Функції організації робочих місць співробітників СПО
Основним функціональним підрозділом в обслуговуванні клієнтів кожного готельного підприємства є служба прийому та розміщення. У процесі обслуговування клієнти найбільше взаємодіють із персоналом цієї служби — отримують інформацію про готель, бронюють місця (за умови відсутності служби бронювання як окремої структурної ланки). Забезпечується поселення, оплата послуг, послуги під час перебування у готелі. Ця служба коригує також роботу інших служб, пов'язаних із безпосереднім обслуговуванням клієнтів (бронювання, обслуговування номерного фонду, громадського харчування), аналізує заповнюваність номерів за поточну добу, контролює оплату клієнтами послуг готелю, забезпечує ведення технічної документації, пов'язаної з обслуговуванням гостей, та ін.
Персонал служби прийому та розміщення, водночас із службою бронювання, найперше контактують з клієнтами, тому від їхнього професіоналізму залежить перше враження про готель загалом. У цьому зв'язку:
1. Служба прийому та розміщення (рецепція) повинна розташовуватись у безпосередній близькості до входу в готель. У випадку значних розмірів вестибюля, його планування й інтер'єр мають зорієнтувати гостей у напрямку стійки рецепції.
2. Рецепція повинна мати оригінальне, естетично привабливе оформлення з елементами світлового, необхідне технічне (телефон, факс, комп'ютер) та інформаційне забезпечення (рекламні буклети, прайси, візитки тощо).
3. Стійка рецепції має бути чистою, технічна документація — упорядкованою, без зайвих предметів.
4. Обслуговуючий персонал повинен мати бездоганний зовнішній вигляд і поведінку, оперативно забезпечувати процес прийому та поселення гостей.
Адміністративно-конторські приміщення — головні у забезпеченні функції управління готельним підприємством, вони надають простір для роботи адміністрації та допоміжного персоналу.
У планувальній структурі готельного підприємства адміністративно-конторські приміщення найчастіше розташовані на першому-другому поверсі. Це допомагає швидкому доступу та контролю за роботою основних служб готелю, взаємодії з клієнтами. Структура і кількість приміщень залежить від місткості, категорії, профілю діяльності готельного закладу. Всі адміністративно-конторські приміщення, відповідно до функцій у процесі управління, умовно поділяють на основні й допоміжні. Перші забезпечують управлінський процес і складаються з кабінету директора, приймальні, робочих кімнат. Другі виконують функції важливого просторового доповнення в управлінській діяльності. Це переважно зали значних розмірів для проведення нарад, переговорів, демонстраційні, виставкові, навчальні.
В окремих закладах готельного типу адміністративно-конторські приміщення можуть розташовуватись серед житлових приміщень на різних поверхах або в окремій споруді (туристські бази, санаторії, пансіонати).
Структура інженерно-технічних і підсобних приміщень залежить від місткості, розташування і типу готельного закладу. У готелях, ізольованих від комунальних інженерних комунікацій (водо, газопровід, теплопостачання), готелях значних розмірів виникає необхідність створення автономного обладнання для забезпечення водою, каналізацією, енерго, тепло забезпечення, трансформаторних підстанцій, протипожежного захисту тощо. У курортних районах можна створювати артезіанські свердловини, водонапірні башти, очисні споруди, складські приміщення. Засоби розміщення, зорієнтовані на обслуговування туристів, котрі рухаються транспортними засобами, мають споруди й інженерне обладнання (бензозаправні колонки, ремонтні майстерні, станції для технічного обслуговування).