3. Релігійне відродження в Україні.
Зміни у суспільному житті призвели до зрушень у релігійній ситуації в Україні. Загальне зацікавлення релігійною тематикою, привело до активізації різних конфесій. На тлі зростання політичної активності розпочались активні дії греко-католиків України за відновлення УГКЦ. 26 січня 1990 року греко-католицька єпархія на чолі з єпископом Володимиром Стернюком скликала Синод, який проголосив легалізацію українського греко-католицизму і висунув вимогу повернення його майна. У цей час близько 1500 українських парафій повернулись до греко-католицизму, а у квітні 1991 року новообрана демократична Львівська міська рада незважаючи на протести православних передала Святоюрську кафедру греко-католикам. Майнові проблеми стали одним з найболючіших у міжконфесійних відносинах України.
У січні 1990 року Київський екзархат Російської Православної церкви оголосив себе Українською православною церквою підпорядкованою Московському Патріархові. Частина православних не визнала зверхності Московської Патріархії. Розпочалася боротьба за вплив на віруючих між Київською та Московською патріархіями. Ініціатором створення Київської патріархії став колишній ієрарх РПЦ — екзарх Український Філарет (Динисенко). Однак, проголошення автокефальної Української Православної церкви Київського патріархату відбулося з порушенням канонічного права і тому його не визнали ні Вселенський патріарх (Константинопольський), ні Московський патріарх.
Частина православних УАПЦ і УПЦ КП об'єднались 25-26 червня 1992 року в УПЦ-КП. Українська Автокефальна Православна церква (УАПЦ) відновила свою діяльність у 1990 році. Її очолив патріарх Мстислав (Скрипник), а після його смерті - патріарх Димитрій (Ярема).
УПЦ-КП очолив патріарх Володимир (Романюк), після його смерті патріархом став Філарет, особа якого є досить одіозною у православній ієрархії, особливо після його церковного відлучення Московською патріархією (1997). Це спричинило ситуацію, коли ідея створення єдиної помісної церкви наштовхується на небажання мати справу з Філаретом, а саме усунення Філарета вимагає Володимир Сободан — Митрополит Київський і всієї України. Така ситуація позначилась і на ігноруванні інтересів УПЦ-КП з боку Вселенського патріарха (зустріч Патріархів Константинопольського і Московського в Одесі у вересні 1997 року).
Конфлікти між конфесіями час від часу загострюються, внаслідок намагання окремих політиків використати церкву для досягнення власних політичних цілей і навпаки.
З часів середньовіччя на території України існує іслам. Сьогодні переважна більшість мусульман мешкає у Криму, Донецькій і Харківській областях. Голова духовного управління мусульман України - шейх Ахмед Тамім.
4.З давніх часів в Україні проживають представники іудаїзму
В останні роки іудаїзм переживає відродження серед євреїв в Україні. Головний рабін Київа та України - Яків Дов Блейх.
Проблеми конфесійного поділу українців в умовах розбудови незалежної держави викликали спроби подолати це роз'єднання і досягти єдності на грунті національної ідеї.
Одна з них Рун-Віра - Рідна Українська Національна Віра., яка була створена письменником Левом Силенком. З 1964 року він випускає журнал "Рідна Віра", у 1979 році видав книгу "Мага Віра" викладення основ віри. Силенко відкидає божественну суть Христа й творить нову монотеїстичну релігію, у центр якої ставить Даждьбога. Але у віровченні нової релігії відчувається вплив не тільки дохристиянських вірувань, але й християнства і навіть релігій Сходу. Сьогодні в Україні існує близько 30 громад прихильників РУН - Віри.
Заявляють про себе і деякі неорелігії в Україні, і навіть такі, що можуть бути кваліфіковані як деструктивні культи.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 Наверх ↑