Асоцiацiя кольорiв

У кожної людини будь-який колір завжди асоціюється з чимось приєм­ним чи неприємним. Різні кольори неоднаково сприймаються нею і формують різний настрій. За емоційно-почуттєвим впливом кольори поділяють на "теплі" та "холодні", "тяжкі" і "легкі", "тривожні" та "заспокійливі".

Теплими називаються червона, оранжева, жовта, зелено-жовта бар­ви, а холодними - синьо-зелена, блакитна, синя та фіолетова. 
Теплий колір її збу­джує, активізує, підвищує працездатність. Холодний, навпаки, заспокоює, роз­слабляє, іноді, навіть, пригнічує. Ступінь впливу певного кольору залежить насамперед від площі кольорової поверхні. Він тим сильніше впливає на лю­дину, чим більшою є загальна площа барви.

За ступенем психофізіологічного реагування людини розрізняють тяжкі та легкі кольори. Тяжкими називаються барви, які справляють враження масивності та важкості предметам, які ними пофарбовані, а легкими - ті, що викликають думку про легкість і тендітність предметів. 

Для людини передусім тривожними є червоний, оранжевий, чорний, коричневий кольори, а також контрастні колірні комбінації. 
Так поєднання червоного та білого кольорів у забарвленні декору "швидкої допомоги" виріз­няє її на тлі інших машин. Оранжеве забарвлення одягу робітників дорожньої технічної служби, особливо в поєднанні з чорним кольором, привертає сильну увагу до них водіїв транспортних засобів, зменшуючи ступінь ризику наїзду на людину. Комбінації червоного та чорного, білого і чорного, оранжевого та си­нього, зеленого і червоного є тривожними. Вони викликають у людини занепо­коєння, привертають її увагу, тримають у напруженні.

Заспокійливими є передусім зелений, блакитний, синій тони та пас­тельні кольори. 

Саме тому в школах нині використовуються маслиново-зелені, а не чорні шкільні дошки. Біла та сіра барви оцінюються як нейтральні.
Проте, подібний поділ є досить умовним. Якщо в інтер'єрі помешкання, наприклад, використати тільки зелений колір, то це загострить людський слух. Людина почуватиметься незатишно, неспокійно, тривожно. А поєднання декі­лькох кольорів у одній композиції завжди викликає складні реагування та асо­ціації у глядача чи спостерігача.

Кожен колір по-своєму впливає на емоційно-почуттєву сферу людини, викликає різні фізіологічні реагування, неоднаково нею психологічно оцінюється.

Червоний викликає відчуття тепла, прилив енергії. Він активізує, але досить швидко викликає втому. Це агресивний, динамічний, життєстверджуючий, емоційний, але неврівноважений колір. Його бажано уникати при стресі, роздратуванні або при схильності до гіпертонії, гіперфункції залоз внутрішньої секреції. Він підвищує артеріальний тиск, прискорює ритм дихання і роботу серця, посилює м'язовий тонус та виділення залоз внутрішньої секреції.
Рожевий психологічно сприймається як теплий, радісний, оптимістич­ний колір. Він багато в чому схожий із червоним, але є більш романтичним.

1 2  Наверх ↑