Суть та особливості використання gps-технологій у логістиці

Баранецька о.г., бабій і.в.

Хмельницький національний університет

У даній роботі визначається суть поняття «логістики» та актуальність використання навігаторів у логістичному процесі. Описуються загальні характеристики та технологія gps-навігації, описуються переваги впровадження gps-технологій у сферу бізнесу.

Ми захоплюємося успіхами в освоєнні міжпланетного простору, затамувавши подих стежимо за фантастичною подорожжю марсоходів, і все частіше скаржимось на невиправдані витрати на космічні програми. Але ця гонитва передових технологій дає відчутну користь і для бізнесу. Зразком прикладного використання космічних програм стало застосування супутникової системи навігації у розв'язанні господарських завдань. Стаття присвячена актуальності впровадження навігаторів у логістичний процес, характеристиці та доцільності використання gps-технології.

Як відомо з наукових досліджень - логістичний підхід розвивався у двох напрямках: у військовій справі та у математиці. Згодом його дія поширилась на сферу економіки. Сьогодні у всьому світі спостерігається тенденція до активного розвитку логістики. Об'єктом її вивчення є потік - матеріальний, інформаційний, фінансовий. Зважаючи на це, логістичний процес можна ідентифікувати як інструмент для обчислення, ефективної організації, оптимізації управління практично всіх видів діяльності.

Узагальнюючи, під логістикою розуміють процес планування, управління і ефективного контролю з точки зору сировини, матеріалів, незавершеного виробництва, готової продукції, сервісу. Тобто, координація просування продукції від виробника (або постачальника) до споживача (замовника).

Логістику, як і будь-який інший науково-практичний напрямок, сьогодні не можна уявити без впровадження новітніх технологій, постійного оновлення інформаційної бази. Зважаючи на специфіку логістичного підходу, а саме на його зосередженість на єдності процесів постачання, виробництва і споживання, сміливо можна стверджувати, що важливим елементом ефективного функціонування цього напрямку є налагоджена та контрольована транспортна система. Йдеться про сучасні комп'ютеризовані високі технології по обслуговуванню транспортних засобів і перевезень з диспетчеризацією, місцевизначенням у режимі on-line (в реальному часі). Досягти цього можна за допомогою впровадження у процес логістики засобів навігації, зокрема gps-технології.

Якщо аналізувати стан розвитку транспортної системи у цілому, то бачимо, що за останні роки ринок устаткування транспортної електроніки швидко прогресує під впливом розвитку автомобільного ринку - однієї з базових галузей економіки в більшості промислово розвинених країнах. До автомобільної електроніки крім традиційних пристроїв, таких, як процесори управління двигунами і режимами руху сьогодні долучається устаткування електронної навігації, мобільного радіозв'язку та передачі даних. Сучасні автоматизовані системи управління транспортом (асут), широко застосовуються у великих містах європи, що забезпечує підвищення безпеки пасажирів і дає можливість диспетчерам дотримуватися розкладів руху, своєчасно отримувати і розповсюджувати інформацію про місцезнаходження та стан транспортних засобів.

Gps - початкові літери назви глобальної системи визначення координат - global positioning system - глобальна система позиціювання об'єктів на місцевості; діє за допомогою сигналів від 24 супутників.

Історично становлення gps-технології пройшло у кілька етапів:

-         Кінець 70-х років - міноборони сша створило gps, працездатність якої забезпечують 24 супутники й індивідуальні приймачі gps.

-         1983 р. - відкрито доступ до інформації, що одержується із супутників, для цивільних осіб.

-         1991 р. - технології gps стали доступними мешканцям колишнього срср.

-         2001 р. - єс прийняв стратегічне рішення про створення до 2007 р. Власної системи супутникової навігації galileo.

-         2004 р. - росія завершує будівництво власної системи глобальної навігації "глонасс".

Більшість асут використовують дані глобальної супутникової радіонавігаційної системи (срнс) типу

Gps "navstar" (сша) для пасивного визначення місцеположення рухомих об'єктів (тобто без випромінювання спеціальних радіонавігаційних сигналів транспортним засобом) та для приймання ефемеридної та дистанційної інформації від навігаційних супутників gps на радіочастоті l1 = 1 575,42 мгц відкритого (цивільного) коду загального користування s/a [3, с. 70].

Широке застосування супутникової навігації мобільних телекомунікацій на автомобільному транспорті відкриває унікальні можливості для повної комп'ютеризації всіх рівнів управління транспортом, що принципово змінює якість управління і підвищує безпеку експлуатації транспортного комплексу. Таким чином, зважаючи на сучасні міжнародні вимоги, кожна транспортна одиниця як "цивілізований перевізник" у складі асут із програмним забезпеченням "транспортного менеджменту" повинна мати засоби автономного місцевизначення і двостороннього радіозв'язку. Такий автотранспортний засіб перетворюється в "інтелектуальний" автомобіль, що має можливість оперативно відображати власне місцезнаходження на електронних картах регіону руху, бути включеним у системи масового обслуговування типу диспетчерської, протиугінної, страхової по вантажах і пасажирах, з оповіщенням про дорожній стан, з охоронним відстеженням в дорозі та іншими послугами.

Новітні інформаційні засоби для avl зазвичай максимально використовують супутникові технології, які забезпечують радіонавігацію, місцевизначення і планування рейсу завдяки застосуванню супутникових радіонавігаційних систем (срнс) gps (сша) та "глонасс" (росія) окремо по кожному формату чи спільно. За матеріалами міжнародного комітету gps industry council продаж терміналів gps для автотранспортних засобів у всьому світі перевищує продаж для всіх інших застосувань цієї супутникової технології, у тому числі для військових потреб, авіації, морських транспортних засобів, геодезії і гіс разом узятих. Кожен місяць у світі випускається більше 100 000 екземплярів терміналів gps різних типів, у тому числі у вигляді плат і модулів оем (original equipment manufacturer) для вмонтування в апаратуру зв'язку і обробки сигналів. Апаратура gps таких відомих фірм, як trimble, magellan, ashtech, garmin та ін. На ринку україни знаходить обмежене застосування лише через свою відносно високу ціну. [3, с. 81].

Сучасна концепція побудови інформаційних підсистем в складі асут передбачає їх комунікаційне забезпечення за допомогою зовнішніх апаратно-програмних засобів і каналів радіозв'язку - приватних, корпоративних або тих, що орендуються, у спеціалізованих підприємствах - операторів. Крім передачі мовних повідомлень для функціонування інформаційної підсистеми необхідні канали передачі даних, по яких цифрова інформація передається в потрібних для асут об'ємах та з необхідною швидкістю.

Диспетчерська автотранспортна система gps/avl повинна мати програмне забезпечення масового обслуговування класу "трансменеджмент" і електронну гіс_картографію та одержувати необхідну інформацію про дислокацію об' єктів, що відслідковуються, або по каналах мобільного наземного чи супутникового корпоративного радіозв'язку з протоколами пакетної мережі х25, або по мережі стільникового зв'язку загального користування, або ж по мережі інтернет. Мінімальний необхідний сумарний потік може складати 64 кбіт/c, що дозволяє відслідковувати місце розташування більш як 250 об'єктів з періодом менше 15 хв і одержувати сигнал тривоги з затримкою, що не перевищує 3- 5 хв [3, с. 80] одержання інформації може здійснюватися як за розкладом, так і в режимі опитування (polling). Іншим варіантом комплектації є надання послуг з спостереження невеликої кількості об' єктів виділеної транспортної компанії з одержанням інформації про дислокацію своїх об'єктів через інтернет без організації окремого диспетчерського центру (т. З. Віртуального дц) для кінцевого користувача з використанням апаратури відображення на одній з машин керівника робіт. Найбільш відомий загальний проект системи класу gps/avl з дц по управлінню був розроблений фірмою trimble navigation, сша.

В україні до найбільших фірм, які функціонують на ринку дослідження та впровадження навігаторів, відносять - «арт-майстер», «ваконі», «дігсі», «ікс-маркет», «ісофт», «логістон», «транснавіком».

То які ж конкретно переваги надає використання gps-технології у логістиці? Відповідь на це питання дуже проста. За допомогою цієї технології та геоінформаційних систем (набір електронних карт місцевості з базою даних про об' єкт і рельєф місцевості) можна проаналізувати, де розташовані ваші клієнти, хто вони і які їхні потреби; побачити розташування не тільки своїх торгових точок, а й конкурентів. Завдання визначення перспективних точок збуту, оптимізації маршрутних листів значно спростить візуалізація місця розташування ваших клієнтів. Загалом, за допомогою використання навігатора у бізнесі можна:

-         Здійснювати ефективне управління і контроль за вантажопотоками;

-         Оптимізувати товарні перевезення;

-         Максимально убезпечити автопарк;

-         Наносити на карту точні координати замовників, партнерів або своїх торгових точок;

-         Одержати оперативну інформацію про контрагента.

Поступове вдосконалення способів та засобів обробки даних із супутників поряд з постійним їх здешевленням привели до того, що протягом останніх кількох років, обсяг продажу приладів, що використовують технологію gps, зростає з кожним роком удвічі. Уже можна з повною впевненістю сказати, що космос доступний кожному.

Gps - це вже не тільки питання престижу. Передусім це оптимізація часу і коштів в управління бізнес- процесами.

Таким чином, використання супутникової навігації та зв'язку у логістиці, в тому числі на автотранспорті, значно поліпшує його комплексне обслуговування, просуваючи україну у світ новітніх технологій та якісного сервісу.

Література

1.                Кальченко а.г. логістика: навчальний посібник - к.: кнеу, 2000, ст.. 50-56

2.Пономарьова ю.в., логістика: навчальний посібник. - київ: центр навчальної літератури, 2003 -

Ст.. 11

3. Скорик є.т., кондратюк в.м. «застосування супутникових технологій навігації та зв'язку в автотранспортній галузі» // наука та інновації - 2007, № 1, ст. 67-83.

4. Черноусов е.в. анализ рынка логистических провайдеров - зарубежный опыт // менеджмент в россии и за рубежом. - 2002. - № 6. - ст. 70-88

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51  Наверх ↑