Тема 11. Бухгалтерська звітність.
Питання теми.
1. Бухгалтерська фінансова звітність суб’єктів малого підприємництва. Баланс.
2. Звіт про фінансові результати.
Інформаційні матеріали теми.
1. Бухгалтерська фінансова звітність суб’єктів малого підприємництва. Баланс.
Пунктом 11.3 статті 11 Закону № 996 визначено, що для суб'єктів малого підприємництва національними положеннями (стандартами) установлюється скорочена фінансова звітність у складі Балансу (форма № 1-м) і Звіту про фінансові результати (форма № 2-м), у той час як для інших підприємств (крім бюджетних установ) фінансова звітність включає: Баланс, Звіт про фінансові результати, Звіт про рух грошових коштів. Звіт про власний капітал, примітки до звітів і пояснювальної записки.
Пунктом 9 П(С)БО 2 «Баланс», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 р. № 87, а також пунктом 6 П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати», затвердженого тим же наказом, визначено, що для малих підприємств може передбачатися скорочена форма Балансу і Звіту про фінансові результати.
Визначення суб'єкта малого підприємництва встановлено Законом № 2063, а Законом № 887 установлено критерії для віднесення підприємств до категорії малих. При цьому не можна не відзначити лист Держкомстату України «Роз'яснення щодо звітності малих підприємств» від 13.07.2000 р. № 02-03-06/22, у якому запропоновано приймати скорочену фінансову звітність за формами № 1-м і № 2-м від малих підприємств, до яких, крім тих юридичних осіб, для яких подання скороченої фінансової звітності встановлено Законом № 996 (визнаних Законом № 2063 суб'єктами малого підприємництва), віднесено і власне малі підприємства, визначені такими в пункті 2 статті 3 Закону № 2063.
У зв'язку з набранням чинності П(С)БО 25 безліч питань викликав порядок надання підприємствами скорочених форм звітності: чи зобов'язані суб'єкти малого підприємництва подавати скорочену форму звітності чи в них є свобода вибору? Найчастіше виходить так, що сьогодні підприємство, не будучи платником єдиного податку, підпадає під критерії суб'єкта малого підприємництва, а завтра, при зміні обсягу реалізації продукції або розширенні виробництва, — ні.
Чи може таке підприємство і в період відповідності критеріям суб'єкта малого підприємництва, і в період їх перевищення подавати фінансову звітність за повною формою?
Необхідно запам’ятати, що П(С)БО 25 передбачає такі випадки подання скорочених форм звітності:
1. Підприємства, які за результатами діяльності за минулий рік відповідають критеріям суб'єктів малого підприємництва, у поточному році застосовують П(С)БО 25, тобто звітують за скороченою формою.
2. Якщо такі підприємства, а також новостворені підприємства за результатами діяльності за І квартал або І півріччя поточного (звітного) року не відповідають критеріям суб'єктів малого підприємництва, то фінансовий звіт цими підприємствами подається за повною формою.
3. Підприємства, які за результатами діяльності за 9 місяців поточного (звітного) року не відповідають критеріям суб'єктів малого підприємництва, можуть подавати фінансову звітність за 9 місяців і за звітний рік згідно з П(С)БО 25.
Таким чином, свобода вибору передбачена тільки в третьому випадку.
У першому випадку підприємства, не будучи суб'єктами малого підприємництва, усе-таки зобов'язані керуватися П(С)БО 25.
Порядок подання фінансової звітності затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 р. № 419. Квартальна фінансова звітність (крім зведеної та консолідованої) подається підприємствами не пізніше 25 числа місяця, що настає після звітного кварталу, а річна — не пізніше 20 лютого наступного за звітним року.
Метою складання Балансу є надання користувачам повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан підприємства на звітну дату. У Балансі відображаються активи, зобов'язання і власний капітал підприємства, причому сума активів повинна дорівнювати сумі зобов'язань і власного капіталу. Що ж розуміється під поняттями «активи», «власний капітал» і «зобов'язання»?
Активи — це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується,
приведе до надходження економічних вигод у майбутньому. Актив відображається в Балансі за умови, що його оцінка може бути достовірно визначена і очікується отримання в майбутньому економічних вигод, пов'язаних з його використанням.
Власний капітал — це частина активу підприємства, шо залишається після вирахування його зобов'язань. Іншими словами, це частка власників у активах підприємства, що залишається після вирахування його зобов'язань. Власний капітал відображається в Балансі одночасно з відображенням активів і зобов'язань, які спричинять його зміну.
Зобов'язання — це заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій, погашення якої, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди. Зобов'язання відображаються в Балансі, якщо їх оцінка може бути достовірно визначена та існує ймовірність зменшення економічних вигод у майбутньому внаслідок його погашення.
Інакше кажучи, йдеться про те, що активи і зобов'язання повинні мати виключно виробниче призначення та їх вартість має бути підтверджена відповідними документами.
Більш докладно зупинимося на методах оцінки активів, серед яких основними є:
Історична собівартість — це сума грошових коштів або еквівалентів та інших форм компенсації, наданих на момент отримання активів. Такий метод оцінки є основним при відображенні практично усіх видів активів.
Поточна собівартість — це сума грошових коштів або еквівалентів та інших форм компенсації, яку необхідно було б витратити для придбання (створення) такого ж чи аналогічного активу на поточний момент (на дату складання Балансу).
Чиста вартість реалізації — ціна реалізації активу в умовах звичайної господарської діяльності за вирахуванням витрат на завершення його виробництва і збут.
Ринкова вартість активу — чиста вартість його придбання чи реалізації на активному ринку. Цей метод оцінки застосовується, як правило, для цінних паперів.
Сума очікуваного відшкодування — сума, яку підприємство сподівається отримати в результаті майбутнього використання активу, включаючи його ліквідаційну вартість.
Теперішня вартість активу — вартість майбутніх чистих грошових надходжень, очікуваних від використання активу у звичайній господарській діяльності.
Справедлива вартість активу — сума, за якою актив може бути обміняно в операції між поінформованими, зацікавленими і незалежними сторонами.
На думку автора, найбільш істотними є метод історичної собівартості та метод чистої вартості реалізації.
Згідно з П(С)БО 9 «Запаси» у бухгалтерському обліку та звітності запаси відображаються за найменшою з цих двох оцінок. При цьому запаси відображаються за чистою вартістю реалізації, якщо на дату Балансу їх ціна знизилася або вони зіпсовані, застаріли чи в інший спосіб утратили первісне очікувану економічну вигоду. Чиста вартість реалізації визначається по кожній одиниці запасів шляхом вирахування з очікуваної ціни продажу очікуваних витрат на завершення виробництва і на збут.
Інші методи оцінки активів, можуть бути застосовані в управлінському обліку, який в основному поширено у західній практиці.
У Балансі активи поділяються на оборотні та необоротні. Оборотні активи — грошові кошти та їх еквіваленти, які не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації або споживання протягом операційного циклу чи протягом дванадцяти місяців з дати балансу. При цьому операційний цикл — це проміжок часу між придбанням запасів для здійснення діяльності та отриманням засобів від реалізації виготовленої з них продукції або товарів і послуг.
Інші активи, термін утримання на балансі яких перевищує 12 календарних місяців, належать до необоротних. Серед них основними є нематеріальні активи, основні фонди, довгострокові фінансові інвестиції, довгострокова дебіторська заборгованість тощо.
Аналізуючи нову форму Балансу, особливу увагу слід звернути на те, що спостерігається чіткий відхід від принципу наголошення на обліку наявних засобів у бік виділення балансу планованих і передбачуваних витрат і доходів. Крім того, новий Баланс значно краще пристосовано для аналітичної роботи. Виходячи з його даних, можна визначити ліквідність активів підприємства, його рентабельність, надійність тощо. Отже, на підставі нового Балансу можна визначати реальний фінансовий стан підприємства і відстежувати негативні та позитивні тенденції в його роботі.
У Балансі наводяться кінцеві результати фінансових рішень, прийнятих підприємством: як воно отримувало грошові кошти, як їх використовувало, а також кумулятивний ефект від прийняття цих рішень. Показники Балансу дають уявлення про те, чим володіє підприємство (актив), що воно заборгувало іншим (зобов'язання), що залишається на частку власників (капітал).
Зазначимо, що новий Баланс (форма № 1-м) суб'єкта малого підприємництва ненабагато відрізняється як від попередньої форми звітності (яка подавалася до 01.01.2000 р.), так і від форми Балансу, передбаченої для звичайних підприємств. Єдиною відмінністю від форми № 1 є укрупненість окремих статей Балансу.
Актив
До активу нового Балансу відповідно до вимог П(С)БО 25 входять тільки ті необоротні та оборотні активи і витрати майбутніх періодів, які можуть бути визнані такими. Наприклад, вартість нематеріальних активів, що не відповідають критеріям, застереженим у п. 6 П(С)БО 8 (прикладом може бути застаріла бухгалтерська програма, яка в даний момент не може використовуватися на підприємстві внаслідок прискорення науково-технічного прогресу), може бути списана на витрати звітного періоду (згідно з п. 8 П(С)БО 8) і відповідно до активу Балансу не потрапить; запаси, які не відповідають вимогам п. 5 П(С)БО 9 «Запаси» (наприклад, застаріли чи зіпсувалися), відображаються за чистою вартістю реалізації (ринкової вартості), а різниця між первісною вартістю і чистою вартістю реалізації списується на витрати звітного періоду (згідно з п. 27 П(С)БО 9). Отже, до активу Балансу потрапить тільки ринкова вартість таких запасів (якщо ж чиста вартість реалізації дорівнює нулю, а таке цілком можливо, то до активу Балансу такі запаси не потраплять, а в бухгалтерському обліку обліковуються в кількісному вираженні). У кінцевому результаті такі суми потраплять до рядка 350 «Нерозподілений прибуток (непокриті збитки)» пасиву Балансу.
Переходячи безпосередньо до аналізу активу Балансу, зазначимо, що рядок 020 «Незавершене будівництво» відповідає аналогічному рядку форми № 1, передбаченої для великих підприємств. У ній відображається вартість незавершених капітальних інвестицій (включаючи обладнання для монтажу), які здійснюються для власних потреб суб'єкта малого підприємництва, а також авансові платежі для фінансування таких інвестицій. Дані для заповнення цього рядка можна взяти за залишками, що значаться на рахунках 151 «Капітальне будівництво», 152 «Придбання (виготовлення) основних фондів».
У першому розділі активу «Необоротні активи» відсутня стаття, що характеризує наявність і амортизацію нематеріальних активів. Дані про них відображаються у рядку «Основні засоби». Також у цій статті показується вартість власних і отриманих на умовах фінансового лізингу об'єктів і орендованих цілісних державних майнових комплексів, що включаються до складу основних засобів, і вартість інших необоротних матеріальних активів. Дані про первісну вартість об'єктів можна взяти виходячи із залишків, що значаться за рахунками 10 «Основні засоби», 12 «Нематеріальні активи», 11 «Інші необоротні матеріальні активи». Знос щодо цих об'єктів визначається за сальдо рахунка 13 «Знос необоротних активів». До підсумку Балансу входить тільки залишкова вартість об'єктів необоротних активів, що визначається як різниця між первісною вартістю і зносом.
Особливістю форми № 1-м є те, що в статті «Довгострокові фінансові інвестиції» не виділяються окремими рядками фінансові інвестиції, що обліковуються методом участі в капіталі. У цьому рядку відображаються фінансові інвестиції на термін більше одного року, а також усі інші фінансові інвестиції, які не можуть бути вільно реалізовані в будь-який час. Дані для заповнення рядка 040 визначаються за сальдо рахунка 14 «Довгострокові фінансові інвестиції».
Суми інших необоротних активів, які не можуть бути включені до вищеперелічених статей Балансу, обліковуються за статтею «Інші необоротні активи». Залишки за рахунком 18 «Інші необоротні активи» повністю переносяться до цього рядка.
Усі виробничі запаси, які обліковуються на рахунках бухгалтерського обліку 20 «Виробничі запаси», 21 «Тварини на вирощуванні і відгодівлі», 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети», 24 «Брак у виробництві», 25 «Напівфабрикати», відображаються за статтею 100 «Виробничі запаси». У цьому ж рядку показуються витрати на незавершене виробництво, тобто залишки за рахунком 23 «Виробництво».
Собівартість виготовленої продукції (сальдо рахунків 26 «Готова продукція», 27 «Продукція сільськогосподарського призначення»), а також купівельна вартість товарів, придбаних для наступного перепродажу (сальдо рахунків 281 «Товари на складі», 282 «Товари в торгівлі», 283 «Товари на комісії», 284 «Тара під товарами»), відображаються у рядку 130 «Готова продукція».
Не виділено в окремий рядок заборгованість покупців, замовників та інших дебіторів за відвантажену продукцію (товари), виконані роботи і послуги, забезпечену векселями. Їх вартість включається до рядка «Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги». Особливу увагу слід приділити тому, що така заборгованість до підсумку Балансу включається за чистою вартістю реалізації, яка визначається шляхом виключення з дебіторської заборгованості резерву сумнівних боргів.
Отже, до підсумку Балансу за цим рядком увійде сума, визначена за формулою: Сальдо рахунків 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» (371 «Розрахунки за виданими авансами») мінус сальдо рахунка 38 «Резерв сумнівних боргів».
При цьому слід врахувати залишок за рахунком 34 «Короткострокові векселі одержані».
У рядку 170 «Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом» показується визнана заборгованість казначейських, фінансових і податкових органів. Якщо сальдо за субрахунками 641 «Розрахунки за податками» і 642 «Розрахунки за обов'язковими платежами» дебетове, то саме воно відобразиться в цьому рядку.
Заборгованість дебіторів, яка не включена до вищеперелічених статей дебіторської заборгованості та відображається у складі оборотних активів, показується в рядку 210 «Інша поточна дебіторська заборгованість». Тут відображається дебетове сальдо рахунка 65 «Розрахунки за страхуванням», а також субрахунків 163 «Інша дебіторська заборгованість», 377 «Розрахунки з іншими дебіторами», 682 «Внутрішні розрахунки», 374 «Розрахунки за претензіями», 661 «Розрахунки за заробітною платою», 372 «Розрахунки з підзвітними особами», 375 «Розрахунки за відшкодуванням заподіяних збитків» тощо.
У рядку 220 «Поточні фінансові інвестиції» показуються фінансові інвестиції на термін не більше одного року, які можуть бути вільно реалізовані в будь-який момент часу (крім інвестицій, що не є еквівалентами грошових коштів). Такі інвестиції відображаються на рахунку 35 «Поточні фінансові інвестиції».
Грошові кошти в касі, на поточних та інших банківських рахунках, які можуть бути використані для поточних операцій, а також еквіваленти цих коштів відображаються у рядку «Грошові кошти та їх еквіваленти» з погляду коштів у національній та іноземній валюті. Облік таких грошових коштів ведеться на рахунках: 30 «Каса», 31 «Рахунки в банках», 33 «Інші грошові кошти». Кошти, які внаслідок обмеження не можна використовувати протягом одного року з дати балансу або протягом операційного циклу, не відображаються в цьому рядку, а входять до складу інших необоротних активів. Як приклад таких коштів можна навести депозитні внески в банках.
У рядку 250 «Інші оборотні активи» наводяться суми оборотних активів, що не включені до вищезазначених статей розділу «Оборотні активи».
У складі витрат майбутніх періодів відображаються витрати, які мали місце протягом поточного або попередніх звітних періодів, але відносяться до наступних звітних періодів, тобто суми, що відображаються на рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів» (рядок 270).
Пасив
У рядку 300 «Статутний капітал» відображається сума внесків засновників (учасників), зафіксована у статутних документах. Цей рядок заповнюється виходячи із сальдо за рахунком 40 «Статутний фонд».
Рядки Балансу «Додатковий капітал» (рядок 320), «Резервний капітал» (рядок 340) заповнюються за даними рахунків 42 «Додатковий капітал», 43 «Резервний капітал», 38 «Резерв сумнівних боргів», а також субрахунків 491 «Резерви незароблених премій», 492 «Резерви збитків». Під додатковим капіталом розуміється сума дооцінки необоротних активів, вартість безоплатно отриманих підприємством від інших юридичних чи фізичних осіб необоротних активів, а також сума пайового капіталу (пайових внесків) членів споживчого товариства, спілок та інших організацій. Внески засновників підприємства понад статутний капітал включаються до рядка 320.
Нерозподілений прибуток і непокриті збитки відображаються в рядку 350 пасиву Балансу і обліковуються на рахунках 441 «Прибуток нерозподілений», 442 «Непокриті збитки», 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді». Непокриті збитки і прибуток, використаний у звітному періоді, записуються в дужках і віднімаються при визначенні підсумку власного капіталу. Особливістю заповнення графи 3 «На початок року» є те, що, крім безпосередньо прибутку або збитку минулих звітних періодів у цьому рядку буде відображено вартість активів, що з набранням чинності П(С)БО такими не визнаються.
Неоплаченим капіталом є сума заборгованості власників (учасників) за внесками до статутного фонду. У рядку 360 «Неоплачений капітал» наводиться (у дужках) саме ця сума, що обліковується на рахунку 46 «Неоплачений капітал».
У складі забезпечення майбутніх витрат і платежів відображаються суми забезпечення для відшкодування майбутніх витрат і платежів (на оплату майбутніх відпусток працівникам, виконання гарантійних зобов'язань тощо), а також залишки коштів цільового фінансування і цільових надходжень з бюджету та інших джерел. Дані для заповнення рядка 430 «Забезпечення майбутніх витрат і цільове фінансування» визначаються за сальдо рахунків 47 «Забезпечення майбутніх витрат і платежів» і 48 «Цільове фінансування і цільові надходження».
У рядку 480 «Довгострокові зобов'язання» показуються суми заборгованості підприємства банкам за отримані від них позики, які не є поточними зобов'язаннями, сума довгострокової заборгованості підприємства за зобов'язаннями щодо залучення позикових коштів (крім кредитів банків), на які нараховуються відсотки, і за іншими довгостроковими зобов'язаннями. Такі дані можна взяти виходячи із залишків на рахунках 50 «Довгострокові позики», 53 «Довгострокові зобов'язання з оренди», 55 «Інші довгострокові зобов'язання».
Переходячи до аналізу четвертого розділу пасиву Балансу — «Поточні зобов'язання» — слід зауважити, що в рядку 500 «Короткострокові позики банків» відображаються отримані підприємством від банків короткострокові позики з урахуванням належних на кінець періоду до сплати відсотків за їх використання. Такі суми обліковуються на рахунку 60 «Короткострокові позики».
У рядку 510 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями» наводяться суми зобов'язань, які утворилися як довгострокові, але з дати балансу підлягають погашенню протягом дванадцяти місяців. Рядок заповнюється за даними рахунка 61 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями».
У рядку 530 «Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги» відображається сума заборгованості постачальникам і підрядникам за матеріальні цінності, виконані роботи та отримані послуги, включаючи заборгованість, забезпечену векселями. У цій статті також відображається заборгованість постачальникам за невідфактурованими поставками і розрахунки надлишків товарно-матеріальних цінностей, установлені при їх прийнятті. Кредитове сальдо за рахунками 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками», 51 «Довгострокові векселі видані», 62 «Короткострокові векселі видані», а також субрахунка 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» тощо відображається саме у цьому рядку.
Заповнення рядків «Поточні зобов'язання за розрахунками з бюджетом, за страхуванням, з оплати праці» не повинне викликати особливих складнощів. У ці рядки переносяться кредитові залишки з рахунків 641 «Розрахунки за податками», 65 «Розрахунки за страхуванням», 66 «Розрахунки з оплати праці».
Суми зобов'язань, які не ввійшли до інших статей, наведено в розділі «Поточні зобов'язання», зокрема, заборгованість за одержаними авансами (кредит субрахунка 681 «Розрахунки за авансами одержаними»), заборгованість засновникам у зв'язку з розподілом прибутку (кредитове сальдо рахунка 67 «Розрахунки з учасниками»), заборгованість пов'язаним сторонам відображаються у рядку 610 «Інші поточні зобов'язання».
До рядка 630 «Доходи майбутніх періодів» включається сальдо за доходами, отриманими протягом поточного або попередніх звітних періодів, які відносяться до наступних звітних періодів, що відображаються на рахунку 69 «Доходи майбутніх періодів».
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 Наверх ↑