Бібліотека Технологічного університету Поділля
ЗБІРНИК ЗАДАЧ
по адміністративному праву
Затверджено на засіданні
кафедри права
Протокол №1 від 30.08.1999 р.
Хмельницький 1999
Збірник задач по адміністративному праву / В.М. Сивак. – Хмель-ницький: ТУП, 1999.- 30 с.
Укладач: Сивак В.М., викл.
Відповідальний за випуск: Тельнов А.С., к.т.н., доц.
ЗМІСТ
Тема 1. Державне управління як різновид соціального управління
Тема 2. Адміністративне право як галузь права.
Адміністративно-правові норми і відношення
Тема 3. Суб’єкти адміністративного права
Тема 4. Форми і методи діяльності органів державного управління
Тема 5. Нагляд в державному управлінні
Тема 6. Адміністративне правопорушення і адміністративна відповідальність
Тема 7. Адміністративний процес
ВСТУП
Метою збірника є забезпечення студентів матеріалом для семінарських і практичних занять. Специфіка представлених задач полягає в наступному:
1. Розв’язок задач передбачає грунтовне засвоєння лекційного матеріалу. При цьому на кожну тему лекцій пропонується від 9 до 12 задач. Таким чином забезпечується процес обговорювання і закріплення лекційного матеріалу на семінарах.
2. Розв’язування задач неможливе без звертання студента до правових актів України, що вимагає навичок у пошуку того чи іншого нормативного акту в друкованих засобах інформації, у методиці роботи, особливо з офіційними друкованими виданнями. Така робота як правило може здійснюватися через самостійне опрацювання згаданого матеріалу.
3. Виконання поставлених в задачах завдань забезпечує процес безпосередньої роботи над нормативним матеріалом діючого адміністративного права, що передбачає ознайомлення і аналіз діючих нормативних актів, тренування в аналітичній обробці норм діючого законодавства, застосуванні дедуктивного та індуктивного способів для розв’язку проблем. Останнє дозволяє говорити про набуття студентами практики у застосуванні теоретичних знань для практичного вирішення задач.
Скорочення, які вживаються в текстах задач:
КМУ - Кабінет Міністрів України;
ВВР - Відомості Верховної Ради ;
ЗУ - Закон України.
Тема 1. Державне управління як різновид соціального управління
Задача № 1
Міністерство юстиції України видає спеціальні дозволи (ліцензії) на здійснення юридичної практики суб'єктам підприємницької діяльності, зупиняє дію ліцензій та анулює їх, веде реєстр ліцензій на здійснення юридичної практики - таким чином воно виконує функцію:
а) загального керівництва;
б) оперативної розпорядженості;
в) контролю;
г) організації.
Виберіть правильну відповідь.
Задача № 2
Якщо Міністерство юстиції України здійснює заходи щодо встановлення порядку виконання судових рішень, організовує в порядку, встановленому законодавством України, виконання рішень, ухвал, постанов судів та виконавчих документів інших органів, виконання яких покладено на судових виконавців; яку при цьому із зазначених функцій виконує Міністерство юстиції?
Варіанти відповідей:
а) прогнозування;
б) оперативної розпорядженості;
в) організації.
Задача № 3
При підготовці проекту Державного бюджету України КМУ зобов’язаний підключити до роботи Міністерство юстиції. Крім зазначеного, воно також затверджує кошториси на утримання судів, підвідомчих установ і організацій та фінансує їх, бере участь у розробленні проектів загальнодержавних програм економічного та соціального розвитку України.
Яку при цьому функцію із зазначених нижче виконує Міністерство юстиції?
а) загального керівництва;
б) оперативної розпорядженості;
в) організації;
г) планування.
Задача № 4
Якщо Міністерство освіти України розробляє положення про навчально-виховні заклади освіти; визначає вимоги до змісту, рівня й обсягу соціально необхідного державного мінімуму освіти, забезпечує безперервність освіти, інтеграцію навчання з наукою і виробництвом, розробляє і затверджує відповідні типові навчальні плани, програми для навчально-виховних закладів, то до яких із зазначених нижче функцій державного управління належить його діяльність?
а) контролю;
б) організації;
в) загального керівництва;
г) прогнозування.
Задача № 5
Згідно Положення про Міністерство освіти України, затвердженого Постановою КМУ №384 від 8 липня 1992 року, на зазначене Міністерство покладено виконання наступних функцій: аналіз стану освіти, прогноз її розвитку відповідно до потреб особистості, суспільства, держави; прогнозує та впорядковує структуру мережі державних навчально-виховних закладів, розробляє пропозиції щодо переліку спеціальностей, кваліфікацій, учених звань і наукових ступенів; визначає вимоги до змісту, рівня й обсягу соціально необхідного державного мінімуму освіти; здійснює методичне керівництво фінансово-економічною роботою навчально-виховних закладів, підприємств, організацій, органів державного управління освітою.
Вкажіть, якими на Вашу думку, із перелічених нижче функцій державного управління наділено Міністерство освіти?
а) прогнозування;
б) загального керівництва;
в) оперативної розпорядженості;
г) організації.
Задача № 6
Згідно Положення про Міністерство освіти України, затвердженого Постановою КМУ №384 від 8 липня 1992 року, на зазначене Міністерство покладено виконання наступних функцій:
у сфері фінансово-господарської діяльності - сприяння розвитку виробництва товарів, розширенню послуг, оптової торгівлі та децентралізованої закупівлі виробів для потреб системи освіти, встановлення прямих господарських зв'язків з їх постачальниками;
у сфері фінансово-господарської діяльності - контроль за використанням коштів та іншого державного майна навчально-виховними закладами, установами, організаціями, що перебувають у функціональному управлінні Міністерства;
у сфері фінансово-господарської діяльності - здійснення методичного керівництва фінансово-економічної роботи навчально-виховних закладів, підприємств, організацій, органів державного управління освітою, надання їм практичної допомоги в питаннях фінансування, госпрозрахункової діяльності, реалізації державної політики в галузі праці та заробітної плати і державних гарантій з цих питань, нормування праці та її оплати, організації бухгалтерського обліку.
Які види функцій покладені на зазначене Міністерство?
Задача № 7
У виконкомі міської ради чимало рішень приймалося без винесення на обговорювання. Вони підписувалися головою та керуючим справами та "приписувалися" до протоколів засідань виконкому, що вже відбулися.
На якій стадії державного управління здійснено порушення, і які із наступних стадій відповідно не можливо буде пройти у майбутньому без порушень?
Які вимоги до актів управління порушено?
З яким видом дефектних актів маємо справу?
Чи можна поновити юридичну силу такого акту?
Задача № 8
Голова одної із комісій обласної ради з підлеглими принесли для ознайомлення заступнику голови ради підготовлений ними проекти штатного розкладу і інших документів обласної ради, де визначалася структура, чисельність виконавчого апарату ради, витрати на утримання ради та її виконавчого апарату. Заступник голови повернув проекти на доопрацювання і запропонував деякі зміни щодо визначеної в проекті структури апарату.
Про яку стадію державного управління йдеться?
Керуючись главою 4 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" (ВВР.- 1997.- №24.- Ст.170 ), визначте:
а) чи мав право заступник голови обласної ради вчиняти зазначені дії?
б) до чиєї компетенції відноситься затвердження проекту рішення?
Задача № 9
Депутат міської ради звернувся до голови тієї ж ради із запитом про долю старого, незайнятого приміщення, що знаходиться у комунальній власності і вніс пропозицію передати це приміщення в оренду, на що голова ради дав згоду, яку пізніше підтвердив розпорядженням.
На підставі статей 42 – 46 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" (ВВР. – 1997. - №24.- Ст.170 ) дайте відповідь на такі запитання:
1. Про які стадії управління йдеться, якщо вважати, що голова міської ради не порушив чинного законодавства?
2. Якщо в діях голови є порушення чинного законодавства, то на якій стадії державного управління вчинено порушення?
3. Який принцип державного управління порушений?
Задача № 10
Міністерством легкої промисловості на території селища міського типу М. збудований текстильний комбінат. Після пуску його в експлуатацію з'ясувалося, що кількість електроенергії, яка споживається комбінатом настільки велика, що розташоване поруч селище часто залишається без електроенергії.
Який принцип державного управління порушено й чому?
Тема 2. Адміністративне право як галузь права.
Адміністративно-правові норми і відношення
Задача № 1
Порівняйте норму статті 31 ЗУ "Про підприємства" (ВВР.- 1991.- №24.- Ст. 272 ), яка називається "Відповідальність підприємства" і норму статті 23 Закону "Про захист прав споживачів" (в редакції Закону № 3682-12 від 15.12.93 (ВВР.- 1994.- № 1.- Ст. 1) із змінами, внесеними згідно із Законами № 82/95-ВР від 02.03.95 (ВВР.-1995.- № 14.- Ст. 90); № 230/95-ВР від 20.06.95 (ВВР.-1995.- № 23.- Ст.182); № 365/97-ВР від 18.06.97 (ВВР.- 1979.- № 35.- Ст.219 ).
Визначте:
1. Яка із зазначених норм належить до загальної частини адміністративного права, а яка до особливої?
2. Які за характером ці норми: імперативні чи диспозитивні?
3. Яка це норма по характеру правил, що містяться в ній і по ступеню визначеності елементів норми в акті?
Задача № 2
Порівняйте норму п.1 статті 32 ЗУ " Про підприємства " (ВВР.- 1991.- № 24.- Ст. 272 ) яка називається "відповідальність підприємства" і норму п. 20.3 статті 20 ЗУ "Про оподаткування прибутку підприємств" (ВВР.- 1997.- № 27.- Ст. 181)
Визначте:
1. Яка із зазначених норм належить до загальної частини адміністративного права, а яка до особливої?
2. Які за характером ці норми: імперативні чи диспозитивні ?
Задача № 3
В нормі п.3.1 статті 3 ЗУ "Про оподаткування прибутку підприємств" (ВВР.- 1997.- № 27.- Ст. 181) сказано: "Об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на: суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону; суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону."
Знайдіть гіпотезу цієї норми, диспозицію та санкцію, якщо вони є в нормах статей цього закону. Яке функціональне призначення цієї норми? Яка це норма по характеру правил, що містяться в ній і по ступеню визначеності елементів норми в акті?
Задача № 4
Державним комітетом по цінам і ціноутворенню була здійсненна перевірка учбового закладу «К» з метою встановлення правильності отримання платні за проживання в студентських гуртожитках. За результатами перевірки було встановлено, що студенти сплачують за проживання по прибуткових ордерах, в яких зазначено, що плата береться за проживання в гуртожитках, але суми оплати перевищують розмір плати за проживання, встановлений законодавством з розрахунку вартості за один квадратний метр площі. В той же час зазначена в прибутковому ордері сума відповідає розрахункам по отриманню студентами послуг, пов’язаних з проживанням в гуртожитках. Такими послугами є: прання білизни, амортизація інвентаря в кімнатах, часткова оплата електроенергії, яка не компенсується із бюджету.
В акті перевірки інспектор зробив висновок про порушення порядку встановлення цін, мотивуючи це відсутністю розшифровки суми у прибутковому ордері.
Накладені санкції до порушників були застосовані згідно норм статті 14 ЗУ «Про ціни і ціноутворення» (ВВР.- 1990.- № 52.- Ст. 650) із змінами, внесеними згідно із Законами № 2032-12 від 04.01.92 (ВВР.- 1992.- № 17.- Ст. 209); № 642/97-ВР від 18.11.97(ВВР.- 1998.- № 10.- Ст. 36); № 184/98-ВР від 05.03.98: «Вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в дохід відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду (арбітражного суду). При цьому в рішенні інспекції не було посилання на нормативний акт, що встановлює дисципліну цін.
Чи мала право інспекція по цінах застосувати санкцію норми статті 14 згаданого закону?
Знайдіть гіпотезу, диспозицію та санкцію зазначеної норми.
Яке функціональне призначення цієї норми?
Яка це норма по характеру правил, що містяться в ній і по ступеню визначеності елементів норми в акті?
Задача № 5
Підприємець К. 1 червня 1997 року вирішив виїхати за кордон до Польщі закупити саджанці голландських сортів груш і яблунь для продажу на Україні. Перед від’їздом він підтвердив відому йому інформацію на вантажному відділі митниці про те, що за саджанці плодових дерев мито не стягується. З товаром підприємець К. повернувся 10 червня 1997 року і в той же день звернувся до вантажного відділу митниці для декларування вантажу. Там йому повідомили, що з 8 червня 1997 року вступила в силу Постанова КМУ, згідно якої встановлено мито на саджанці плодових дерев. При цьому зазначена Постанова ще не опублікована в жодній газеті.
Чи зможе підприємець К. виграти спір у суді щодо незаконності посилання митниці на зазначену Постанову КМУ на підставі того, що вона не була оприлюднена?
Використайте для відповіді розділ ІІ Конституції та Указ Президента України №503/97 (газета “Голос України” від 26 червня 1997 року).
Задача № 6
Визначте, до якої частини Кодексу про адміністративні порушення належить норма, що називається ”Порушення чи невиконання колективного договору, угоди”: “Порушення чи невиконання зобов'язань щодо колективного договору, угоди особами, які представляють власників або уповноважені ними органи чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи, чи представниками трудових колективів - тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян”.
Найдіть гіпотезу, диспозицію і санкцію цієї норми.
Яке функціональне призначення цієї норми? Яка це норма по характеру правил, що містяться в ній і по ступеню визначеності елементів норми в акті? Охарактеризуйте норму з точки зору її дії по колу осіб.
Задача № 7
Визначте, до якої частини Кодексу про адміністративні порушення належить норма, що називається "Самовільне відхилення від проектів внутрішньогосподарського землеустрою": “Відхилення без належного дозволу від затверджених у встановленому порядку проектів внутрішньогосподарського землеустрою - тягне за собою накладення штрафу на громадян від одного до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьох до вісімнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян”.
Найдіть гіпотезу, диспозицію і санкцію цієї норми.
Яке функціональне призначення цієї норми? Яка це норма по характеру правил, що містяться в ній і по ступеню визначеності елементів норми в акті?
Задача № 8
Визначте, до якої частини Кодексу про адміністративні порушення належить норма., що називається "Жорстоке поводження з тваринами": “Жорстоке поводження з тваринами, їх мордування або вчинення інших дій, що призвели до їх мучення, каліцтва чи загибелі, - тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян”.
Найдіть, якщо є, гіпотезу, диспозицію і санкцію цієї норми.
Яке функціональне призначення цієї норми? Яка це норма по характеру правил, що містяться в ній і по ступеню визначеності елементів норми в акті?
Задача №9
Визначте, до якої частини Кодексу про адміністративні порушення належить норма, що називається "Вчинення адміністративного правопорушення умисно": "Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків".
Найдіть, якщо є, гіпотезу, диспозицію і санкцію цієї норми.
Яке функціональне призначення цієї норми? Яка це норма по характеру правил, що містяться в ній і по ступеню визначеності елементів норми в акті?
Задача №10
Визначте, до якої частини Кодексу про адміністративні порушення належить норма, що називається "Вік, після досягнення якого настає адміністративна відповідальність": "Адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку".
Найдіть, якщо є, гіпотезу, диспозицію і санкцію цієї норми.
Задача №11
Рада міста К. встановила збір за парковку автотранспорту у розмірі 51 копійку за годину. На підставі згаданого рішення громадянину В. був виставлений рахунок з урахуванням розміру цього збору на стоянці у спеціально відведеному для цього місця селища П., яке знаходиться в 500 метрах від міста К. і входить з ним в один район.
Чи є законними дії працівників автостоянки? При якій умові за парковку автотранспорту можна утримувати збір 51 копійку за годину? Обгрунтуйте відповідь. Скористайтеся нормами Декрету КМУ “Про місцеві податки і збори” (ВВР.- 1993.- № 30.- Ст. 336) із змінами, внесеними згідно із Законами № 3293-12 від 17.06.93 (ВВР.- 1993.- № 32.- Ст. 340); № 297/95-ВР від 11.07.95 (ВВР.- 1995.- № 30.- Ст. 229); № 320-XIV ( 320-14 ) від 17.12.98 (ВВР.- 1999.- № 5-6.- Ст. 39); № 515-XIV ( 515-14) від 18.03.99 (ВВР.- 1999.- № 18.- Ст. 140 ).
Задача №12
Порівняйте наведені нижче цитати норм статей Кодексу про адміністративне правопорушення (КпАП), дайте відповідь на такі питання: 1. Чи є зв’язок між наведеними нормами?
2. Чи відрізняються ці норми по характеру правил, що містяться в них?
І. “До осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 121-127, частинами першою і другою статті 130, статтями 173, 174, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу”.
ІІ. “Порушення правил торгівлі на колгоспних ринках - тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб - від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян”.
Тема 3. Суб’єкти адміністративного права
Задача №1
Указом № 215/98 від 23 березня 1998 року Президент України зобов'язав КМУ: забезпечити розвиток відносин, пов'язаних з орендою та іпотекою землі; здійснити реструктуризацію заборгованості підприємств агропромислового комплексу перед державою та її часткове списання, передусім на обсяги здійснених підприємствами витрат на будівництво об'єктів соціальної сфери села.
Як центральні органи виконавчої влади на Вашу думку залучить КМУ щодо вирішення поставлених перед ним завдань?
Скористайтеся для відповіді розділом ІІ ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”(ВВР.- 1997.- № 24.- Ст. 170).
Задача №2
Постановою КМУ від 5 травня 1998 р. № 598 "Про проведення розрахунків з оптовими постачальниками за відвантажені сільськогосподарським товаровиробникам мінеральні добрива", певним органам виконавчої влади дані наступні завдання:
1.Передати Державній акціонерній компанії "Хліб України" 300 тис. тонн пшениці третього і четвертого класу та жита групи "А" за рахунок інтервенційного фонду для проведення розрахунків з оптовими постачальниками за мінеральні добрива, відвантажені сільськогосподарським товаровиробникам у березні-червні поточного року.
2.Забезпечити повернення до державного резерву еквівалентної кількості продовольчого зерна нового урожаю до 1 листопада 1998 року.
Кому доручено виконання 1-го завдання: Міністерству економіки, Державному комітетові по матеріальних резервах чи Міністерству сільського господарства?
Кому доручено виконання 2-го завдання?
Якої компетенції ці органи?
Задача №3
КМУ своєю Постановою “Про забезпечення розроблення проекту Державної програми економічного і соціального розвитку України на 1999 рік” доручив певним органам управління наступні завдання:
1. Довести до 13 липня 1998 р. до міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій -проекти основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 1999 рік та середньострокового прогнозу економічного і соціального розвитку України до 2000 року.
2. Забезпечити подання центральним органам виконавчої влади статистичної інформації, необхідної для розроблення проектів Державної програми економічного і соціального розвитку України на 1999 рік та галузевих програм у терміни і а показниками, узгодженими з Міністерством економіки.
3.Довести до міністерств, інших центральних органів виконавчої влади попередні обсяги розподілу видатків бюджету між головними розпорядниками коштів державного бюджету.
Дайте відповідь на наступні запитання:
1. На органи якої компетенції поклав КМУ зазначені завдання: загальної чи спеціальної?
2. Якщо спеціальної, то якої саме?
3. Яка назва цих органів?
Задача №4
Задля підвищення державної дисципліни цін обласна державна адміністрація доручила Державній інспекції по контролю за цінами цієї області здійснити перевірку підприємств торгівлі всіх форм власності.
Чи повинна обласна інспекція по цінам виконувати розпорядження обласної адміністрації? Що про це говориться в Указі Президента від 5 листопада 1996 року № 1035/96 " Щодо підвищення ефективності роботи і відповідальності територіальних підрозділів міністерств"?
Задача № 5
Користуючись нормою розділу 5 ЗУ " Про місцеве самоврядування в Україні" (ВВР.- 1997.- № 24.- Ст. 170 ) , Законом “Про місцеві державні адміністрації” (ВВР.- 1999.- № 20-21.- Ст. 190 ), а також Конституцією України, дайте відповідь на такі питання:
1. Чи підзвітна обласна державна адміністрація обласній раді депутатів (в яких випадках) ?
2. Чи може бути облдержадміністрація підконтрольна відповідній раді?
3. Чи має право обласна рада вчинити заходи щодо усунення голови обласної державної адміністрації, у випадку коли ця адміністрація не є підзвітною і підконтрольною раді?
4. Перечисліть повноваження облдержадміністрації, яких вона не може бути позбавлена ні з ініціативи обласної ради, ні з ініціативи Президента України.
5. Яких повноважень може позбавити обласна рада обласну адміністрацію?.
Задача № 6
За незабезпечення належного контролю якості зернозбиральних комбайнів, поставлених сільськогосподарським підприємствам Автономної Республіки Крим, КМУ оголосив догану заступникові Міністра промислової політики України - директору Державного департаменту тракторного та сільськогосподарського машинобудування.
На підставі норм яких статей, яких нормативних актів зазначеній посадовій особі можна оголосити догану?
Задача №7
В якому разі правове становище державних службовців, що працюють в апараті органів прокуратури, судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ та інших, здійснюється відповідно до Закону про державну службу №3723-ХІІ (ВВР.-1993.-№52.-Ст. 490)? Якими законами регулюється правовий статус Президента України, Голови Верховної Ради України та його заступників, голів постійних комісій Верховної Ради України та їх заступників, народних депутатів України, прем'єр-міністра України, членів КМУ України, Голови та членів Конституційного Суду України, Голови та суддів Верховного Суду України, Голови та арбітрів Вищого арбітражного суду України, Генерального прокурора України та його заступників?
Задача № 8
Рада міста Д. на підставі відповідного рішення затвердила типову форму договору лізингу і максимальні розміри лізингових платежів. Дізнавшись про це, директор товариства з обмеженою відповідальністю "Марс" вирішив укласти договір лізингу з приватним підприємством "Т" на інших умовах.
Чи слід йому чекати санкцій з боку виконкому відповідної ради?
Чи можливе взагалі прийняття радою такого рішення ? Обгрунтуйте свою відповідь на підставі законів "Про підприємства" (ВВР.- 1991.- № 24.- Ст. 272 ) та "Про місцеве самоврядування " (ВВР.- 1997.- № 24.- Ст. 170).
Задача №9
Громадянин Б. 20 жовтня 1997 року звернувся до голови селищної ради з проханням провести ремонт вентиляційної системи для газового опалення у квартирі, що належить до комунальної власності. 25 листопада 1998 року отримав письмову відповідь, в який зазначалося, що селищна рада у найближчий час не зможе задовольнити його клопотання у зв’язку з відсутністю коштів на проведення ремонту. Громадянин Б. вирішив оскаржити відповідь виконкому ради, адже в його квартирі під час опалення відчувається запах газу. Коли він поцікавився, яким чином можна оскаржити дії виконкому, йому відповіли, що слід подавати скаргу до районної ради. Але громадянин Б. знаходився у поганих стосунках з головою районної ради і не хотів до нього звертатися.
Чи є інший вихід для громадянина Б.? Якою нормою Закону "Про звернення громадян" (ВВР.- 1996.- № 47.- Ст. 256 ) регулюється це питання і що в ній сказано?
Задача №10
Представники виконкому міста Т. двічі попереджували керівництво товариства по захисту тваринного світу у незаконності їх комерційної діяльності, яка полягала у тому, що об'єднання закуповувало зерно, обмінювало його по бартеру на цукор і реалізовувало цукор іншим юридичним особам. У зв'язку із зазначеним міськвиконком звернувся до міського суду з вимогою тимчасово заборонити (зупинити) діяльність товариства терміном на три місяці.
На підставі Закону "Про об'єднання громадян" (ВВР.- 1992.- № 34.- Ст. 504) із змінами, внесеними згідно із Законами № 3582-12 від 11.11.93 (ВВР.- 1993.- № 46, Ст. 427); № 642/97-ВР від 18.11.97 (ВВР.- 1998.- № 10.- Ст. 36 ) дайте відповідь на наступні питання:
1. Чи мав право виконком міської ради накладати на товариство стягнення у вигляді штрафу?
2. Чи є порушенням законодавства згадані дії товариства?
3. У якому випадку виконком вважав би згадані дії товариства законними?
4. Чи належить до компетенції виконкому право звернення до суду з метою тимчасового припинення діяльності об'єднання громадян?
Тема 4. Форми і методи діяльності органів державного управління
Задача №1
Чи буде чинним наказ Міністерства освіти про проведення комп’ютеризації і забезпечення відповідними програмами бухгалтерського обліку у вищих учбових закладах чинним , якщо такий наказ не був оприлюднений і не зареєстрований в Міністерстві юстиції України?
Обгрунтуйте Вашу відповідь, посилаючись на Постанову КМУ від 28 грудня 1992 р. №731 та Указ Президента України № 493/92 від 3 жовтня 1992 р. "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".
Задача №2
Згідно п. 2.4 Положення, затвердженого наказом Мінагропрому України від 03.04.98 р. № 104, що зареєстрований в Мінюсті 21 квітня 1998 р. за № 253/2693 наступного змісту: "Кошти залишаються у розпорядженні органів Держтехнагляду включно із коштами у розмірі 10% від суми податків, сплачених власниками транспортних засобів та інших машин і механізмів, використовуються на фінансування заходів, направлених на зміцнення матеріально-технічної бази органів Держтехнагляду (придбання автотранспорту та його утримання, придбання обладнання і приладів діагностики, спеціальної форми та інші витрати, пов'язані з діяльністю цієї служби)". А згідно пункту 2.5 того ж Положення " Органи Держтехнагляду кошти у сумі, еквівалентній 10% загальних надходжень на їх спеціальні рахунки, перераховують Міністерству агропромислового комплексу для використання на заходи, передбачені п. 2.4 даного Положення".
Фінансовим управлінням обласної державної адміністрації при перевірці було встановлено, що інспекцією державного технічного нагляду обласної державної адміністрації 28 квітня 1998 року було здійснено перерахування коштів у розмірі 10% від суми податків, що надійшли від власників транспортних засобів у міський бюджет обласного центру для придбання інструментів для місцевої музичної школи.
На підставі Указу Президента № 493/92 від 3 жовтня 1992 року дайте відповідь на питання: чи може бути притягнутий до відповідальності керівник держтехінспекції за порушення пункту 2.5 зазначеного Положення?
Яким принципом державного управління і чому регулює дане питання?
Задача №3
Постановою № 1038 від 9 липня 1998 р. “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності заступника міністра промислової політики України директора Державного департаменту тракторного та сільськогосподарського машинобудування Кравчука В.І.” КМУ оголосив догану зазначеній посадовій особі з формулюванням: “За незабезпечення належного контролю якості зернозбиральних комбайнів, поставлених сільськогосподарським підприємствам Автономної Республіки Крим”.
Чи є зазначена постанова актом державного управління? Якщо да, то які його юридичні властивості? Який це акт по рівню органа, що прийняв його згідно чинного законодавства (Конституції України)?
Задача №4
Голова обласної державної адміністрації видав розпорядження обласній прокуратурі про проведення перевірки підприємств, що утворилися шляхом приватизації, з метою з’ясування дотримання власниками цих підприємств умов договорів купівлі-продажу з Фондом державного майна.
Дайте характеристику зазначеному акту з точки зору його юридичної сили. Скористайтеся для аналізу цього акту ЗУ “Про прокуратуру” (ВВР.- 1991.- № 53.- Ст. 793 ). З яким видом дефектного акту ми маємо справу?
Задача №5
У виконкомі міської ради чимало рішень приймалося без винесення на обговорювання. Вони підписувалися головою та керуючим справами та “приписувалися" до протоколів засідань виконкому, що вже відбулися.
На якій стадії державного управління здійснено порушення і які із наступних стадій відповідно не можливо буде пройти у майбутньому без порушень?
Які вимоги до актів управління порушено?
З яким видом дефектних актів маємо справу?
Чи можна поновити юридичну силу такого акту?
Задача №6
Порівняйте наведені ситуації та дайте відповідь, про які форми управління йдеться, поясність свою думку:
1. Прем’єр-міністр України дав розпорядження своєму заступнику підготувати на 22 жовтня у приміщені, обраному на розсуд заступника, прес-конференцію.
2. Начальник відділу внутрішніх справ наказав підлеглому провести затримання громадянина К. за торгівлю з рук у невстановленому місті, зауважив про необов’язковість складання протоколу затримання і протримати зазначену особу терміном не менше п’яти годин для профілактики.
Знайдіть в наведених ситуаціях ознаки порушення чинного законодавства. Скористайтеся, якщо необхідно, відповідними нормативними актами, у тому числі главою 20 Кодексу про адміністративні правопорушення.
Задача №7
Постановою КМУ від 29 квітня 1994 р. № 276 ”Про затвердження Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та про реєстраційний збір за державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності” визначено: “Міністерству статистики до 25 травня 1994 р. забезпечити органи державної реєстрації бланками реєстраційної картки за зразком, затвердженим Постановою КМУ від 14 липня 1993 р. № 538 (538-93-п) "Про Державний реєстр звітних статистичних одиниць України", інструкцією про їх заповнення та ідентифікаційними кодами. Урядові Криму, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям організувати виготовлення бланків свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності”.
Дайте перелік юридичних наслідків, що мали місце, виходячи із наведеної цитати акту. Які юридичні властивості акту, виходячи із наведеної цитати? Які юридичні властивості акту, виходячи із назви акту?
Задача №8
Державна митна служба України своїм наказом від 25 червня 1999 року затвердила Правила митного оформлення транспортних засобів, номерних вузлів та агрегатів, що переміщуються через митний кордон України. Вказаний наказ і правила були оприлюднені в газеті “Урядовий кур’єр”, при цьому зазначена інформація була надрукована у такому вигляді:
Наказ від 25 червня 1999 р. № 393:
Назва
Текст наказу
Підпис голови служби
Затверджено наказом Державної митної служби України від 25 червня 1999 р. № 393
Правила митного оформлення транспортних засобів, номерних вузлів та агрегатів, що переміщуються через митний кордон України:
Текст правил
Підпис начальника Управління організації митного контролю
Дайте відповідь на такі питання:
1. Яка необхідна інформація, на Вашу думку, була пропущена при оприлюдненні цього акту?
2. Який це акт з точки зору його юридичних властивостей?
3. Чи можна вважати оприлюднений таким чином наказ чинним?
Скористуйтеся для відповіді Постановою КМУ від 28 грудня 1992 р. № 731 та Указом Президента України №493/92 від 3 жовтня 1992 р. "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".
Задача №9
КМУ своєю Постановою від 25 травня 1998 р. № 740 “Про порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності” доручив обласним державним адміністраціям забезпечити виготовлення бланків документів, передбачених Положенням, що затверджене цією ж Постановою.
Держадміністрація однієї з областей відповідно до згаданої Постанови видала розпорядження про забезпечення органів державної реєстрація бланками свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, в якому призначив окремий орган, уповноважений реалізовувати на платній основі зацікавленим особам бланки реєстраційної картки встановленого зразка.
Чи повинна держадміністрація зареєструвати своє розпорядження? Де буде реєструватись таке розпорядження? Чи буде таке розпорядження за-реєстроване? На яких підставах у реєстрації може бути відмовлено?
Скористайтесь для відповіді Постановою КМУ від 28 грудня 1992 р. № 731 “Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативнo-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади” із змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ № 420 (420-94-п) від 15.06.94: № 1640 (1640-98-п) від 16.10.98 ; Законом “Про місцеві державні адміністрації” (ВВР.- 1999.- № 20-21.- Ст. 190 ).
Тема 5. Нагляд в державному управлінні
Задача №1
Посилаючись на норми ЗУ “Про оподаткування прибутку підприємств” (ВВР.- 1997.- № 27.- Ст. 181) та ЗУ “ Про прокуратуру” (ВВР.- 1991.- № 53.- Ст. 793 ) дайте відповідь на такі питання:
1. У чому принципова відміна по наслідкам щодо перевірки діяльності підприємства такими контролюючими органами як Державна податкова адміністрація і прокуратура?
2. Які наслідки випливатимуть із встановлення прокуратурою по ходу перевірки іншої сфери діяльності підприємства зниження сум податку та які наслідки випливатимуть із встановлення того ж перевіркою правильності нарахування й сплати податків Державною податковою адміністрацією?
Задача №2
Обласна інспекція по цінам на підставі Закону України «Про ціни і ціноутворення» ( ВВР.- 1990.- № 52.-Ст. 650) із змінами, внесеними згідно із Законами: № 2032-12 від 04.01.92 (ВВР.- 1992.- № 17.- Ст. 209); № 642/97-ВР від 18.11.97 (ВВР.- 1998.- № 10.- Ст. 36) здійснює контроль за дотриманням суб’єктами підприємницької діяльності державної дисципліни цін.
1. З яким видом нагляду будуть мати справу суб’єкти підприємницької діяльності?
2. З яким видом нагляду відповідно можуть мати справу посадові особи інспекції по цінам по відношенню до себе?
3. Якщо до інспекції по цінам жоден з органів, які ви назвали при відповіді на попереднє питання, не зможе скористатися своїми повноваженнями щодо відповідного виду нагляду для усунення порушень прав громадян і юридичних осіб, а інспекція при цьому буде обгрунтовувати свої дії нормами закону – який вид нагляду буде необхідний у цьому разі?
Задача №3
Прокуратура міста С. звернулася до суду в інтересах Державної компанії “Енергетичні системи” про стягнення пені за несвоєчасну сплату АТ “Прогрес” встановлених договором сум за надання послуг. Як з’ясувалося, прокуратура здійснила ці заходи з власної ініціативи. Державна компанія “Енергетичні системи”, розуміючи нелегке економічне становище підприємства, не збиралася подавати до суду позов про стягнення пені і не зверталася до суду.
На підставі ЗУ “ Про прокуратуру” (ВВР.- 1991.- № 53.- Ст. 793 ) дайте відповідь на такі питання:
1. Чи мала право прокуратура подавати позов в інтересах державної юридичної особи?
2. Чи може АТ “Прогрес” вимагати в суді залишення позову без розгляду на підставі того, що позовну заяву підписано прокурором, який діяв за межами своєї компетенції, що проявилося у втручанні в господарську діяльність двох юридичних осіб (представник Державної компанії “Енергетичні системи” підтвердив на суді , що компанія не збиралася звертатися до суду)?
Задача №4
Громадянка С. звернулась до прокуратури із скаргою про порушення її конституційного права на недоторканість житла з боку працівників газової служби. В заяві громадянка вимагала відшкодування моральних збитків за те, що працівники вказаної служби без її дозволу, “посунувши” її в сторону, ввійшли в приміщення її сестри, яка в цей час знаходилася на роботі, з метою перевірки пломби на газовому котлі.
Керуючись ЗУ « Про прокуратуру» (ВВР.- 1991.- № 53.- Ст. 793), Конституцією та ЗУ «Про Конституційний суд» (ВВР.- 1996.- № 49.- Ст. 272), дайте відповідь на такі питання й обгрунтуйте їх:
1. Чи мала право громадянка звертатися до прокуратури із заявою про порушення конституційних прав?
2. Чи могла вона звертатися з цим питанням до Конституційного суду?
3. Чи дійсно порушено конституційне право громадянки?
Задача №5
На підставі глав 1–2 розділу І Митного Кодексу України із змінами і доповненнями, внесеними згідно з Законами № 2468-12 від 17.06.92 (ВВР.- 1992.- № 35.- Ст. 511); № 3892-12 від 28.01.94 (ВВР.-1994.- №20.- Ст. 116); №75/95-ВР від 28.02.95 (ВВР.- 1995.- № 13.- Ст. 85); № 354/97-ВР від 17.06.97 (ВВР.- 1997.- № 35.- Ст. 218); декретами КМУ № 21-92 від 29.12.92 (ВВР.-1993.- № 11.- Ст. 91); № 4-93 від 11.01.93 (ВВР.- 1993. № 12.- Ст. 107 ) дайте відповідь на такі питання:
1. При переміщені товарів та інших предметів через митний кордон, які види контролю може здійснювати митний орган?
2. Яким видам контролю він сприяє?
3. З якою метою здійснюється митний контроль?
Задача №6
Міськфінвідділ звернувся до Державної податкової адміністрації міста з вимогою подати звіт про надходження до місцевого бюджету податків і інших платежів, а також внесків до державних цільових фондів.
Чи має право міськфінвідділ вимагати від податкової адміністрації таких звітів? Обгрунтуйте свою відповідь на підставі ЗУ про внесення змін і доповнень до ЗУ про державну податкову службу в Україні (ВВР.-1994.- № 15.- Ст. 84).
Задача №7
На підставі глави 17 Кодексу про адміністративні правопорушення дайте відповідь на такі питання:
1. Які посадові особи органів внутрішніх справ, що здійснюють нагляд за дотриманням громадянами правопорядку, можуть накладати адміністративні стягнення на громадян?
2. Які посадові особи органів пожежного нагляду, що здійснюють нагляд за дотриманням громадянами правил пожежної безпеки, можуть накладати адміністративні стягнення на громадян?
Задача №8
Директором товариства «Витязь» було отримано припис прокурора про негайне прийняття заходів щодо поновлення на роботі громадянина, якого було звільнено з роботи за прогул 1 березня 1998 року, тобто у вихідний день, оскільки згідно статті 71 КЗпП (Кодексу Законів про працю) робота у вихідний день забороняється. Директор негайно направив відповідь в прокуратуру про те, що протягом двох найближчих тижнів адміністрація зобов’язується поновити зазначеного громадянина на роботі. Через деякий час директор був оштрафований за неналежне виконання припису по статті 185-6 КпАП.
На підставі глави 15 КпАП, закону “ Про прокуратуру” (ВВР.- 1991.- №53.- Ст. 793 ) дайте відповіді на такі питання:
1. Чи правомірним було накладання штрафу на директора товариства. «Витязь»?
2. Чи правомірним було б в такій ситуації накладання штрафу за не-належне виконання подання?
Задача № 9
Голова обласної державної адміністрації видав розпорядження обласній прокуратурі про проведення перевірки підприємств, що утворилися шляхом приватизації, з метою з’ясування дотримання власниками цих підприємств умов договорів купівлі-продажу з Фондом державного майна.
Дайте характеристику зазначеному акту з точки зору його юридичної сили. Скористайтеся для аналізу цього акту ЗУ “Про прокуратуру” (ВВР.- 1991.- № 53.- Ст. 793). З яким видом дефектного акту ми маємо справу? Чи належить до компетенції прокуратури здійснення відповідної перевірки?
Тема 6. Адміністративне правопорушення і адміністративна відповідальність
Задача №1
Громадянин Б. здійснив викрадення “двірника” (вартістю 30 грн.) на довіреному йому службовому автомобілі, що належав підприємству “Омега”. Даний факт був встановлений в ході розслідування. Розгляд справи про адміністративне правопорушення у суді було призначено на 12 годину 20 березня 1998 року. Громадянин Б. у визначений строк до суду не з’явився, через що працівники міліції за ухвалою судді змушені були доставити правопорушника у суд силою.
Чи були правомірними дії працівників органу внутрішніх справ? Обгрунтуйте відповідь виходячи з норм КпАП ( зокрема главою 21).
Задача №2
До громадянина К., який працював охоронником у автопарку й знаходився на чергуванні, прийшов його знайомий, який змушений був зійти з тролейбуса через погане самопочуття. Через хвилину після розмови знайомий відчув себе гірше. Схопився за серце й впав, втративши свідомість. При цьому в момент падіння зачепив телефонний апарат й розбив його. Зважаючи на те, що найближчий житловий будинок знаходиться в двох кварталах від автопарку, охоронець К. розбив скло маршрутного таксі, що стояло в парку на стоянці, відчинив із середини двері, переніс в таксі хворого й самостійно керуючи ним, доставив його до лікарні.
Чи буде нести громадянин К. відповідальність по статті 119 КпАП? Обгрунтуйте відповідь на підставі норм загальної частини КпАП, статті 119: “Пошкодження внутрішнього обладнання та стекол автобусів, маршрутних таксі, тролейбусів або трамваїв - тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян”.
Задача №3
Громадянин М. розпочав самовільне будівництво будинку на території, що належала селищній раді, с.м.т. Сонячне . Голова виконкому ради письмово попередив громадянина про те, що він не має дозволу на будівництво й що у разі продовження незаконних дій про його вчинок буде повідомлено до обласного управління архітектури. Громадянин відповів, що будівництво вже розпочав й краще буде раді дати дозвіл на будівництво. Через тиждень громадянина було притягнуто до відповідальності на підставі статей 244-6 та 79 КпАП на нього було накладено штраф у сумі, що дорівнює десяти неоподаткованим мінімумам доходів громадян і попереджено про обов’язок знести незаконно збудовану споруду. Ще через тиждень громадя-
нин став свідком того, як бульдозером комунальної служби селища його споруду було зруйновано.
Чи може громадянин добитися у судовому порядку компенсації завданої шкоди,. обгрунтовуючи свої вимоги тим, що за будівництво без дозволу він вже був притягнутий до відповідальності й сплатив 170 грн. штрафу і нести двічі відповідальність за одне правопорушення не повинен?
Перелічіть міри адміністративної відповідальності.
Задача №4
Посадові особи здійснили перевірку на одному з підприємств грошових документів, бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, товарно-касових книг, показників електронних контрольно-касових апаратів і комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку із споживачами. Обстежили виробничі, складські, торговельні приміщення підприємства. Після цього за неправильне ведення підприємством бухгалтерського обліку (з порушеннями встановленого законодавством порядку) наклали штраф на бухгалтера підприємства у розмірі 11 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Які міри адміністративного примусу мали місце?
На підставі Закону “ Про державну податкову службу в Україні (ВВР.- 1991.- № 6.- Ст. 37); № 725/97-ВР від 16.12.97 (ВВР.- 1998.- № 14.- Ст. 61); № 83/98-ВР від 05.02.98 (ВВР.- 1998.- № 29.- Ст. 190) дайте відповідь, чі всі дії податкової адміністрації є законними?
Задача №5
Коли громадянин М. повернувся з роботи до дому, з’ясувалося, що його дружина випадково поклала в пральну машину його паспорт. Громадянин М. звернувся до паспортного столу з проханням замінити зіпсований паспорт. Клопотання громадянина задовольнили, але й наклали на нього штраф по статті 198 КпАП у розмірі одного неоподаткованого мінімуму доходів громадян.
Чи зможе громадянин при оскарженні дій паспортного столу щодо накладання штрафу добитися скасування цього акту? Обгрунтуйте відповідь, використовуючи норми глави II КпАП.
Задача №6
Громадянина Т. оштрафували на суму трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян за появу у громадських місцях у нетверезому стані, що ображає людську гідність і громадську мораль відповідно до норми статті 178 КпАП.
Історія громадянина була такою. Не поладив на роботі з керівництвом й звільнився за власним бажанням. Прийшов до дому й з горя випив. Потім прийшли товариші, знову випили, посварилися. Громадянин Т. випроводив їх й, не зачиняючи дверей, ліг спати. Через десять хвилин товариші повернулися й сонного Т. на таксі доставили в один з міських універмагів, де громадянина й затримали працівники міліції.
Виходячи із наведеної ситуації дайте відповідь на такі питання:
1. Чи мав місце склад правопорушення й який він?
2. Чи правильно обрана норма, згідно якої накладено санкції?
Задача №7
Громадянин К. на прохання родичів перевозив сусіда похилого віку до лікарні, у якого стався серцевий напад. По дорозі К. став учасником дорожньо-транспортної аварії. Місце аварії водій залишив через неможливість залишати пасажира у стані, в якому той находився.
Чи є підстави для притягнення громадянина К. до відповідальності по статті 122-2 КпАП?
Задача №8
Громадянин С. побачив, як в сторону переляканої жінки мчить вівчарка. Маючи в своєму розпорядженні ножівку, він перекрив шлях собаці й коли та здійснила стрибок на нього, вдарив ножівкою, чим серйозно поранив тварину.
Дайте відповідь на такі питання:
1. Чи буде нести відповідальність громадянин С. по статті 89 КпАП? 2. Чи буде нести відповідальність громадянин С. по статті 89 КпАП, якщо виявиться, що собака була службовою?
3. Чи буде нести відповідальність громадянин С. по статті 89 КпАП, якщо з’ясується, що собака не була причиною переляку громадянки, тому що остання була господаркою останньої.
Задача №9
При перевірці на митниці у громадянки М. були знайдені кілька ящиків з блоками цигарок імпортного виробництва, які М. не заявила у декларації.
1.Яку відповідальність буде нести громадянка м. за недекларування предметів, що переміщуються через митний кордон?
2.Чи буде законним, якщо громадянка м. проти власної волі на вимогу посадових осіб митниці пробуде в приміщені митниці ( при наявності документів, що посвідчують її особу) більше ніж шість годин?
3. Чи є таке затримання мірою адміністративної відповідальності?
Якщо ні, то який це вид примусу?
Дайте відповідь на зазначені питання на підставі Розділу VIII Митного Кодексу України.
Тема 7. Адміністративний процес
Задача №1
Начальником органу внутрішніх справ за торгівлю з рук на вулиці (стаття 160 КпАП) на громадянина К. був накладений штраф у розмірі 85 гривень. Через два місяці громадянин К. дізнався, що він може добитися скасування цього рішення у судовому порядку.
Користуючись главами 16 та 18 Кодексу про адміністративні правопорушення дайте відповідь на такі питання:
1. Чи правомірним була постанова начальника органу внутрішніх справ про застосування санкції на громадянина К.?
2. Які існують підстави для скасування у судовому порядку вказаної постанови?
3. З урахуванням викладених вище обставин обгрунтуйте можливість або неможливість накладання стягнення на громадянина К. по статті 160 КпАП.
Задача №2
Громадяни Т. і Н. були затримані за дрібне хуліганство, про що був складений протокол із звинуваченням по статті 173 КпАП. При цьому громадянину Т. на момент затримання виповнилося 15 років і 8 місяців, а громадянину Н. – рівно шістнадцять.
Користуючись главою 2 та 18 КпАП дайте відповідь на такі питання:
1. Яку відповідальність може нести громадянин Т.?
2. Яку відповідальність може нести громадянин Н.?
3. Яку відповідальність могли нести згадані особи, якби вони здійснили правопорушення, передбачене статтю 186 КпАП?
Обгрунтуйте свої відповіді.
Задача №3
На підставі ЗУ “Про звернення громадян” (ВВР.- 1996.- № 47.- Ст. 256) дайте відповіді на такі питання:
1. Які вимоги ставляться до звернення особи або групи осіб до органу державного управління?
2. Про який вид провадження йдеться у разі такого звернення?
Задача №4
Громадянин т. звинувачувався у злісній непокорі законному розпорядженню працівника міліції (стаття 185 КпАП), що проявилося у невиконанні розпорядження сісти у патрульний автомобіль і проїхати до відділу міліції, про що було зафіксовано в протоколі про адміністративне правопорушення. На наступний день, після накладання штрафу на роботі його колеги розказали Т. про те, що бачили, як все відбувалося і навіть підійшли для патрульної машини, щоб допомогти розібратися, але сержант і водій проігнорували їх спробу. На судовому засіданні Т. заперечував свою вину і посилався на свідчення товаришів, просив викликати їх у якості свідків. Але судом це не було взято до уваги.
Дайте відповідь на такі питання:
1. Чи можна вважати показання товаришів Т., якби їх викликали в суд, доказами по справі?
2. Чи мав право Т. вимагати у суді, щоб викликали його свідків?
3. Чи має місце порушення одного з принципів адміністративного процесу, якщо да, то якого саме?
4. Якою є можлива доля постанови суду про накладання адміністративного стягнення і яким чином громадянин може добитися її скасування?
Скористуйтеся для відповіді главами 18, 21,24 КпАП, а також теоретичним матеріалом.
Задача №5
Громадянин т. звинувачувався у злісній непокорі законному розпорядженню працівника міліції (стаття 185 КпАП), що проявилося у невиконанні розпорядження сісти у патрульний автомобіль і проїхати до відділу міліції, про що було зафіксовано в протоколі про адміністративне правопорушення. У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення. Свідків при затриманні не було, порушник від пояснень в протоколі відмовився, що також було зафіксовано.
Якщо провадження по справі було закрито, то виходячи з інформації, що міститься в умові задачі, поясніть можливу підставу закриття провадження і причину виникнення такої підстави. Скористайтеся для відповіді главами 18 і19 КпАП, а також главою 1 КпАП і теоретичним матеріалом теми “Адміністративне правопорушення і адміністративна відповідальність” (3-е питання).
Задача №6
Державна інспекція з контролю за цінами здійснила перевірку державного підприємства “Верес”. В результаті перевірки двох магазинів цього підприємства було встановлено, що ціни на деякі товари необгрунтовано завищені через включення у вартість продукції ціни фактично не виконаних робіт. По факту перевірки було прийнято рішення про вилучення в дохід держави суми у розмірі, що дорівнює різниці між правильно визначеною ціною і ціною невиконаних робіт. При цьому в акті перевірки не була викладена конкретна суть порушення.
Дайте відповіді на такі питання:
1. Чи може підприємство “Верес” відмовитися від виконання рішення на підставі того, що в ньому не викладена конкретна суть порушення?
2. Чи може інспекція по цінах передати матеріали справи до арбітражного суду через 20 днів після того, як надіслала вказане рішення і претензію на адресу підприємства “Верес”?
3. Чи може, на Вашу думку, підприємство “Верес” вимагати в арбітражному суді припинення провадження по справі посилаючись на відсутність викладення конкретної суті порушення у відповідному рішенні інспекції?
4. Які юридичні наслідки надіслання рішення інспекції підприємству “Верес” щодо накладання санкції у вигляді штрафу на незаконно отриману виручку, суму якої підприємство “Верес” вже перерахувало до державного бюджету до перевірки?
Обгрунтуйте свою відповідь, посилаючись на спільний наказ Міністерства фінансів і економіки № 93/141 від 07.07.98 р., зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17 липня 1998 р. за № 463/2903
Задача №7
Адміністрація речового ринку міста М. відмовляла у наданні торгових місць тим підприємцям, що вказували у заяві про наміри торгувати шкіряними виробами. Які можливі наслідки звернення згаданих підприємців до Антимонопольного комітету? Які наслідки невиконання адміністрацією ринку рішення Антимонопольного комітету”? Чи може адміністрація оскаржити рішення Антимонопольного комітету? Якщо да, то до якого органу слід звертатися із скаргою? Який на це дається строк, і чи можливо зупинити виконання рішення на час розгляду скарги?
Обгрунтуйте свою відповідь на підставі норм розділу V, VI і розділу ІІ Закону “Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності (ВВР.- 1992.- № 21.- Ст. 296) із змінами, внесеними згідно з Декретом № 49-93 від 12.05.93 р. (ВВР.- 1993.- № 27.- Ст. 291) із змінами, внесеними згідно із Законами № 75/95-ВР від 28.02.95 (ВВР.- 1995.- № 13. Ст. 85); № 82/95-ВР від 02.03.95 р.(ВВР.- 1995.- № 14.- Ст. 90); № 258/95-ВР від 05.07.95 р.(ВВР.- 1995.- № 28.- Ст. 202); № 642/97-ВР від 18.11.97 р.(ВВР.- 1998.- № 10.- Ст. 36); № 154/98-ВР від
03.03.98 р. (ВВР.- 1998.- № 34.- Ст. 229); № 783-XIV (783-14) від 30.06.99 р.)
Задача №8
Громадянина М. було оштрафовано по статті 178 КпАП за появу в громадських місцях у нетверезому стані. Через десять днів, після винесення постанови суду, з яким М. не був згодним, він звернувся до прокуратури з клопотанням опротестувати постанову.
1. Чи правомочний прокурор втрутитися у розв’язання справи громадянина М.?
2. Чи може бути відкладений через сам факт подання протесту прокурора на постанову встановлений судом строк сплати громадянином суми штрафу?
3. В який термін суд розглядатиме протест, якщо його подання буде визнано законним?
4. Як би йшлося про порушення частини 3 статті 178 КпАП, хто б ще міг допомогти громадянину у вирішенні питання про скасування рішення?
5. Чи міг громадянин сам подати скаргу на постанову суду?
Обгрунтуйте відповіді правилами, передбаченими нормам глави 24 КпАП.
Задача № 9
Громадянин Б. установив на квартирі систему кабельного телебачення, без отримання на те відповідного дозволу. При перевірці представниками органу внутрішніх справ цей факт було виявлено. Таким чином громадянин М. був викликаний у суд по звинуваченню у порушенні, передбаченому нормою статті 146 КпАП, але громадянин на суд не з’явився, а надіслав клопотання про розгляд справи без нього.
На підставі глав 17,21 КпАП дайте відповіді на такі питання:
1. Чи відноситься до компетенції суду розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 146 КпАП?
2. Які правові наслідки неявки громадянина Б. на судове засідання?
3. Які правові наслідки задоволення клопотання Б. про розгляд справи в його відсутність?