингових послуг і насамперед можливостей Интеренет. Завдяки широкому використанню можливостей Интеренет іноземні лізингові компанії одержують доступ до лізингової інформації усього світу.

Лізинг - складна фінансово-торгова операція, при якій лізингова фірма (орендодавець) відповідно до побажань і спеціалізації орендаря купує у фірми-виробника визначене устаткування і передає його за плату орендарю на певний строк.

Європейська федерація національних асоціацій по лізингу визначає лізинг як договір оренди машин і устаткування, а також інших товарів для їхнього використання у виробничих цілях лизингополучателем у той час, як товари купуються лизингодателем і він зберігає право власності до кінця цієї угоди.

нен* Лізингові угоди припускають наявність об'єктів і суб'єктів угоди. Об'єктами лізингових угод виступають:

· будівлі, спорудження, складські приміщення й інше нерухоме майно;

· устаткування для виробництва (машини, крани, верстати з програмним керуванням і інше подібне майно);

· оргтехніка (конторське, медичне, поліграфічне й інше подібне устаткування, включаючи ЕОМ);

· транспортні засоби (морські і річкові судна, літаки й інше такого роду майно).

Найбільш привабливим видом майна, використовуваним у лізингових операціях, є машинобудівне і технологічне устаткування, комп'ютери й офісне устаткування, повітряні, річкові, морські судна, залізничний рухомий склад, легкові і вантажні автомобілі Головними суб'єктами лізингової угоди є виробник, лізингова фірма й орендар. Фактично

лізингові угоди найчастіше включають і четвертий суб'єкт, оскільки орендодавець у більшості випадків для придбання майна використовує банківський кредит. Кожний з перерахованих суб'єктів витягає з угоди визначені переваги і несе конкретні зобов'язання .

Фірма-виробник одержує насамперед безсумнівні переваги на світових ринках збуту за рахунок гарантованих продажів своєї продукції, особливо дорогої.

Лізингова фірма (орендодавець) також одержує визначені переваги. Ця форма діяльності дозволяє значно знизити ризики в зв'язку з неплатоспроможністю клієнта, залучати додаткових клієнтів з інших сегментів ринку за рахунок технічного і кадрового обслуговування, що найчастіше передбачає висновок лізингових контрактів. В оренду здається власність, який власник не здатний ефективно розпоряджатися. Угода вигідна завдяки відносно високому рівню лізингових платежів.

Для орендаря насамперед відкривається доступ до нової техніки без значних первісних витрат капіталу. Лізинг дає можливість орендарю здійснювати лізингові платежі з прибутку, що підлягає пільговому оподатковуванню. Крім того, лізинговий контракт може передбачати здійснення платежів чи сировиною продукцією, що актуально для країн, що випробують недолік конвертованої валюти.

Однак вигоди лізингу для суб'єктів найчастіше відносні. Так, великі і середні фірми розвитих країн, що є першокласними позичальниками на ринку кредитів, лізингом користаються рідко. Для них переваги лізингу нейтралізуються можливістю одержання довгострокових кредитів. При відсутності податкових пільг придбання устаткування виявляється дорожче, ніж із залученням кредиту, оскільки лизингополучателю необхідно забезпечити доход лизингодателя після припинення договору лізингу.

Разом з тим у багатьох країнах для дрібних і середніх фірм лізинг часто буває єдиним коштом фінансування їхньої виробничої діяльності через дорогі кредити, тривалої оцінки кредитоспроможності з боку потенційних кредиторів, необхідності пошуку прийнятних застав і поручительств, труднощів зі страхуванням майна. %м

Різноманіття сучасних лізингових відносин на світовому ринку дозволяє здійснювати угоди по різних схемах. Серед найбільш розповсюджених у світовій практиці виділяють:

· Експортний лізинг. Здійснює його лізингова фірма, що знаходиться в країні виробника. Лізингоотримувач знаходиться в іншій країні. Іншими словами, експортний лізинг - це угода, у якій лізингова компанія купує устаткування в національної фірми-виготовлювача, а потім надає його за кордон іноземному орендарю.

· Імпортний лізинг. Тут передбачається, що лізингова фірма і лізингоотримувач знаходяться в одній країні, а фірма виробник в інший тобто, імпортний лізинг - це такий вид оренди, що здійснюється при закупівлі сучасного устаткування в іноземної фірми і надається вітчизняному орендарю.

· Транзитний лізинг. Всі учасники лізингової операції (виробник, лізингова фірма, лізингоотримувач) знаходяться в різних країнах. Як його ще називають, прямий міжнародний лізинг це така орендна угода, що укладається між економічними суб'єктами різних країн.

· Зворотний лізинг - це угода, при якій лізингова фірма здобуває у власника устаткування і здає його в оренду йому ж.

· Лізинг постачальника - це угода, при якій лізингова фірма здобуває у виробника продукцію, здає її в оренду виробнику, що у свою чергу, здає продукцію в суборенду лізингоотримувач.

· Складний лізинг - це угода, при якій в операції беруть участь дві чи кілька лізингових фірм, розташованих у різних країнах.

Розширення масштабів лізингових операцій обумовило систематизацію норм і правових положень, відбитих у виді типових лізингових контрактів .

До лізингового контракту обов'язково додають:

· опис об'єкта лізингу;

· протокол прийому об'єкта;

· страховий поліс.

Найбільш істотними особливостями лізингового контракту є наступні положення:

· предмет оренди завжди строго індивідуалізований, в описі предмета звичайно приводяться його характеристики, гарантовані орендодавцем;

· право власності по всіх договорах залишається за орендодавцем, що виключає необхідність надання орендарями фінансових гарантій на вартість предметів оренди;

· технічні гарантії визначаються в договорах двома основними способами: орендодавець приймає на себе відповідальність по технічних гарантіях; орендодавець надає відповідальність по гарантіях безпосередньо виготовлювачам предметів оренди;

· термін оренди чітко визначається за умовами угоди. Він звичайно починається з моменту передачі предмета в користування орендарю і закінчується його вилученням з чи користування його продажем у власність користувачу;

· додаткові послуги є предметом усіх видів оренди, за винятком фінансової.

Орендні договори можуть містити багато умов, що стосуються, наприклад, порядку експлуатації й обслуговування предметів оренди, зобов'язань орендарів зберігати технічні секрети і т.д.

Основним регулятором відносин орендаря й орендодавця виступає орендна плата. Орендна плата включає: амортизаційні відрахування від вартості орендованого майна, (їхній розмір визначається в договорі); кошту, зраджувані орендарем орендодавцю для ремонту об'єктів по витіканню терміну їхньої оренди; частина прибутку, що може бути отримана від використання узятого в оренду майна, що виступає як орендний відсоток. Орендна плата при лізингу може бути: а) натуральної; б) грошової; в) змішаної.

1. Натуральна плата - орендна плата, що має місце насамперед при підрядній оренді, коли власник майна передає його в користування юридичній особі для виконання яких або робіт, надання чи послуг виробництва товарів по його замовленню. При цьому орендодавець, як правило, бере на себе зобов'язання по постачанню лізингованого виробництва і збуту продукції. Орендар же одержує можливість використовувати об'єкт і для своїх нестатків, для виробництва прибавочної продукції, кошту від реалізації якої підуть йому в доход.

2. Змішана плата - орендна плата, що має місце при угодах бай-бэк, чартерному лізингу, і деяких міжнародних лізингових операціях, коли орендар розплачується частково національної, частково конвертованою валютою, а також товарами, що маються на місцевому чи ринку производимыми їм самим.

3. Грошові платежі – орендні платежі, здійснювані в національній і конвертованій валюті..

Міжнародні лізингові організації створені з метою дозволу проблем интерлизинга - врегулювання питань, зв'язаних із практикою лізингових операцій, створення інформаційної системи для забезпечення вільного руху орендованого майна. Їхня діяльність сприяла прийняттю 28 травня 1988 року в м. Оттава (Канада) "Конвенції про міжнародний фінансовий лізинг" - авторитетного і загальноприйнятого в міжнародній практиці документа, що сприяє розвитку лізингу в глобальному масштабі.

Усілякий розвиток лізингу в Україні виступає як неминучість в умовах становлення ринкових відносин. Провідний спеціаліст із проблем лізингу Н.Унукова розглядає наступні п'ять груп передумов для розвитку лізингової діяльності в Україні: історичні, соціально-економічні, організаційно-технічні, наукові; юридичні; суспільно-політичні .

Міжнародний досвід лізингових відносин схиляє до висновку про особливе відношення до розвитку лізингу, його заохоченні і стимулюванні. Як вид підприємницької діяльності він є ефективним способом інвестування і розвитку підприємств. Досвід розвитку лізингу у світі робить його "революційним коштом" постійного стимулювання економіки. Усвідомлюючи важливу роль лізингу, простежимо історію його розвитку в Україні по наступним документах: з 1995 року лізинг уперше був дозволений у діяльності банків, що виразилося в статті 3 Закону України "Про банки і банківську діяльність" з вересня 1996 року у Верховній Раді України почалося обговорення Закону України "Про лізинг" 10 січня 1998 року набрав сили прийнятий у грудні 1997 року Закон України "Про лізинг". Тим самим позначені правові границі розвитку лізингу в нашій країні і створені умови його розвитку.

Фактично сьогодні на ринку лізингових послуг в Україні існує до трьох десятків зареєстрованих лізингових фірм, з яких реально працює менше десяти. Для порівняння: сьогодні в кожній із промислово розвитих країн працює до 100 лізингових компаній, а в різних формах лізингу знаходиться до 50 % усіх

виробничих потужностей І^з, c.iiij. в Україні основні фонди, що експлуатуються більш 20 років, складають 40 % загальної кількості, ще 28 % від 10 до 20 років. Рівень їхнього зносу складає 43 %, а в промисловості і капітальному будівництві 48 % і 62 % відповідно. Існують підприємства, де знос фондів досягає 80 %, що обумовлює підвищену витрату сировини, енергії і, як наслідок, ріст собівартості продукції. Щоб змінити сформовану ситуацію необхідні великі капітальні вкладення: необхідний обсяг інвестицій за прогнозами фахівців складає близько 40 млрд. доларів .

Найважливішим достоїнством лізингу є можливість не тільки великим і середньої, але і дрібним підприємствам використовувати нові і новітні види техніки (особливо характеризується моральним старінням). Для високотехнологічних фірм безсумнівним плюсом є можливість лізингу знайти покупця й обійти 100% передоплату. Таким чином, лізинг є високоефективною і специфічною формою економічних відносин, здатної дати економіці України нові імпульси розвитку. Упровадженню їх в Україну можуть допомогти спеціалізовані державні інститути ряду країн, ціль яких - сприяти експорту товарів. До них можна віднести організації - члени Бернського союзу: експортно-імпортні банки США, Японії, КОФАС (Франція), Гермес (Німеччина), НІДМ (Нідерланди) і ін. Велика роль у створенні лізингових компаній належить Міжнародної фінансової корпорації.

У промышленно-развитых країнах розвиток лізингу підтримується і державою, оскільки він стимулює експортну діяльність національних підприємств, стимулює продажу нової техніки, підвищує конкурентноздатність. Для поліпшення лізингової діяльності в Україні держава також повинна прийняти ряд мір, таких, як наприклад:

· зниження ставок мит на ввезене технологічне устаткування;

· розвиток лізингових схем кредитування і міжбанківського співробітництва в області спільного кредитування інвестиційних проектів;

· навчання основам лізингової діяльності;

· організація мережі інформаційної підтримки розвитку лізингу, що дозволяє учасникам угод одержувати достовірну і своєчасну інформацію;

· використовувати лізингові операції при постачаннях продукції для державних нестатків і ін.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17  Наверх ↑