32. По своїй структурі автоматичні лінії можна розділити на однопотокові і багатопотокові. По розташуванню верстатів автоматичні лінії розділяються на лінійні, Г - подібні, П -подібні і О - подібні.

Залежно від характеру оброблюваних деталей, трудомісткості операцій і інших технологічних чинників автоматичні лінії можуть бути з паралельною обробкою, послідовною або змішаною.

Автоматична лінія з паралельною обробкою дозволяє обробляти нескладні деталі з малою кількістю оброблюваних поверхонь.

Автоматична лінія з послідовною обробкою економічно вигідна для обробки

деталей складної геометричної форми, де потрібна обробка багатьох поверхонь різної складності.

Паралельно-послідовна автоматична лінія вигідна в тих випадках, коли по ходу технологічного процесу окремі операції вимагають великих витрат часу, чим всі останні.

Вельми ефективним структурним рішенням, що дозволяє істотно підвищити продуктивність і надійність ліній при масовому випуску продукції, є проектування ліній з паралельними потоками.

33. Типи автоматичних ліній за наявністю та розташуванням БЗП і видом базового обладнання:

І. з жорсткою транспортною системою;

II. з гнучкою транспортною системою;

III. із змішаною транспортною системою.

У варіанті I верстати 1 блокуються в єдиний, нерозривний ланцюг з жорсткою

подачею заготовок. У разі простою якого-небудь верстата вся лінія зупиняється. У варіанті II верстати 1 гнучко зв'язані між собою через бункери 2 (приймачі-накопичувачі або магазини), і тому кожен верстат є незалежною машиною.

Якщо вибуває з ладу який-небудь верстат, верстати, що стоять попереду, продовжують роботу, збільшуючи запас деталей в бункерах. Верстати, розташовані позаду, також не зупиняються. Їх живлення здійснюється за рахунок запасу деталей у відповідних бункерах. У варіанті III, найбільш загальному, автоматизація з жорстким зв'язком проведена в межах коротких ділянок, сполучених між собою

гнучким зв'язком за допомогою бункерів 2. Цей вид компоновки верстатів є найпоширенішим. При такому способі організації потоку тимчасова втрата працездатності якої-небудь ділянки не приводить до зупинки всієї лінії.

34. Транспортні пристрої призначені для передачі деталей, що оброблюються, з однієї позиції лінії на іншу і є разом з силовими головками найважливішими механізмами автоматичних ліній.

Ступінь досконалості конструкції транспортних пристроїв - визначає не тільки надійність і продуктивність ліній, але і точність обробки деталей на ній. Конструкція транспортних пристроїв істотно впливає на компоновку автоматичної лінії.

Так само як і автоматичні лінії, транспортні пристрої за принципом роботи підрозділяють на дві різні групи: циклічної і безперервної дії.

Види крокових транспортерів:

крокові штангові транспортери з собачками;

крокові штангові транспортери з прапорцями;

крокові грейферні транспортери;

рейнерні крокові транспортери;

штовхаючі крокові транспортери;

ланцюгові транспортери.

35. Роторні автоматичні лінії відносяться до ліній із спеціального устаткування, оскільки вони зібрані з вузлів і механізмів, конструкції яких в більшості випадків не нормалізовані. Останніми роками роторні автоматичні ліній отримують все більше застосування в різних галузях промисловості. Є приклади застосування їх і в автотракторобудуванні (лінії для виготовлення клапанів). Автоматична роторна лінія - це комплекс двох або більш роторних машин, встановлених в технологічній ослідовності на загальній станині і об'єднаних системою транспортування, приводу і управління.

Однією з основних особливостей роторних ліній є те, що операції обробки деталей, підведення і відведення інструментів проводяться одночасно з переміщенням об'єкту обробки. У зв'язку з тим, що в кожному робочому роторі може бути розміщене достатньо велика кількість оброблювальних (складальних, контрольних) блоків, що виконують паралельно, із зрушенням по фазі, одні і ті ж операції, роторні лінії забезпечують дуже велику продуктивність. Внаслідок цього

їх застосовують в масовому виробництві при дуже великих випусках продукції.

Недоліки роторних ліній, що обмежують сферу їх застосування, тому їх використовують для автоматизації обробки простих деталей дрібних розмірів без зняття стружки, наприклад методами штампування, витяжки, пресування і спікання.

38. Пристрої для накопичення і видачі деталей широко застосовують в автоматичних лініях. Конструкції накопичувачів залежать від форми і розмірів оброблюваних деталей, а також принципу роботи і компонувальних особливостей лінії.

         На лініях для обробки корпусних деталей широке застосування отримали накопичувачі транзитного і тупикового типу, що виконанні у вигляді звичайних крокових транспортерів. Швидкість переміщення такого транспортера - накопичувача в декілька раз вище швидкості транспортера, що передає деталі від позиції до позиції.

Для накопичення і видачі деталей типу тіл обертання знаходять застосування бункерні і магазинні пристрої різних типів. Причому в останніх деталі переміщаються без втрати орієнтації.

Для корпусних деталей часто застосовують магазин-накопичувач автоматичної лінії.

Для деталей типу кілець і втулок застосовують багатодискові магазини.

На лініях з гнучкими зв’язками широко застосовують бункерні пристрої.

37. Види крокових транспортерів:

крокові штангові транспортери з собачками;

крокові штангові транспортери з прапорцями;

крокові грейферні транспортери;

рейнерні крокові транспортери;

штовхаючі крокові транспортери;

ланцюгові транспортери.

Перевага транспортера з собачками - простота руху і відповідна для неї простота приводу. Недолік - відсутність фіксованої орієнтації деталі в процесі транспортування і визначеності координат після переміщення.

Крокові штангові транспортери з прапорцями дозволяють достатньо визначено фіксувати оброблювану деталь і при переміщенні, і по координаті в кінці переміщення, допускають більші швидкості транспортування. Недоліки - складніший рух транспортуючої штанги, введення додаткового приводу обертання штанги, ускладнюється також управління.

Значно рідше застосовуються крокові грейферні транспортери. Конструктивне виконання таких транспортерів зазвичай виходить складним. Вони застосовуються тільки в деяких випадках.

Рейнерні крокові транспортери є ускладненим видом грейферних транспортерів. Вони вимагають громіздких надбудов над автоматичними лініями. Їх застосування у ряді випадків виправдане на а.л. для обробки валів, особливо складної форми.

Штовхаючі крокові транспортери є простими. Недолік полягає в тому, що фіксація деталей колони внаслідок накопичення помилок в лінійних розмірах не може проводитися одночасно.

Ланцюгові транспортери мають широке застосування як засоби безперервного транспортера. Вони використовуються з цією метою в самих різних

автоматичних лініях. Проте, застосовуються лише в одиничних випадках.

1 2 3 4 5 6 7  Наверх ↑