Стратегії розвитку підприємництва в умовах глобалізації

Характеристика ринкових структур та цінова політика ват «вінницяоблпаливо»

Боднар к.о., нікулін в.в.

Хмельницький національний університет

В статті розглядається характеристика ринкових структур та описується вплив ціноутворення на дохід підприємства на прикладі ват «вінницяоблпаливо» та вплив цін на економіку україни.

Актуальність теми. Кожного дня людина має справу з різноманітними цінами. Для того, щоб жити, треба споживати продукти харчування, мати одяг, взуття, предмети домашнього вжитку. Все це має свою купівельну ціну, яку треба сплатити, щоб придбати такі товари. Ціни, безсумнівно, являють собою тонкий, гнучкий інструмент і в той же час досить могутній важіль управління економікою. Саме тому, усвідомивши важливість ціноутворення, провідні компанії світу для реалізації своїх цілей та збільшення прибутковості звернули увагу на розроблення та вдосконалення своєї цінової політики.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблему щодо ціноутворення в економіці розглядаються дуже широко, особливо в останні роки. Багато західних економістів, таких як, холдена р., дейла п., котлер ф., у своїх працях розглянули питання цієї проблеми. Деякі вітчизняні науковці також розглядали дану проблему, а саме це - чорна л.о., корінєва в.л., павленко а.ф. та деякі інші.

Основна частина. В економіці двох однакових галузей не буває. Але кожна галузь має дещо спільне - це наявність двох полюсів. Перший полюс на якому сотні і сотні тисяч невеликих фірм виробляють недостатню кількість ринкової продукції, а на іншому є один єдиний виробник, який домінує на ринку. Між цими двома полюсами знаходиться багато ринкових структур.

Розрізняють чотири основні ринкові структури - досконала конкуренція, монополістична конкуренція, олігополія та чиста монополія. Характерні ознаки ринкових структур можна розглянути в таблиці 1.

Таблиця 1

Класифікація ринкових структур.                         

Характерні ознаки

Структури

Ринку

Досконала конкуренція

Монополістична конкуренція

Олігополія

Чиста монополія

Кількість фірм, які виробляють продукт

Дуже велика кількість невизначених фірм

Багато фірм

Декілька фірм

Одна фірма

Тип продукту

Стандартизований; однорідні товари

Диференційований залежно від ринків

Стандартизований або

Диференційований

Унікальний не має своїх замінників

Умови

Входження на ринок

Дуже легкі відсутні перешкоди

Відносно легкі

Обмежені вимагають великих інвестицій

Блоковані

Контроль над цінами

Відсутній; ціни визначає ринок

Обмежений

Обмежений взаємною залежністю; значний у разі таємної змови

Значний інколи повний контроль

Нецінова конкуренція

Відсутня

Наголос на рекламу, торгові знаки, марку

Типова особливо на

Диференціації

Продукту

Реклама зв'язку фірми з громадськими організаціями

Приклад

Сільське господ., ринок цінних паперів

Роздрібна торгівля, виробництво одягу

Побутові електроприлади

Місцеві підприємства комунальних послуг

 

Монополія - ринкова структура коли на ринку існує лише один продавець. А якщо на ринку існує лише один покупець - монопсонія. Якщо монополія нерегульована, то це призводить до завищення цін та обмеження обсягів виробництва, а нерегульована монопсонія призводить до встановлення завищених цін і купівлі менших обсягів продукції.

Риси, що характеризують монополію:

1.                Наявністю в фірмі одного монополіста - чистого або абсолютного;

2.Відсутністю близьких замінників продукту монополіста - покупець змушений або платити встановлену ціну, або від мовитись від цього продукту;

3.Наявністю бар" єрів для входження в ринок.

Причини існування монополії:

-         Володіння основними видами сировини;

-         Патентні права;

-         Авторські права і товарні знаки.

Олігополія - структура ринку де панує кілька великих фірм - виробників. Олігопсонія - структура ринку де є лише декілька великих покупців.

Ознаки олігопольного ринку:

1) Весь ринок постачає лише декілька фірм а продукт яка вона постачає може бути як однорідним так і диференційованою;

2) В олігополії галузі фірми взаємозалежні;

3) Великими ринковими частками можуть володіти окремі фірми. [1].

В умовах монополії та олігополії встановлюються своєрідні ціни на ринку на різні товари та послуги. Ціна - це категорія товарного виробництва, яка обслуговує обмінні процеси, що відбуваються в різних суспільно-економічних формаціях і виступає важелем впливу на суспільне відтворення. Зокрема, ціна обслуговує усі стадії суспільного відтворення (виробництво, розподіл, обмін і споживання), бере участь у розв' язанні різнобічних соціально-економічних проблем суспільства, виступає важливим фактором впливу на розвиток економіки. Ціна як економічна категорія використовується для реалізації фінансових відносин, стимулювання розвитку науково-технічного прогресу, формування структури споживання і товарообігу.

В україні держава поступово відмовляється від встановлення цін. Результат можна побачити вже зараз. Раніше держава встановлювала всі ціни, а тепер - лише ціни на ті товари, що нею виробляються в особі її органів та підприємств. Відповідно до ст. 116. Конституції україни, кабінет міністрів україни «забезпечує проведення... Цінової... Політики», та й господарський кодекс україни одним з основних засобів регулюючого впливу держави на діяльність суб'єктів господарювання визначає регулювання цін і тарифів (ст. 12). Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів, а також організацію контролю за їх дотриманням на території україни визначає закон «про ціни і ціноутворення». Крім того окремі елементи державного втручання в економіку через ціни визначають такі закони: про місцеве самоврядування в україні; господарський кодекс україни; про підприємства в україні про захист економічної конкуренції; про місцеве самоврядування в україні; про єдиний митний тариф; про оплату праці [ресурси інтернету].

Тим не менше, складається враження, що в нашій країні відсутня єдина політика щодо цін і ціноутворення, навіть незважаючи на значну кількість законів, що їх регламентують. Це можна було б зрозуміти, якби ми мали чітку політику в напрямку забезпечення конкурентних умов розвитку, але (або) антимонопольному комітету не вистачає «потужностей», або законодавча та виконавча гілки влади не надають цьому належної уваги. В результаті страждає і соціальна політика, яка має бути спрямована не лише на мінімізацію цін, а й на підвищення рівнів доходів населення. Стаття 10 господарського кодексу україни одним з основних напрямків економічної політики держави визначає цінову політику, політику, спрямовану на «регулювання державою відносин обміну між суб' єктами ринку з метою забезпечення еквівалентності в процесі реалізації національного продукту, дотримання необхідної паритетності цін між галузями та видами господарської діяльності, а також забезпечення стабільності оптових і роздрібних цін» та антимонопольно- конкурентну політику, спрямовану на «створення оптимального конкурентного середовища діяльності суб'єктів господарювання, забезпечення їх взаємодії на умовах недопущення проявів дискримінації одних суб'єктів іншими, насамперед у сфері монопольного ціноутворення». Держава здійснює контроль і нагляд за господарською діяльністю суб' єктів господарювання у сфері цін і ціноутворення - з питань додержання суб'єктами господарювання державних цін на продукцію і послуги (ст. 19).

Розглянемо на прикладі відкритого акціонерного товариства віницяоблпаливо цінову політику підприємства. Відкрите акціонерне товариство "вінницяоблпаливо" (далі товариство) засноване відповідно до рішення 7 конференції уповноважених орендарів вінницького орендного підприємства та наказу по регіональному відділенню фонду державного майна україни по вінницькій області № 29-дп від 17.01.97р. Шляхом перетворення орендного підприємства по заготівлях і постачанню палива населенню, комунально- побутовим підприємствам і установам - "облпаливо" у відкрите акціонерне товариство відповідно декрету кабінету міністрів україни від 20. 05. 93р. № 57-93 "про приватизацію цілісних майнових комплексів державних підприємств та їхніх структурних підрозділів, зданих в оренду". Найменування товариства: повне - відкрите акціонерне товариство "вінницяоблпаливо", скорочене - ват "вінницяоблпаливо". Місцезнаходження товариства: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 122. Ват "вінницяоблпаливо" здійснює підприємницьку діяльність, яка спрямована на отримання прибутку. Дохід (виручка) від реалізації продукції без пдв у 2006 році збільшився на 11973,80 тис. Грн, що склало 27,15 % від попереднього року, а у 2007 році - в порівнянні з 2006 - 12867,50 тис. Грн. (22,95 %). Собівартість реалізованої продукції (товарів, послуг) за 2005­2006 роки збільшилась на 9258,60 тис. Грн, що склало 19,93 %. У 2007 році собівартість ще підвищилась чим у 2006 році - 3649,70 тис. Грн. (6,55 %). Валовий збиток зменшується з кожним роком - на 7,40 % (-718,40 тис. Грн.) У 2005-2006 роках та на 78,39 % (-7050,30 тис. Грн.) У 2006-2007 роках відповідно. Інші операційні доходи зросли у 2005-2006 роках 6,57 % (1094,00 тис. Грн.) Та зменшились на 28,58 % (-5069,80 тис. Грн.) У 2006-2007 роках відповідно, але інші операційні витрати завжди зросли на 2,95 % (44,00 тис. Грн.) У 2005-2006 роках, на 37,09 % (569,50 тис. Грн.) У 2006-2007 роках відповідно. Фінансові результати від операційної діяльності дали прибуток в 2005, 2006 і 2007 роках, що в порівнянні становить 41,76 % (1260,30 тис. Грн.) За 2005-2006 роки, та 18,87 % відносного відхилення, тобто 807,30 тис. Грн. Абсолютного відхилення за 2006-2007 роки. Фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування видали прибутки, відхилення яких становить 39,47 % (1224,90 тис. Грн.) За 2006-2007 роки та 883,60 тис. Грн (20,42 %) за 2006-2007. Чистий прибуток підприємства ват "вінницяоблпаливо" у 2005 році становив 1878,40 тис. Грн, у 2006 - 3064,90 тис. Грн. (+63,17 %), а в 2007 - 3979,90 тис. Грн. (+29,85 %). Основна мета стратегічного підходу до управління ціновою політикою ват "вінницяоблпаливо" - створення умов для стабільного соціально-економічного розвитку підприємства на період 2006-2010 років. Основними етапами запровадження стратегічного підходу стали: аналіз соціально- економічного розвитку ват "вінницяоблпаливо" в цілому за останні три роки; аналіз роботи конкурентів у місті та області; swot-аналіз сильних і слабких сторін, загроз і можливостей розвитку підприємства; визначення основних проблем по кожному з пріоритетів, критеріїв їх розв'язання, стратегічних цілей; розробка конкретних планів реалізації цілей, складання календарних планів із визначенням конкретних виконавців, проведення ресурсної оцінки для реалізації конкретних цілей; обговорення стратегічного підходу управління з керівництвом підприємства; затвердження стратегічного підходу управління ціновою політикою директором підприємства. Удосконалення ціноутворення у посередницько-збутовій діяльності є безперервним процесом і має здійснюватися шляхом зміцнення конкурентного ціноутворення, досягнення рівня витрат і цін тощо. Ефективна стратегія ціноутворення може принести значну користь підприємтсву. По-перше, воно дає можливість установі бути ініціатором і активно формувати власну долю. Оскільки процес потребує уваги до тенденцій та зовнішніх процесів, нові проблеми чи обставини навряд чи застануть ват "вінницяоблпаливо" зненацька. Для покращення функціонування даного підприємства можна:

-         Впровадити системи аналізу цінових ризиків та включення певних умов у довгострокові договори поставки щодо страхування цих ризиків;

-         Приділити більшу увагу оцінці ступеня досягнення поставлених цілей у процесі формування цінової політики;

-         Застосування різних методів та стратегій для окремих товарів, причому завищена ціна по одним товарним позиціям, якщо це дозволяє кон'юнктура ринку, може цілком покривати занижену ціну по іншим товарним позиціям;

-         Застосування фірмової торгівлі для збільшення впливу підприємства на кінцеву ціну;

-         Забезпечення відповідної частки прибутку кожному учаснику торгівлі для покриття його витрат і одержання доходів та надання гарантій оптовій і роздрібній торгівлі в одержанні продукції по найнижчих цінах;

-         Комп'ютеризація процесу обробки інформації щодо формування та реалізації цінової політики підприємства.

На прикладі цього підприємства ми розглянули загальну стратегію для покращення роботи підприємства, а також економіки україни. Тому що економічна ситуація в нашій державі викликає велику тривогу. Україна переживає небувалу за рівнем економічну кризу, розвалена фінансова система, серйозно загострилась проблема спаду виробництва, деградує система освіти, науки та культури, посилилось зубожіння населення, як результат - зросла злочинність. Глибокий системний аналіз стану економіки нашої держави, оцінки динаміки економічних процесів дозволяє зробити висновок, що економіка україни функціонує в стадії, де вже проявляються характерні для ринкової економіки недоліки (безробіття, інфляція та інші), але не досягла рівня, де запанував би механізм саморегуляції. Це важкий період, перехідний. За сукупністю ознак його можна було б назвати періодом, де в значно більшій мірі сформовані елементи «дикого», а не цивілізованого ринку. Аналіз дій парламенту (колишнього) і теперішнього свідчить про спробу затримати функціонування економіки саме в цей перехідний період. Це може викликати у суспільства потребу відмовитись від формування ринкової економіки, повернутись до адміністративного управління. Останнє було б тупиковим шляхом.

Висновок: основу ціни як економічної категорії становить вартість товару, величина якої визначається суспільно необхідними затратами праці. Ефективне управління процесом ціноутворення формує комплекс відповідних систем, що забезпечує реалізацію функцій економіки.

Література

1.                Лісовий а.в. мікроекономіка: навчальний посібник - к.,2003- 207 с.

2. Селищев а. С. Мікроекономіка - м., пітер, 2003 - 423 с.

3.Косік а. Ф. Мікроекономіка - к., цнл, 2004 - 250 с.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51  Наверх ↑