520 Аналітичні процедури
Метою 520 є встановлення стандартів і надання рекомендацій щодо застосування аналітичних процедур під час аудиторської перевірки.
Аудитор повинен застосовувати аналітичні процедури як процедури оцінки ризиків для отримання розуміння СГ та його сер-ща та при загальній перевірці рез-тів наприкінці аудиту. Аналітичні процедури можна також застосовувати як процедури по суті.
Аналітичні процедури- це оцінка фін.інф-ції шляхом вивчення правдоподібних взаємозв'язків між фін.та нефін. даними. Аналітичні процедури передбачають порівняння фін.інф-ції СГ, наприклад, з: зіставною інформацією за попередні періоди; передбачуваними рез-ми д-сті СГ чи прогнозами аудитора; аналогічною галузевою інформацією.
Аналітичні процедури викор-ся: як процедури оцінки ризиків для отримання розуміння СГ та його середовища;
як процедури по суті, коли їх застосування може бути більш результативним або ефективним, ніж детальні тести, для зменшення ризику суттєвого викривлення на рівні тверджень у фін.звітах до прийнятно низького рівня;
для загального огляду фін.звітів наприкінці аудиту.
Аудитор повинен застосовувати аналітичні процедури як процедури оцінки ризиків для отримання розуміння СГ та його середовища.
Розробляючи та виконуючи аналітичні процедури як процедури по суті, аудитор розглядає такі фактори, як: прийнятність використання аналітичних процедур по суті до конкретних тверджень; достовірність даних, на основі яких складаються прогнози щодо облікових сум або показників; чи є такий прогноз достатньо точним, щоб дозволити ідентифікувати суттєве викривлення на бажаному рівні впевненості; прийнятну величину відхилення облікових сум від прогнозованих даних.
530 Ауд.вибірка та інші процедури тестування
Метою цього МСА є встановлення стандартів і надання рекомендацій щодо застосування процедур ауд.вибірки, а також інших способів відбору статей для тестування з метою збирання аудиторських доказів.
Розробляючи ауд.процедури, аудитор повинен визна-чити відповідні способи відбору статей для тестування з метою збору АД для досягнення цілей ауд. процедур.
Аудиторська вибірка - це застосування ауд.процедур до менш ніж 100% облікових записів (елементів вибірки) в межах залишку на рахунку або класу операцій так, що всі елементи мають шанс бути відібраними. Це дає аудиторові змогу одержати та оцінити ауд.докази стосовно деяких хар-тик відібраних елементів для формулювання висновку або допомоги в його формулюванні стосовно генеральної сукупності, з якої здійснюється вибірка. До аудиторської вибірки можна застосовувати статистичний або нестатистичний підхід.
Похибка - відхилення контролю при виконанні тестів контролю, або викривлення при здійснені детальних тестів.
Генеральна сукупність - вся множина даних, з якої здійснюється вибірка, і стосовно якої аудитор прагне зробити висновки.
Елементи вибірки - це окремі елементи, що складають генеральну сукупність .
Статистична вибірка - будь-який підхід щодо здійснення вибірки, який має такі характерні риси:
- випадковий відбір елементів вибірки;
- використання теорії ймовірності для оцінювання рез-тів вибірки, включаючи оцінювання ризику, пов'язаного з вибіркою.
Стратифікація - це процес розподілу генеральної сукупності на субсукупності, кожна з яких являє собою групу елементів вибірки, що мають подібні ознаки.
Розробляючи аудиторські процедури, аудитор повинен визначити відповідні методи відбору статей для тестування. Аудитор може: відібрати всі статті; відібрати конкретні статті; здійснити аудиторську вибірку.
Рішення про те, який підхід застосувати, залежатиме від обставин. Організовуючи вибірку, аудитор повинен розглянути цілі ауд.процедури та хар-стики генеральної сукупності, з якої буде здійснюватись відбір.