Світова  міжбанківська  телекомунікаційна системи S.W.I.F.T.

SWIFT - Society for Worldwide Inerbank Financial Telecommunication  (Товариство міжнародних міжбанківських фінансових телекоммуникаций) функціонує з . 1973 року.

 На сьогодення  послугами SWIFT  користуються більш ніж 7000 фінансових організацій з 194 країн. Цорічно по мережі SWIFT передається більш ніж  5,8 міліонів  повідомлень.

SWIFT  надає не лише послуги комунікаційного зв’язку, але і надає спеціальне обладнання та програмне забезпечення для  роботи в  мережі.

Підключитись до SWIFT  може будь-який банк, що має  ліцензію на виконання  валютних операцій  та готовий понести відповідні одноразові, щорічні та поточні фінансові витрати. Наряду с банками-членами є дві інших категорії користувачів мережі SWIFT — асоційовані члени і учасники (філії і відділення банків-членів): учасники SWIFT —це різні фінансові інститути: брокерські і ділерськіие контори, клірингові и страхові компанії, інвестиційні компанії

В  SWIFT  стандартизовані всі повідомлення. Повідомлення в системі розділені на 10 (0,1, ...9) категорій.

До 0-ї категорії належать системні повідомлення, що дають змогу організувати взаємодію системи з користувачем. З їхньою допомогою SWIFT може також інформувати користувача про стан системи, нові послуги і ін.

Повідомлення категорій 1, 2 ... 9 призначені для операцій, пов’язаних з банківською діяльністю, і нараховують більш як 70 їхніх типів.

Категорії (6) і (8) є резервними, а інші визначають: (1) — операції щодо обслуговування клієнтів, (2) — міжбанківські операції, (3) — валютні операції, (4) — інкасо і документи по готівкових коштах (5) — цінні папери, (7) — документальні акредитиви і гарантії і (9) — спеціальні повідомлення (запит, підтвердження тощо).  Все  повідомлення розділені на 10 категорій, кожна з яких містить декілька десятків типів подібних між собою повідомлень.

Кожен учасник  SWIFT має міжнародний BIC-код, який дозволяє його ідентифікувати. Коди BIC  встановлюються згідно стандарту ISO 9362.  Цей стандарт створено на основі розробленого SWIFT методу  ідентифікації банків — членів  мережі SWIFT. Компанія SWIFT  є виконує  роль уповноваженої організації ISO по реєстрації кодів BIC.

Кожен код BIC представляє собою комбінацію типу:

 BBBB CC LL (bbb),  де

BBBB  - код фінансової організації — унікальний чотирьох символьний буквений код,  який однозначно ідентифікує учасника розрахунків.

CC  - код  країни — двох символьний буквений код (згідно стандарту ISO 3166)

LL  -  код місце розташування — двох символьний буквенно-цифровий код, що складається з Коду регіону (один буквенно-цифровий символ, крім цифр 0 и 1) і  Додаткового коду (один буквенно-цифровий символ, крім буквы O.

bbb  - код філії (необов’язковий реквізит) — трьох символьний буквенно-цифровий код.  За змовчанням,  у випадку відсутності філій, має значення XXX.

ВІС-коди можуть бути не лише у учасників мережі SWIFT. Код BIC,  який присвоюється  користувачам  мережі SWIFT, називається активним (т. н. «SWIFT BIC»). Неактивні коди, які можуть бути присвоєні будь-якому учаснику розрахунків, («Non-SWIFT BIC»), відрізняються від активних наявністю одиниці в полі додаткового кода.

    SWIFT постійно удосконалюється шляхом переходу на нові сучасні технології.  У відповідності з цим з  2002 року SWIFT  перейшла з  технології передачі даних за протоколом  Х.25 на нову технологію  IP-VPN на базі  мережі MPLS.  Ця  технологія дозволила SWIFT  посилити контроль за мережею, підвищити надійність  її роботи, пропускну  можливість та  рівень безпеки, а також розширити  пакет  послуг та покращити  сервіс.

Розглянемо приклад технології обміну електронними документами з банками-кореспондентами при виконанні клірингових операцій в іноземній валюті.

1.                  1.На АРМ банка-кореспондента формуються документи в форматах передбачених SWIFT (МТЮО, МТ 200, МТ 202).

2.                   При збереженні документа виконується весь  необхідний контроль: на наявність недопустимих символів, на коректність заповнення форми і відповідність реквізитів банків всесвітньому довіднику SWIFT (до речі, всі зміни, що вносяться  в цей довідник в банку, автоматично  відображаються  у банків-кореспондентів, завдяки чому вони  завжди мають актуальні дані про банки та їх реквізити).

3.                   Всі сформовані банком-кореспондентом документи в форматах SWIFT  під час сеансу зв’язку доставляються в банк, причому різні банки-кореспонденти чи клієнти можуть використовувати різні системи комунікацій.

4.                  При надходженні документа в банк  виконується автоматична перевірка підпису, шифрування, контроль документів, після чого документ вивантажується в базу даних АБС.

5.                   Якщо документ в АБС проведено (тобто виконано відповідне проведення по валютному балансу), то  документ в форматі SWIFT по каналам зв’язку передають у відповідний банк-кореспондент, який  має рахунок "ностро"  банка-відправника.

6.                   Одночасно  система "банк-клієнт"  готує клієнтам виписки та квітує документи клієнтів. При цьому клієнтам о відправляється  три частини виписки:

o                  "заголовок" виписки, або ж рядок валютного балансу з вхідними і вихідними залишками,  дебетовим і кредитовим оборотом;

o                  "початкові" чи дебетові документі виписки в форматах SWIFT: підтвердження про виконання отриманих документів (МТ100, МТ200, МТ202) чи інші  списання (МТ900), які в підсумку повинні показати загальний дебетовий оборот;

o                  "зворотні" чи кредитові документи виписки в форматах SWIFT (МТ200, МТ202) чи інші зарахування (МТ910), які в підсумку повинні показати загальний  кредитовий оборот;

     Таким чином банк-кореспондент не лише формує, перевіряє і відправляє в банк електронні документи, але і оперативно отримує виписки за своїми рахунками.  В виписці вказані всі дебетові і кредитові документи, які можна не лише переглянути, а і роздрукувати у відповідному  SWIFT-форматі.

 Для забезпечення організації і прискорення розрахунків на міжнародному рівні в НБУ застосований  Центр міждержавних розрахунків. Основні завдання центру міждержавних розрахунків:

·                           прискорення міжнародних міжбанківських розрахунків, підвищення їх надійності і достовірності;

·                           відкриття коресподентських рахунків НБУ за кордоном;

·                           виконання міжбанківських розрахунків з банками інших країн;

·                           обслуговування коресподентських рахунків НБУ за кордоном;

·                           відкриття і введення субкореспондентських рахунків в іноземній валюті для територіальних управлінь НБУ та інші.

Міжнародні міжбанківські розрахунки проводяться на Україні за двома варіантами технологій:

·                                                 децентралізований

·                                                 централізований.

При децентралізованому варіанті, комерційні банки використовують систему  S.W.I.F.T для прямого виходу на закордонні мережі.

При централізованому варіанті технологій платежі із України в адрес клієнтів, що знаходяться за кордоном, проходять на території України за схемою: підприємство – комерційний банк –  ЦРП -  S.W.I.F.T.

Мережа S.W.I.F.T. базується на чотирьохрівневій архітектурі і керується системним керуючим процесором  (System Control Processor – SCP).

У S.W.I.F.T. виділяються наступні чотири рівні:

1.Термінал користувача, що дозволяє йому підключатися до мережі. На ринку існує великий вибір терміналів підключення до S.W.I.F.T. різних виробників. Однак вони усі повинні бути сертифіковані S.W.I.F.T.

2.Територіальні процесори, призначенням яких є одержання повідомлень від користувачів з деякої обмеженої території і перевірка їх для первинного оброблення на груповому процесорі (слайс-процесорі). Вони забезпечують підтримку протоколів прикладного рівня, контроль усіх вхідних повідомлень на відповідність стандартам, здійснюють верифікацію контрольних сум, генерують користувачам повідомлення про успішність проходження фінансових повідомлень.Територіальні процесори розміщені в операційних центрах, працюють без участі людини й обладнані комп”ютерами Unisys A Series, дубльованими з метою безпеки.

3.Групові процесори (слайс-процесори), розміщені також в операційних центрах, містять по три комп’ютери А12 фірми Unisys, один із яких працює в режимі “гарячого” резерву. У слайс-процесорах здійснюється основна маршрутизація повідомлень і оброблення системних повідомлень, а також довгострокове і короткострокове архівування повідомлень, генерація системних звітів й інше.

4.Процесори  керування  системою –  це новий рівень,  введений у S.W.I.F.T. Цей архітектурний рівень не зайнятий обробленням повідомлень, а призначений винятково для керування системою.

Транспортна мережа S.W.I.F.T. – це загальносвітова мережа високошвидкісних ліній передачі даних високої ємності, що використовують комунікаційний протокол Х.25 для передачі даних між пунктом доступу до мережі й операційними центрами. Користувацькі термінали з’єднуються з транспортною мережею S.W.I.F.T. за допомогою місцевих ліній, що підведені до працюючого без участі людей пункту доступу, називаного точкою доступу S.W.I.F.T.

Забезпечення безпеки функціонування S.W.I.F.T.

Безпека комунікацій S.W.I.F.T. забезпечується шифруванням усіх повідомлень, переданих по міжнародних лініях зв’язку, що робить їх недоступними третім особам. Повідомлення запам’ятовуються також у зашифрованому вигляді, тому і персонал не може їх прочитати без спеціального допуску.

1 2 3 4  Наверх ↑