Випускна робота : методичні вказівки для студентів напряму підготовки  Фінанси і кредит І. М. Михайловська

 

Виконання випускної роботи студентами економічних спеціальностей, що здобувають вищу освіту з орієнтуванням на розв’язок реальних проблем в умовах трансформації економіки України, є важливим завершальним етапом підготовки бакалаврів напряму підготовки “Фінанси і кредит”.

Випускна робота – самостійна комплексна робота студента, що зумовлена необхідністю підсумкової перевірки практичного застосування набутих знань та вмінь, публічний захист якої перед Державною екзаменаційною комісією (ДЕК) дає право на отримання кваліфікації бакалавра.

Мета виконання випускної роботи – систематизація, закріплення, розширення та поглиблення теоретичних і практичних знань з фундаментальних економічних і управлінських дисциплін, набуття навичок самостійної розробки обґрунтованих пропозицій, що сприятимуть підвищенню ефективності роботи банківських установ, страхових компаній, організацій та підприємств у сучасних ринкових умовах.

Завдання випускної роботи:

– застосування отриманих знань для розв’язання завдань у конкретних економічних умовах з урахуванням специфіки діяльності ринкових суб’єктів господарювання;

– розвиток навичок самостійної роботи з літературою, фінансовими та статистичними матеріалами;

– оволодіння методикою досліджень, пов’язаних з метою роботи;

– вирішення конкретних проблем організації діяльності банківських установ, страхових компаній, організацій та підприємств у сучасних умовах господарювання.

Мета і завдання конкретної випускної роботи залежать від теми роботи, орієнтації та предмета і об’єкта дослідження.

Вимоги до виконання випускної роботи:

– вона повинна мати практичне значення для підприємства (банківської установи, страхової компанії, організації), за даними якого виконується;

– у роботах науково-дослідного спрямування повинні знайти відображення науково-обґрунтовані рекомендації з їх практичного використання;

– має враховувати сучасні тенденції розвитку науки та форм господарювання стосовно конкретних умов, для яких вона виконується;

– розробка заходів і рекомендацій має здійснюватись на підставі вивчення сучасної вітчизняної та зарубіжної літератури, законодавчих актів України, досвіду організації;

– у процесі виконання роботи необхідно використовувати сучасний математичний апарат, обчислювальну та комп’ютерну техніку;

– робота повинна бути логічно завершеною працею.

1      ОРГАНІЗАЦІЯ ВИКОНАННЯ ВИПУСКНОЇ РОБОТИ

 

 

1.1  Вибір напряму дослідження та затвердження теми

 

Випускна робота виконується на матеріалах банківських установ, страхових компаній, бюджетних установ, підприємств і організацій різних організаційних і правових форм та видів господарювання.

Студентам надається право вибору напряму дослідження, яке потрібно здійснити у випускній роботі. Під час формулювання теми випускної роботи можна керуватися наведеною у цих методичних вказівках тематикою, яка має рекомендаційний характер і періодично коригується та уточнюється профілюючою кафедрою з урахуванням змін, що відбуваються. Студенту надається право вибору теми, а також можливість запропонувати свою тему, що відсутня у переліку, з обґрунтуванням доцільності, але при обов’язковому дотриманні умов, що назва теми та її спрямованість відповідатимуть його професійній орієнтації.

Тематика випускної роботи повинна відповідати сучасному стану та перспективним напрямам розвитку науки і техніки. Теми випускних робіт тісно пов’язуються з вирішенням наукових і практичних проблем підприємств, організацій, банків, страхових компаній. Тематику робіт формують з урахуванням таких вимог:

– кваліфікаційної характеристики бакалаврів, яких готує кафедра;

– потреб економіки України;

– замовлень підприємств (банків, страхових компаній, бюджетних установ, організацій);

– перспективних наукових напрямів;

– наукових інтересів кафедри та її викладачів.

Під час вибору теми, вона обов’язково узгоджується з керівником випускної роботи. Узгоджені теми затверджуються наказом ректора університету. Змінити тему дозволяється тільки з поважних причин, за згодою керівника і лише до початку випускного проектування.

Керівник випускної роботи затверджується кафедрою. Він регулює процес виконання студентом усіх розділів роботи, контролює терміни виконання окремих етапів, визначає доцільність і обсяги проектних рішень, обґрунтувань, розробок тощо. Хід виконання випускної роботи відображається у спеціальному графіку. Питання про зміну керівника вирішується тільки на засіданні кафедри.

 

1.2  Етапи виконання

 

Випускна робота виконується у декілька етапів.

Перший етап – підбір та вивчення літератури. Опрацювання літератури необхідно розпочати з найновіших публікацій, в яких висвітлюються останні досягнення і зміни в економічній науці. Особливу увагу слід звертати на діючу законодавчу і нормативну базу. Варто використовувати також матеріали, опубліковані у періодичних виданнях. На стадіях підбору і складання бібліографії студент консультується з керівником, працівниками бібліотеки, використовує алфавітні покажчики та інформаційні джерела.

Другий етап – складання плану і графіка виконання випускної роботи. На основі опрацьованих літературних джерел студент самостійно складає і узгоджує з керівником деталізований план випускної роботи та особистий графік її виконання згідно типового графіка.

Третій етап – написання та оформлення випускної роботи. Студент надає окремі розділи керівнику для перевірки згідно план-графіка. При недотриманні студентом термінів виконання розділів випускної роботи кафедра має право подати рекомендацію деканату про відрахування його з університету. Етап завершується оформленням випускної роботи. Завершена і підписана студентом робота подається на розгляд керівнику. На перевірену випускну роботу керівник складає письмовий відгук.

Четвертий етап – попередній розгляд випускної роботи на кафедрі. Термін та графік попереднього розгляду визначає кафедра. Робота може розглядатися достроково, якщо керівник дає позитивний відгук. У процесі попереднього розгляду вирішується питання, чи відповідає робота вимогам, що висуваються до неї, оцінюється загальна підготовка студента до захисту роботи, його вміння обґрунтувати та відстоювати власну точку зору, відповідати на запитання, готувати необхідний ілюстративний матеріал тощо.

За результатами попереднього розгляду кафедра приймає рішення про допуск випускної роботи до захисту перед ДЕК, направлення її на рецензування і визначається дата захисту. Якщо виявлено недоробки та невиконання завдань, робота може бути повернута на доопрацювання. В окремих випадках рішення про недопущення студента до захисту може виноситися на засідання кафедри. Студент має право ознайомитись з рецензією на свою випускну роботу до початку засідання ДЕК, на якій буде проходити захист. Студенти, які у встановлений строк не подали випускні роботи або одержали рішення про їх невідповідність вимогам, до захисту не допускаються.

П’ятий етап – захист випускної роботи перед ДЕК. Студент передає роботу з відгуком керівника і рецензією секретарю ДЕК. За результатами захисту студент одержує оцінку, що проставляється у протокол ДЕК і залікову книжку студента.

 

1.3  Вимоги до оформлення випускної роботи

 

Текст розміщують на одному боці аркуша білого паперу формату А 4 (210 мм ´ 297 мм) через 1,5 комп’ютерних інтервали. Шрифт – Times New Roman, розмір – 14 пт.

Залежно від особливостей і змісту текстовий документ складають у вигляді тексту, рисунків, таблиць або їх поєднання.

Текстові документи виконують за допомогою комп'ютерної техніки і друкують на принтері.

Колір шрифту – чорний. Курсив, жирний шрифт та підкреслювання в текстових документах не використовується. При виконанні текстових документів на аркушах формату А4 текст треба писати, дотримуючись таких розмірів берегів: верхній та нижній – 20 мм, лівий – 30 мм, правий – 10 мм.

Абзаци в тексті починаються відступом, рівним п’яти знакам (від 15 мм до 17 мм), що повинен бути однаковим упродовж усього тексту.

У тексті документа необхідно дотримуватися рівномірної щільності контрастності та чіткості зображення впродовж усього документа. Всі лінії, літери, цифри і знаки мають бути чіткими, не розпливчастими та однаково чорними впродовж усього документа.

Помилки, описки та графічні неточності допускається виправляти підчищенням або зафарбуванням білою фарбою і нанесенням на тому ж місці виправленого тексту. Виправлення повинно бути чорного кольору.

Прізвища, назви установ, організацій, фірм та інші власні назви в тексті наводять мовою оригіналу. Дозволяється транслітерувати власні назви а назви організацій наводити у перекладі на мову документа, додаючи (при першій згадці) мову оригіналу.

Випускна робота починається з титульного аркуша. За титульним аркушем послідовно розташовується індивідуальне завдання, зміст роботи.

Текст документа за необхідністю поділяють на розділи. Розділи можна ділити на пункти або на підрозділи і пункти. Пункти можуть поділятися на підпункти. Розділи підрозділи, пункти і підпункти повинні мати порядкову нумерацію в межах усього документа і позначатися арабськими цифрами без крапки, записуватися з абзацного відступу. Кожний розділ необхідно починати з нової сторінки Підрозділи повинні мати порядкову нумерацію в межах кожного розділу. Номер підрозділу складається з номера розділу і порядкового номера підрозділу, відокремлених крапкою. Після номера підрозділу крапку не ставлять. Пункти повинні мати порядкову нумерацію в межах кожного розділу або підрозділу. Номер пункту складається з номера розділу і порядкового номера пункту або з номера розділу, порядкового номера підрозділу та порядкового номера пункту відокремлених крапкою. Після номера пункту крапку не ставлять.

 

Приклад

 

1  Фінансове планування на підприємстві

1.1  Планування прибутків і збитків

1.2  Планування (прогнозування) руху коштів

1.3  Балансовий план (проект)

2  Прибуток в умовах ринку

2.1  Економічна сутність прибутку в умовах ринку

2.2  Взаємозв‘язки обсягу реалізації, прибутку і витрат виробництва

2.2.1  Механізм розрахунку точки беззбитковості

2.2.2  Розрахунок фінансових показників

У змісті вказуються назви і початкові сторінки кожного розділу і підрозділу (назви розділів і підрозділів повинні відповідати їх формулюванню в тексті). Назви всіх структурних елементів, включених у зміст, записують з першої великої літери.

Вступ, кожний розділ, список використаної літератури, додатки розпочинаються з нової сторінки. Відстань між заголовками і текстом повинна бути не меншою двох вільних рядків. Відстань між останнім рядком попереднього тексту і наступним заголовком (для тих випадків, коли кінець одного і початок іншого підрозділу розташовується на одній сторінці) складає два вільні рядки. Переноси слів у заголовках не дозволяються. Якщо заголовок складається з двох речень, то їх розділяють крапкою. Крапка наприкінці заголовка не ставиться. Заголовки не підкреслюють. Не допускається розміщати назву розділу, підрозділу, а також пункту і підпункту в нижній частині сторінки, якщо після неї можна помістити тільки один рядок тексту. Структурні елементи “Зміст”, “Вступ”, “Висновки”, “Список використаної літератури”, “Додатки” не нумерують, а їх назви правлять за заголовки структурних елементів; їх записують посередині сторінки з великої літери. Зразок виконання текстової частини роботи поданий у додатку А.

У пунктах або підпунктах можуть бути наведені переліки, перед якими ставлять двокрапку. За наявності в тексті переліків різних рівнів підпорядкованості найвищим рівнем є перелік, який позначають малими літерами української абетки, середній рівень позначають арабськими цифрами, найнижчий – тире. Після цифри або літери, якою позначено певну позицію переліку, ставлять круглу дужку.

 

Приклад

 

А) зовнішні ризики:

1) ризики країни;

2) валютні ризики;

3) ризик форс-мажорних обставин;

Б) внутрішні ризики:

1) галузевий ризик;

2) ризик інфляції;

3) портфельні ризики:

– фінансовий;

– інвестиційний;

– ліквідності;

– загальноринкового зниження цін.

 

Текст кожної позиції переліку потрібно починати з малої літери з абзацного відступу відносно попереднього рівня підпорядкованості.

У тексті документа числове значення, подане з одиницею виміру величини, треба писати цифрами. Однорозрядні числові значення без одиниці виміру пишуть словами, багаторозрядні – цифрами.

 

Приклад

 

1  Реалізовано п‘ять одиниць продукції за ціною 10 грн.

2  Вироблено 25 одиниць продукції.

Між числовим значенням і позначенням одиниці фізичної величини має бути проміжок.

 

Приклад

 

120 грн; 25 к.; 5 шт.; 10 кг; 6 г; 5 т; 4 тис. Км; 8 м2; 25 м3.

 

У тексті документа дозволено вживати: – загальноприйняті скорочення: див. – дивись; номін. – номінальний; гранич. Відхил. – граничне відхилення; мін. – мінімальний; макс. – максимальний та інші скорочення, які встановлені правилами української орфографії. При посиланнях на розділи, підрозділи, пункти, рисунки, таблиці, формули, рівняння, додатки зазначають їх номери.

При посиланнях треба писати: “…в розділі 4”, “…дивись 2.1”, “…відповідно до 2.3.4”, “…на рисунку 1.3”, “(рисунок 5)”, “…в таблиці 3.2”, “…згідно з формулою (3.1)”, “…у рівняннях (1.2)–(1.5)”, “…у додатку Б” тощо.

Формули розташовують безпосередньо після тексту, в якому вони згадуються, посередині сторінки. Вище і нижче кожної формули потрібно залишати один вільний рядок. Пояснення до позначень і числових множників, якщо їх не було раніше в тексті, треба подавати безпосередньо під формулою. Формули, крім формул у додатках, треба нумерувати порядковою нумерацією в межах розділу арабськими цифрами, які записують на рівні формули в круглих дужках у крайньому правому положенні на рядку. Номер формули складають з номера розділу і порядкового номера формули в цьому розділі відокремлених крапкою.

 

Приклад

 

Точка беззбитковості у натуральному вимірі обчислюється за формулою:

 

,                                                 (1.1)

 

Де  – сукупні постійні витрати, грн;

      – змінні витрати на одиницю продукції, грн;

      – ціна одиниці продукції, грн.

 

Формули, які подаються одна за одною і не відокремлюються текстом, відділяють комою і розташовують у стовпчик.

 

Приклад

 

                                                    (1.2)

 

                                                     (1.3)

 

Кожну сторінку випускної роботи нумерують. Нумерація має бути наскрізною, причому першою сторінкою є титульний аркуш, другою – індивідуальне завдання, третьою – анотація, четвертою – зміст. Нумерацію починають із сторінки “Вступ”. Номер сторінки проставляють арабськими цифрами у правому верхньому куті без крапки в кінці. Якщо в тексті є рисунки і таблиці, виконанні на окремих сторінках, їх необхідно включити в загальну нумерацію. Додатки та список використаної літератури також мають наскрізну нумерацію. Титульний аркуш включають до загальної нумерації сторінок, номер сторінки на титульному аркуші не проставляють. Титульний аркуш виконують на аркушах формату А4, він містить дані, які подають в такій послідовності:

– назва міністерства, організації (великими літерами) та структурного підрозділу;

– назва документа (великими літерами);

– назва теми;

– позначення документа (великими літерами);

– підписи розробника документа та відповідальних осіб, включаючи керівника;

– рік виконання роботи.

Приклад оформлення титульного аркуша наведено у додатку Б.

У випускних роботах рекомендується вказувати тип проекту, позначення спеціальностей та код характеристики. Код характеристики включає шестизначний номер залікової книжки студента (за наявності у коді лише п’яти символів першим символом встановлюється нуль).

 

Приклад

 

ВРФК. 001016.00.00.00;

____________

Примітка. ВР – випускна робота; ФК – спеціальність; 01016 – номер залікової книжки.

 

Цифровий матеріал повинен надаватися у вигляді таблиці. Таблиці повинні бути уніфіковані за формою та мати тематичні заголовки, що від ображають їх зміст.

Таблиці, треба нумерувати в межах розділу арабськими цифрами. У такому разі номер таблиці складається з номера розділу та порядкового номера таблиці в цьому розділі, відокремлених крапкою. На кожну таблицю має бути посилання в тексті, при посиланні треба писати слово “таблиця” із зазначенням її номера. Дозволяється наскрізна нумерація таблиць.

Назву таблиці пишуть з першої великої літери і розташовують над таблицею (починаючи над верхнім лівим кутом).

Приклад

 

Таблиця ________ – _______________

                                                Номер                    назва таблиці

 

Головка    

 

 

        

        

        

Заголовки

Колонок

        

        

        

        

Підзаголовки

Колонок

        

        

        

        

        

 

Рядки

        

        

        

        

 

        

        

        

        

 

        

        

        

        

        

 

 

Боковик

(колонка для заголовків рядків)   

 

Колонки   

 

                                                                 

 

Якщо частину таблиці перенесено на іншу або ту саму сторінку, назву подають тільки над першою частиною таблиці, над іншими її частинами подають тільки номер таблиці з таким написом (починаючи над верхнім лівим кутом, з першої великої літери):

 

Приклад

 

“Продовження таблиці ________” – на тій самій сторінці чи на подальших

                                                       Номер таблиці

Сторінках;

“Кінець таблиці _________” – на тій самій сторінці чи на останній, де

                                                            Номер таблиці

Розміщено таблицю.

 

Таблицю залежно від її розміру подають відразу після тексту, де на неї посилаються, або якнайближче до першого посилання (на черговій сторінці), а за потреби – у додатку. Дозволено розташовувати таблицю вздовж довгого боку аркуша. У заголовку колонки або рядка одиницю фізичної величини пишуть після назви цієї величини, між ними ставлять кому. Якщо всі показники, наведені в колонках таблиці, визначено тією самою одиницею фізичної величини, її позначення розташовують над таблицею праворуч, а для таблиці, поділеної на частини – над кожною частиною. Числове значення показника треба вписувати на рівні першого рядка його назви.

Якщо розміри таблиці перевищують розміри аркуша, таблицю можна поділити на частини, які розташовують одна під одною, повторюючи в кожній частині таблиці її головку і(або) боковик.

Якщо таблицю поділено на частини, можна її головку і(або) боковик на перенесених частинах замінити відповідно номерами колонок і(або) рядків, обов’язково проставивши ці номери у першій частині таблиці.

Таблицю ліворуч, праворуч, згори і знизу здебільшого обмежують лініями. Якщо в кінці сторінки таблиця переривається, то в першій частині таблиці нижню обмежувальну горизонтальну лінію не наводять. Якщо таблиця переривається праворуч, тобто частина колонок переноситься нижче або на іншу сторінку, у першій частині таблиці праву обмежувальну вертикальну лінію не наводять.

 

 

 

Усі графічні матеріали (ескізи, діаграми, графіки, схеми, рисунки, креслення) повинні мати однаковий напис “Рисунок”.

Рисунки треба розміщувати в документі безпосередньо після тексту, де вони згадуються вперше, або на наступній сторінці. На всі рисунки мають бути посилання в тексті. Їх потрібно нумерувати арабськими цифрами порядковою нумерацією в межах розділу. Номер рисунка складається з номера розділу і порядкового номера рисунка в цьому розділі, відокремлених крапкою. Назву рисунка пишуть з великої літери і розташовують під ним з абзацного відступу посередині.

 

Приклад

 

Чистий прибуток        

=      

Резервний

Фонд

+      

Фонд

Накопичення     

+      

Фонд

Споживання

 

Рисунок 1.1 – Розподіл чистого прибутку підприємства

 

На всі таблиці, рисунки і формули в тексті мають бути посилання. Також у випускній роботі обов’язково повинні бути зроблені посилання на джерела, з яких була запозичена будь-яка статистична інформація, рисунки, таблиці, а також наведені цитати. При цьому у квадратних дужках зазначається порядковий номер джерела із списку використаної літератури та відповідна сторінка, наприклад, [5, с. 134].

Список використаної літератури подається після останнього розділу випускної роботи. Джерела розміщають у такій послідовності: закони і законодавчі акти України, інструкції, нормативні акти, які видані Мінекономіки та іншими відомствам, спеціальна література (в алфавітному порядку за прізвищами авторів або назвами монографій, підручників, статей тощо).

У додатках наводяться форми статистичної звітності, допоміжні матеріали (проміжні математичні розрахунки, схеми, таблиці допоміжного характеру тощо), нормативні матеріали (посадові інструкції, положення про відділи тощо).

Додатки позначають великими літерами української абетки, починаючи з А, за винятком Ґ, Є, З, І, Ї, Й, О, Ч, Ь, наприклад, “Додаток В”. Кожен додаток повинен мати назву, яку записують симетрично відносно тексту з великої літери окремим рядком. Сторінки, на яких розміщено додатки, мають наскрізну для усього документа нумерацію.

Кожний додаток треба починати з нової сторінки із зазначенням зверху посередині сторінки слова “Додаток” із першої великої літери його позначення, а під ним у дужках статус додатка.

У тексті документа на всі додатки повинні бути посилання. Статус додатка у посиланні та в “Змісті” не зазначають. Додатки розташовують у порядку посилання на них у тексті документа. Робота не повинна містити додатків, на які відсутні посилання в тексті, та навпаки, не повинно бути посилання на документ, який відсутній у додатках.

Структура завершеної випускної роботи:

1)    титульний аркуш, оформлений відповідно зразка (додаток Б);

2)    індивідуальне завдання;

3)    анотація (додаток В);

4)    зміст випускної роботи із зазначенням сторінок, з яких починається виклад тексту відповідних розділів і підрозділів;

5)    вступ;

6)    основна частина, поділена на розділи і підрозділи;

7)    висновки;

8)    список використаної літератури;

9)    додатки.

10)   довідка про впровадження результатів (додаток Г).

Завершена випускна робота подається на попередній захист на нормоконтроль на кафедру, де вона попередньо перевіряється відповідно до норм написання та оформлення. Якщо є зауваження попереднього захисту щодо оформлення випускної роботи чи будь-які інші помилки, студент виправляє їх. Після попереднього захисту випускна робота підписується на зворотній стороні титульного аркуша “До захисту”.

Оформлена згідно зазначених вимог та повністю скомплектована випускна робота має бути переплетена. На першій сторінці студент ставить свій підпис та дату остаточного завершення роботи.

Відгук керівника та рецензію вкладають у випускну роботу.

1.4  Організація захисту випускної роботи

 

Захист випускних робіт відбувається в університеті. Розклад роботи ДЕК оголошує не пізніше, ніж за місяць до захисту випускних робіт.

Порядок захисту випускної роботи визначається “Положенням про Державні екзаменаційні комісії”. Захист роботи здійснюється перед ДЕК, затвердженою наказом ректора університету.

Захист починається з доповіді, в якій автор повинен:

– висвітлити актуальність теми для підприємства (банку, страхової компанії, установи, організації, підприємства);

– викласти основні положення роботи, що виносяться на захист;

– визначити, які його практичні напрацювання впровадженні (прийняті до впровадження) на підприємстві (в банку, страховій компанії, установі, організації).

Свою доповідь автор обов’язково супроводжує посиланнями на ілюстративний матеріал у вигляді таблиць, графіків, рисунків, діаграм тощо, які відображають основний зміст роботи, що виноситься на захист. Зразок оформлення титульного аркуша ілюстративного матеріалу до захисту наведений у додатку Д.

Доповідь автора не повинна перевищувати 10 хвилин. Після закінчення доповіді починається обговорення випускної роботи. Члени ДЕК та присутні на захисті можуть ставити запитання автору щодо отриманих ним результатів з метою визначення рівня його професійної підготовки та економічної ерудиції в цілому. Після відповіді на запитання зачитується рецензія і відгук керівника. Під час захисту ведеться протокол засідання. Окремо відзначається думка членів ДЕК про практичну цінність і зауваження щодо пропозицій автора. Загальна тривалість захисту випускної роботи не повинна перевищувати 25 хвилин.

Підсумки захисту обговорюються на закритому засіданні ДЕК, де виноситься рішення про оцінку роботи. У випадку незгоди між членами ДЕК думка голови комісії є вирішальною. Рішення комісії щодо захисту випускної роботи, а також про надання випускникам відповідного освітнього рівня (кваліфікації) та видачу дипломів оголошується головою ДЕК у той же день. У кінці засідання члени ДЕК підписують протокол засідання. Випускна робота після захисту передається на збереження до архіву університету.

У тих випадках, коли ДЕК приймає рішення про те, що студент не захистив випускну роботу, тобто отримав незадовільну оцінку, відповідну інформацію вносять у протокол засідання комісії, а потім обговорюють на засіданні кафедри. Студент, який отримав незадовільну оцінку при захисті випускної роботи, відраховується з університету з видачею академічної довідки встановленого зразка.

Якщо студент не з’явився на захист, то у протоколі ДЕК відзначається, що він є неатестованим через відсутність на засіданні комісії.

Студенти, не атестовані у встановлені терміни, мають право на повторний захист у наступний період роботи ДЕК з відповідним доопрацюванням випускної роботи. Студентам, які під час повторного захисту випускних робіт отримали незадовільну оцінку, видається академічна довідка встановленого зразка.

Після захисту робіт рішення ДЕК про надання студентам, які їх захистили, відповідної кваліфікації оголошується наказом, і декан факультету в урочистій обстановці вручає диплом бакалавра.

 

1.5  Критерії оцінювання випускної роботи

 

Оцінка випускної роботи здійснюється за такими критеріями, які відображено в таблиці 1.1.

 

Таблиця 1.1 – Критерії оцінювання випускної роботи

Критерій

Оцінки      

Оцінка      

Оцінка членів ДЕК за:

Керівника 

Рецензента

Ілюстративний

Матеріал  

Доповідь   

Захист

Вагомість критерію    

0,2   

0,2   

0,1   

0,2   

0,3

 

Підсумкову оцінку випускної роботи визначає ДЕК. Рішення ДЕК є остаточним і не підлягає оскарженню.

Оцінювання випускної роботи проводиться за такими напрямами:

– актуальність теми та відповідність наведеного в роботі матеріалу темі дослідження;

– теоретико-методологічний рівень роботи в цілому та її практичне значення;

– базування аналітичних і прикладних розробок на інформаційних матеріалах бази практики;

– вміння глибоко дослідити практичний досвід, отриманий на практиці, провести всебічний аналіз його переваг та недоліків на конкретних прикладах;

– вміння професійно викладати матеріал, застосовуючи сучасну економічну термінологію, робити правильні висновки на його основі;

– вміння стисло, логічно та аргументовано викладати зміст і результати дослідження, уникати загальних слів, мовних штампів, стилістичних і граматичних помилок, необґрунтованих тверджень, повторень, невиправданого збільшення обсягу роботи за рахунок другорядних матеріалів;

– відображення основних положень нових законодавчих, нормативних актів, указів, постанов, рішень Верховної Ради, уряду України, які регулюють діяльність господарюючих суб’єктів у сучасних умовах;

– творчий підхід виконавця роботи до вирішення проблемних питань, які мають відношення до його теми;

– загальний вигляд роботи виконавця (відповідність вимогам щодо оформлення, обсягу роботи, акуратності, грамотності тощо).

Вимоги до оформлення ілюстративного матеріалу:

– титульна сторінка повинна бути оформлена згідно з додатком Д;

– роздавальний матеріал повинен стисло ілюструвати результати дослідження всіх розділів випускної роботи;

– обсяг ілюстративного матеріалу не менше 8–10 сторінок;

– кількість комплектів матеріалу дорівнює кількості членів ДЕК.

Оцінка виставляється за шкалою ECTS.

Оцінку “відмінно”, за європейською шкалою “А” (4,75–5,00) отримує студент за самостійну, змістовну та бездоганно оформлену роботу, яка має практичне значення. Доповідь логічна і стисла, викладена вільно із глибоким знанням предмета дослідження. Відгук і рецензія позитивні та має довідку про впровадження результатів на досліджуваному підприємстві (банку, установі, організації, страховій компанії). Відповіді на запитання членів ДЕК  повні і правильні.

Оцінку “добре”, за європейською шкалою – “В” (4,25–4,74), отримує студент за повне висвітлення матеріалу щодо теми випускної роботи. Вільно володіє понятійним апаратом, орієнтується в темі випускної роботи, грамотний виклад доповіді, але у її змісті і формі мали місце окремі неточності (похибки), нечіткі формулювання закономірностей тощо. Відповіді студента на запитання повинні будуватись на основі самостійного мислення.

Оцінку “добре”, за європейською шкалою – “С” (4,24–3,75) отримує студент, який володіє понятійним апаратом, орієнтується в темі випускної роботи, у викладі доповіді, її змісті та формі мали місце дві-три суттєві неточності (похибки), нечіткі формулювання закономірностей тощо.

Оцінки “задовільно”, за європейською шкалою – “D” (3,74–3,25) заслуговує студент, який неповністю опанував теоретичний та практичний матеріал, але достатньо для практичної діяльності за професією. Як правило, відповіді студента будуються на рівні репродуктивного мислення, студент незадовільно володіє темою випускної роботи, допускає помилки у відповідях, засвоїв і набув практичних навичок, але допустив неточності, вагається при відповіді на видозмінене запитання, разом з тим студент володіє знаннями, що дозволяють йому під керівництвом викладача усунути неточності у відповіді.

Оцінки “задовільно”, за європейською шкалою – “Е” (3,24–2,75) заслуговує студент, який неповністю опанував тему випускної роботи, що задовольняє мінімальні критерії оцінювання. Як правило, студент незадовільно знає матеріал випускної роботи, допускає помилки у відповідях, засвоїв і набув практичних навичок, але допустив суттєві неточності, вагається при відповіді на видозмінене запитання, разом з тим студент володіє знаннями, що дозволяють йому під керівництвом викладача усунути неточності у відповіді.

Оцінка “незадовільно”, за європейською шкалою – “FX” (2,00–2,74), виставляється, коли студент має розрізнені, безсистемні знання, не вміє виділяти головне і другорядне, допускається помилок у визначенні понять, перекручує їх зміст, хаотично і невпевнено викладає матеріал, не може використовувати знання при вирішенні практичних завдань.

Оцінка “незадовільно”, за європейською шкалою – “F” (0,00–1,99), виставляється, коли студенту необхідна серйозна подальша робота і повторне написання та захист випускної роботи.

2   РЕКОМЕНДОВАНА ТЕМАТИКА. ОСОБЛИВОСТІ ЗМІСТУ ОКРЕМИХ ТЕМ

 

 

Загальний перелік рекомендованих тем випускних робіт з розподілом їх за напрямами має орієнтований характер і постійно оновлюється. Тема випускної роботи може змінюватися залежно від особливостей бази практики і за результатами обговорення з керівником.

 

2.1  Перелік рекомендованих тем випускної роботи

 

Державні фінанси

1.    Бюджетна політика та механізм її реалізації.

2.    Бюджетний механізм регулювання економічного розвитку в Україні.

3.    Бюджетне планування як складова бюджетного менеджменту.

4.    Планування ефективності виконання кошторисів бюджетних установ.

5.    Державний бюджет у фінансовому механізмі держави.

6.    Сутність, структура та політика формування бюджетних видатків в Україні.

7.    Місцеві фінанси як базовий сегмент місцевого самоврядування.

8.    Місцеві податки і збори у забезпеченні самостійності органів місцевого самоврядування.

9.    Доходи бюджетів як домінанта фінансової стабільності держави.

10.  Планування і порядок фінансування видатків місцевих бюджетів.

11.  Механізм формування та використання коштів місцевих бюджетів.

12.  Формування, використання та регулювання місцевих бюджетів в Україні.

13.  Фінансування бюджетних установ в контексті реалізації основних напрямів бюджетної політики держави.

14.  Бюджетне інвестування в Україні на сучасному етапі економічного розвитку.

15.  Фінансово-економічні аспекти надання соціальних гарантій в Україні.

16.  Фінансове забезпечення соціальних гарантій населення і галузей соціальної сфери.

17.  Фінансове забезпечення освіти в умовах ринкових трансформацій в Україні.

18.  Фінансування культури в Україні та перспективи його розвитку.

19.  Фінансове забезпечення видатків на охорону здоров’я.

20.  Менеджмент фінансових ресурсів закладів охорони здоров’я.

21.  Фінансування державного управління, національної оборони та правоохоронної діяльності в Україні.

22.  Державні цільові фонди та їх роль в реалізації фінансової політики.

23.  Фінансові аспекти пенсійного забезпечення в Україні.

24.  Державне казначейство України в системі управління вхідними та внутрішніми грошовими потоками.

25.  Казначейська система виконання бюджетів у контексті управління бюджетними ресурсами держави.

26.  Фінансування розпорядників бюджетних коштів.

27.  Казначейський механізм обслуговування розпорядників бюджетних коштів.

28.  Державний фінансовий контроль в умовах ринкової економіки України.

29.  Формування доходів та розподіл видатків місцевих бюджетів.

30.  Фінансове планування та прогнозування надходжень до місцевих бюджетів.

31.  Фінансове планування в закладах охорони здоров’я.

 

Податкова система

32.  Фінансові та правові аспекти оподаткування в Україні.

33.  Податковий потенціал регіону та шляхи його оптимізації.

34.  Податки в системі регуляторів економічних процесів.

35.  Система оподаткування підприємницької діяльності в Україні.

36.  Оподаткування експортно-імпортних операцій в умовах лібералізації зовнішньоекономічної діяльності в Україні.

37.  Оподаткування доходів фізичних осіб в Україні.

38.  Оподаткування природокористування в Україні.

39.   Спрощена система оподаткування підприємницької діяльності в Україні.

40.  Оподаткування в системі державного регулювання економіки.

41.  Місцеве оподаткування в Україні.

42.  Митне оподаткування в Україні.

43.  Податкові розрахунки та звітність у системі корпоративного менеджменту.

44.  Оподаткування доходів фізичних осіб у сфері дії фінансового механізму держави.

45.  Оподаткування підприємств малого бізнесу в Україні.

46.  Корпоративне управління податками.

47.  Бізнес-планування як основа розвитку підприємницької діяльності суб’єктів господарювання.

 

Фінанси суб’єктів господарювання

48.   Фінансове планування в системі заходів щодо оптимізації діяльності (підприємства, установи, організації, навчальних закладів тощо).

49.   Оборотний капітал: склад, структура, ефективність використання та особливості управління.

50.   Капітал підприємства: економічна сутність, вартість та оптимізація структури.

51.   Оцінка фінансової звітності у системі фінансового управління діяльністю підприємства.

52.   Фінансові ресурси підприємства: сутність, структура, джерела формування та ефективність використання.

53.   Внутрішньо фірмове прогнозування та планування.

54.   Митне регулювання суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності.

55.   Розподіл прибутку та дивідендна політика підприємства.

56.   Фінансова діяльність спільних підприємств в Україні.

57.   Оцінка та прогнозування неплатоспроможності підприємства.

58.   Аналіз фінансової результативності діяльності підприємства.

59.   Аналіз операційних витрат підприємства та напрями зменшення їх величини.

60.   Кредитно-фінансова політика малого підприємництва.

61.   Аналіз, оцінка та управління рівнем ризику на підприємстві.

62.   Відрахування на соціальні заходи у системі економічних витрат операційної діяльності суб’єктів господарювання.

63.   Ризик-менеджмент у сфері фінансів підприємств.

64.   Фінансово-промислові групи: сутність, роль, принципи та ефективність функціонування.

65.   Оцінка ефективності функціонування підприємства.

66.   Аналіз фінансових передумов неспроможності (банкрутства) підприємства та напрями її уникнення.

67.   Фінансування санації підприємств.

68.   Фінансовий механізм реструктуризації підприємства.

69.   Діагностика та державне регулювання фінансової спроможності підприємства.

70.   Фінансові аспекти зовнішньоекономічної діяльності підприємства.

71.   Оцінка ефективності капітальних вкладень підприємства.

72.   Андеррайтинг: суть, види, особливості та перспективи здійснення в Україні.

73.   Лізинг в системі стимулювання інноваційно-інвестиційної діяльності підприємства.

74.   Інноваційний потенціал підприємства: оцінка та фінансово-інвестиційне забезпечення.

75.   Інноваційно-інвестиційні ризики в діяльності підприємства.

76.   Інвестиційний процес: суть, етапність здійснення та підходи щодо управління.

77.   Власний капітал суб’єктів господарювання: сутність, особливості формування та оцінка його прибутковості.

78.   Оцінка кредитоспроможності підприємства.

79.   Формування та оцінювання потенціалу підприємства.

80.   Формування прибутку на підприємстві.

81.   Фінансовий аналіз діяльності підприємств: сутність і роль у прийнятті управлінських рішень.

Банківська справа

82.  Банківське кредитування: механізм та місце в стратегії управління.

83.  Оцінка прибутковості банківської діяльності.

84.  Фінансове планування діяльності комерційних банків у системі банківського менеджменту.

85.  Активи та пасиви комерційного банку: сутність, взаємозв’язок та інструментарій управління.

86.  Капітал банку: склад, функції, оцінка та управління.

87.  Ліквідність банку: методи оцінювання та стратегії управління.

88.  Валютні операції комерційних банків.

89.  Пластикові картки як інструмент безготівкових розрахунків в Україні.

90.  Аналіз фінансового стану комерційного банку.

91.  Аналіз складу і структури кредитного портфеля банку.

92.  Банківське кредитування малого та середнього бізнесу в Україні.

93.  Ринок банківських послуг в Україні.

94.  Система міжнародних розрахунків в Україні.

95.  Система масових електронних платежів та їх розвиток в Україні.

96.  Кредит та кредитні правовідносини у господарському обороті України.

97.  Картковий бізнес в Україні.

98.  Інформаційні технології у банківській системі України.

99.  Аналіз кредитоспроможності підприємства-позичальника.

100.  Механізм банківського кредитування населення.

101.  Довгострокове кредитування інвестиційних проектів.

102.  Кредитні ресурси банку: поняття, особливості формування та використання.

103.  Активні операції комерційних банків.

104.  Касові операції комерційних банків.

105.  Ринок кредитних ресурсів у банківській системі України.

106.  Міжбанківський кредитний ринок України: сутність, механізм функціонування та перспективи розвитку.

107.  Операції банків з цінними паперами.

108.  Система міжбанківських розрахунків в Україні: становлення, розвиток та аналіз функціонування.

109.  Стратегія комерційних банків України на ринку цінних паперів.

110.  Цінова стратегія комерційного банку на кредитному ринку.

111.  Стратегія комерційного банку на ринку банківських послуг.

112.  Факторингові операції банків та проблеми їх розвитку в Україні.

113.  Фінансова санація комерційного банку.

114.  Корпоративне банківське кредитування.

115.  Банківське кредитування інноваційно-інвестиційних проектів.

116.  Депозитні операції банку: сутність, аналіз стану, стратегія розвитку.

 

Інвестування

117.   Аналіз інвестиційної привабливості підприємства в ринкових умовах господарювання.

118.   Проектний аналіз: сутність, складові та особливості використання окремих інструментів.

119.   Аналіз інвестиційних проектів суб’єктів господарювання.

120.   Інвестиційна політика підприємства.

121.   Кредитування інвестиційних проектів.

122.   Оцінка стійкості інвестиційного проекту в ринкових умовах господарювання.

123.   Проектні ризики в інвестиційній діяльності та способи їх мінімізації.

124.   Бюджетування в інвестиційній діяльності.

125.   Іноземні інвестиції в економіці України.

126.   Фінансове забезпечення інвестиційної діяльності підприємств.

127.   Інвестиційна діяльність небанківських фінансово-кредитних установ та шляхи її активізації.

128.   Інвестиційні операції комерційних банків України.

 

Фінансовий ринок

129.   Депозитні посередники на фінансовому ринку України: поняття, роль та розвиток діяльності.

130.   Ощадні посередники на фінансовому ринку України: поняття, роль та розвиток діяльності.

131.   Система електронного бізнесу на ринку фінансових послуг.

132.   Державний контроль за діяльністю фінансових посередників в Україні.

133.   Фіктивний фінансовий капітал.

134.   Фінансовий ринок у системі ринкових відносин держави.

135.   Регіональні аспекти становлення фінансового ринку в Україні.

136.   Грошовий ринок: поняття, роль та особливості функціонування.

137.   Ринок капіталів в Україні.

138.   Сутність, економічне значення та особливості застосування фінансових інструментів в Україні.

139.   Ринок фінансових посередників.

140.   Діяльність депозитних фінансових посередників на фінансовому ринку держави.

141.   Ощадні фінансові посередники: механізм формування фінансових ресурсів та напрями їх використання.

142.   Діяльність фінансових посередників на ринку інвестиційних послуг.

143.   Діяльність небанківських фінансових установ в Україні.

144.   Податкові важелі регулювання фінансового ринку України.

145.   Функціонування ринку комерційних послуг із цінними паперами в Україні.

146.   Боргові цінні папери на фінансовому ринку держави.

 

Страхування

147.   Аналіз фінансових результатів діяльності страхових компаній.

148.   Страхові ризики та їх оцінка.

149.   Аналіз ринку страхових послуг та його споживачів.

150.   Страховий посередницький ринок України, його становище та перспективи розвитку.

151.   Економічні та організаційні основи проведення добровільного та обов’язкового медичного страхування.

152.   Особливості взаємодії банків і страхових компаній: сутність та перспективи розвитку.

153.   Організація страхової справи в Україні.

154.   Сучасні тенденції розвитку міжнародного страхового ринку та шляхи становлення страхового ринку в Україні.

155.   Страховий продукт в системі маркетингу: сутність та перспективи розширення асортименту в Україні.

156.   Страхування відповідальності та його нормативне забезпечення.

157.   Зарубіжний досвід та перспективи створення стратегічних альянсів страхових компаній та банків в Україні.

158.   Задачі та методика аналізу фінансової надійності страхової компанії.

159.   Організація стратегічного управління страховиком у сучасних умовах господарювання.

160.   Платоспроможність страхових компаній та методи її забезпечення.

161.   Розвиток співробітництва між банківським та страховим секторами на фінансовому ринку України.

162.   Страхування кредитних ризиків комерційних банків: теорія, практика, світовий досвід.

163.   Особливості сучасного вітчизняного ринку страхування відповідальності: теорія, практика, світовий досвід.

164.   Економічні та організаційні основи проведення добровільного медичного страхування.

165.   Аналіз ринку страхових послуг в Україні.

166.   Економічна ефективність страхового підприємництва та її вплив на динамку процесу капіталоутворення.

167.   Страхування фінансових ризиків: теорія, практика, світовий досвід.

168.   Методичні аспекти формування і розподілу прибутку страховика.

169.   Історичні, теоретичні та організаційно-економічні основи впровадження системи обов’язкового медичного страхування в Україні.

170.   Розвиток страхування професійної відповідальності на ринку страхових послуг.

171.   Екологічне страхування: теорія, практика законодавчого регулювання.

172.   Фінансова стійкість страхової компанії: комплексна оцінка.

173.   Механізм реалізації обов’язкового медичного страхування в Україні.

174.   Організаційно-економічний механізм інновацій у страховій діяльності.

175.   Формування регіонального ринку страхових послуг.

176.   Автотранспортні ризики в умовах масової автоматизації та організації їх страхового покриття.

177.   Медичне страхування як соціальній інструмент: досвід України та західних країн.

178.   Інвестиційна діяльність страхових компаній: принципи організації, регулювання та оптимізації.

179.   Стратегічне управління страховими організаціями в умовах ринкової економіки.

180.   Аналіз ринку страхових послуг та його споживання.

181.   Страховий посередницький ринок України, його становище та перспективи розвитку.

182.   Особливості взаємодії банків і страхових компаній: сутність та перспективи розвитку.

183.   Фінансово-економічні аспекти розвитку системи соціального та особистого страхування в Україні.

184.   Інвестиційна діяльність страховика та шляхи її активізації.

185.   Сучасні тенденції розвитку міжнародного страхового ринку та шляхи становлення страхового ринку України.

186.   Сучасні тенденції антикризової діяльності страхових компаній.

187.   Пенсійне страхування в Україні та сучасні тенденції його розвитку.

188.   Український ринок автострахування в контексті європейської інтеграції.

189.   Страхування фінансово-кредитних ризиків: стан та сучасні тенденції розвитку.

190.   Ринок добровільного медичного страхування в Україні: стан і перспективи розвитку.

191.   Ринок обов’язкового медичного страхування в контексті інтеграції України до ЄС.

192.   Ринок страхування життя в Україні: стан і перспективи інтеграції до ЄС.

193.   Виникнення, стан і тенденції розвитку убезпечення життя в Україні.

194.   Ринок особистого страхування в Україні: стан та особливості здійснення.

195.   Ринок страхування вантажів: особливості та перспективи розвитку в Україні.

196.   Перестрахування: становлення та шляхи розвитку в Україні.

197.   Фінансово-економічні аспекти надання соціальних гарантій населенню через систему медичного страхування.

198.   Страхування відповідальності в Україні: стан та сучасні тенденції розвитку.

199.   Механізм організації майнового страхування в Україні.

200.   Страхування майна громадян в Україні.

201.   Ринок страхування підприємницьких ризиків в Україні.

202.   Страхування у сільському господарстві.

203.   Страхові ризики та їх оцінка в банківському страхуванні.

204.   Аналіз фінансового стану страхової компанії.

205.   Система правового регулювання у сфері страхування.

206.   Стан та перспективи розвитку ринку страхування авіаційних та аерокосмічних ризиків.

207.   Особливості та перспективи розвитку національного ринку перестрахування.

208.   Страхування як механізм надання гарантій підприємницької діяльності.

209.   Страхування як механізм соціального захисту населення.

210.   Страховий ринок в Україні та особливості його дирекціонування.

211.   Особливості забезпечення страховим захистом юридичних осіб в умовах реформування економіки України.

212.   Страхові ризики та управління ними.

213.   Економічна безпека страхової компанії.

214.   Страхування як елемент ризик-менеджменту в туристичній діяльності.

215.   Страхування у рамках зовнішньоекономічних зв’язків.

216.   Страхування транспортних ризиків.

217.   Державні та недержавні фонди соціального спрямування в Україні.

218.   Об’єктивна необхідність та суть обов’язкового страхування.

219.   Система обов’язкового страхування в Україні.

220.   Страхування у системі соціального захисту населення.

 

2.2  Зміст і структура типової теми випускної роботи

 

Вступ

Розділ 1

Розділ 2

Розділ 3

Висновки

Список використаної літератури

Додатки

Зміст подають на початку випускної роботи. Він містить найменування та номери початкових сторінок усіх розділів, підрозділів та пунктів (якщо вони мають заголовок), зокрема вступу, розділів, висновків, списку використаної літератури, додатків тощо.

У вступі обґрунтовується актуальність теми дослідження, визначається мета, задачі, об’єкт та предмет дослідження, вказуються вихідні дані та підстави щодо розробки теми.

Основна частина випускної роботи складається з розділів, підрозділів, пунктів та підпунктів. Кожний розділ починають з нової сторінки.

Розділ 1 є теоретичною основою випускної роботи і обґрунтовує проблемний характер теми наукового дослідження. Він повинен містити теоретичне обґрунтування сутності заданої економічної категорії, її роль і місце у системі економічних відносин та існуючих взаємозв’язків.

Розділ 2 має аналітичний характер. У ньому розкриваються організаційні, правові, методичні, інформаційні та технологічні аспекти предмета випускного дослідження. Обов’язковою складовою розділу є аналіз сучасного стану розвитку об’єкта дослідження як на вітчизняному, так і на світовому ринку послуг.

Розділ 3 розкриває у повному обсязі об’єкт випускного дослідження. Тут надається організаційно-економічна характеристика об’єкта, основні показники його фінансово-господарської діяльності, обґрунтовуються напрями та шляхи підвищення ефективності його діяльності. За матеріалами фінансової звітності проводиться апробація методик аналізу фінансової діяльності, фінансового стану, використання ресурсів та витрат, виконується прогноз банкрутства та оцінювання результатів запропонованих автором заходів. Розділ повністю базується на матеріалах того підприємства (установи, банку, організації, страхової компанії), де студент проходив стажування.

Всі питання, які аналізуються у випускній роботі, повинні подаватись в історичному аспекті та в динаміці за 3 роки, необхідно також виявити проблемні (позитивні та негативні) моменти діяльності досліджуваного об’єкта.

У висновках викладають найбільш важливі наукові та практичні результати, одержані під час виконання випускної роботи, наводять рекомендації щодо наукового та практичного використання здобутих результатів. Необхідно наголосити на якісних та кількісних показниках здобутих результатів, обґрунтувати їх достовірність, викласти рекомендації щодо їх використання та впровадження.

У списку використаної літератури наводяться всі джерела, які цитуються в тексті, а також література, що має безпосереднє відношення до теми і була опрацьована у процесі роботи.

Залежно від характеру роботи, її тематики і призначення використовують різні способи розміщення джерел. Основним способом розміщення джерел у випускній роботі є абетковий (алфавітний). При розміщення за абеткою джерела і літературу слід розташовувати за прізвищами перших авторів та назвами робіт. Літературу іноземними мовами розміщують теж за абеткою, але після повного списку вітчизняних видань. Зазначимо, що перед переліком джерел та літератури, необхідно розміщувати закони і постанови (за наявності) у такій послідовності:

– Конституція;

– закони;

– укази Президента;

– постанови.

Приклади бібліографічних записів відображено у додатку Е.

ЛІТЕРАТУРА

 

1.  Випускна робота : методичні вказівки для студентів економічних спеціальностей, що здобувають другу вищу освіту / Т. Ф. Косянчук, В. В, Лук’янова, С. А. Бурий, Л. В. Джулій, І. М. Михайловська. – Хмельницький : ХНУ, 2007. – 51 с.

2.  СОУ 207.01: 2004. Текстові документи Загальні вимоги. – 3-тє вид., із змінами / В. Каплун, В. Олександренко, Л. Першина, Л. Безсмертна, О. Снозик. – Хмельницький : ХНУ, 2008. – 40 с.

3.  СОУ 207.02:2008. Бібліографічний запис. Загальні вимоги та правила складання / Г. Параска. Л. Першина, Л. Безсмертна, О. Снозик. – Хмельницький : ХНУ, 2008. – 33 с.

Додаток А

(обов’язковий)

 

Зразок виконання текстової частини роботи

 

 

1 Теоретичні аспекти підвищення прибутковості

{ два інтервали }

1.1     Поняття прибутку в економічній науці

{ два інтервали }

Прибуток є однією з основних категорій товарного виробництва. Це перш за все виробнича категорія, що виражає відносини, які складаються в процесі суспільного виробництва.

Прибуток – це частина вартості продукту, реалізованого підприємством, яка залишається після відшкодування витрат виробництва. Відособлена частини вартості продукції у вигляді витрат виступає в грошовому виразі як собівартість продукції.

{ два інтервали  }

1.2     Економічна сутність прибутку в умовах ринку

{ два інтервали }

Прибуток – це та частина виручки, що залишається в підприємства після покриття всіх витрат на виробничу і комерційну діяльність.

Прибуток від іншої реалізації включає прибуток від реалізації продукції і послуг непромислового характеру, покупної електроенергії, пари, газу, палива, що відпускається на сторону, реалізації непотрібних і зайвих товарно-матеріальних цінностей, нематеріальних активів, цінних паперів, купівлі іноземної валюти, орендних операцій.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток Б

(обов’язковий)

 

Зразок оформлення титульного аркуша

 

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

 

Хмельницький національний університет

 

Кафедра фінансів та банківської справи

 

 

ВИПУСКНА РОБОТА

 

 

Пластикові картки як інструмент безготівкових розрахунків

В Україні на прикладі ПАТ КБ “приватбанк”

 

ВРФН. 007114.00.00.00

 

Студент групи             ____________                         _______________

                                                     Підпис, дата                                      ініціали, прізвище

                                                    

 

Керівник роботи           _____________                     ________________

                                                        Підпис, дата                                    ініціали, прізвище

 

 

“До захисту допустити”

 

Завідувач кафедри          ____________                    ________________

                                                          Підпис, дата                                  ініціали, прізвище

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

201_

Додаток В

(обов’язковий)

 

Форма анотації випускної роботи

 

АНОТАЦІЯ

 

Студент ______________________________________

                                               Прізвище, ім’я, по батькові

Керівник______________________________________

                                               Прізвище, ім’я, по батькові

Тема роботи __________________________________________________

__________________________________________________________________

Пояснювальна записка до роботи включає _____ сторінок, _____ таблиць, _____ рисунків, список використаної літератури з _____ найменувань, ____ додатків.

 

 

Ключові слова________________________________________________

__________________________________________________________________

Предмет дослідження _________________________________________

__________________________________________________________________

Об’єкт дослідження ___________________________________________

__________________________________________________________________

За результатами дослідження сформульовані ______________________

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

Одержані результати можуть бути використанні ___________________

__________________________________________________________________

 

 

 

 

Дата виконання випускної роботи________________________________

Дата захисту випускної роботи __________________________________

Випускник ___________________________________________________

                                                            Ініціали, прізвище, підпис

 

 

 

 

 

Додаток Г

(обов’язковий)

 

Зразок оформлення довідки про впровадження результатів

 

ДОВІДКА

Про впровадження результатів

 

ТОВ “Гілея” розглянувши матеріали випускної роботи студента групи ФК–07–1 Мороза О.В. вважає за можливе впровадити у своїй практичній діяльності його пропозиції щодо покращення стану організації грошових розрахунків на підприємстві

 

 

 

 

 

 

Директор ТОВ “Гілея” __________________ Іванов І.І.

                                                                Підпис

 

 

М.П.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток Д

(обов’язковий)

 

Зразок оформлення титульного аркуша

Комплекту ілюстративного матеріалу

 

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

 

Хмельницький національний університет

 

Кафедра фінансів та банківської справи

 

 

КОМПЛЕКТ ІЛЮСТРАТИВНОГО МАТЕРІАЛУ

ДО ЗАХИСТУ ВИПУСКНОЇ РОБОТИ

На тему:

Пластикові картки як інструмент безготівкових розрахунків

В Україні на прикладі ПАТ КБ “приватбанк”

 

 

ВРФН. 007114.00.00.00

 

 

 

Студент групи                 ____________                        _______________

                                                          Підпис, дата                                      ініціали, прізвище

 

 

 

Керівник роботи            _____________                       _______________

                                                          Підпис, дата                                     ініціали, прізвище

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

201_

Додаток Е

(довідковий)

 

Зразок оформлення бібліографічних записів

 

 

1  Книги. Однотомні видання

Болюх М. А. Економічний аналіз : навч. Посібник / М. А. Болюх, В. З. Бурчевський, М. І. Горбаток ; за ред. Акад. НАНУ, проф. М. Г. Чумаченка. – К. : КНЕУ, 2003. – 556 с.

Бутинець Ф. Ф. Економічний аналіз : навч. Посіб. Для студентів вузів /  Ф. Ф. Бутинець, Є. В. Мних, О. В. Олійник. – Житомир : ЖУТУ, 2000. – 416 с.

Воробйов Є. М. Економічна теорія : посібник для вищої школи /       Є. М. Воробйов, А. А. Гриценко, В. М. Лісовицький ; за заг. Ред. Є. М. Воробйова. – 2-ге вид. – К. ; Х. : Вища школа, 2001. – 704 с.

Голов С. Ф. Управлінський облік : підручник [для студ. Вищ. Навч. Закл.] / С. Ф. Голов. – К. : Лібра, 2003. – 704 с.

Друри К. Введение в управленческий и производственный учет / К. Друри ; пер. С англ. ; под ред. С. А. Табалиной. – М. : Аудит, ЮНИТИ, 1997. – 560 с.

Економічний аналіз : навч. Посібник / М. А. Бомох [та ін.] ; за ред. Акад. НАНУ М. Г. Чумаченка. – 2-ге вид. Перероб. І доп. – К. : КНЕУ, 2003. – 556 с.

Економіка підприємства : підручник ; за заг. Ред. С. Ф. Покропивного. – вид. 2-ге перероб. Та доп. – К. : КНЕУ, 2001. – 528 с.

Скоун Т. Управленческий учет / Т. Скону ; пер. С англ. ; под ред. Н. Д. Эрнашвили. – М. : Аудит, ЮНИТИ, 1997. – 179 с.

 

2  Законодавчі матеріали

Конституція України. – К. : Преса України, 1997. – 80 с.

Кримінально-процесуальний кодекс України : офіц. Вид. : за станом на     1 грудня 2005 р. / Верховна Рада України. – К. : Парлам. Вид-во, 2006. – 207 с. – (Бібліотека офіційних видань).

Про аудиторську діяльність : закон України : [прийнято Верх. Радою 22 квіт. 1993 р. : станом 14 верес. 2006 р.] // Вісник податкової служби України. – 2006. – № 39. – С. 27.

Про оподаткування прибутку підприємств : закон України : [прийнято Верховною Радою 22 трав. 1997 р. : за станом на 24 груд. 2002 р.] // Баланс. – 2002. – № 51. – С. 3–15.

Про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку, активів та капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій : інструкція : затв. М-ом фінансів України 30.11.99 р. // Збірник систематизованого законодавства. − 2007. − № 1. − С. 21−76.

Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 15 “Дохід” ” // Баланс. Всеукраїнський бухгалтерський тижневик. – 2007. − № 4. – С. 29−33.

3  Багатотомні видання

Запис документа в цілому

Бланк И. А. Основы финансового менеджмента : в 2 т. / И. А. Бланк. − К. : Эльга, Ника-Центр, 2004.

Т. 1. – 2004. – 718 с.

Т. 2. – 2004. – 624 с.

Запис окремого тому

Бланк И. А. Основы финансового менеджмента : в 2 т. / И. А. Бланк. –  К. : Эльга, Ника-Центр, 2004.

Т. 2 : Основы финансового менеджмента. – 2004. – 624 с.

 

4  Дисертації

Ксьондз С. М. Управління витратами іншої операційної діяльності (на прикладі підприємств машинобудування) : дис. ... Канд. Екон. Наук : 08.00.04 : захищена 23.09.2008 : затв. 28.04.2009 / Ксьондз Світлана Миколаївна. – Хмельницький, 2008. – 230 с. – 0108U002237.

Ксьондз С. М. Управління витратами іншої операційної діяльності (на прикладі підприємств машинобудування) : автореф. Дис. На здобуття наук. Ступеня канд. Екон. Наук : 08.00.04 / С. М. Ксьондз ; Хмельницький національний університет. – Хмельницький, 2008. – 21 с.

 

5  Електронні ресурси

Бібліотека і доступність інформації у сучасному світі [Електронний ресурс] : електронні ресурси в науці, культурі та освіті : [підсумки 10-ї Міжнар. Конф. “Крим-2003”] / Л. Й. Костенко, А. О. Чекмарьов [та ін.] // Бібліографічний вісник. – 2003. – № 4. – С. 43. – Режим доступу:

Http://www.unbuv.gov.ua/articles/2003/03klinko.htm (дата звернення: 10.06.2005).

 

6  Стаття з книги або серіального видання

Гуменюк А. Ф. Проблеми відтворення основних засобів у бухгалтерському обліку / А. Ф. Гуменюк, В. В. Кара // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. Наук. Праць / Дніпропетровський нац. Ун-т. – Д., 2006. – Т. 1, вип. № 12. – С. 55–63.

Павлюк І. О. Бухгалтерський облік витрат на поліпшення та утримання основних засобів / І. О. Павлюк // Бухгалтерський облік та аудит : наук.-практ. Журнал. – 2004. – № 5. – С. 13–17.

Никифоров А. Є. Вплив державної амортизаційної політики на оновлення основного капіталу інноваційних підприємств / А. Є. Никифоров,          В. М. Диба // Фінанси України. – 2007. – № 1. – С. 67–75.

Валова І. Нові принципи угоди Базель ІІ / І. Валова ; пер. З англ. Н. М. Середи // Банки та банківські системи. – 2007. – Т. 2, № 2. – С. 13–20.

Олейнікова Л. Г. Максимізація прибутку – основна мета діяльності підприємства / Л. Г. Олейнікова // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2004. – № 3. – С. 142–144.

 

1  Наверх ↑