Типи платежів платежів  в електронній комерції.

1. Банківські та поштові перекази

Для здійснення банківського або поштового переказу, клієнт має отримати реквізити банківського рахунку електронного магазину (наприклад, електронною поштою), здійснити в збербанку (заповнивши відповідний бланк) переказ грошей в оплату за товар.

2. Перерахування з рахунку на рахунок

Перерахування з рахунку на рахунок використовуються в основному для платежів між банками, між підприємствами-юридичними особами, між підприємствами-юридичними особами та фінансовими установами.

3. Платежі Смарт-картками

Смарт-картка аналогічна до звичайної пластикової картки, але замість магнітної смуги в ній розміщена мікросхема. Смарт-картка вставляється до спеціальної щілини у банкоматі чи комп’ютері, після цього вводиться особистий ідентифікаційний номер, сума, операція. Мікросхема обчислює, скільки грошей витрачено, залишилось, а електронні гроші переносяться зі смарт-карти на рахунок продавця). Платежі за допомогою смарт-карт популярні в Европі та Японії, існують приклади їх використання в Україні.

 Серед платіжних систем, що забезпечують розрахунки на основі смарт-карток, можна назвати  систему Visa Cash Card, компанії Europay, Master Card.

4.Платежі електронними чеками.

Електронні чеки  видаються  отримувачу платежу, який подає їх в банк для отримання грошей. Для захисту від зловмисників номер рахунку платник може закодувати відкритим ключем банку, сховавши його таким чином від продавця (отримувача платежу).

Можна виділити 3  види роботи з чеками:

Клієнт платить чеком продавцю.

Для цього клієнту надається Web-сторінка - бланк електронного чека. Клієнт вводить інформацію, аналогічно до паперового чека (номер рахунку, ФІО власника рахунку, сума, дата).

Серед систем, що підтримують такий вид роботи можна назвати: VersaNet, Online Check System, Cyber Cash (PayNow).

На відміну від системи для платежів кредитними картками, CyberCash не виступає  посередником для обробки реквізитів чека – цю функцію виконують безпосередньо банки.

5. Платежі з використанням електронних грошей для платежу.

Електронні гроші - платіжні засоби, представлені і звертаємося в електронному вигляді, що зберігаються у вигляді записів у спеціалізованих системах електронних платежів і знаходяться в розпорядженні покупця.

Цифрові гроші - електронний аналог готівки, емітований якою-небудь організацією. Чи мають певний номінал, мають індивідуальні ознаки (серія, номер і т. д.), елементи захисту від підробки шляхом засвідчення їх цифровим підписом емітента, зберігаються в зашифрованому вигляді.

Цифрові гроші представляють собою  згенеровану випадкову послідовність біт з присвоєнням їй певного номіналу (наприклад, 10 гривень).

Ця послідовність біт  називатися купоном – цифровою валютою. Цифрові гроші можуть бути емітовані банком чи фінансовою установою. 

Банк завіряє купон цифровим підписом, записує серійні  номери погашених купонів, та сповіщає продавців про недійсні купони при спробі їх потратити ще раз.

З метою збереження анонімності при розрахунках, аналогічно до звичайних грошей, розроблено схему “сліпих підписів”, при якій клієнт може отримати в банку цифрові гроші , а банк не зможе встановити хто саме зробив покупку.

6. Платежі з використанням EDI

Мережі обміну електронними даними (Electronic Data Interchange - EDI), це закриті мережі, що зв'язують філії однієї або декількох корпорацій, розташовані в різних регіонах країни або за її межами. Безумовними перевагами EDI були, по-перше, поява принципової можливості грошових транзакцій на електронній основі, а, по-друге, досить високий ступінь безпеки, що гарантується закритістю мережі. У той же час побудову власної мережевої інфраструктури, що сполучає термінали, розташовані на значній відстані один від одного, очевидно, могло  доступно лише найбільш великим учасникам ринку. Так як потребує значних інвестицій.

Провайдерами систем EDI, являються компанії

· GE GXS,

· Peregrine

· Sterling Commerce / SBC.

1 2 3  Наверх ↑