35,Вітчизняні методи визначення і обліку відхилень від норм витрат

Відхилення від норм — різниця між величиною фактичних і нормативних витрат.

Аналіз відхилень — з’ясування причин і винуватців відхилень від норм витрат.

Базою для розрахунку відхилень є норми витрат, тобто заздалегідь задані, технологічно зафіксовані і попередньо скалькульовані величини витрат сировини, матеріалів, палива, енергії, затрат робочого часу тощо, розраховані на підставі єдиних цін і тарифів.

Слід також зауважити, що у зарубіжній практиці, на відміну від вітчизняної, облік відхилень від нормативних витрат ведеться на спеціальних рахунках типу «Відхилення по матеріалах», «Відхилення по оплаті праці» тощо. Несприятливі відхилення ві­дображаються по дебету цих рахунків, а сприятливі — по кредиту.

В кінці звітного періоду всі сальдо по рахунках відхилень переносяться на рахунки запасів і витрат залежно від ситуації, яка склалася на кінець місяця. Однак, якщо вся продукція була пов­ністю завершена виробництвом і продана, то всі відхилення переносяться на рахунок «Собівартість реалізованої продукції». Треба звернути увагу, що П(С)БО 16 передбачено щось подібне у п. 11, яким регламентовано включати безпосередньо у собівартість реалізованої продукції наднормативні виробничі витрати.

У зарубіжній практиці заведено розрізняти сприятливі й несприятливі відхилення. Відповідно, якщо фактичні витрати вище за нормативні, то таке відхилення вважається несприятливим, а якщо нижчі — відхилення будуть сприятливими.

В цілому, сприятливим вважається відхилення, яке справляє позитивний ефект на операційний прибуток, тобто збільшує прибуток, і навпаки. Практика, коли вивчаються тільки незвично погані чи гарні результати діяльності, називається управлінням за відхиленнями. Згідно з цією системою аналізуються тільки відхилення, які перевищують установлений керівництвом рівень, наприклад, ± 5 %, або ± 10 % тощо.

У зв’язку з тим, що в зарубіжній практиці нормують в основному витрати матеріальні, на оплату праці та накладні, аналіз відхилень від норм за цими витратами здійснюється з певною їх деталізацією.

В залежності від суттєвості виявлені відхилення поділяють на суттєві (звичайно більше 1000 грн) і несуттєві (менше 1000 грн). В подальшому його аналізують в розрізі факторів впливу. Такими факторами є: кількісний (норми використання ресурсів) та якісний (ціна на ресурси).

Вплив фактора норм на загальне відхилення визначається так: зміна норм = (факт використання ресурсів – нормативне використання ресурсів)*нормативна ціна од-ці.

Зміна ціни = (факт ціна ресурсу – норм ціна ресурсу)* факт використання норм.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19  Наверх ↑