Глосарій

РІШЕННЯ - це вибір одного варіанта дій із багатьох. Це фіксований управлінський акт, який спрямовує діяльність трудового колективу у русло досягнення цілей, поставлених перед організацією або особою.

ІНТУЇЦІЯ - Здатність людини в деяких випадках несвідомо, чуттям уловлювати істину, передбачати, вгадувати що-небудь, спираючись на попередній досвід, знання й т. ін.; чуття, проникливість, здогад. В ідеалістичній філософіїбезпосереднє збагнення, осягнення істини без допомоги досвіду й логічних умовиводів.

СУДЖЕННЯ - Думка про що-небудь, погляд на щось; виклад своїх думок, поглядів. Думка, в якій стверджується або заперечується що-небудь відносно предметів і явищ.

РАЦІОНАЛЬНІСТЬ (від лат. ratio – розум) – відноситься до розуму, обгрунтування розумом, досяжне розумне розуміння, в противагу ірраціональності, як щось нерозумне, недоступне розумному розуміннню.

СЕМАНТИКА - 1. Значення мовних одиницьокремих слів, фразеологізмів, складових частин слова тощо. 2. Те саме, що семасіологія озділ мовознавства, що вивчає лексичні значення мовних одиницьокремих слів, фразеологізмів і т. ін. та зміни цих значень). 3. Значення (слова, виразу). 4. Розділ семіотики, що вивчає знакові системи як засоби вираження змісту. 5. Система правил, що визначають зміст, призначення і функції елементів мови програмування.

АКСІОЛОГІЯ (від грец. αξιαцінність) — наука про цінності, учення про природу духовних, моральних, естетичних та інших цінностей, їх зв'язку між собою, із соціальними, культурними чинниками та особистістю людини; розділ філософії. Зокрема, наука про цінності освіти, у яких представлена система значень, принципів, норм, канонів, ідеалів, які регулюють взаємодію в освітній сфері і формують компонент відносин у структурі особистості.

СЕМІОТИКА, або СЕМІОЛОГІЯ (від грец. semeion — знак, ознака) — наука, яка досліджує способи передачі інформації, властивості знаків та знакових систем в людському суспільстві (головним чином природні та штучні мови, а також деякі явища культури, системи міфів, ритуалів), природі (комунікація у тваринному світі) або в самій людині (зорове та слухове сприйняття тощо). Іншими словами, семіотика — це теорія знаків та знакових систем.

ГНОСЕОЛОГІЯ (від грец. γνώσις — «знання» і λόγος — «вчення, наука») — теорія пізнання, розділ філософії. Термін «гносеологія» був уведений і активно застосовувався у німецькій філософії XVIII ст. Теорія пізнання, гносеологія, епістемологія, розділ філософії, у якому вивчаються проблеми природи пізнання і його можливостей, відношення знання до реальності, досліджуються загальні передумови пізнання, виявляються умови його достовірності та істинності.

КАЗУАЛЬНІСТЬ (Причинність або причинно-наслідковий зв'язок) - зв'язок між однією подією, яку називають причиною, та іншою подією, яку називають наслідком, що з необхідністю слідує за першою.

КРЕАТИВНІСТЬ (лат. сreatio - створення) — новітній термін, яким окреслюються «творчі здібності індивіда, що характеризуються здатністю до продукування принципово нових ідей і що входять в структуру обдарованості в якості незалежного фактору». Раніше у літературі використовувся термін «творчі здібності», однак пізніше почав витіснятися мовним запозиченням з англійської мови (creativity, creative).

КОАЛІЦІЯ - політичний або військовий союз держав, які домовилися про спільні дії з тих чи інших питань міжнародних відносин; об'єднання кількох політичних партій на засадах угоди про утворення уряду з представників цих партій (коаліційний уряд).

АЛЬЯНС (фр. alliance)- Спілка, об'єднання окремих людей, політичних партій або держав для досягнення загальних цілей на основі договірних зобов'язань.

СИНЕРГІЯ - 1. Підвищена результативність спільної дії чинників порівняно з тими ж, які діють окремо. // Ефект взаємного посилення зв'язків однієї системи з іншою на рівні матеріального потокуспільний (корпоративний) ефект взаємодії елементів у системі. // Явище посилення дії одного каталізатора додаванням іншого. 2. Співдружня дія, сумісна діяльність органів в одному напрямі, взаємне підсилення дії. 3. ек. Економія та інший виграш за рахунок поєднання компаній при злитті.

ЕКСПЕРИМЕНТ - Один з основних методів наукового дослідженнявивчення, дослідження явищ і процесів шляхом їх відтворення, моделювання в штучних або природних умовах; можливості економічних експериментів досить обмежені, тому що дуже складно відтворити реальні умови, багаторазово повторювати експерименти, до того ж доводиться експериментувати на людях, суб'єктах господарства, що може призвести до несприятливих соціальних.

КОНФОРМІЗМ (від пізньо лат. conformis - «подібний», «схожий») - морально-політичний термін, що означає пристосування, пасивне приняття існуючого стану речей, законів, пануючих думок і т. д. Конформізм означає відсутність власної позиції, безпринципне і некритичне наслідування певній моделі, що володіє найбільшою силою тиску (думка більшості, визнаний авторитет, традиція).

ПАТТЕРН - 1. Шаблон, система, структура, принцип, модель. В Інформатиціефективні способи розв'язання характерних завдань проектування, зокрема проектування комп'ютерних програм. 2. психол. Набір стереотипних поведінкових реакцій або послідовностей дій.

АПРІОРІ (лат. a priori - первісно) - те, що передує досвіду. Протилежний термін, апостеріорі, позначає те, що випливає з досвіду. Поняття апріорі й апостеріорі є важливими термінами в філософії Канта. Кант приходить до висновку, що при пізнанні світу людина опирається на певні поняття, які не можна вивести з досвіду, тож вони неодмінно закладені в людську свідомість. До таких понять Кант відносить поняття часу й простору.

ХАРИЗМА (грец. χάρισμα, «милість, божественний дар, благодать») - в сучасному широкому використанні якісь невизначені виняткові властивості, якими наділений лідер в групі своїх прихильників, шанувальників. Зазвичай під харизмою розуміють емоційно-психічні здібності особи, завдяки яким його оцінюють як обдарованого особливими якостями і здатного робити ефективний впл

1 2 3 4 5  Наверх ↑