Тема 7. Договірне право

 

1. Загальна характеристика господарського договору.

2. Укладання, зміна і розірвання господарських договорів.

3. Виконання господарських договорів.

4. Заходи забезпечення виконання господарських зобов’язань.

5. Характеристика окремих договорів:

а) про передачу майна у власність;

б) про передачу майна у користування;

в) про виконання робіт;

г) про надання послуг.

 

Нормативний матеріал та література

 

1.   Господарський кодекс України // ОВУ. – 2003. – № 11.

2.   Цивільний кодекс України // ОВУ. – 2003. – № 11.

3.   Підприємницьке право: Навч. посібник / За ред. О.В. Старцева. – К.: Істина, 2006.

 

dМетодичні вказівки до вивчення теми

 

Студенти повинні уяснити, що господарський договір – це майнова угода господарюючого суб’єкта з контрагентом, яка встановлює (змінює, припиняє) зобов’язання сторін у сфері господарської (комерційної) діяльності при виробництві і реалізації продукції, виконанні робіт, наданні послуг. Необхідно знати ознаки, функції та види господарських договорів.

При вивченні порядку укладання господарських договорів слід звернути увагу на істотні умови господарського договору та на процедуру укладення. Необхідно знати загальні вимоги щодо оформлення договору (обов’язкові реквізити), порядок зміни умов договору або його розірвання. Також слід з’ясувати принципи виконання господарських договорів: належне виконання, реальне виконання, виконання у встановлений строк, відповідність виконання вказівкам закону.

Необхідно звернути увагу на сутність таких заходів забезпечення виконання господарських зобов’язань, як неустойка, порука, гарантія, застава, утримання, завдаток (ст. 546 ЦК).

Господарські договори можна поділити на: 1) договори про передачу майна у власність; 2) договори про передачу майна у користування; 3) договори про виконання робіт; 4) договори про надання послуг. До договорів про передачу майна у власність відносяться договори: купівлі-продажу; поставки; контрактації сільськогосподарської продукції; енергопостачання; міни (бартеру); дарування. Серед договорів про передачу майна у користування виділяють договір найму (оренди), лізингу, концесії, а до договорів про виконання робіт відноситься  договір підряду, договір будівельного підряду. До договорів про надання послуг відноситься договір перевезення, договір транспортного експедирування, договір зберігання, договір страхування та договір комісії. Вивчаючи ці договори, необхідно звернути увагу на їх поняття, сторони, істотні умови, юридичні ознаки, зміст, порядок виконання.

1 2 3 4 5 6 7 8 9  Наверх ↑