230 Документація з аудиту
Мета 230 встановлення положень та надання рекомендацій щодо документації з ауд.перевірки. Відп.до цього МСА аудитор повинен своєчасно формувати ауд.док-цію – записи виконаних ауд.процедур, отриманих відповідних ауд.доказів та висновків, яких дійшов аудитор. Своєчасна підготовка ауд.док-тів допомагає підвищити якість аудиту.
Док-ція може існувати у формі даних на папері, електронних або інших носіях. Це: ауд.програми, листи-підтвердженя та листи-поясненння упр.персоналу; контрольні листи; копії док-тів СГ тощо. Уся док-ція з ауд.перевірки збирається в аудиторський файл.
Форма, міст та обсяг док-ції зал.від таких чинників: характер ауд.процедур,які слід виконати; ризики суттєвих викривлень; важливість отриманих ауд.доказів; методологія та використаний інструментарій ауд. перевірки.
Стр-ра МСА 230: вступ; визначення; характер док-ції з аудиту; форма, зміст та обсяг док-ції з аудиту; формування остаточного ауд.файлу; зміни в док-ції після дати висновку; дата набрання чинності
240 Шахрайство
Стандарт вимагає від аудитора дотримання проф. скептицизму та визнання можливості існування суттєвих викривлень внаслідок шахрайства незалежно від досвіду минулої співпраці аудитора з СГ. МСА надає поради щодо інформування регуляторних і правоохоронних органів та встановлює вимоги до документування.
Ш.- навмисні дії однієї або кількох осіб управлінського персоналу, працівників або 3-х осіб, які використовують обман, щоб отримати нечесні або незаконні переваги. Помилка – це ненавмисне викривлення у ФЗ, включаючи пропуск суми. Різниця між цими поняттями у тому, чи виконана дія, що призводить до викривлення, зроблена навмисно чи ні.
МСА 240 відрізняє шахрайство від помилки та розглядає 2 різновиди шахрайства:
-викривлення, які є результатом неправдивої ФЗ;
-викривлення які є рез-том незаконного привлас активів.
До неправдивої ФЗ належать навмисні викривлення. Складання неправдивих фін.звітів може досягатися за доп.манпуляції, фальсифікації, невірного подання або навмисного пропуску у фін.звітах, навмисно неправильного застосування облікових принципів.
Відповідальність за Ш. покладаються на найвищий управл.персонал.
Якщо аудитор визначив, що викривлення є результатом Ш.,то він оцінює підозри, перевіяєр достовірн інф-ії, і повідомляє управл персонал Якщо управл персонал не приймає ніяких заходів, щодо усунення викривлень, ауд може відмовитись від складання висновку.
МСА 240 вимагає від аудитора:
-виконання процедур отримання інф-ції,яка необхідна для ідентифікації суттєвих викривлень внаслідок Ш
-ідентифікації та оцінки ризиків суттєвих викривлень внаслідок Ш
-визнач-ня заг.дій у відпов.на ризики суттєвих викр.внасШ
-виконання необх.процедур у відповідь на оцінені ризики
-розгляду,чи може бути виявлене викривлення пок-ком Ш
-отримання письмових поясень від упр.персон. щодо Ш
-інформування найвищого упр.персоналу
250 Врах-ня законів під час аудиту фін.звітів
Мета даного МСА – встановлення стандартів та надання рекомендацій щодо відповідальності аудитора за врахування й дотримання законів та нормат.актів під час аудиту фін.звітів.
Аудитор повинен розуміти, що невідповідність д-сті СГ нормат.і законодавчим актам може суттєво вплинути на фін.звіти. Плануючи перевірку, аудитор повинен мати загальне розуміння тих законодавчих і нгормат.вимог, які застос.до СГ і галузі його бізнесу.
Виявивши суттєві і навмисні факти невідповідності д-сті зак-ву, аудитор у найкоротший термін повинен пові-домити про це найвищий упр. персонал або впевнитись у тому, що вони про це поінформовані. Якщо, на думку аудитора, до факту невідповідності причетні члени вищого упр.персоналу, аудитор повинен повідомити про це органи управління СГ наступного рівня.