РОЗДІЛ IV. АКТИВНІ ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ
Тема 7. Кредитні операції, як основний вид активів
комерційного банку
Кредитний потенціал комерційних банків, його формування і розподіл. Форми і види банківських кредитів, принципи кредитування. Організація кредитної роботи в банках. Кредитні ризики. Формування банківських резервів під можливі втрати від позичкових операцій.
Оцінка кредитоспроможності позичальника. „Кредитна історія” позичальників.
Забезпечені і незабезпечені кредити. Форми забезпечення кредитів. Страхування кредитних операцій.
Короткострокове кредитування юридичних осіб. Документи необхідні для одержання кредиту. Встановлення відсоткової ставки за користування кредитом. Відкриття та ведення позичкового розрахунку клієнта. Порядок погашення кредиту, пролонгація кредиту.
Організація довготермінового кредитування. Об'єкти та суб'єкти довготермінового кредитування. Порядок, укладання кредитної угоди, ведення позичкового рахунку. Погашення кредиту.
Організація споживчого кредиту. Довготермінове споживче кредитування установами Ощадного банку України. Контроль банку за обслуговуванням і поверненням споживчого кредиту. Кредити надані Національним банком України, комерційним банком, як вид міжбанківських кредитів
Тема 8. Специфічні види банківського кредитування
Контокорентний кредит, його особливості. Контокорентний рахунок. Кредитування по овердрафту.
Кредитні операції, що випливають з вексельного обігу. Порядок прийому векселів до дисконтування» суми дисконту, оплата дисконтованих векселів. Кредит під заставу векселів за спеціальними позичковими рахунками. Переоблік і перезастава векселів.
Фінансовий лізинг, як форма товарного кредиту. Укладання лізингового договору. Етапи процесу надання лізингового кредиту. Розвиток лізингових операцій а Україні.
Факторинг як вид кредитування. Порядок здійснення факторингових операцій.
Інші види кредиту: ломбардний, іпотечний, консорціумний, їх особливості. Управління кредитним портфелем банку.
Тема 9. Організація обороту готівки та прогнозування касових
оборотів в комерційних банках. Касові операції банків
Організація обороту готівки в народному господарстві. Порядок ведення касових операцій економічними суб'єктами. Встановлення ліміту залишку готівки в касі. Контроль банку за додержанням суб'єктами господарської діяльності касової дисципліни.
Прогноз касових оборотів – основа для оперативного регулювання грошового обігу. Організація роботи з виконанням прогнозних розрахунків за прихідними і видатковими статтями.
Організація касової роботи в установах банків. Порядок здійснення операцій в прихідних, видаткових та вечірніх касах. Організація і порядок роботи каси перерахунку. Касове обслуговування НБУ комерційних банків. Обслуговування банками населення.
Тема 10. Інвестиційні операції банків
Ринок цінних паперів, його учасники і інструменти. Становлення ринку цінних паперів в Україні.
Банківські інвестиції. Основні фактори, які впливають на масштаби інвестиційної діяльності банку. Ризики в інвестиційній діяльності. Види інвестиційних портфелів банків. Класифікація операцій комерційних банків з цінними паперами. Операції за власний рахунок, посередницькі, комерційні операції. Роль операцій з державними цінними паперами для покриття дефіциту державного бюджету.
Порядок придбання державних цінних паперів на аукціонах юридичними особами і комерційними банками. Операції Репо.
Операції банків на фондовому ринку за рахунок клієнтів і за їх дорученням, дилерські операції банків на ринку. Посередницька емісія банками цінних паперів.
Операції банків з приватизаційними та компенсаційними сертифікат-тами. Система Національного депозитарію. Депозитарії комерційних банків, Їх структура і функції. Відповідальне зберігання цінних паперів в депозитаріях банків.
Тема 11. Інші банківські послуги
Ринок трастових послуг. Розвиток і регулювання трастових операцій комерційних банків. Організаційна структура і функції трастових відділень. Порядок оформлення і типовий зміст договору про трастове обслуговування . Ризикованість і дохідність трастових операцій.
Основні види трастових послуг для фізичних осіб: розпорядження спадщиною клієнта, управління його активами та інші. Форми і основні умови трастових послуг, що надаються фізичним особам.
Зміст посередницьких операцій банку з цінними паперами, валютою, тощо. Принципи здійснення брокерських банківських операцій. Договір про брокерське обслуговування.
Види консалтингових послуг банку. Процедура видачі гарантій, механізм їх реєстрації.