Проблемні питання амортизаційної політики україни в сучасних умовах
Статкевич і.р., бакай в.й.
Хмельницький національний університет
Розглянуто основні проблемні питання, етапи формування та механізм амортизаційної політики українських суб 'єктів підприємницької діяльності в сучасних умовах.
Вступ. Зміна економічних умов відтворення основних фондів в українській економіці зробило актуальною задачу дослідження ринкової системи амортизації в аспекті зміни фінансово-економічного змісту формування та подальшої реалізації амортизаційної політики підприємства. Амортизаційна політика є однією із головних частин загальної політики управління виробничими витратами на промислових підприємствах, яка полягає в інтенсивності оновлення основних фондів з поступовою експлуатацією їх у процесі виробничої діяльності. На сьогоднішній день на багатьох підприємствах використовується зношений виробничий потенціал, який функціонує тільки за допомогою величезних витрат на ремонт. Так, амортизаційна політика не є єдиною причиною такого положення, але її роль у такому становищі досить велика.
Аналіз основних досліджень та публікацій. Амортизація ніколи не втрачала своєї актуальності, завжди залишалась дискусійним питанням та знайшла своє відображення у багатьох вітчизняних та зарубіжних дослідженнях. Найбільш обґрунтовано вона висвітлювалася в наукових працях зарубіжних та радянських вчених: д.а. баранов, в.ю. будавей, к.і. відеман, ю.к. грюнвальд, л.м. кантор, ю.і. любимцев, к. Маттерн, к. Менгер, п.м. павлов, а.н. скворцов, п.в. тальміна та інші. Дослідженнями амортизаційної політики в україні займаються вчені-економісти: а.а.безуглий, з.н. борисенко, в.й. бакай, в.є. козак, о. Є. Кузьмін, о.о. орлов, ю.м. стадницький, а.е. фукс та інші. Необхідність пріоритетного рішення щодо механізму формування амортизаційної політики підприємства розглядалась у працях г. Кіпермана, г. Лахтіна, ю. Фокіна.
Основна частина. Серед проблем, які існують в економіці на етапах ринкових перетворень, особливу актуальність набуває оновлення виробничого потенціалу підприємств, що передбачає зміни системи стимулювання інвестиційної діяльності.
Ситуація, що склалася в економіці, свідчить про те, що разом з традиційними заходами регулювання інвестиційної діяльності за допомогою податкової і кредитної політики важливішою стає амортизаційна політика. В умовах нестачі інвестиційних ресурсів, своєчасне оновлення основних фондів залежить від ефективності формування і використання амортизаційного фонду. Тому вдосконалення механізму амортизації буде сприяти переходу до інтенсивних форм відтворення основного капіталу.
Амортизаційна політика підприємства у значній мірі відображає амортизаційну політику держави на різних етапах її економічного розвитку. Вона базується на встановлених державою принципах, методах і нормах амортизаційних відрахувань. Разом з тим, кожне підприємство має змогу індивідуалізувати свою амортизаційну політику, враховуючи конкретні умови, що визначають її параметри.
Формування амортизаційної політики підприємства здійснюється за наступними основними етапами
(рис. 1):
основш етапи формування амортизаційної політики
|
|
|
1. Урахування основних факторів, що визначають передумови формування амортизаційної політики |
|
|
І |
|
|
2. Вибір відповідних методів амортизації |
|
|
|
|
|
............................................................................................................................. 3. Забезпечення цільового спрямування коштів амортизаційного фонду |
|
|
|
|
|
4. Оцінка ефективності амортизаційної політики |
|
Рис. 1. Зміст основних етапів формування амортизаційної політики [2]. |
Механізм амортизації повинен вирішувати відразу три взаємопов'язані головні задачі: відшкодування понесених витрат по створенню на підприємстві власного виробництва; накопичення грошових коштів; використання цих накопичених коштів на цілі відтворення, оновлення та розширення власного виробництва на підприємстві.
Важливими моментами при формуванні амортизаційної політики на підприємствах є норма амортизації та питання вибору оптимального методу нарахування амортизації. Необхідно встановлювати таку норму амортизації, яка буде враховувати ступінь завантаження основних фондів, їх змінність, відповідати технічному рівню основних засобів і характеру їх використання; розробити систему граничної межі для норм амортизації, після чого підприємства самі вибиратимуть оптимальний термін використання основних фондів, враховуючи власні можливості, аналітичні прогнози та інше.
У ринкових умовах розвитку економіки значимість амортизації у процесі відтворення основних фондів підсилюють такі фактори як впровадження нових виробничих технологій і підвищення морального зносу засобів праці, розмежування методів нарахування амортизації, зміна структури капітальних вкладень, зберігання амортизаційного фонду на підприємстві. Ефективність заходів в сфері амортизаційної політики у значній мірі залежить від правильного обліку строків фізичного і морального старіння основних фондів при встановленні тривалості регламентованих періодів у порядку амортизаційних списань. Своєчасність введення державою тих чи інших правил та порядку амортизаційних нарахувань дозволяє у визначеній межі регулювати інвестиційну активність, а також змінювати масштаби впровадження досягнень науково-технічного прогресу в
Сьогодні, нажаль, у значній мірі зберігається фіскальний підхід до амортизаційної політики, коли її наближення до реальних процесів морального та фізичного старіння основних фондів і від потреб у коштах на їх оновлення у поточних ринкових цінах стримується побоюваннями, що такі заходи можуть призвести до зменшення доходів бюджету.
При цьому, зростання амортизаційних відрахувань відносять до зменшення прибутку - як бази оподаткування. Це надто спрощений розрахунок, який суттєво завищує оцінку, необхідно взяти до уваги значні збитки в українській економіці. Збільшення амортизації у цій частині призведе лише до поглиблення збитковості без впливу на доходи бюджету, оскільки збиткові підприємства податку на прибуток не сплачують незалежно від суми збитків.
На сьогоднішній день не використовується повністю потенціал амортизаційного фонду - як джерела інвестиційних ресурсів. Це пов' язано з недосконалістю сучасної нормативно-правової бази регулювання нарахування, резервування та використання амортизаційного фонду, відсутністю системи страхування підприємств від знецінення амортизаційних відрахувань через інфляцію, нерозв'язаністю питань правової відповідальності суб' єктів управління підприємствами за нецільове використання вивільнених від оподаткування амортизаційних ресурсів.
У процесі дослідження значення амортизаційних відрахувань у фінансуванні промислових підприємств дало можливість сформулювати важливість визначення та проведення державної амортизаційної політики в україні, під якою слід розуміти ряд важливих заходів, які проводить держава з розробки принципів, норм та порядку нарахування амортизації для накопичення фінансових ресурсів і використання їх у подальшому для забезпечення економічного і соціального розвитку [1].
Висновки. В результаті проведеного дослідження діючої системи амортизації виявлено, що амортизаційна політика україни на сучасному етапі є недосконалою. Нерозв'язані питання амортизації з року в рік не усуваються і негативно впливають на господарську діяльність промислових підприємств. Головним недоліком існуючого амортизаційного законодавства, який призводить до різноманітних протиріч та парадоксів у практиці нарахування та використання амортизації на підприємствах, є її невизначеність у сучасних умовах. Саме ця проблема амортизаційної політики виникає через заплутаність складових амортизаційної системи та нечітку побудову структури економічного механізму управління амортизаційною політикою. Розв'язання цієї проблеми потребує чіткого законодавчого визначення та приведення у відповідність законодавчих актів, які стосуються цієї теми.
1.Бакай в.й. амортизаційна політика та оновлення основних фондів на промислових підприємствах / дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук. - хмельницький - 2006 - 198 с.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 Наверх ↑