Лекція № 6. Спілки та асоціації адвокатів

План.

1.                             Спілка адвокатів україни: порядок утворення та завдання.

2.                              Асоціація адвокатів україни: порядок утворення та завдання.

1. Спілка адвокатів україни: порядок утворення та завдання.

Всеукраїнська громадська організація „спілка адвокатів україни" - добровільна, професійна, незалежна, самоврядна всеукраїнська організація адвокатів україни.

Спілка у своїй діяльності керується конституцією україни, законом україни „про адвокатуру", правилами адвокатської етики, іншим законодавством україни та статутом. Діяльність спілки поширюється на територію україни. Спілка створена і діє на принципах добровільності, рівноправності своїх членів, самоврядування, виборності та підзвітності керівних органів, законності і гласності.

Спілка та її регіональні відділення в автономній республіці крим, областях, містах києві та севастополі є юридичними особами, мають самостійний баланс та рахунки в банківських установах, печатки, штампи.

Відділення спілки керується у своїй діяльності власним положенням, що приймається відповідно до примірного положення та затверджується правлінням спілки. Спілка є неприбутковою організацією, виступає учасником цивільно-правових відносин, набуває майнові і немайнові права. Спілка веде статистичну звітність та подає фінансовим органам декларацію та звіти про свої доходи та витрати згідно чинного законодавства.

Спілка створюється за принципами індивідуального і колективного членства. Умови і порядок набуття членства у спілці та його припинення визначаються статутом.

Членами спілки можуть бути - адвокати, колективними членами - колективи адвокатських бюро, адвокатських об'єднань і асоціацій, які визнають статут, добровільно виявили бажання вступити до спілки і брати участь у її діяльності.

Почесними членами спілки можуть бути вчені-юристи, провідні громадські діячі, особи, які займаються адвокатською діяльністю за межами україни.

Прийняття у члени спілки здійснюється на підставі поданої заяви регіональним відділенням сау відповідно до положення про регіональне відділення сау або правлінням (радою) спілки адвокатів україни.

Членові спілки адвокатів україни видається правлінням спілки членський квиток.

Органами спілки адвокатів україни є: з'їзд, рада, правління, ревізійна комісія; постійні і тимчасові комісії, секретаріат та інші структури для здійснення цілей і завдань спілки.

Вищим керівним органом спілки є з'їзд. Чергові з'їзди спілки скликаються один раз на п'ять років. Дата відкриття з'їзду і норма представництва встановлюються радою сау і оголошуються нею не пізніше, як за три місяці до з'їзду. Позачерговий з'їзд спілки скликається з ініціативи ради, а також на вимогу правління, ревізійної комісії спілки, або на вимогу не менш як 1/3 членів спілки у тримісячний строк. З'їзд вважається правомочним, якщо в його роботі бере участь не менше 2/3 обраних делегатів.

З'їзд спілки заслуховує звіт про діяльність спілки та розглядає будь-які питання, що стосуються діяльності спілки. З'їзд спілки прямим таємним або відкритим (за рішенням з'їзду) голосуванням обирає із числа делегатів з'їзду президента, першого віце-президента, віце-президентів спілки, кількість яких встановлюється з'їздом, строком на п'ять років. Для їх обрання необхідно набрати більше / голосів делегатів, які беруть участь у роботі з'їзду;

У період між з'їздами вищим керівним органом спілки є рада спілки. До складу ради входить представник від кожного регіонального відділення, який обирається загальними зборами регіонального відділення в автономній республіці крим, областях, містах києві та севастополі на підставі положення про регіональне відділення. До складу ради за посадою входять президент спілки, перший віце-президент та віце-президенти спілки, голови регіональних відділень в автономній республіці крим, областях, містах києві та севастополі, голови, їх заступники та члени постійних комісій спілки.

Рада спілки:

                                            Визначає плани роботи спілки;

                                            Розглядає питання статутної діяльності спілки;

                                             Затверджує бюджет спілки і розглядає звіт про його виконання;

                                             Заслуховує звіти президента спілки, комісій, здійснює інші функції згідно зі статутом спілки, крім віднесених до виключної компетенції з'їзду;

                                            Щорічно заслуховує звіти правління;

                                             Затверджує річні бюджети правління спілки і розглядає звіти про їх виконання;

Виконавчим органом спілки є правління, до складу якого входять президент спілки, перший віце-президент спілки, віце-президенти спілки з діяльності в регіонах, віце-президент спілки з міжнародних зв'язків та голови постійних комісій спілки.

Правління розробляє пропозиції і готує матеріали для розгляду на з'їздах, засіданнях ради спілки та здійснює виконання їх рішень; формує постійні і тимчасові комісії; організовує господарську та іншу поточну роботу спілки, затверджує і в установленому порядку подає на реєстрацію положення про третейські суди.

Для технічного забезпечення роботи спілки діє секретаріат, який очолює голова секретаріату. Кількісний склад секретаріату та його голова затверджуються правлінням спілки.

Ревізійна комісія обирається у кількості трьох осіб таємним або відкритим (за рішенням з'їзду) голосуванням строком на п'ять років і діє згідно з положенням про ревізійну комісію, яке затверджується з'їздом.

Спілка адвокатів україни діє з метою:

                                             Об'єднання зусиль адвокатів україни у сприянні формуванню демократичної правової держави;

                                             Сприяння реформуванню українського законодавства та його гармонізації із законодавством європейського союзу;

                                            Підвищення рівня захисту та надання правової допомоги фізичним і юридичним особам, у тому числі іноземним;

                                            Підвищення ролі і авторитету адвокатури в українському суспільстві;

                                            Вдосконалення законодавчого регулювання діяльності адвокатури;

                                            Сприяння досягненню адвокатурою повної самостійності і самоврядування;

                                             Сприяння професійному розвитку адвокатів, підвищенню їх кваліфікації та поширенню правил адвокатської етики;

                                             Захист законних інтересів членів спілки;

                                            Поширення історичних традицій української адвокатури;

                                             Сприяння розвитку і поглибленню міжнародних зв'язків адвокатів.

Спілка для досягнення свої мети ставить перед собою такі завдання:

                                             Сприяти розвитку демократичних засад діяльності адвокатури, удосконаленню її організаційної структури, підвищенню престижу адвокатської професії, створенню належних умов для активної професійної і громадської діяльності адвокатів, впровадженню науково-технічних засобів у їх роботу;

                                            Вносити пропозиції, що випливають з мети діяльності спілки, до органів влади та управління;

                                             Забезпечувати захист соціальних та професійних прав і законних інтересів членів спілки; захищати інтереси членів спілки у державних органах, громадських та інших організаціях, зокрема у кваліфікаційно-дисциплінарних комісіях адвокатури і вищій кваліфікаційній комісії адвокатури;

                                             Сприяти підвищенню кваліфікації і обміну досвідом роботи адвокатів, вивчати й узагальнювати адвокатську практику, забезпечувати членів спілки методичною літературою, що видається спілкою;

                                             Сприяти неухильному дотриманню норм адвокатської етики;

                                            Сприяти науковій розробці питань, пов'язаних з діяльністю адвокатури, усуненню недоліків у правозастосовчій діяльності;

                                            Вивчати ефективність дії правових актів і вносити пропозиції щодо вдосконалення законодавства та практики його застосування;

                                             Самостійно або спільно з державними органами та іншими громадськими організаціями проводити конгреси, конференції, семінари, тренінги, оголошувати конкурси тощо, брати участь у відповідних заходах за кордоном;

                                             Сприяти зміцненню зв'язків між юридичною наукою, освітою і практикою, розширенню демократії і гласності у правотворчості;

                                             Брати участь в організації юридичної освіти та перепідготовці кадрів та підвищенні кваліфікації юристів;

                                             Пропагувати та роз'яснювати чинне законодавство;

                                             Здійснювати правову експертизу законопроектів та нормативно- правових актів;

                                             Створювати спеціальні фонди спілки, юридичні бюро, навчально- методичні і консультаційні пункти, а також підприємства і організації, необхідні для виконання статутних завдань, оздоровчі та соціально-культурні заклади, мати у власності приміщення, споруди, засоби транспорту і зв'язку та інше майно. Господарським підприємствам, закладам та організаціям спілки в установленому законом порядку надається статус юридичної особи і вони діють відповідно до чинного законодавства;

                                             В установленому законом порядку засновувати видавництва, видавати газети, журнали, науково-популярну, довідкову та іншу літературу;

                                             Представляти і захищати свої законні інтереси та законні інтереси членів спілки у державних органах і громадських організаціях;

                                             Одержувати від органів державної влади і управління та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для реалізації своїх статутних завдань;

                                             Організаційно і матеріально підтримувати інші громадські організації (об'єднання), надавати допомогу в їх створенні;

                                             Створювати третейські суди;

                                             Розвивати міжнародні зв'язки, обмін професійним досвідом, співробітництво з різними міжнародними організаціями, всебічно сприяти імплементації міжнародних норм і стандартів адвокатської діяльності;

                                             Підтримувати зв'язки та здійснювати обмін делегаціями з організаціями зарубіжних країн, бути членом міжнародних організацій, здійснювати іншу міжнародну діяльність в межах завдань, визначених статутом.

Для виконання статутних завдань у встановленому законом порядку спілка:

                                             Розглядає звернення членів спілки, пов'язані з порушенням їх професійних і соціальних прав, приниженням честі й гідності, а також з питань відрахування і виключення з адвокатських об'єднань, притягнення до дисциплінарної відповідальності;

                                             Організовує науково-методичну роботу, обмін досвідом роботи адвокатів;

                                              Сприяє поширенню правових знань і правової культури через друковані видання та інші інформаційні органи;

                                             Вивчає правовий досвід інших країн і розвиває різні форми міжнародних контактів;

                                             Встановлює нагороди і заохочує членів спілки за активну роботу у спілці, вносить у встановленому законом порядку пропозиції стосовно представлення членів спілки до державних нагород, почесних звань;

                                              Сприяє оздоровленню членів спілки, реалізації їх соціальних прав.

Членство у спілці припиняється:

1.                                          За заявою члена спілки з дня її надходження до регіонального відділення спілки відповідно до положення про регіональне відділення сау або до правління (ради) сау;

2.                                          За рішенням компетентного органу колективного члена з дня надходження цього рішення до регіонального відділення спілки відповідно до положення про регіональне відділення сау або до правління (ради) сау;

3.                                          У разі анулювання адвокатського свідоцтва з дня прийняття відповідного рішення;

4.                                          Припинення адвокатської діяльності, крім випадків виходу на пенсію, прикомандирування до вищої ради юстиції україни тощо.

Член спілки може бути виключений з неї за порушення обов'язків члена спілки, вимог статуту спілки з'їздом, радою, загальними зборами регіонального відділення відповідно до положення про регіональне відділення сау. Рішення регіонального відділення сау про виключення зі спілки може бути протягом місяця оскаржене до ради спілки.

Припинення діяльності спілки може відбуватися шляхом реорганізації або ліквідації.

Реорганізація спілки відбувається згідно з рішенням з'їзду, якщо за таке рішення проголосувало не менше ніж % присутніх делегатів на з'їзді.

Ліквідація спілки може бути за рішенням з'їзду, якщо за таке рішення проголосувало не менше ніж % присутніх делегатів на з'їзді або за рішенням суду. У випадку ліквідації створюється ліквідаційна комісія.

2. Асоціація адвокатів україни: порядок утворення та завдання.

Членами асоціації можуть бути дієздатні фізичні особи, які поділяють принципи та завдання асоціації, визнають та виконують положення статуту асоціації, відповідають вимогам та прийняті до асоціації в порядку, встановленому статутом та внутрішніми документами асоціації, а також своєчасно сплачують членські внески.

Членами асоціації можуть бути громадяни україни, які набули статус адвоката. За рішенням правління фізичній особі може бути присвоєне звання почесного члена асоціації. Почесним членом асоціації може бути правник, науковець, політичний чи суспільний діяч, а також будь-яка інша фізична особа, яка має особливі досягнення у справі державотворення та розвитку юридичної професії та надає значну організаційну, матеріальну або іншу підтримку діяльності асоціації. Почесні члени обираються на засіданні правління більшістю голосів присутніх членів правління за ініціативою президента або члена правління.

Члени асоціації мають рівні права. Членство в асоціації є добровільним. Члени асоціації можуть бути членами інших громадських об'єднань.

Прийом у члени та у кандидати у члени асоціації здійснюється на підставі письмової заяви заявника на ім'я президента. До заяви додається анкета та, за бажанням, фотокартка заявника розміром зх4 та копія квитанції або копія платіжного доручення на перерахування членського внеску з відміткою установи банку.

У випадку сумніву асоціація має право вимагати у заявника наступні документи:

                                 Копію першої та другої сторінок паспорта;

                                 Копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.

Заява за встановленою формою з доданими документами надсилається

Рекомендованим листом до асоціації або подається до секретаріату особисто. Для прискорення розгляду заяви заявник може додатково надіслати заповнену заяву електронною поштою або заповнити заяву на веб-сайті асоціації.

Комісія у десятиденний термін з дати подання заяви готує свій висновок щодо можливості прийому заявника до асоціації. Висновок комісії враховується при прийнятті правлінням рішення про прийом або відмову у прийомі до асоціації, але не є вирішальним.

Правління приймає рішення про прийом або відмову у прийомі до асоціації у місячний термін з дати подання заяви до асоціації. Рішення правління про відмову у прийомі до асоціації має бути мотивованим. Таке рішення може бути оскаржене заявником до з'їзду. Рішення з'їзду є остаточним.

Члени асоціації мають право:

                                             Брати участь в управлінні асоціацією через участь у з'їздах безпосередньо або через делегатів у порядку, передбаченому статтею 7 статуту асоціації;

Обирати та бути обраними до органів асоціації, її відділень; брати участь у роботі структурних підрозділів асоціації, ініціювати створення таких підрозділів для виконання статутних завдань асоціації; брати участь у конференціях, семінарах та інших заходах, що організовуються та проводяться асоціацією на умовах, затверджених правлінням або відповідним структурним підрозділом асоціації в межах своєї компетенції;

                                             Голосувати при прийнятті рішень на з'їзді, загальних зборах відділень та інших структурних підрозділів асоціації;

                                             Користуватися послугами та привілеями асоціації, а також усіма видами методичної, консультативної та іншої допомоги, яку може надати асоціація, на умовах, затверджених правлінням;

                                             Одержувати методичну та організаційну допомогу у реалізації проектів, схвалених органами асоціації;

                                            Вимагати розгляду на з'їзді будь-яких питань, що стосуються діяльності асоціації;

Обговорювати будь-які питання діяльності асоціації, вносити на розгляд асоціації пропозиції щодо вдосконалення її діяльності;

                                             Одержувати повну та достовірну інформацію про діяльність асоціації;

Публікувати свої наукові праці та наукові статті у виданнях асоціації; одержувати від асоціації допомогу для захисту своїх законних прав та інтересів на умовах, затверджених правлінням;

                                             Вийти з асоціації в порядку та на умовах, передбачених статутом асоціації та цим положенням.

Члени асоціації зобов'язані:

                                             Дотримуватись вимог статуту, положення, інших внутрішніх документів асоціації а також виконувати рішення з'їзду, правління та інших органів асоціації, які є обов'язковими для них та відповідають чинному законодавству україни;

                                             Своєчасно сплачувати внески;

                                              Брати активну участь у діяльності асоціації та всіляко сприяти досягненню її цілей та завдань;

                                             Не допускати дій, що дискредитують асоціацію;

                                             Інформувати органи асоціації про відомі їм факти, які можуть вплинути на діяльність асоціації, а також про факти порушення статуту та інших внутрішніх документів асоціації;

                                             Мати інші обов'язки, передбачені чинним законодавством україни, статутом, положенням та іншими внутрішніми документами асоціації.

Членство в асоціації припиняється у випадках:

                                             Добровільного припинення членства в асоціації;

                                             Виключення з асоціації;

                                             Автоматичного припинення членства в асоціації.

Добровільне припинення членства в асоціації здійснюється шляхом подання письмової заяви до асоціації. Рішення правління у випадку добровільного припинення членства не вимагається. Датою припинення членства є дата подання заяви.

У разі добровільного припинення членства в асоціації особа має право повторно вступити до асоціації на умовах, передбачених статутом асоціації та положенням.

Члена асоціації може бути виключено з асоціації рішенням правління за поданням комісії при наявності однієї з підстав:

                                        Невиконання статутних обов'язків, в тому числі порушення статуту, а також невиконання рішень правління або порушення правил та норм, прийнятих з'їздом, правлінням або президентом, які є обов'язковими для всіх членів асоціації;

                                        Поширення відомостей, що не відповідають дійсності або викладені неправдиво і завдають шкоди інтересам та/або діловій репутації асоціації;

                                        Накладення на члена асоціації дисциплінарного стягнення у зв'язку з його професійною діяльністю;

                                        Недотримання членом асоціації стандартів етичної та професійної поведінки, затверджених з'їздом.

Рішення правління про виключення з асоціації може бути оскаржене до з'їзду. Рішення з'їзду є остаточним.

Виключення члена з асоціації позбавляє його права на повторний вступ до асоціації протягом 3 (трьох) років.

Припинення членства наступає автоматично та не потребує прийняття окремого рішення правління у наступних випадках:

                                             Припинення громадянства україни;

                                             Позбавлення права займатися адвокатською діяльністю;

                                             Порушення обов'язків щодо сплати членського внеску;

                                             Визнання особи недієздатною у встановленому законом порядку;

                                             Набрання законної сили обвинувальним вироком щодо члена асоціації, який скоїв умисний злочин;

                                             Смерть особи.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Наверх ↑