Тема 1. Суть і функції грошей
1. Передумови появи і необхідність грошей.
2. Основні концепції походження грошей.
3. Суть грошей як економічної категорії.
4. Характеристика функцій грошей як прояв їхньої суті.
5. Розвиток форм грошей, що знаходяться в обігу.
6. Процес демонетизації грошових металів.
7. Вартість грошей та її еволюція.
8. Роль грошей в економічному розвитку суспільства.
1. Передумови появи і необхідність грошей.
Виникнення грошей є закономірним результатом розвитку товарного виробництва і обміну. Історія походження грошей розпочинається в умовах коли обмін стає необхідним елементом життя людей. На ранніх етапах розвитку товарного виробництва обмін продуктами праці здійснювався у найпростішій формі - бартеру. Тобто, кожен акт купівлі продажу здійснювався за метаморфозом «товар-товар». Із поглибленням розвитку товарного господарства, зростання його обсягів та регулярності обміну дедалі чіткіше стали виявлятися недоліки бартеру.
Основними недоліками бартеру були:
- Неспівпадання бажань сторін при купівлі продажу товарів, внаслідок чого виникає необхідність у здійсненні кількох актів обміну;
- Незбіг товаровироблених операцій у просторі і часі;
- Проблеми із зберіганням товарів призначених для обміну;
- Труднощі із встановленням чітких мінових пропорцій між товарами (кількісних і якісних).
Гроші виникають лише за наявності певних передумов пов'язаних із функціонуванням виробництва і розвитку економічних відносин.
Головними передумовами виникнення грошей є:
- Суспільний розподіл праці обумовлює перехід від натурального господарства як виробництва продукції для власного споживання до
Господарства товарного, при якому продукти праці виробляються для обміну
?
- Майнове відособлення виробників товарів, тобто становлення їх як власників товарів призначених на обмін;
- Необхідність якісного виміру вартості товарів, тобто суспільної праці затраченої на їх виробництво задля того, щоб обмін мав еквівалентний характер.
2. Основні концепції походження грошей.
В економічній літературі розглядаються два підходи до походження грошей:
Раціоналістична концепція пояснює що гроші виникли внаслідок певної угоди між людьми або запроваджені законодавчими актами держави для полегшення обміну товарів.
Вперше ідеї цієї концепції висунув грецький філософ аристотель, який вважав, що все що приймає участь в обміні має бути якимось чином спів ставне, а для здійснення обміну має існувати певна умовна одиниця. Ідеї концепції здійснили відображення і й працях сучасних вчених зокрема американських економістів пола самуельсона та гелбрейта джона кеннета дана концепція застосовується на суб'єктивному підході до розуміння походження грошей, в основі якого лежить згода людей приймати якийсь товар або знак в оплату інших товарів і послуг.
Еволюційна концепція пояснює необхідність походження грошей труднощами безпосереднього обміну продуктами праці, у зв'язку з чим, внаслідок тривалого (еволюційного) процесу розвитку форм вартості один товар зайняв місце грошей.
Ідеї даної концепції знайшли відображання у працях представників класичної політичної економії - адама сміта, давіда рікардо, карла маркса.
Згідно цієї концепції поява грошей є наслідком тривалого розвитку (еволюції) форм вартості.
Виділяють такі форми вартості:
- проста або випадкова форма вартості - товари вироблялись для себе і обмінювались один на один випадково
Дана форма властива низькому рівню розвитку продуктивних сил. При натуральному господарстві надлишок продукції виникав лише періодично, час від часу. Товари, які вироблялися в надлишку, випадково змінювали свою вартість через посередництво іншого товару (наприклад, одна вівця дорівнювала одному мішку зерна). Мінова вартість при такому обміні могла часто змінюватися в часі і просторі. Тобто, дана форма пов'язана з безпосереднім (бартерним) обміном товарів різних споживчих властивостей.
- Повна або розгорнута - при даній формі один товар уже не випадково а систематично обмінюється на ряд інших товарів - еквівалентів виражаючи у них свою вартість.
- Загальна, коли товар стає головною метою виробництва. Кожний виробник за продукт своєї праці прагнув отримати загальний товар, який потрібний усім. Тобто, на ринках поступово виділявся один товар який у загальній масі товарів частіше використовувався для обміну та виконував роль загального еквівалента.
- Грошова, полягає у виділенні одного товару за яким остаточно закріпилася роль загального еквівалента для усіх ринків, оскільки різноманітність товарів еквівалентів на місцевих ринках перешкоджала подальшому розвитку обміну.
3. Суть грошей як економічної категорії.
Основними підходами до визначення сутності грошей як економічної категорії є:
Визначення грошей як товару - основою для визначення грошей як товару є трудова теорія вартості. Згідно даної теорії гроші - це особливий товар, який виконує роль загального еквівалента здатного обмінюватися на будь-який інший товар. Із цього випливає, що сутність грошей виражається єдністю двох їхніх властивостей:
- Загальної безпосередньої обмінюваності, тобто можливості придбати за гроші будь-який товар;
- Матеріалізації загального робочого часу, тобто використання грошей для вимірювання вартості товару яка визначається затратами праці на його виробництво. Згідно даного підходу гроші являють собою уречевлені відносини між людьми з приводу обміну продуктами праці, при цьому гроші є товаром тому, що вони можуть вимірювати вартість інших товарів лише самі володіючи вартістю.
Визначення грошей як не товару - суть грошей визначається їхньою здатністю бути законним платіжним засобом, що підтверджується рішенням державних органів і веде до визначення з боку суспільства.
Суть грошей згідно даного підходу ставиться в залежність від їхньої правової основи, тобто гроші отримуючи від держави статус законного платіжного засобу набувають безумовні права на усі товари і послуги.
Емпіричне визначення - згідно даного підходу гроші - це те чому люди надають числову величину за допомогою обумовленої процедури. На думку американського економіста мільтона фрідмена гроші - це тимчасове вмістимеще купівельної сили. Отже, суть грошей розглядається з точки зору конкретних форм їхнього існування у різні історичні епохи. Це означає, що грошима вважаються послідовно срібло, золото, паперові знаки або будь-які інші предмети, які у даний історичний період виконували роль грошей.
Функціональне визначення - згідно підходу гроші - це те, що виконує функція грошей. За визначенням американського економіста філіпа вокера гроші - це те, що вони роблять. Згідно даного підходу гроші - це засіб оплати товарів і послуг, засіб вимірювання вартості і засіб збереження вартості. Отже, гроші визначаються лише за допомогою способів їх використання.
4. Характеристика функцій грошей як прояв їхньої суті.
Функції грошей - це певне призначення грошей щодо обслуговування руху цінності в процесі відтворення.
Функція міри вартості. Найважливішою функцією грошей є їхня міра вартості - це функція вимірювання та порівняння вартості усіх товарів і послуг за допомогою грошей як загального еквіваленту. На основі міри вартості встановлюється ціна, що є грошовим виразом вартості товарів. Ціна залежить, з одного боку від вартості товарів, а з іншого - від величини вартості самої грошової одиниці. Вартість товарів може залишитись незмінною, однак у випадку, коли вартість грошової одиниці знижуватимуться, ціни товарів зростатимуть, тобто йдеться про обернено пропорційну залежність ціни та вартості грошової одиниці.
Функція як засіб обігу. Засіб обігу - це функція у якій гроші використовуються для купівлі-продажу товарів і послуг. В цій функції гроші відіграють роль посередника в обміні товарів дозволяючи розділити товар- гроші-товар на дві окремі складові: продаж (ттовар - ггроші) та купівля (ггроші - ттовар).
Важливою ознакою грошей як засобу обігу є те, що вони являють собою реальне втілення мінової вартості: продавець віддає свій товар покупцеві і взамін одержує гроші. При цьому зовсім не має значення, в якій формі вони виступають - повноцінних грошей (золотої чи срібної монети), розмінних чи нерозмінних знаків грошей (готівка), чи просто у вигляді записів на банківських рахунках (депозитні гроші). Важливо лише те, що гроші як засіб обігу забезпечують перебіг товарів від виробника до споживача, після чого товари виходять зі сфери обігу. Проте самі гроші залишаються в обігу, переходячи від одного суб'єкта до іншого. Тобто, особливістю функції засобу обігу є одночасний зустрічний рух товарів і грошей при виконанні товарно обмінних операцій, отже реалізація або придбання товарів здійснюється одночасно з їхньою оплатою.
Функція засіб платежу. Засіб платежу - це функція у якій гроші використовуються для погашення боргових зобов'язань між суб'єктами економічних відносин. Платіж здійснюється шляхом передачі одним суб'єктом іншому певної суми грошей. У розвинутій ринковій економіці гроші як засіб платежу обслуговують більшу частину всього економічного обороту. Характерною особливістю даної функції є відсутність одночасного зустрічного руху товарів і грошей. Рух грошей (переважно у безготівковій формі) відбувається раніше або пізніше за рух товарів, але у кінцевому підсумку опосередковує його.
Функція засіб нагромадження. Засіб нагромадження - це функція використання грошей суб'єктами ринку у якості активу для забезпечення своєї купівельної спроможності в майбутньому.
В сучасних умовах виконання даної функції залежить від потреб суб'єктів ринку здійснювати свої платежі у майбутньому, що пов'язано із особливостями руху капіталів підприємств, здійснення інвестицій, а також витратами фізичних осіб на споживчі цілі.
Гроші можуть успішно виконувати функцію засобу нагромадження лише при умові збереження відносно стабільного рівня цін.
Світові гроші - це функція виконуючи яку гроші обслуговують міжнародні економічні відносини.
Виділення функції світових грошей зумовлене особливостями руху вартості на світовому ринку, які визначаються поділом цього ринку державними кордонами. Завдяки такому поділу тут з'являється специфічний суб'єкт економічних відносин - держава, яка представляє і захищає інтереси країни в цілому.
Гроші на світовому ринку виконують функції загального платіжного засобу, загального купівельного засобу і засобу перенесення багатства з однієї країни в іншу. Отже, світові гроші - це комплексна функція, що повторює, по суті, всі функції, властиві грошам на внутрішньому ринку.
5. Розвиток форм грошей, що знаходяться в обігу.
Форма грошей - це спосіб реалізації грошових відносин в суспільстві залежно від їхнього матеріального носія. Функціонування тих або інших форм грошей в економіці визначається рівнем розвитку товарного виробництва і обміну. В залежності від того, що саме виступає носієм грошових відносин тобто їхньою матеріальною субстанцією розрізняють дві основні форми грошей:
Повноцінні гроші - це гроші які володіють реальною вартістю, а їхнім носієм виступає певний товар котрий відіграє роль загального еквівалента. Розвиток форм повноцінних грошей відбувався послідовно від нижчої форми до вищої, основними серед яких були 3 наступні:
- Кількісні гроші;
- Вагові гроші;
- Монети.
Кількісна форма повноцінних грошей забезпечувала здійснення товарного обміну і вимірювання вартості у кількості одиниць товару, що слугував грошима.
Вагова форма передбачає функціонування у якості загального еквівалента однорідного і подільного товару. При цьому використання його у якості загального еквівалента здійснювалося на основі вимірювання ваги.
Монета - це виготовлений із металу грошовий знак який має встановлені законом форму, зовнішній вигляд і ваговий вміст. Необхідність монет пов'язана із потребою використання для обміну благородних металів у вигляді завірених певним органом вагових кількостей. Це означає, що використання монет при здійснення товаро обмінних операцій дозволяло обмежуватись простим їхнім перерахунком без додаткового зважування.
Функціонування грошей як засобу обігу виявило можливість заміни повноцінних грошей знаками вартості (неповноцінні гроші).
Знаки вартості - це форми грошей номінальна вартість яких значно перевищує затрати на їхнє виробництво. Цінність знаків вартості залежить від впевненості у тому що їхній власник може обміняти їх на інші блага або заплатити ними борги.
Гроші як знаки вартості поділяються на два види:
Паперові гроші - це знаки вартості, що не розмінюються на повноцінні гроші наділені примусовим номіналом і випускаються державою
З метою покриття бюджетних витрат. Необхідною умовою функціонування паперових грошей є визнання їх усіма учасниками економічних відносин, що забезпечується законодавчими рішеннями держави. Характер обігу паперових грошей є нестійким у зв'язку з тим, що покриваючи власні витрати держава може випускати їх понад реальні потреби товарообороту.
Кредитні гроші - це знаки вартості, що використовуються у якості загального еквівалента одночасно виражаючи при цьому кредитні відносини між боржником і кредитором.
Необхідність кредитних грошей пов'язана із зростаючими потребами товарообороту, коли благородні метали уже немогли задовольняти усі обмінні операції. Можливість виникнення кредитних грошей пов'язана із розвитком кредитних операцій в торгівлі.
Необхідною умовою функціонування кредитних грошей є наявність взаємної довіри між боржником і кредитором при оформленні угоди таким документом який у подальшому можна використати в якості платіжного засобу.
Характер обігу кредитних грошей є стійким, так як їх випуск пов'язано із кредитними операціями, котрі в свою чергу пов'язані із реальними процесами виробництва і реалізації продукції.
Основними формами кредитних грошей є:
- Вексель;
- Банкнота;
- Чек;
- Електронні гроші.
6. Процес демонетизації грошових металів.
Демонетизація - це процес втрати благородними металами грошових функцій.
Демонетизація срібла завершилась у 19 ст. Коли всі країни перейшли на золотий стандарт, а демонетизація золота у середині 20 ст.
Юридично демонетизація золота була оформлена шляхом внесення поправок до статуту мвф 1 квітня 1918 р. Згідно яких відмінено офіційну ціну золота воно було вилучено із розрахунків між мвф та його членами, а також проведена часткова реалізація золотого запасу мвф.
Основні причини демонетизації пов'язані із недоліками функціонування золотого стандарту. Головними є:
- Зношення золота у процесі обігу, що призводить до значних економічних втрат оскільки золото є м'яким металом;
- Значна складність і трудомісткість добування, що обмежує можливості відтворення грошового металу відповідно зростаючих потреб товарного виробництва і обігу;
- Обмеженість поширення в природі, у наслідок чого золото неспроможне задовільними зростаючі потреби ринку;
- Значні витрати обігу, пов'язані із зберіганням і переміщенням між суб'єктами ринку повноцінних грошей;
- Труднощі державного регулювання грошового обігу, що визначають обмежені можливості центрального банку проводити гнучку емісійну і кредитну політику.
Основними об'єктивними передумовами заміни повноцінних грошей знаками вартості, що визначають саму можливість такої заміни є:
- Високий рівень розвитку товарно-грошових відносин в суспільстві і значні обсяги виробництва, коли наявні благородні метали уже перестають задовольняти зростаючі потреби товарообороту;
- Високий рівень довіри суб'єктів ринку до кредитних грошей та їх емітента - банківської системи, що визначає готовність суспільства приймати в оплату товарів і послуг неповноцінні гроші;
Можливості демонетизації окрім об'єктивних причин і передумов цього процесу визначаються також перевагами знаків вартості порівняно із золотом, а саме:
- Зручність використання в обігу;
- Мінімальні затрати на виробництво;
- Можливість легкого відтворення відповідно до потреб товарообороту.
7. Вартість грошей та її еволюція.
Вартість грошей визначається конкретною формую існування грошових відносин в суспільстві, що безпосередньо залежить від їх матеріального носія.
Сучасна світова економічна думка розрізняє два аспекти в питанні про вартість грошей: вартість грошей як грошей і вартість грошей як капіталу.
Вартість грошей як грошей формується безпосередньо у сфері їх обігу, де гроші обмінюються на реальні блага, а вартість їх набуває форми купівельної спроможності. Проте механізм формування цієї вартості грошей істотно розрізняється при функціонуванні повноцінних і неповноцінних грошей.
Мінова вартість повноцінних грошей, з якою вони беруть участь в обігу, під впливом цілого ряду об'єктивних чинників набуває відносної самостійності і певний час може відхилятися від реальної їх вартості. При цьому мінова вартість є більш інертною порівняно з реальною. Тому ціни на товарних ринках і купівельна спроможність таких грошей певний час залишалися незмінними після зміни вартості золота як товару, що мало позитивний вплив на розвиток ринкових відносин.
Вартість неповноцінних грошей; що не мають внутрішньої субстанціональної вартості формується і функціонує під впливом тих самих факторів, які в умовах золотомонетного стандарту спричинювали відхилення номінальної вартості золотих грошей від реальної. У міру заміщення в обігу золота його знаками цей розрив посилювався і навіть розмінні на золото гроші все більше виступали в їх номінальній, а не реальній вартості. З припиненням розміну банкнот на золото гроші залишилися в обігу тільки у своїй номінальній вартості. По суті, вона стала ірраціональною величиною, яка визначається не втіленою в грошовому товарі суспільною працею, а тим середовищем, у якому гроші функціонують.
Гроші як капітал набувають своєї вартості на ринку капіталу під впливом попиту і пропозиції, і виступає вона у формі процента. Купівельна спроможність грошей і процент співіснують не як альтернативні, а як паралельні показники вартості грошей у двох статусах - як грошей і як капіталу. Купівельна спроможність грошей як грошей формується переважно через ринок товарів народного споживання і виражається через індекс споживчих цін. Купівельна спроможність грошей як капіталу формується переважно на ринку засобів виробництва і виражається через індекс оптових цін
Тобто, вартість грошей визначається їх купівельною спроможністю: цінність грошей порівнюється з вартістю товарів та послуг, які можна за них придбати.
8. Роль грошей в економічному розвитку суспільства.
Роль грошей визначається їхнім безпосереднім впливом на поведінку усіх суб'єктів ринку. Основними факторами є:
1. Гроші як інструменти обігу створюють необхідні передумови для розвитку виробництва;
2. За допомогою грошей виражається вартість ввп, що є необхідною умовою його ефективного розподілу;
3. Гроші відіграють роль стимула трудової діяльності і підвищення продуктивності праці;
4. Зміна кількості грошей позначається на перебігу ділового циклу визначаючи підйоми і спади виробництва;
5. Кругооборот капіталу розпочинається і завершується в грошовій формі, що визначає роль грошей у забезпеченні виробництва необхідними ресурсами;
6. Рух грошей між різними секторами і галузями сприяє забезпеченню структурної збалансованості економіки;
7. Грошові нагромадження і їхня капіталізація у формі інвестицій забезпечує процес розширеного відтворення;
8. Зміна кількості грошей є важливим інструментом державного впливу на економічні процеси;
9. Гроші відіграють ключову роль в організації зовнішньо економічного обороту і міжнародного руху капіталів.
Таким чином, роль грошей є результатом їх функціонування, кінцевим результатом їх функцій і виявляється в їх впливі на економічні процеси. Сама наявність грошей в економіці спонукає виробників виробляти більше та з меншими витратами, а споживачів - витрачати гроші економніше і з найбільшим ефектом. Зміна маси грошей забезпечує зміну таких інструментів як платоспроможний попит, ціни, процент, валютний курс, курс цінних паперів. Це забезпечує вплив на такі економічні процеси, як інвестиції, кон'юктура ринку, виробництво та зайнятість.