Облік резервного капіталу
Резервний капітал не реєструється підприємством і може утворюватися за рахунок фінансового результату підприємства і додаткового капіталу. Призначення резервного капіталу полягає в тому, щоби створити певний фінансовий резерв для погашення можливих збитків у майбутньому або використання на покриття непередбачених витрат та сплати боргів при ліквідації підприємства.
Для обліку резервного капіталу призначений рахунок 43 «Резервний капітял», дебет якого записується використання, а в кредит - створення резерву.
Розмір резервного капіталу визначається установчими документами, але в акціонерних товариствах він не повинен бути меншим 25% від статутного капіталу, а щорічні відрахування мають становити не менше 5% річного прибутку.
Політика щодо створення резервного капіталу розробляється з урахуванням ризику роботи на конкретному ринку, рівня конкуренції, перспектив подальшого росту, характеру продукції, можливостей її збуту та інших факторів. Якщо резервний капітал дорівнює статутному, або навіть перевищує його, то підприємство зможе маневрувати ним, а саме - покривати збитки, сплачувати борги при оголошенні його банкрутом. При недостатньому резервному капіталі справи підприємства можуть бути безнадійними. З іншого боку, створення резервного капіталу вимагає вилучення частини прибутку чи додаткового капіталу з обороту на тривалий період, а це означає з точки зору колективу підприємства недоотримання доходів через зменшення оплати праці, дивідендів на акції та інших виплат за рахунок прибутку. Отже, необхідно вибрати оптимальний варіант для створення резервного капіталу.
У бухгалтерському обліку формування резервного капіталу відображається нарахуваннями за кредитом рахунка 43.
Використання додаткового капіталу на поповнення резервного відображається записом:
Дт 42 «Додатковий капітал»;
Кт 43 «Резервний капітал».
Крім двох зазначених джерел формування резервного фонду, інших немає. Кошти резервного капіталу можуть використовуватися тільки у двох випадках:
1) на поповнення статутного капіталу, якщо з нього були зроблені вилучення методом викупу акцій та нарахованих дивідендів за
відсутності прибутку.
2) на покриття збитків.
На рахунках бухгалтерського обліку ці операції відображаються:
1) Використано резервний капітал на поповнення статутного:
Дт 43 «Резервний капітал»;
Кт 40 «Статутний капітал».
2) За рахунок резервного капіталу списано збитків, отриманих за рік:
на погашення
Дт 43 «Резервний капітал»;
Кт 442 «Непокриті збитки».
У випадках, коли нараховуються дивіденди за відсутності прибутків з резервного капіталу необхідно складати дві проводки. Перший запис робиться на суму нарахованих дивідендів за рахунок статутного капіталу:
Дт 40 «Статутний капітал»;
Кт 67 «Розрахунки з учасниками».
Друга проводка - на поповнення статутного капіталу, який зменшився на суму нарахованих дивідендів:
Дт 43 «Резервний капітал»;
Кт 40 «Статутний капітал».
Синтетичний облік резервного капіталу (кредит рахунка 43) ведеться в журналі 7, аналітичний облік - в оборотній відомості довільної форми за видами та напрямами його використання.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 Наверх ↑