ТЕМА 12. ОБЛІК ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ

1. Поняття власного капіталу бюджетних установ та завдання обліку.

2. Облік фондів бюджетних установ.

3. Облік результатів виконання кошторисів.

Використані джерела

1. "Про порядок здійснення річних заключних оборотів". Наказ ДКУ від 02.01.2002р. № 07-04/3-5.

1. Поняття власного капіталу бюджетних установ та завдання обліку

Під власним капіталом бюджетних установ розуміють частину активів, що забезпечують функціонування та нормальний ритм роботи із здійснення основних функцій.

Власний капітал виступає гарантією організації діяльності бюджетних установ.

Він складається із сум створених фондів у необоротних активах, фондів у малоцінних та швидкозношуваних предметах, результатів виконання кошторисів та результатів переоцінок окремих активів.

Власний капітал обліковується на рахунках 4 класу. Вони пасивні, це означає, що створення фондів відображається по кредиту цих рахунків, а зменшення фондів по їх дебету.

Завдання обліку:

1. Контроль за формуванням фондів за джерелами утворення і їх зменшення за напрямками і причинами.

2. Визначення результатів виконання кошторисів за бюджетний

рік.

3. Забезпечення користувачів різних рівнів управління інформацією про власний капітал.

2. Облік фондів бюджетних установ

Для обліку фондів призначені рахунки:

40 "Фонд в необоротних активах", який має субрахунок 401 "Фонд в необоротних активах за їх видами".

Призначений для обліку вкладень в фонд необоротних активів.

41 "Фонд в малоцінних та швидкозношуваних предметах", що має субрахунок

411 "Фонд в малоцінних та швидкозношуваних предметах за їх видами".

Ці рахунки пасивні, по кредиту відображається створення фондів, а по дебету - його зменшення за рахунок нарахування зносу та списання залишкової вартості вибувших об'єктів, а по рахунку 411 - за рахунок списання балансової вартості списаних МШП.

Необхідність створення цих фондів зумовлена такими причинами:

1) В момент придбання цих активів установа витрачає грошові кошти, що закладені в кошторисі установи на видатки по відповідних кодах на придбання цих активів, а для звітування та контролю за виконанням кошторисів у видатках необхідно відображати всю суму понесених витрат. Саме через створення фондів установа має змогу досягти цього такими записами: Дт 81, 71 Кт 40, 41.

2) Придбані активи (необоротні та МШП) служать довгий час (рік або більше), при цьому вони частково втрачають свою вартість, що проявляється в нарахуванні зносу. Сума зносу не зменшує балансову вартість цих активів, а зменшує суму створених фондів. Завдяки цьому можна контролювати реальну вартість активів, що знаходяться на балансі установи.

Через створення фондів установа чи вищий орган має можливість спостерігати за наявністю власних активів упродовж тривалого часу.

Основні кореспонденції зі створення та зменшення фондів в необоротних активах, малоцінних та швидкозношуваних предметах приведені в Таблиці 65.

В балансі залишок по рахунку 401 має дорівнювати залишковій вартості необоротних активів. Залишок по рахунку 411 має дорівнювати сумі залишків МШП на рахунку 22.

Таблиця 65

Основні записи з утворення та зменшення фондів

Зміст запису

3. Облік результатів виконання кошторисів

Відповідно Наказу Держказначейства "Про порядок здійснення річних заключних оборотів", починаючи з 2000 року доходи і витрати установ завершальними оборотами в кінці року списуються на результати виконання кошторису, а саме:

1) доходи і видатки загального і спеціального фонду

2) доходи і видатки за іншими джерелами власних надходжень

3) вартість переоцінених запасів та матеріалів

В кінці року на результати фінансової діяльності відносяться суми депонентської, кредиторської та дебіторської заборгованості, по яких минув термін позовної давності.

Не списуються на результати фінансової діяльності сума незавершеного виробництва в виробничих майстернях, по сільськогосподарському виробництву, по науково-дослідних роботах по договорах.

Для визначення фінансового результату виконання кошторису бюджетних установ призначений рахунок 43, що призначений для визначення результату установи від надання державних послуг, реалізації продукції, надання інших послуг відповідно до кошторису по загальному та спеціальному фонду за результатами року. Має субрахунки:

431 "Результат виконання кошторису за загальним фондом";

432 "Результат виконання кошторису за спеціальним фондом". Рахунки активно-пасивні. Залишок на цих рахунках може бути

дебетовим чи кредитовим, але завжди відображається в пасиві балансу.

Методика визначення фінансового результату наступна: доходи порівнюються з витратами на рахунках 431 та 432, а сума перевищення обліковується як залишок на рахунку 431 чи 432. Основні бухгалтерські проведення за цими операціями приведені в Таблиці 66.

Таблиця 66

Кореспонденції рахунків з обліку результатів виконання кошторисів

Зміст запису

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15  Наверх ↑