ТЕМА 4. ОБЛІК ДОХОДІВ, ГРОШОВИХ КОШТІВ ТА ВИДАТКІВ СПЕЦІАЛЬНОГО ФОНДУ

1. Характеристика доходів спеціального фонду та їх бухгалтерський облік.

2. Облік грошових коштів по спеціальному фонду.

3. Облік видатків спеціального фонду.

4. Облік окремих видів власних коштів.

Використані джерела

1. Перелік груп власних коштів бюджетних установ, вимоги щодо їх утворення та направлення їх використання", що затверджена постановою КМУ від 17.05.2002. № 659.

2. Лист Головного управління Держказначейства України від04.04.2000 р. № 07-06/264-2356 "Про бухгалтерський облік коштів спеціального фонду".

3. Про порядок відображення у бухгалтерському обліку операцій, пов'язаних з надходженнями в натуральній формі. Лист ДКУ № 07-04/960-3876

від 12.05.2004.

4. Порядок отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертвувань від фізичних і юридичних осіб установами освіти, охорони здоров'я, науки, спорту і фізичного виховання для потреб їх фінансування. Постанова КМУ від 4.08.2000 р. № 1222.

5. Бюджетний кодекс України №2456-УІ від 8 липня 2010 року.

1. Характеристика доходів спеціального фонду та їх бухгалтерський облік

Бюджетні установи в результаті своєї фінансово-господарської діяльності можуть отримувати в своє розпорядження кошти не тільки з бюджету, але і з інших джерел. Кошти, які установи отримують понад асигнування, що виділяються державою, називають позабюджетними або спеціальними.

Включення позабюджетних коштів до спеціального виду бюджету починається з 1 січня 2002 року, коли законом "Про державний бюджет України на 2002 рік", було передбачено включати до спеціального фонду Державного бюджету ці надходження, як власні надходження цих установ.

Діючим Бюджетним кодексом передбачено, що власні надходження бюджетних установ - це кошти, отримані в установленому порядку бюджетними установами як плата за надання послуг, виконання робіт, гранти, дарунки та благодійні внески, а також кошти від реалізації в установленому порядку продукції чи майна та іншої діяльності. Власні надходження бюджетних установ отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включаються до спеціального фонду бюджету.

Спеціальний фонд кошторису видатків - це кошти, що надходять на конкретну мету та витрачаються на відповідні видатки за рахунок цих надходжень.

Основним нормативно-правовими актом, які дають право бюджетним установам отримувати позабюджетні доходи (від надання платних послуг, інших надходжень) та порядок їх обліку є Бюджетний кодекс та "Перелік груп власних коштів бюджетних установ, вимоги щодо їх утворення та направлення їх використання", що затверджений постановою КМУ від 17.05.2002 № 659.

Оскільки бюджетні установи отримують різноманітні власні кошти, з метою складання кошторису, обліку та надання звітності власні кошти об'єднують в такі групи:

o Перша група - надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством;

o Друга група - інші джерела власних надходжень бюджетних установ.

Перша група власних коштів включає чотири підгрупи:

1.1. Плата за послуги, що надаються бюджетними установами у відповідності до їх функціональних повноважень.

1.2. Надходження від господарської та виробничої діяльності. До цієї підгрупи відносять доходи від діяльності допоміжних, учбово-допоміжних підприємств, господарств, виробничих майстерень, плата за гуртожиток, квартплата, комунально-побутові послуги, науково-дослідні роботи по господарських договорах та ін. У разі створення для провадження господарської діяльності госпрозрахункових підрозділів, які мають статус юридичної особи, їх доходи та видатки не є власними надходженнями бюджетної установи і не включаються до спеціального фонду.

1.3. Плата за оренду майна.

1.4. Надходження від реалізації необоротних активів (крім будівель і споруд), інших матеріальних цінностей, плата за зданий металобрухт, дорогоцінні метали, каміння, які у відповідності з чинним законодавством залишаються на підприємстві.

Надходження перших двох підгруп формуються за видами, визначеними переліками послуг, що можуть надаватись бюджетними установами за плату, затверджуваними Кабінетом Міністрів України для відповідної галузі. Відповідальними за складання переліків визначаються центральні органи виконавчої влади, що є провідними у відповідній галузі (МВС, МЗС, МОН, МОЗ, Мінагрополітики, Мін-культури та інші). Перелік таких центральних органів виконавчої влади, що відповідають за підготовку переліків послуг затвердив Кабінет Міністрів України постановою № 659 від 17.05.2002 року.

Зокрема перелік платних послуг, які можуть надаватись державними навчальними закладами затверджено Постановою КМУ № 38 від 20.01.97 року. Наприклад:

- навчання іноземних і вітчизняних студентів у вищих навчальних закладах понад державне замовлення в межах ліцензованого обсягу прийому;

- здобуття другої вищої освіти;

- післядипломна освіта та підготовка працівників різних професій понад державне замовлення;

- навчання слухачів підготовчих відділень;

- переведення до іншого вищого навчального закладу та поновлення навчання студентів;

- повторне вивчення відрахованими студентами окремих дисциплін і курсів з наступним складанням іспитів;

- підготовка і перепідготовка спеціалістів за замовленням служб зайнятості;

- підготовка аспірантів і докторантів понад державне замовлення;

- групові та індивідуальні заняття фізичною культурою та спортом понад норми встановлені навчальними планами;

- виготовлення та реалізація виробів у виробничих майстернях, продукції науково-дослідних господарств;

- надання послуг науковими, науково-дослідними підрозділами вузів;

- здавання в оренду будівель, обладнання та деякі інші.

Постановою КМУ № 1180 від 28.07.2003 року затверджено Перелік платних послуг які можуть надаватися бюджетними науковими установами:

1. Проведення науково-дослідних, дослідно-конструкторських, технологічних, пошукових та проектно-пошукових робіт.

2. Проведення робіт з діагностики, стандартизації і сертифікації технологічних процесів, обладнання, матеріалів, метрологічного забезпечення, технічного захисту інформації.

3. Проведення досліджень щодо розвитку окремих галузей національної економіки та кон'юнктурних досліджень.

4. Наукова та науково-технічна експертиза.

5. Розробка програмного продукту для науково-дослідних цілей.

6. Підготовка бібліографічних, реферативних і аналітичних оглядів, довідок, добірок, каталогів, рекламних матеріалів, тиражування матеріалів бібліотек на носіях інформації. Та інші роботи.

Друга група - інші джерела власних коштів - включає три підгрупи:

2.1. Благодійні внески, гранти і дарунки.

До цієї групи відносять всі види добровільної безповоротної та безоплатної допомоги як передача будь-яких видів майна, благодійні внески, гранти та дарунки, у тому числі внески від спонсорів та меценатів.

Благодійні внески носять безповоротний характер у вигляді коштів чи майна.

Гранти надаються на безповоротній основі і направляються на реалізацію цілей, що визначені програмою їх надання, проектом міжнародної технічної допомоги.

Дарунки отримуються від спонсорів, меценатів, а також це благодійні пожертвування, гуманітарна допомога. Отримані кошти витрачаються на вказані благодійником цілі.

2.2. До другої підгрупи включають кошти, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів. Ці кошти використовуються за визначеними напрямками видатків, що їх зазначають фізичні та юридичні особи - надавачі коштів.

2.3. До підгрупи 3 включають кошти, що отримують вищі та професійно-технічні навчальні заклади від розміщення на депозитах тимчасово вільних бюджетних коштів, отриманих за надання платних послуг, якщо таким закладам законом надано відповідне право.

Власні надходження бюджетних установ використовуються відповідно до Бюджетного кодексу, закону про державний бюджет чи рішення про місцевий бюджет за такими напрямами (Таблиця 5):

Таблиця 5

Спрямування видатків за спеціальними коштами

Група коштів

2. Облік грошових коштів по спеціальному фонду

Для зберігання та обліку грошових коштів спеціального фонду в органах держказначейства відкриваються спеціальні реєстраційні рахунки, а в установах банку відкриваються спеціальні бюджетні рахунки.

Реєстраційні рахунки відкриваються на бюджетний рік і щорічно поновлюються. Відкриваються відповідно з інструкціями Держказначейства.

Призначення кожного рахунку приведені в таблиці 6.

Таблиця 6

Спеціальні реєстраційні рахунки бюджетних установ

Призначення коштів, що обліковуються на рахунку

4. Облік окремих видів власних коштів

Доходи, грошові кошти та видатки спеціального фонду є різноманітними, проте діючим планом рахунків передбачені окремі рахунки для обліку цих об'єктів за встановленими групами.

Таблиця 7

Узгодження рахунків з обліку спеціальних коштів

Назва спецкоштів

Облік інших власних надходжень

До інших власних надходжень відносяться кошти, отримані від підприємств, організацій і фізичних осіб чи інших бюджетних установ для виконання окремих конкретних доручень цих суб'єктів. Крім того сюди відносяться благодійні внески, гранти, дари та пожертвування.

Кошти, що отримані для виконання окремих доручень називаються суми за дорученнями. Зокрема це такі:

o для розрахунків з молодими спеціалістами;

o на виплату матеріальної допомоги і доплат до державних стипендій за рахунок коштів замовника;

o на придбання методичної літератури та навчальних посібників для студентів заочної форми навчання;

o кошти на придбання бланків замовлених в централізованому порядку документів по бухгалтерському обліку;

o кошти, які у відповідності з рішеннями уряду надійшли на ім'я установи для виконання окремих доручень;

o інші кошти, що отримує установа від фізичних і юридичних осіб для виконання окремих доручень.

Використання цих сум здійснюється строго на виконання цілей указаних в дорученнях.

Для обліку цих операцій використовують рахунки: 314, 324, - для обліку грошових коштів;

673 "Розрахунки по коштах, отриманих по інших джерелах власних надходжень" - для обліку розрахунків;

712 "Доходи по інших джерелах власних надходжень бюджетних установ" - для обліку доходів спеціального фонду;

812 "Видатки за іншими джерелами власних надходжень" - для обліку видатків спеціального фонду.

Таблиця 11

Типові кореспонденції рахунків з обліку коштів за дорученням

Зміст запису

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15  Наверх ↑