Особливостві обліку витрат страхової діяльності на прикладі городоцького районного відділення національної акціонерної страхової компанії "оранта"

Песченюк л.в., кладницька т.а.

Хмельницький національний університет

У статті досліджуються особливості обліку витрат городоцького районного відділення національної акціонерної страхової компанії "оранта" згідно із вимогами страхового законодавства та п(с)бо.

Вступ. В умовах планової економіки та монополії державної власності страхування проводилось державою. Створення страхових фондів, отримання страхових платежів, виплата страхових відшкодувань здійснювались із залученням коштів державного бюджету, тому основні методи діяльності, які притаманні сучасному комерційному страхуванню, не застосовувалися. З трансформацією форм власності та втратою державної монополії на здійснення страхування в україні почали діяти незалежні суб'єкти підприємницької діяльності, виключним видом діяльності яких є надання страхових послуг. Встановлення нових економічних відносин між такими суб'єктами підприємницької діяльності, а також між ними та державою стало поштовхом для розробки відповідної нормативної бази, внаслідок чого у страхових компаній з'явилася можливість здійснювати операції перестрахування і співстрахування, формувати технічні резерви та резерви із страхування життя, створювати централізовані страхові резервні фонди тощо. Таким чином, з'явилися нові об'єкти бухгалтерського обліку, що дало поштовх для їх дослідження.

Аналіз наукових досліджень. Серед досліджень, присвячених, у тому числі, розкриттю складу та специфіки витрат страхових організацій, слід, перш за все, назвати праці видатних вчених-фінансистів к. Г. Воблого та в. К. Райхера. Їх надбання потім були розвинені та поглиблені в нових умовах економічного розвитку країни трудами сучасних вчених - л. О. Орланюк-малицького, є. В. Коломіним, в. А. Суховим, приходьком в.с., к. Є. Турбіною, т. А. Федотовою гаманковою о. О. Та іншими.

Постановка завдання. Метою статті є дослідження особливостей ведення обліку витрат в городоцькому районному відділенні національної акціонерної страхової компанії "оранта" у розрізі синтетичного та аналітичного обліку.

Виклад основного матеріалу. Згідно з п(с)бо 16 витратами вважається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, які призводять до зменшення власного капіталу(за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власниками). Враховуючи вимоги національних стандартів та особливостей страхової діяльності до витрат страховика відносять виплати страхових сум та страхових відшкодувань; відрахування у централізовані страхові резервні фонди; відрахування у технічні резерви, інші ніж резерв незароблених премій, у випадках і на умовах, передбачених актами чинного законодавства; витрати на проведення страхування; інші витрати, що включаються до собівартості страхових послуг[1].

Представимо систему обліку зазначених витрат на основі даних городоцького районного відділення національної акціонерної страхової компанії "оранта", яка на сьогоднішній день являється єдиною страховою компанією, в якій власником частини акцій є держава.

Облік витрат здійснюється відповідно до плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань та господарських операцій затвердженим міністерством фінансів україни від 30.11.1999 року під №291[3].

Однак, оскільки страхова компанія є фінансовою установою, доцільно використовувати ряд специфічних рахунків, які мають враховувати потреби управлінського обліку. Відповідно до наказу наск "оранта" "про запровадження плану рахунків бухгалтерського обліку" від 24.01.2000 року №2 облік витрат за елементами ведеться на рахунках класу 8. Накопичення статистичних даних паралельно із рахунками восьмого класу можна застосовувати дев'ятий клас. Представимо у вигляді схеми структуру рахунку 84 "інші операційні витрати"(рис 1.). Наведені рахунки другого та третього порядку рекомендується використовувати для ведення обліку витрат.

Рис. 1. Структура рахунку 84"інші операційні витрати".


Всі субрахунки рахунку 84 мають по п'ять субконто: субконто 1 - вид страхування, субконто 2 - ризики, субконто 3 - місто/село, субконто 4 - юридична чи фізична особа і в субконто 5 - страхові агенти. Інші рахунки даного класу розподіляються на три субконто: 1 - вид діяльності, 2 - вид витрат і 3 - підрозділи. Однак слід зазначити, що використання субрахунків третього рівня є недоцільним для наск "оранта",особливо для її відділень, адже такий розподіл є надто розгорнутий. Більшість з рахунків третього порядку ніколи не використовуються центральними відділеннями. Тому, доцільно вилучити деякі субрахунки із плану рахунків страхової компанії.

Суттєвої уваги потребує вивчення особливостей формування собівартості страхових послуг. Традиційно для обліку собівартості застосовують рахунок 90 "собівартість реалізації". На жаль, він не надає інформацію про склад витрат, що включаються до собівартості реалізованих страхових послуг. Страхова фірма, укладаючи договір, не може чітко розрахувати витрати, які вона понесе. Тому, собівартість у страхуванні розглядають із двох позицій: у широкому розумінні - це всі види витрат страховика, що пов'язані зі здійсненням страхової діяльності: частки страхових премій перестраховиків, виплати викупних сум, ліквідаційні витрати та інші. У вузькому розумінні собівартість - це витрати на ведення справи, укладення та пролонгацію договорів і т. Д[4].

Наступним етапом дослідження є вивчення особливостей обліку адміністративних витрат, між обліком яких у виробничій сфері та у сфері страхування немає суттєвих відмінностей. Виключенням є субрахунок 925 "інші операційні витрати". У городоцькому районному відділенні зазначений субрахунок поділяється на ряд рахунків третього порядку: 92501 "оперативна оренда майна", 92502 "витрати на зв'язок", 92503 "витрати на відрядження", 92504 "витрати на отримані професійні послуги", 92505 "витрати на підготовку кадрів", 92506 "комунальні витрати (крім матеріальних)", 92507 "витрати на охорону майна", 92508 'витрати на страхування (майна, водіїв, інше)", 92509 "податки та інші обов'язкові платежі", 92510 "представницькі витрати", 92511 "витрати на проведення зборів акціонерів", 92512 "витрати на реєстрацію акцій та утримання реєстратора'.

У складі витрат на збут страховика виділяють: матеріальні витрати; витрати на оплату праці; відрахування на соціальні заходи; амортизація; інші затрати; інші операційні витрати; фінансові витрати; витрати від участі в капіталі; інші витрати; податки з прибутку; надзвичайні витрати, що передбачає певний порядок їх обліку. Особливо це стосується інших операційних витрат на збут. Для їх обліку використовують рахунки третього порядку: 93501 "надання знижок страхувальникам", 93502 "реклама та дослідження", 93503 "комісійна винагорода страховим агентам - юридичним особам" та 93504 "комісійна винагорода за договорами, взятими на перестрахування".

Висновки: отже, поняття витрат є одним із ключових термінів обліку та однією із складових, що формує фінансовий результат діяльності страхової фірми. Як бачимо, витрати страховика мають певні особливості, які ми розглянули на прикладі наск "оранта. Однак тут, як і будь-де існують свої переваги та недоліки обліку витратних операцій, тому слід врахувати, що вдосконалення обліку у даній сфері потрібно більше спрямовувати на потреби управління, тоді з' явиться змога дослідити механізм покращення системи обліку страхової діяльності як в наск "оранта" , так і інших страхових компаніях україни.

Література

1.                Бланк д. Страхование: принципы и практика. - м.: финансы и статистика, 2000. - 528 с.

2. Гаманкова о. О. Облік і аудит у страхових організаціях: навч. Посіб. - к.: кнеу, 2004. - 183 с.

3.Гаманкова о. О. Фінанси страхових організацій: навч. Посіб. - к.: кнеу, 2007. - 328 с.

4. Приходько в.с. бухгалтерський облік страхової діяльності. Навчальний посібник. - 2-ге вид., перероб. І доп. - к.:лібра, 2002. - 216 с.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51  Наверх ↑