610 розгляд роботи внутрішнього аудиту (ВА)
Мета - встановлення стандартів і надання рекомендацій зовнішнім аудиторам при розгляді роботи внутрішнього аудиту. Зовнішній аудитор повинен розглянути д-сть внутр.аудиту та його вплив на процедури зовн.аудиту.
Внутрішній аудит - це оцінювальна д-сть служби, створеної СГ. Обсяг і мета ВА змінюються й залежать від розміру, структури СГ, вимог його упр.персоналу. Як правило, ВА складається з одного або кількох елементів: моніторинг ВК; перевірка фін. і госп.інф-ції; тестування операцій, залишків на рахунках і процедур; перевірка економічності та продуктивності д-сті, включаючи нефі-нансові заходи контролю СГ; перевірка дотримання законів, нормат.актів, політики, директив упр.персоналу та інших внутрішніх вимог.
Зовн.аудитор повинен отримати достатнє розуміння функціонування ВА для ідентифікації та оцінки ризиків суттєвих викривлень у фін.звітах, а також для розробки та виконання подальших ауд.процедур. Оцінка зовнішнім аудитором роботи ВА впливатиме на його судження стосовно використання ВА під час оцінки ризиків та модифікування внаслідок цього характеру, розрахунку часу та обсягу подальших процедур зовнішнього аудиту.
Якщо зовн.аудитор має намір використовувати роботу ВА, йому слід оцінити цю роботу та виконати ауд. процедури для підтвердження її відповідності своїм цілям. Оцінка роботи ВА може включати розгляд того:
- чи виконується робота особами,які, як внутр.аудитори, мають відповідні технічну підготовку і професіоналізм;
- чи отримані достатні та відповідні АД, що забезпечують достовірну основу для сформульованих висновків;
- чи відповідають отримані рез-ти обставинам, чи відпо-відають б/я підготовлені звіти рез-там виконаної роботи.
Зовнішній аудитор повинен документувати свої висновки щодо конкретної роботи ВА, яка була оцінена, та аудиторські процедури, виконані щодо роботи ВА.
Властиві обмеження заходів внутрішнього контролю
Системи БО і ВК не можуть забезпечити упр.персонал переконливими доказами того, що цілей досягнуто, оскільки їм властиві деякі обмеження:
- більша частина заходів ВК має тенденцію спрямо-вуватися на традиційні, а не на незвичайні операції;
- можливість помилки внаслідок людського фактору;
- можливість того, що особа, відповідальна за здійснення внутрішнього контролю, зловживатиме відповідальністю;
- можливість того, що процедури можуть стати невідповідними через зміни в умовах, а їх виконання може погіршитися
Тести контролю виконуються з метою отримання АД щодо ефективності: орг-ції систем обліку та ВК; функціонування ВК протягом певного періоду.На підставі результатів тестів контролю аудитор повинен оцінити, чи організовані й функціонують заходи ВК, передбачені в попередній оцінці ризику контролю.
620 Використання роботи експерта
Метою цього МСА є встановлення стандартів і надання рекомендацій щодо використання роботи експерта як АД.
Використовуючи роботу, виконану експертом, аудитор повинен одержати достатні відповідні АД того, що така робота відповідає цілям аудиторської перевірки.
Експерт - це фіз.особа або фірма, яка має спеціальну кваліфікацію, знання і досвід роботи в певній галузі, іншій, ніж бух.облік і аудит. Експерт може: працювати по угоді, укладеній з СГ; працювати по угоді, укладеній з аудитором; найматись СГ; найматись аудитором.
Плануючи викор-ня роботи експерта, аудитор повинен оцінити його професійну компетентність шляхом отримання інф-ції про проф.сертифікацію експерта, його членства у відповідній проф. орг-ції, його репутації в галузі, що цікавить аудитора. Аудитор також повинен оцінити об’єктивність експерта.
Якщо надається безумовно-позитивний ауд.висновок, аудитору не слід посилатися на роботу експерта.