1 Роль хімічних елементів у проявлені ендемій.

Марганець. Нестача у грунті призводить до різних хвороб рослин ( сіра плямистість вівса, хлорози) та сповільнення їх розвитку. Знижується засвоюваність йоду, у дубільних рослин знижується утворення вітамінів. При нестачі марганцю рослини накопичують залізо. У тварин (ссавців, птахів) нестача марганцю зумовлює послаблення росту, порушення координації рухів, а також розроджуванності. Надлишок викликає у рослин зменшення заліза, хлороз (оскільки залізо забезпечує утворення хлорофілу) – проявляється у п’ятнистості листя.

Бор. Впливає тільки на рослини, оскільки тваринам і людині непотрібний. Нестача у грунті зумовлює некрози надземних частин і корення (наприклад, цукрового буряка), в’янення листя, гтбелі через неспроможнвсть давати нащадків. Збільшують шляхом внесення добрив. Надлишок призводить до зниження продуктивності рослин. Виявляється в побронзовінні листя, часто листової пластинки. При великих концентраціях бору рослини всихають.

Кобальт. Роль для рослин вивчено недостатньо. Нестача кобальту в їжі тварин зумовлює чимало негативних явищ. Захворювання – акобальтоз, авітаміноз В12, сухотка (порушення волосяного покрову), анемія, малокрів’я. Надлишок у рослин зумовлює хлорози, некрози і навіть всихання листя. Захворювання – безпелюсткова анемона.

Цинк. Добре накопичується рослинами. Нестача рослин спричинює ряд хвороб, таких як хлороз листя між прожилками, здрібнення листкових пластинок, скручення листя (томати), п’ятнистість листя (цитрусові). Надлишок. Рослини по-різному реагують на високі концентрації цинку. Деякі з них нагромаджують його без особливих виявів отруєння, тоді як для інших надлишок цинку є токсичним, оскільки зумовлює зниження фіксації рослинами фосфору та заліза. Особливо надлишок цинку є токсичним для лісових дерев (клен червоний – міжжилковий хлороз, в’янення листя і пагонів та некроз тканини листя і пагонів; сосна Веймутова – сповільнення росту хвоїнок; ялинка висока – хлороз молодої хвої.

Мідь. Нестача зумовлює різні хвороби рослин, зокрема хлорози, порушуються процеси метаболізму, спостерігається закручування, усихання листя (фруктові дерева), затримання росту кореневої системи. У злакових не формується колосся. У тваринних організмів нестача міді може призвести до недокрів’я, деформації кісток, “хвороби лизання” (хворі тварини мають нахил до лизання оточуючих їх предметів).

Надлишок токсичний. Негативно впливає на врожайність рослин. Для тваринних організмів також шкідливий, особливо овець, які отруюються навіть при малих дозах міді в їжі.

Молібден. Нестача у рослин веде до зменшення ефективності метаболізму азоту. У капусти – увядання крайніх листочків, у томатів і картоплі – закручення листя. У тваринних організмів призводить до порушення у функціонуванні печінки, зумовлює відкладення каміння у нирках. Веде до накопичення міді і розвитку анемії.

Надлишок призводить до дефіциту міді і розвитку молібденоза. При нестачі сальцію і надлишку молібдену спостерігаються захворювання шлунково-кишкового тракту, ендемічна подагра.

Кальцій. Нестача призводить до деформації кісток, суглобів, хрящів, обмеження рухливості, пом’якшення кісток, розвитку рахіту.

Йод. Необхідний для синтезу гормону у щитовидній залозі ( цикл синтезу – 35-50 діб).

Нестача призводить до розвитку ендемічного зобу, кретинизму та ідиотизму.

Надлишок призводить до розвитку Базєдової хвороби (збільшення щитовтдної залози, серцебиття, витрішкуватість).

Фтор. Немає даних про позитивний вплив фтору на рослини. Нестача у тварин і людини веде до розвитку карієсу (порушення емалі), деформації та хрупкості кісток.

Надлишок у рослин негативно впливає на активність деяких ферментів (фосфотаз, еколази), порушуючи дихальні процеси. Діючи деструктивно на хлорофіл, фтор сповільнює асиміляцію СО2. Знижуючи своїм впливом доступність фосфору рослинам, фтор негативно діє на їх ріст. Однак, незважаючи на токсичність, в цілому він у малих дозах не впливає на життєздатність рослин. У тваринних організмів зумовлює зміни у метаболізмі кальцію у кістковій тканині, засвоєнні його; порушення емалі – флюороз; порушення щитовидної залози; виводить йод.

Свинець. Не виявлені факти його високої токсичності для рослин, але незаперечливим є його негативний вплив на їх розвиток, що проявляється у зниженні ефективності фотосинтезу, адсорбції води та ін. Для людей і тварин цей важкий метал є надзвичайно шкідливим. Надлишок може зумовлювати недокрів’я, сповільнює дію ферментів, негативно впливає на нервову систему. У дітей може ушкоджувати мозок, зумовлювати демутації. Нівелюється міддю у грунт.

Селен. Нестача – облисіння, деформація кісток. Відновлення імунологічної діяльності. Надлишок – токсичний (селеновий токсикоз). Існують адаптовані тварини.

Нікель. Надлишок токсичний. У рослин послаблює фотосинтез і транспірацію, погіршує метаболізм деяких поживних речовин, а також призводить до недобору рослинами заліза. Вбирання поживних речовин погіршується у зв’язку з пошкодженням його коріння надмірними концентраціями. У тваринних організмів погіршується розвиток усього організму, зокрема порушується ріст, зір.

Всі ендемічні захворювання – результат тривалої дії.

Література для самоосвіти: 1, 9, 10, 18, 19, 21, 22, 25, 26, 27.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47  Наверх ↑