19. Аудит власних фондів і резервів підприємства.

Для здійснення успішної виробничо-фінансової діяльності кожне підприємство чи організація має в своєму розпорядженні необхідні власні господарські засоби. За вартісними показниками це статутний фонд. Його мають підприємства як державної, так і недержавної форм власності. Основним документом для проведення ревізії статутного фонду є журнал-ордер №13, записи у якому за рахунком 40 "Статутний Капітал" перевіряють окремо щодо збільшення і окремо щодо зменшення цього фонду в частині основних і обігових коштів.

 Напрямки перевірки:

1) перевірка СФ: а) на предмет повноти надходження внесків засновників, б) своєчасності розрахунків по внесках до СФ. У СП додатково належить перевірити повноту своєчасності і достовірності внесків іноземних засновників в конвертованій валюті, виходячи із засновницьких документів. Особлива увага звертається на внески у вигляді НМА. В) перевірка обґрунтованості змін величини СФ, виходячи з того чи підприємство державне чи недержавне, г) контроль кореспонденції рахунків стосовно правильності ведення обліку операцій в Ж-О 13, операції в Ж-О (Д і К 40), а також в облікових регістрах аналітичного обліку по записам рахунків 40, 46, 67. д) на підприємствах державної форми власності звертається увага на обґрунтованість зменшення СФ при списанні об’єктів ОФ, особливо при ліквідації частини чи всього підприємства, при продажу частини підприємства, аваріях, ліквідаціях, приватизації.

Крім статутного фонду в процесі здійснення виробничої програми створюються і використовуються фонди цільового характеру. Формуються також різні резерви для відшкодування майбутніх витрат, цільового фінансування та цільового надходження.

 Основними завданнями аудиту фондів, резервів та цільового фінансування є перевірка достовірності відображення цих показників в обліку та звітності, встановлення законності та правильності їх формування, правильності та цілеспрямованості використання. Джерелами аудиту є журнали-ордери №№ 10, 12, 15, Головна книга, баланс та звітність, первинні документи, розрахунок відрахувань з прибутку до фондів економічного стимулювання. Аудит фондів економічного стимулювання і спеціального призначення здійснюють окремо за кожним фондом, у результаті чого встановлюється законність і правильність їх створення та використання протягом періоду, що ревізується.

 Загалом, здійснюючи аудит резервів, треба враховувати: 1) наявність на підприємстві рішення про створення резервів і яких саме; 2) правильність розрахування суми резерву на наступний рік; 3) чи змінилася сума створеного резерву на кінець року порівняно з даними на початку року; 4) причини, за якими не було використано резерв наприкінці року та як ці суми можуть бути використані у наступному році; 5) доцільність створення резервів у тому разі, якщо із року в рік спостерігається перехід значних сум нарахованих резервів; 6) у якому місяці було створено резерв.

 Оскільки створення резерву впливає на зменшення прибутку підприємства, необхідно проаналізувати доцільність його створення і напрямки використання.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45  Наверх ↑