Під витратами мають на увазі зменшення економічних вигод у вигляді вибуття або амортизації активів або збільшення зобов'язань, які призводять до зменшення власного капіталу. При організації обліку витрат необхіднокористуватись ПСБО 16 “Витрати” (від 31.12.1999 року №318). С/в реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої с/в продукції (робіт, послуг), нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат. До виробничої с/в продукції (робіт, послуг) включаються: а) прямі матеріальні витрати; б) прямі витрати на оплату праці; в) інші прямі витрати; г) загальновиробничі витрати.

 Перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції установлюються підприємством.

 Загальновиробничі витрати поділяються на постійні і змінні. До постійних загальновиробничих витрат відносять витрати на обслуговування й управління виробництвом, які залишаються незмінними (або майже незмінними) при зміні обсягу діяльності. Постійні виробничі накладні (розподілювані) витрати на кожний об'єкт витрат розподіляються з використанням бази розподілу (годин праці, заробітної плати, обсягу діяльності, прямих витрат) при нормальній потужності. До змінних загальновиробничих витрат відносять витрати з обслуговування й управління виробництвом, які змінюються прямо зміні обсягу робіт. Вони розподіляються на кожний об'єкт витрат, з використанням бази розподілу виходячи з фактичної потужності звітного періоду. Базою розподілу може бути кількість годин праці, заробітна плата, обсяг діяльності і прямі витрати. Перелік і склад змінних і постійних заг-вир. витрат встановлюється підприємством (постійні – 40%, змінні – 60%).

Витрати, пов'язані з операційною діяльністю, які не включаються до с/в реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг), поділяються на адміністративні витрати, витрати на збут та інші операційні витрати.

 До адміністративних витрат відносяться загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством.

 Витрати на збут включають такі витрати, пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг): витрати пакувальних матеріалів; оплата продавцям, торговим агентам; витрати на рекламу та дослідження ринку (маркетинг); витрати на відрядження працівників, зайнятих збутом; витрати на утримання ОЗ, інших матеріальних необоротних активів, пов'язаних зі збутом продукції; витрати на транспортування та ін.

 Витрати операційної діяльності групуються за такими економічними елементами: 1) матеріальні затрати; 2) витрати на оплату праці; 3) відрахування на соціальні заходи; 4) амортизація; 5) інші операційні витрати.

 Для відображення витрат новий План рахунків містить рахунки класу 9 «Витрати діяльності», що відображають витрати по статтях витрат, і рахунки класу 8 «Витрати по елементах». При цьому може бути застосована така схема: витрати відносяться спочатку на рахунки витрат класу 8, а потім списуються на рахунки класу 9 для обліку витрат за функціональними ознаками і на рахунок 23 «Виробництво».

 Прямі витрати списуються на виробництво на підставі первинних документів: лімітно-забірна карта, комплектуюча відомість, відомість рецептури, вимоги.

 По Д рахунків 80, 81, 82, 83, 84 відображаються суми визнаних матеріальних витрат, витрат на оплату праці, сума відрахувань на соціальні заходи, сума нарахованих амортизаційних відрахувань та інших операційних витрат, а по К — їх списання: 1) на рахунок 23 «Виробництво» списуються витрати, які прямо включаються до виробничої с/в продукції, до витрат допоміжних виробництв; 2) на рахунки класу 9 «Витрати діяльності» списуються витрати, які відносяться до виробничих накладних витрат, адміністративних і збутових витрат; 3) на рахунок 79 «Фінансові результати», якщо підприємство не використовує рахунки класу 9.

 Клас 9 нового Плану рахунків «Витрати діяльності» використовується для заповнення розділу 1 ф.2 “Звіт Звіт про фінансові результати”. По Д відображаються суми витрат, по К — списання сум витрат у кінці звітного року або щомісяця на рахунок 79 «Фінансові результати». По Д 90 відображається виробнича с/в реалізованої готової продукції, а по К списання на рахунок 79 «Фінансові результати».

 Адміністративні витрати, витрати на збут і інші операційні витрати не включаються до складу виробничої с/в готової і реалізованої продукції, тому застосовуються такі рахунки: 91 «Загальновиробничі витрати»; 92 «Адміністративні витрати»; 93 «Витрати на збут»; 94 «Інші витрати операційної діяльності».

 Бухгалтерські записи щодо витрат з одночасним використанням рахунків класів 8 та 9.

1) Списані запаси, заробітна плата, нарахування на заробітну плату, на виробництво, амортизація:

Д 81 «Витрати на оплату праці» - К 66 «Розрахунки з оплати праці», Д 80 «Матеріальні витрати» - К 20 «Виробничі запаси» 22 “МШП”, Д 82 «Відрахування на соціальні заходи» - К 65 «Розрахунки зі страхування», Д 83 «Амортизація» - К 13 «Знос необоротних активів».

2) Нараховані обов'язкові загальнодержавні податки і збори (комунальний податок): Д 84 "Інші операційні витрати» - К 64 «Розрахунки за податками і платежами».

3) Списані на виробництво вищеперелічені витрати за елементами: Д 23 «Виробництво» - К Р-ки 80—83,

Д 94 «Інші витрати операційної діяль­ності» - К 84.

4) Закриття рахунка 23 на с/в готової продукції:

Д 26 «Готова продукція» - К 23 «Виробництво».

5) Списання собівартості реалізованої продукції:

Д 90 «С/в реалізації» - К 26 «Готова продукція".

6) Закриття рахунку 90, 94: Д 791 «Результат основної діяльності» - 90 «С/в реалізації», 94 «Інші витрати операційної діяльності».

7) Віднесено суму адміністративних витрат на зменшення фінансового результату від основної діяльності: Д 791 «Результат основної діяльності» - К 92 «Адміністративні витрати».

8) Віднесено суму витрат на збут на результат фін. дяльності: Д 791 – К 93 “Витрати на збут”.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45  Наверх ↑