ІНФОРМАЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ ТЕМИ

Розуміння сутності управлінського обліку дає змогу виявити залежність функцій, що виконуються даним видом обліку, від функцій управління. Функціями управління є: планування, контроль, оцінка, безпосередньо організаційна робота, внутрішні інформаційні зв'язки та стимулювання.

Планування – процес описання варіантів дій, що можуть мати місце в майбутньому. Даний процес включає: постановку мети, формулювання задач, пошук шляхів для досягнення поставленої мети, вибір варіантів альтернативних дій. На цій стадії керівник повинен мати інформацію щодо кошторису витрат та імовірних джерел їх покриття.

Контроль – це перевірка здійснення планів з боку керівництва підприємства. Контроль включає: визначення стану об'єкту; співставлення фактичних результатів з плановими; перегляд планів, якщо виявляється, що вони не можуть бути виконані; виявлення відхилень фактичних показників від запланованих; регулювання. Будь-яке управлінське рішення базується на оцінці діяльності, де управлінське планування та система контролю повністю взаємодіють.

На цій стадії управління керівник повинен мати інформацію у вигляді звітів виконавців, в яких зібрані кількісні та якісні показники щодо фактичного стану об'єкту. Як правило, у звітах порівнюються фактичні та нормативні дані, виявляються відхилення. Це дозволяє керівнику зконцентрувати увагу на негативних процесах та виявити проблеми, що потребують вирішення в майбутньому, наприклад, перегляд зобов'язань щодо постачання продукції деяким покупцям.

Оцінка – це заключний процес аналізу всієї системи прийняття рішень. На даному етапі визначається, чи була досягнута поставлена мета та встановлюються причини виявлених відхилень.

Організаційна робота полягає у створенні організаційної структури підприємства, призначеної для практичної реалізації поставленої мети.

Стимулювання - це засіб мотивації учасників виробничого процесу щодо прийняття рішень, що забезпечують досягнення поставленої мети.

Внутрішній інформаційний зв'язок – це обмін інформацією та звітністю. Він дозволяє скоординувати дії різних структурних підрозділів для виконання кінцевої мети; конкретизує задачі кожного підрозділу на попередній бюджетний період.

Функції управління та інформація, що забезпечує їх дієвість, дають змогу сформулювати функції управлінського обліку, а саме:

· забезпечення керівників усіх рівнів підприємства інформацією, необхідною для поточного планування, контролю та прийняття оперативних управлінських рішень;

· формування інформації, що слугує засобом внутрішнього комунікаційного зв'язку між рівнями управління та різними структурними підрозділами одного рівня;

· оперативний контроль та оцінка результатів діяльності структурних підрозділів та підприємства в цілому у досягненні поставленої мети;

· перспективне планування та координація розвитку підприємства в майбутньому на основі аналізу та оцінки фактичних результатів діяльності.

Управлінський облік не регламентується та не регулюється державними органами. Він організується керівництвом підприємства на основі загальних принципів, виходячи із внутрішніх проблем підприємства. Принципи та методи управлінського обліку розробляються міжнародними та національними професійними організаціями бухгалтерів.

Однією із самих впливових професійних організацій у світі є Міжнародна федерація бухгалтерів (МФБ), яка має спеціальний комітет по фінансовому та управлінському обліку. Основними задачами вказаного комітету є:

· сприяння розвиткові управлінського обліку шляхом створення умов для підвищення рівня компетентності та зайнятості бухгалтерів-аналітиків в суспільстві, досягаючи таким чином визнання їх професійного вкладу;

· забезпечення коментарів з точки зору управлінського обліку та бути джерелом порад і рекомендацій у сфері управлінського обліку для інших комітетів МФБ;

· підтримка досліджень з важливих питань управлінського обліку та використання результатів таких досліджень в практичній діяльності.

Рада МФБ доручила комітету по фінансовому та управлінському обліку розробляти та видавати матеріали з питань управлінського обліку у вигляді теоретичних та практичних нормативів. Вказані нормативи призначені для гармонізації методів та прийомів управлінського обліку. Комітетом розроблено та видано сім нормативів практики міжнародного управлінського обліку та чотири нормативи щодо досліджень у сфері міжнародного управлінського обліку.

Нормативи практики управлінського обліку:

· Концепції управлінського обліку.

· Рішення щодо капітальних вкладень.

· Експозиція іноземної валюти та управління ризиком.

· Управлінський контроль проектами.

· Управління удосконаленням якості.

· Наступний аналіз.

· Стратегічне планування для управління інформаційними ресурсами.Нормативи щодо досліджень у сфері управлінського обліку

· Контроль за умов застосування комп'ютера.

· Вступ до стратегічного фінансового менеджменту.

· Звітність щодо діяльності казначейства. Основа для практикуючого казначея.

· Роль управлінського обліку в роботі тимчасового колективу.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35  Наверх ↑