ІНФОРМАЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ ТЕМИ

Управлінський облік виник у країнах з розвинутою ринковою економікою. При цьому його метою було забезпечення менеджерів підприємства інформацією, необхідною в процесі прийняття управлінських рішень. У зв'язку із зазначеним до складу управлінського обліку входять систематичний та проблемний види обліків. Систематичний облік дає змогу отримати поточну інформацію щодо господарських процесів, а проблемний – передбачає розробку дієвих управлінських рішень.

Тривалий час у нас розвивався лише традиційний бухгалтерський облік, основною метою якого була реєстрація господарських операцій та складання відповідної фінансової звітності. Такий підхід цілком задовольняв потреби економіки з адміністративно-командною системою управління. Та з переходом до ринкової економіки стало зрозуміло, що вказаний облік не повною мірою задовольняє потреби управлінського апарату в інформації. Тому останнім часом в нашій країні, як і у всіх країнах з ринковою економікою, відбувся поділ традиційного бухгалтерського обліку на фінансовий та управлінський.

В даний час управлінський облік і в нашій країні є самостійною наукою і має такі найбільш суттєві ознаки:

· методологія управлінського обліку підпорядкована запитам управлінської системи;

· управлінський облік забезпечує потреби менеджерів підприємства в інформації;

· об'єктами управлінського обліку є витрати на виробництво та калькулювання собівартості продукції;

· інформація управлінського обліку є конфіденційною.

Характеризуючи суть управлінського обліку, слід відмітити його досить важливу особливість: управлінський облік пов'язує процес управління з обліковим процесом.

Предметом управління є процес дії на об'єкт або процес управління з метою організації та координації діяльності людей для досягнення максимальної ефективності виробництва. Управління діє на предмет управління за допомогою планування, організації, координації, стимулювання та контролю. Саме ці функції виконує управлінський облік, створюючи свою систему, яка відповідає цілям та задачам управління.

Наука про управління формує концепцію про предмет управлінського обліку.

Предметом управлінського обліку в загальному вигляді виступає сукупність об'єктів в процесі всього циклу управління виробництвом.

Управлінський облік – це область знан ь, що необхідна кожному, хто займається підприємництвом. Значення даної дисципліни полягає в тому, що вона дає змогу системно розглянути всередині підприємства питання оперативного планування, обліку та контролю окремих видів діяльності. При цьому основним критерієм дієвості вказаної системи є ефективне управління фінансовими та людськими ресурсами, а управлінський облік забезпечує для цього необхідний механізм.

Процес формування та розвитку управлінського обліку можна поділити на три етапи.

На першому етапі управлінський облік існував лише в складі бухгалтерського обліку, і як про окрему науку про нього мови не було. Бухгалтерським обліком на даному етапі здійснювались реєстрація операцій та складання відповідної фінансової звітності. Виробничий облік, що пізніше ліг в основу управлінського обліку, на даному етапі передбачав лише облік витрат для калькулювання собівартості продукції.

На початку ХХ сторіччя економісти країн з розвинутою ринковою економікою дійшли висновку, що за умов ускладнення технології та організації виробництва і посилення конкурентної боротьби традиційний бухгалтерський облік не повною мірою задовольняє потреби управління. Перші розробки щодо становлення управлінського обліку як науки були зроблені Ф.Тейлором, яким на основі розробки методів нормування праці було посилено контрольну функцію обліку шляхом застосування системи калькулювання стандартних витрат та оперативного аналізу відхилень.

Другий етап розвитку управлінського обліку розпочався в 30-і роки минулого сторіччя і був пов'язаний з розробкою системи калькулювання змінних витрат (системи "дірект-костінг") та обліку за центрами відповідальності. Результатом впровадження в практику діяльності суб'єктів господарювання вказаних систем стало формування окремої підсистеми бухгалтерського обліку, що була орієнтована на забезпечення менеджерів підприємства інформацією, необхідною для прийняття управлінських рішень. Це сталось в середині 50-х років ХХ сторіччя, і саме цей період слід вважати моментом формування управлінського обліку як самостійної науки. Саме з цього періоду управлінський облік є обов'язковим для вивчення менеджерами університетів США та інших країн світу.

В середині 70-х років минулого сторіччя розпочався третій етап розвитку управлінського обліку. Він пов'язаний з посиленням ролі стратегічного управління за умов глобальних змін у техніці і технології виробництва та у системах управління таким виробництвом. При цьому, якщо до цього часу управлінський облік, в основному, був орієнтований лише на управління витратами виробництва, то в даний час він дедалі більше перетворюється на стратегічний управлінський облік.

Становлення управлінського обліку відбулось на базі калькуляційного обліку, а тому основний його зміст складає облік витрат на виробництво в різних класифікаційних аспектах. Цей момент є присутнім у визначенні поняття "управлінський облік", що появилось останнім часом як у перекладній, так і у вітчизняній економічній літературі, а також у роботах по бухгалтерському обліку.

Наступним досить важливим моментом, що відмічається усіма авторами при визначенні суті управлінського обліку, є аналітичність інформації. У складі управлінського обліку інформація збирається, групується, ідентифікується та вивчається з метою найбільш чіткого і достовірного відображення результатів діяльності структурних підрозділів та визначення долі їх участі в отриманні прибутку суб'єкту господарювання.

Встановленню суті управлінського обліку сприяє розгляд сукупності ознак, що характеризують його як цілісну інформаційно-контрольну систему підприємства: безперервність, цілеспрямованність, повнота інформаційного забезпечення, практичне відображення використання об'єктивних економічних законів суспільства, вплив на об'єкти управління при зміні зовнішніх та внутрішніх умов.

Суть управлінського обліку: це інтегрована система обліку витрат і доходів, нормування, планування, контролю та аналізу, що систематизує інформацію для прийняття оперативних управлінських рішень та координації проблем майбутнього розвитку підприємства.

Розглянемо порівняльну характеристику управлінського, фінансового та податкового обліків за допомогою таблиці 1.1.

Аналізуючи дані наведеної таблиці, можна виділити основні відмінності управлінського обліку від інших видів обліків, що ведуться підприємством, а саме:

· управлінський облік спрямований на майбутнє, у зв'язку з чим має тісний зв'язок з плануванням та прогнозуванням, в той час як фінансовий і податковий облік лише фіксують господарські ситуації, що уже відбулися;

· управлінський облік не регламентується будь-якими законодавчими або нормативними документами, тоді як фінансовий та податковий обліки чітко регламентовані відповідними бухгалтерськими стандартами, законами та положеннями;

· об'єктом управлінського обліку є окремі структурні підрозділи підприємства та окремі продукти, а для фінансового і податкового обліків таким об'єктом є підприємство в цілому;

Таблиця 1.1. Порівняльна характеристика управлінського, фінансового та податкового обліків

Ознака порівняння

Управлінський облік

Фінансовий облік

Податковий облік

1

2

3

4

1.Обов'язковість ведення обліку

Залежить від рішення керівництва

В Україні регулюється Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність"

Регламентується податковим законодавством

2.Користувачі інформації

Обмежене коло працівників управ-лінського персоналу підприємства

Широке коло внутріш-ніх та зовнішніх користувачів

Податкові органи, управлінський персонал підприєм-ства

3.Точність інформації

Багато приблизних оцінок

Незначні відхилення у відображенні даних

Значні вимоги до точності

4.Об'єкти обліку та звітності

Центри відповідаль-ності, окремі продукти

Підприємство в цілому

База оподаткування

5.Мета обліку

Надання інформації для планування, управління та контролю

Складання звітності для потреб зовнішніх користувачів

Надання інформації про нарахування та сплату податків

6.Принципи обліку

Корисність інформації для прийняття рішень

Загальноприйняті принципи обліку

Сувора державна регламентація облікових процедур

7.Вимірники в обліку

Грошові, натуральні, трудові, якісні

Грошові, трудові, натуральні

 Грошові

8.Часовий аспект інформації

Поряд з фактичними даними – оцінка та плани на майбутнє

Фіксація господарсь-ких фактів в обліку безпосередньо після їх здійснення

Формування даних відбувається не обов'язково в день здійснення опера-цій і залежить від звітного періоду

8.Частота подання звітності

Залежить від потреб управління: щомісячна, щотижнева, щоденна

Квартальна та річна

Квартальна, річна, місячна

9.Строки подання звітності

Оперативно в процесі здійснення господарських процесів

На вимогу користува-чів або у встановлені законодавством строки

У встановлені законодавством строки

1

2

3

4

10.Елементи ме-тоду бухгалтер-ського обліку

Не обов'язкове дотри-мання таких елемен-тів, в т.ч. і подвійного запису

Чітке дотримання всіх елементів бухгалтер-ського обліку

Не обов'язкове дотримання таких елементів

11.Ступінь відкритості інформації

Інформація носить конфіденційний характер

Інформація є відкритою

Надається лише податковим орга-нам, але не є конфі-денційною

12.Порядок розра-хунку фінансових результатів

В залежності від мети обліку розраховують прибуток або маржи-нальний дохід як ре-зультат діяльності окремого центру відповідальності

Фінансовий результат від усіх видів діяльно-сті підприємства за звітний період відоб-ражається на рахунку фінансових результа-тів

Прибуток = Скори-гований валовий дохід звітного пері-оду – Валові витра-ти – Амортизаційні відрахування

13.Зв'язок з інши-ми науками

Пов'язаний з економі-кою, фінансами, еко-номічним аналізом, фінансовим обліком

Заснований на власному методі

Тісно пов'язаний з фінансовим обліком

· ведення фінансового та податкового обліків передбачене чинним законодавством, в той час як управлінський облік ведеться по рішенню керівництва;

В той же час, поряд із зазначеними відмінностями, управлінський облік має і спільні з фінансовим та податковим обліками риси. По-перше, всі види обліків використовують єдину інформаційну базу; по-друге, опираються на єдину концепцію відповідальності в управлінні господарськими об'єктами; по-третє, їх інформація слугує для прийняття певних управлінських рішень.

Таким чином, управлінський облік повністю підпорядкований запитам менеджерів підприємства і за інформаційним змістом та колом вирішуваних завдань набагато ширший і різноманітніший, ніж фінансовий.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35  Наверх ↑