Взаємозв’язок рахунків платіжного балансу. Регулювання рівноваги платіжного балансу.

 Сальдо РПО має дорівнювати за абсолютною величиною сальдо РОКФО і бути протилежним за знаком. Але на практиці баланс ніколи не досягається, бо дані про операції надходять з різних джерел. Різниця між сумою дебетових і кредитових статей ПБ, яка виникає в результаті часових або вартісних розбіжностей, записується в ПБ за статтею «Помилки та упущення».

Характеристика важливих статей ПБ:

1.                Доходи в ПБ поділяються на: - оплату праці (зп, премії, оплата від резидентів нерезидентам або навпаки) – доходи від інвестицій (дивіденди на акції, % по облігаціях і кредитах) можуть бути отримані або сплачені.

2.                Розрізняють – поточні трансферти – характеризують некомпенсовану передачу країні або надання нею іншим країнам матеріальних чи фінансових цінностей, що використовуються на поточні цілі. (переказ пенсій, стипендій, премій, перекази мігрантів, безоплатна допомого іншим державам, гуманітарна допомога) – капітальні трансферти – безоплатна передача країні матер або фін цінностей, які використовуються на інвестиційні цілі.

3.                Резервні активи – ліквідні валютні активи центрального барку країни (і золото). До них відносять: - монетарне золото; – вільноконвертована іноземна валюта; – депозити, цінні папери або в інших державах або інших держав; – спеціальні права – запозичення (– від МВФ); – резервна позиція в МВФ (внесок країни під час вступу в МВФ: 25% доларами і 75% нац. Валютою.). Основна функція рез активів – вирівнювання зведеного балансу і підтримка курсу нац. валюти.

В теорії сальдо РПО має = РОКФО, якщо на практиці цього не відбувається, держ має обов’язково вжити заходів з приведення платіжного балансу до нульового сальдо:

Сальдо балансу офіційних розрахунків – якщо сальдо борг позитивне або додатне, ці кошти скуповуються центральним банком і поповнюють статтю «Резервні активи», але ця операція в ПБ відображається по дебіту. – якщо сальдо боргу від'ємне або дефіцитне, держава використовує такі способи вирівнювання (приведення до 0) ПБ:

1. Зменшення резервних активів 2. Кредит у інших держав чи МО 3. Продати частину держ власності іноземцям 4. Знецінення національної валюти.

Закрита економіка: Y(ВВП)=C(витрати споживачів)+G+I(інвестиції)

Відкрита економ: Y=C+G+I+NX. чистий експорт (NX) як різницю між експортом і імпортом товарів та послуг, тобто як сальдо рахунка поточних операцій.

Якщо з обох частин рівняння відняти споживання (С) і держа¬вні витрати (G), то ліва частина (ВНП (Y) - С - G) є форма вираження національних заощаджень. Формулу можна подати у вигляді: Sn = І + NX.

Продовжимо перетворення і віднімемо з обох частин рівняння інвестиції. Одержуємо:Sn-І = NХ. Різниця між внутрішніми заощадженнями і інвестиціями - це рахунок руху капіталів платіжного балансу. Якщо інвестиції перевищують внутрішні заощадження країни, то інвестиційні проекти фінансуються за рахунок позик на світових фінансових ринках. Якщо національні заощадження перевищують інвестиції, то реінвестовані всередині країни кошти можуть бути використані для видачі кредитів іншим країнам. Такі кредити можуть використовуватися за цільовим призначенням для оплати товарів і послуг даної країни й в інших цілях.

I –Sn=-NX, то це означає що капітал у вигляді інвестицій припливає і утворює надлишкове сальдо РОКФО і дозволяє країні фінансувати дефіцит РПО, який виникає в результаті перевищення імпорту над експортом.

42. Економічна політика і платіжний баланс

Для малої країни(яка має незначну частку світового ринку і події в якій не впливають на рівень світової процентної ставки. Отже ставка % в мал. Відкритій економ не врівноважені Sn та I (це в автаркії), а встановл. на рівні світової % (rw). Для даної моделі характерно: - функція спожив описується таким рівнянням C=C(Y(дохід)-T(податок)дохід у розпорядженні) - Функція інвестицій I=I(r*) – обернена залежність.

rw (світова)                   Sn              Графік один, просто змістіть інвестиції.

r автаркія                                      

                                                       I                       

Тож, коли Sn>I, то надлишкове сальдо РПО та дефіцитне сальдо РОКФО. Коли Sn<I, то навпаки.

Розглянемо вплив держ політики через вплив на стан ПБ. Припустимо, що вихідний стан даної економіки відповідає нульовому сальдо, тобто Sn=I.

1.1 Бюджетно-податкова політика (БПП)

Описание: C:\Users\Админ\Desktop\tmp958B-69.png1.1.1 Стимулююча БПП, яка проводиться шляхом збільшення державних витрат. G зростає Sn=Y – (C+G) => Sn зменшується. Таким самим буде вплив при зменшенні податків.

З графіка видно, надлишкове сальдо РОКФО та дефіцитне сальдо РПО. (І- Sn)>0,  (І- Sn)= – NX.

1.1.2. Стримуюча БПП, проводиться шляхом зменшення державних витрат (G), збільшенням податків (Т). Як наслідок, збільшення Sn;

Sn>I => Sn-I>0 =>  –(I- Sn)=NX

 На графіку вісі координат позначити, як на попередньому малюнку. надлишкове сальдо РПО та дефіцитне сальдо РОКФО.

1.1.3. стимулююча БПП, налаштована на збільшення інвестиції, шляхом зміни пільг інвесторів. Як наслідок, I  зростання

I> Sn;    (I- Sn)>0   =>   –NX

На графіку вісі координат позначити, як на першому малюнку.

дефіцитне сальдо РПО та надлишкове сальдо РОКФО.

2.1 БПП інших держав

Якщо таку політику проводять інші малі країни це практично не вплине на стан ПБ даної економіки.

2.2 БПП великої країни впливає на рівень світових заощаджень (Sn+)

2.2.1 Стимулююча БПП великої країни призводить до зменшення Sn+ та зростання r+. Як наслідок

Sn>I  =>  Sn-I=NX  =>  I –Sn=>NX

Надлишкове сальдо РПО та дефіцитне сальдо РОКФО.

2.2.2 Стримуюча БПП великої країни матиме протилежні наслідки: збільшення Sn+ та зменшення r+

Надлишкове сальдо РОКФО дефіцитне сальдо РПО

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32  Наверх ↑