3 ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ ЗВІТУ З ПРАКТИКИ

 

3.1 Загальні положення

 

Мова звіту з практики – державна, стиль – науковий, чіткий, без орфографічних і синтаксичних помилок, послідовність – логічна.

Робота має бути написана розбірливим почерком або надрукована на одному боці сторінок стандартного білого паперу формату А4 (210 ´ 297 мм). У друкованому варіанті текст розташовується через два міжрядкових (полу­торний) інтервали до тридцяти рядків на сторінці з мінімальною висотою шрифту в 1,8 мм (комп’ютерний набір – 14-й кегль, шрифт – Тіmеs New Rоmаn).

Розмірні показники:

– в одному рядку має бути 60–65 знаків, пробіл вважається за знак;

– на одній сторінці суцільного тексту повинно бути 28–30 рядків.

Вимоги до розташування тексту:

– поля тексту повинні мати наступні розміри: з лівого боку – 30 мм, з правого – 10 мм, зверху та знизу – 25 мм;

– абзаци в тексті починаються відступом, рівним 15 мм, який повинен бути однаковим упродовж усього тексту.;

– вирівнювання тексту по ширині;

Вписувати у друкований текст окремі іншомовні слова, формули, умовні позначення можна чорнилом, тушшю, пастою лише чорного кольору. При цьому щільність вписаного тексту має бути наближеною до щільності основного тексту.

Не дозволяється використання напівжирного, курсиву та підкресленого шрифту.

Зміст містить найменування та номери початкових сторінок усіх розділів та підрозділів. Він має включати усі заголовки, які є в роботі, починаючи зі вступу і закінчуючи додатками.

Текст основної частини поділяється на розділи і підрозділи згідно зі змістом. Головні структурні частини звіту з практики (зміст, вступ, розділ, висновки, література) слід починати з нової сторінки.

 

3.2 Нумерація сторінок

 

Нумерація сторінок і додатків, що входять до складу роботи, має бути наскрізною впродовж усього документа, виконується арабськими цифрами.

Номер сторінки документа проставляється у правому верхньому куті сторінки без крапки, на відстані не менше 10 мм від країв аркуша.

Першою сторінкою звіту з практики є титульна сторінка, яка включається до загальної нумерації сторінок і на якій номер сторінки не ставиться.

Рисунки і таблиці, розміщені на окремих сторінках, включаються до загальної нумерації сторінок документа.

Нумерацію сторінок, розділів, підрозділів, пунктів, підпунктів, рисунків, таблиць, формул подають арабськими цифрами без знака “№”.

 

3.3 Заголовки

 

Заголовки структурних частин звіту “ЗМІСТ”, “ВСТУП”, “РОЗДІЛ”, “висновки”, “ЛІТЕРАТУРА”, “ДОДАТКИ” пишуться або друкуються великими літерами, посередині сторінки симетрично до тексту.

Заголовки підрозділів пишуться або друкуються малими літерами (крім першої великої) з абзацного відступу. Крапка в кінці заголовка не ставиться. Заголовки не підкреслюються, перенесення слів у них не допускається.

ЗМІСТ, ВСТУП, ВИСНОВКИ, ЛІТЕРАТУРА, ДОДАТКИ не нумерують як розділи.

Відстань між заголовком розділу та підрозділу, або ними та наступним чи попереднім тестом має бути не менше двох інтервалів основного тексту.

Номер розділу ставиться після слова “РОЗДІЛ”. Розділи повинні мати порядкову нумерацію і позначатися арабськими цифрами без крапки. Підрозділи нумерують у межах кожного розділу, використовуючи номер розділу і порядковий номер підрозділу, між якими ставиться крапка, наприклад “1.4” (четвертий підрозділ першого розділу). Потім у тому самому рядку йде заголовок підрозділу. Після номера підрозділу крапка не ставиться.

Заголовки записуються великими літерами.

Розділи, як і підрозділи, можуть складатися з одного або декількох пунктів.

Не допускається розміщувати назву підрозділів та пунктів у нижній частині сторінки, якщо після неї розміщено тільки один рядок тексту.

 

 

3.4 Приклад складання плану звіту

 

 

3.5 Переліки

 

У тексті можуть бути наведені переліки, перед якими ставлять двокрапку. За наявності у тексті переліків одного рівня підпорядкованості, на який у тексті не посилаються, перед кожною його позицією ставлять дефіс.

За наявності у тексті переліків різних рівнів підпорядкованості найвищим рівнем є той, що позначається малими літерами української абетки, середній рівень позначається арабськими цифрами, найнижчий – дефісом. Після цифри або літери, якою позначено певну позицію переліку, ставлять круглу дужку.

 

Приклад

 

а) лінійна структура управління;

б) функціональна структура управління;

в) комбіновані структури управління:

1) лінійно-штабна;

2) лінійно-функціональна;

3) бюрократичні:

– раціонально-бюрократичні;

– дивізійні;

4) адаптивні:

– проектні;

– матричні;

– програмно-цільові;

– координаційні.

У тексті можна використовувати також багаторівневі переліки, позначені цифрами. Текст кожної позиції переліку треба починати з малої літери з абзацного відступу відносно попереднього рівня підпорядкованості.

 

3.6 Оформлення ілюстрацій

 

Ілюстрації мають доповнювати текст роботи, поглиблювати розкриття суті явища, наочно ілюструвати думки автора, і тому в тексті на кожну з них повинно бути посилання з коментарем. Ілюстрації (схеми, графіки тощо) слід подавати в роботі безпосередньо після тексту, де їх згадано вперше, або на наступній сторінці. На всі ілюстрації мають бути посилання в тексті.

Ілюстрації розміщують таким чином, щоб з ними можна було ознайомитися без обертання сторінки, або з обертанням за годинниковою стрілкою.

Ілюстрації позначають словом “Рисунок” і нумерують послідовно в межах розділу. Номер ілюстрації має складатися з номера розділу і порядкового номера ілюстрації, між якими ставиться крапка: наприклад, “Рисунок 1.2” (другий рисунок першого розділу). Крапка після номера ілюстрації не ставиться. Назва ілюстрації починається з великої літери і розміщується у рядок за словом “Рисунок” і його номером через тире. Після назви ілюстрації крапка не ставиться. Ілюстрації з підписом розміщуються посередині сторінки. Назва ілюстрації не підкреслюється, в лапки не береться.

Номер ілюстрації, її назва і пояснювальні підписи розміщуються послідовно під ілюстрацією.

 

Приклад

 

Рисунок 3.1 – Склад та структура середньооблікової чисельності працівників

за 2010–2012 роки

 

3.7 Оформлення таблиць, формул і посилань

 

Таблиці використовуються для кращого унаочнення та зручності порівняння показників. У вигляді таблиці доцільно, наприклад, подавати значні масиви цифрового матеріалу.

Таблицю розміщують після першого згадування про неї в тексті таким чином, щоб її можна було читати без обертання тексту або з обертанням за годинниковою стрілкою.

Кожна таблиця повинна мати назву і номер. Таблиці нумерують послідовно у межах розділу. Починаючи над лівим верхнім її кутом розміщують напис “Таблиця” із зазначенням її номера, який складається з номера розділу і порядкового номера таблиці, між якими ставиться крапка: наприклад, “Таблиця 2.3” (третя таблиця другого розділу). Після номера крапка не ставиться.

Назва таблиці повинна відображати зміст таблиці, бути конкретною і стислою. Назва таблиці починається з великої літери і розміщується у рядок за словом “Таблиця” і її номером через тире. Назва таблиці не підкреслюється, в лапки не береться. Після назви таблиці крапка не ставиться.

Заголовки колонок та рядків таблиці треба писати з великої літери, підзаголовки колонок – з малої, якщо вони складають одне речення із заголовком колонки, або з великої, якщо вони мають самостійне значення. У кінці заголовка чи підзаголовка крапка не ставиться. Переважна форма іменників у заголовках – однина. Заголовки колонок та текст рядків відцентровують чи зміщують ліворуч на нульову позицію, зважаючи на специфіку таблиці.

 

У таблицях слід обов’язково зазначати одиницю виміру. Якщо всі одиниці виміру є однакові для всіх показників таблиці, вони наводяться у заголовку. Одиниці виміру мають наводитися у відповідності до стандартів. Числові величини у таблиці повинні мати однакову кількість десяткових знаків.

У разі повторення у колонках тексту, який складається з одного слова, його можна замінити лапками. Якщо він повторюється і складається з двох або більше слів, при першому повторенні його заміняють словом “те саме”, а далі – лапками. Ставити лапки замість цифр, знаків, букв, математичних і хімічних символів не допускається. Якщо цифрові дані в рядку таблиці не наводяться, у ній ставиться риска. Кожна таблиця супроводжується пояснювальним текстом.

Формули розташовуються безпосередньо після тексту, в якому вони згадуються, посередині сторінки. Вище і нижче кожної формули повинно бути залишено не менше одного вільного рядка.

Формули у роботі нумеруються в межах розділу. Номер формули складається з номера розділу і порядкового номера формули в розділі, між якими ставлять крапку. Номери формул пишуть арабськими цифрами біля правого берега сторінки на рівні відповідної формули в круглих дужках, наприклад: “(3.1)” (перша формула третього розділу).

Пояснення значень символів, числових коефіцієнтів у формулах треба подавати безпосередньо під формулою в тій послідовності, в якій вони дані в формулі, і кожне – з нового рядка. Перший рядок пояснення починають зі слова “де” без двокрапки.

 

Приклад

 (3.1)

де Суп – умовно-постійні витрати підприємства, грн; Цод – ціна одиниці продукції, грн; Взм – змінні витрати на одиницю продукції, грн.

Посилання в тексті звіту на джерела слід зазначити порядковим номером посилань, виділеним двома квадратними дужками, наприклад: “... у роботах [1 – 5] ....”. При посиланнях на розділи, підрозділи, пункти, рисунки, таблиці, формули, рівняння, додатки зазначають їх номери. При посиланнях необхідно писати: “...у розділі 2”, “...на рисунку 1.3”, “(рисунок 3.1)”, “...у таблиці 2.4”, “...згідно з формулою (3.1)”, “у рівняннях (1.2)–(1.5) ”, “... у додатку Б” тощо.

 

3.8 Список літератури

 

Список використаних джерел – елемент бібліографічного апарату, котрий містить бібліографічні описи використаних джерел і розміщується після висновків.

Бібліографічний опис складають безпосередньо за друкованим твором або виписують з каталогів і бібліографічних покажчиків повністю без пропусків будь-яких елементів, скорочення назв тощо (при цьому враховують відповідність бібліографічного опису вимогам чинного міжнародного стандарту ГОСТ 7.1–84. Завдяки цьому можна уникнути повторних перевірок, вставок пропущених відомостей.

Джерела слід розміщувати в алфавітному порядку прізвищ перших авторів або заголовків, у хронологічному порядку. Приклад оформлення списку використаних джерел наведено у додатку И.

 

3.9 Оформлення додатків

 

Додатки оформлюються як продовження звіту з практики і розміщуються в порядку посилань у тексті звіту. Додаток повинен мати заголовок, написаний або надрукований малими літерами з першої великої літери симетрично до тексту сторінки.

Посередині рядка над заголовком малими літерами з першої великої друкується слово “Додаток” і поряд – велика літера, що позначає додаток.

Додатки слід позначати послідовно великими літерами української абетки, за винятком літер ґ, Є, І, Ї, Й, З, О, Ч, Ь, наприклад, “додаток А”, “додаток Б” тощо. Текст кожного додатка за необхідності може бути поділений на розділи й підрозділи, які нумерують у межах кожного додатка. У цьому разі перед кожним номером ставлять позначення додатка (літеру) і крапку, наприклад: “А.2” – другий розділ додатка А; “В.3.1” – перший підрозділ третього розділу додатка В.

Ілюстрації, таблиці і формули, розміщені в додатках, нумерують у межах кожного додатка, наприклад: “рисунок Д.1.2” – другий рисунок першого розділу додатка Д; “формула (А. 1)” – перша формула додатка А.

Сторінки, на яких розміщено додатки, мають наскрізну для усього документа нумерацію.

Додаток А

 

 

А.1. Форма листа про прийом на практику студента

 

Ректору ХНУ

проф. Скибі М. Є.

 

 

______________________________________ забезпечить проходження

 назва підприємства

управлінсько-економічної практики студенту Хмельницького національного університету напряму підготовки “Менеджмент” групи ____________________

 шифр групи

_____________________________________ відповідно до програми практики

 прізвище, ім’я, по батькові

в період з ________________ по ________________ .

Директор ____________________________ __________________________

 назва підприємства підпис/прізвище, ім’я, по батькові

 

 

 

А.2. Рекомендована форма відгуку керівника практики

від підприємства за підсумками практики

(розміщується у щоденнику з практики)

 

У період з _________ по _________ студент _____________________

 прізвище, ім’я, по батькові

проходив практичну підготовку у відділі _______________________________

 назву відділу

За час проходження практики _________________________________

прізвище, ім’я, по батькові

ознайомився з діяльністю підприємства та структурними підрозділами, виконав розрахунок основних техніко-економічних показників діяльності підприємства, провів аналіз зовнішнього та внутрішнього середовища підприємства.

Практикант ______________________________ проявив себе відпові-

 прізвище, ім’я, по батькові

дальним, сумлінним студентом, що вміє застосовувати на практиці отримані за час навчання знання і навички з економіки, менеджменту, маркетингу; опрацьовувати інформацію за допомогою ЕОМ. За підсумками управлінсько-економічної практики заслуговує оцінки ___________.

 

 

Примітки: 1 Оцінка здійснюється експертним шляхом від 0 до 3 балів.

2 1 – недостатньо позитивна репутація та імідж; 2 – добра репутація, імідж; 3 – дуже добра репутація, імідж;

3 1 – підприємство-постачальник розміщено далеко, комунікативний зв’язок недостатній; 2 – підприємство-постачальник розміщено далеко, але добрий комунікативний зв’язок; 3 – підприємство-постачальник розміщено недалеко, налагоджений добрий комунікативний зв’язок.;

4 1 – підприємство-постачальник зацікавлено в короткостроковій співпраці; 2 – підприємство-постачальник зацікавлено в довгостроковій співпраці; 3 – підприємство-постачальник зацікавлено виключно довгостроковій співпраці;

5 1 – підприємство-постачальник не надає гарантії; 2 – підприємство-постачальник надає гарантії; 3 – підприємство-постачальник надає гарантії, здійснює заміну або сервісне обслуговування;

6 1 – транспортування і комерційний ризик бере на себе покупець, постачальник вимагає 100 % або часткову оплату; 2 – транспортування і комерційний ризик покупець та постачальник беруть у рівному співвідношенні, постачальник не вимагає 100 % оплати (можлива часткова передплата); 3 – транспортування і комерційний ризик бере на себе постачальник, постачальник не вимагає 100 % оплати;

7 1 – неоптимальний інтервал та обсяг постачання; 2 – припустимий інтервал і достатній обсяг постачання; 3 – оптимальний інтервал та достатній обсяг постачання;

8 1 – є порушення умов постачання; 2 – є разові порушення умов постачання; 3 відсутні порушення умов постачання;

9 1 – не надають додаткові послуги; 2 – частково надають додаткові послуги; 3 – надають додаткові послуги.

Таблиця В.6 – Оцінка діяльності конкурентів1

Показник

Оцінка конкурента в балах

Примітки:

1 Оцінка характеру впливу на підприємство здійснюється за такою оцінною шкалою: +1 бал – позитивний вплив; –1 бал – негативний вплив.

2 Оцінка ступеня впливу фактора на підприємство здійснюється експертним шляхом за такою оцінною шкалою: 3 бали – сильний вплив; 2 бали – помірний вплив; 1 бал – слабкий вплив; 0 – відсутність впливу.

Таблиця Д.2 – Виконання функцій виробничого менеджменту

Зміст функції

Виконавець функції

1

2

Планування

- порядок формування плану виробництва

за номенклатурою та обсягом;

- формування портфеля замовлень;

- розрахунок планових виробничих показників

і доведення їх до виробничих ланок;

- визначення необхідних ресурсів для виконання планових завдань;

- розрахунок та перегляд норм та нормативів: трудових

(трудомісткість, норми виробітку); виробничих (розмір партії,

норми запасів міжопераційних (заділи), економічних (витрат ресурсів);

- формування виробничої структури;

- формування структури управління;

- розробка регламентів (статути, положення

про відділи, заробітну плату, атестацію тощо)

 

Організування

- організація виробничого процесу в часі;

- визначення форм організації виробництва

(поточна, технологічна тощо);

- організація матеріально-технічного постачання;

- організація праці робітників;

- управління запасами

 

Оперативне регулювання (диспетчеризація)

- спостереження за ходом виробництва у всіх цехах

(підрозділах) і дільницях;

- прийняття рішень щодо усунення збоїв

у виробничій діяльності;

- спостереження за своєчасним забезпеченням робочих місць

усім необхідним для виконання необхідного обсягу робіт

 

Продовження таблиці Д.2

1

2

Мотивування

- розробка положення про оплату та преміювання праці робітників;

- організація оплати і стимулювання праці;

- розробка і впровадження системи морально-психологічних стимулів;

- розробка й впровадження системи участі у прибутках

 

Контролювання

- виявлення помилок і відхилень від існуючих стандартів

та процедур виконання робіт;

- коригування діяльності підприємства та його підрозділів

за станом виконання запланованих завдань;

- контроль за забезпеченням матеріальними ресурсами (аналіз);

- контроль виконання планових завдань;

- контроль за ходом виробничого процесу;

- контроль якості продукції

 

 

Таблиця Д.3 – Реалізація функцій маркетингового менеджменту

Зміст функції

Виконавець функції

1

2

Планування

- визначення цілей маркетингової діяльності;

- стратегічне планування маркетингової діяльності;

- тактичне планування маркетингової діяльності;

- планування нового бізнесу і скорочення

безперспективних виробництв;

- розробка маркетингового плану (розділ бізнес-плану)

 

Аналіз маркетингових можливостей

- оцінка ринкового попиту;

- організація маркетингових досліджень та їх аналіз;

- вивчення маркетингового макросередовища;

- вивчення маркетингового мікро середовища

(аналіз ринків і поведінки покупців, аналіз діяльності конкурентів)

 

Управління маркетинговими програмами

- управління маркетинговими каналами;

- управління торгівлею;

- управління рекламою;

- управління стимулюванням збуту;

- управління зв’язками з громадськістю

 

Управління комплексом маркетингових зусиль

- організація діяльності служби маркетингу

(формування структури, розподіл функцій)

 

Управління витратами на маркетинг

- визначення витрат на всі види маркетингової діяльності;

- оптимізація витрат

 

підручники

(один, два або три автори)

Максимов В. В. Економічний потенціал регіону (аналіз, оцінка та використання) : монографія / В. В. Максимов. – Луганськ : Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2002. – 346 с.

Стадник В. В. Менеджмент : посібник / В. В. Стадник, М. А. Йохна – К. : Академвидав, 2003. – 464 с.

Козловский В. А. Производственный и операционный менеджментт : учебник / В. А. Козловский, Т. В. Маркина, В. М. Макаров. – СПб. : Спец. литература, 1998. – 366 с.

Чотири автори

Сучасний менеджмент у питаннях і відповідях : навч. посібник / Л. А. Гомба [та ін.] ; за ред. Г. Є. Мошека. – К. : КДТЕУ, 1999. – 313 с.

Багатотомні видання

Бланк И. А. Основы финансового менеджмента. Т. 2. / И. А. Бланк. – К. : Ника-Центр, 2004. – Управление инвестициями. – 624 с.

Економічна енциклопедія : у 3 т. / Б. Д. Гаврилишин (гол. ред. ). – К. : Академія, 2000.

Т. 2 : К (концентрація капіталу) – П (портфельний аналіз). – 2000. – 848 с.

Перекладні видання

Мескон М. Основы менеджмента / М. Мескон, М. Альберт, Ф. Хедоури ; пер. с англ. – М. : Дело, 2000. – 704 с.

Дойль П. Менеджмент: стратегия и тактика : учебник / П. Доль ; пер. с англ. Т. Карасевич. – СПб. : Питер, 1999. – 560 с.

Нормативно-правові акти

Конституція України : прийнята на V сесії Верх. Ради України 28 черв. 1996 р. – К. : Парламентське вид-во, 1997. – 98 с.

Про власність : закон України від 7.02.1991 р. (зі змінами та допов.) // ВВР УРСР. – 1991. – № 20. – С. 249.

Про авторське право і суміжні права : закон України в ред. від 11.07.2001 р. // ОВУ. – 2001. – № 32. – С. 145.

Стандарти

ДСТУ 2394–94. Інформація та документація. Терміни та ви-значення; чинний від 1995–01–01. – К. : Держстандарт України, 1994. – 90 с.

ДСТУ 2732–2004. Діловодство й архівна справа. Терміни та визначення понять. – На заміну ДСТУ 2732–94; чинний від 2005–01–07. – К. : Держспоживстандарт України, 2005. – 78 с.

ДСТУ 4163–2003. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів; чинний від 2003–01–09. – К. : Держспоживстандарт України, 2003. – 26 с.

Продовження таблиці И.1

1

2

Словники

Мочерний С. В. Економічний словник-довідник / С. В. Мочерний. – К. : Феміна, 1995. – 368 с.

Збірки

наукових праць

Логістика : зб. наук. праць. – Л. : НУ “Львiвська полiтехнiка”, 2003. – 133 с.

Хомяков В. І. Стратегія управління потенціалом промислового комплексу / В. І. Хомяков, Т. Г. Вяткіна, І. В. Познякова // Зб. наук. пр. Черкас. держ. технолог. ун-ту. Вип. 12. – Черкаси : ЧДТУ, 2004. – С. 3–8.

Сучасні проблеми державного управління : зб. наук. пр. УАДУ при Президентові України / за заг. ред. В. І. Лугового, В. М. Князева. – К. : Вид-во УАДУ, 2003. – Вип. 1. – 320 с.

Складові частини:

– книги

Федулова Л. І. Менеджмент в інноваційній сфері / Л. І. Федулова // Сучасні концепції менеджменту / Л. І. Федулова. – К. : Центр навч. л-ри, 2007. – 536 с.

– журналу

Агафонова И. П. Построение эффективной системы риск-менеджмента на предприятии при реализации инновационного проекта / И. П. Агафонова // Менеджмент в России и за рубежом. – 2003. – № 4. – С. 102–112.

Єременко І. Ф. Комплексна система управління інноваційними процесами / І. Ф. Єременко // Актуальні проблеми економіки. – 2005. – № 6. – С. 95–99.

– енциклопедії

Зарічний С. Ресурси // Економічна енциклопедія. У 3 т. Т. 3 / Редкол. : С. В. Мочерний (відп. ред.) та ін. – К. : Академія, 2002. – Т. 3. – С. 206.

Тези доповідей

Приходько Т. І. Складові стратегії подолання структурних диспропорцій в економіці України / Т. І. Приходько // Тези доп. ІІІ міжнар. наук.-практ. конф. “Інноваційна модель та стратегія економічного розвитку”. – К. : Ін-т екон. прогнозування, 2002. – С. 106–108.

Кузнецова А. Я. Фінансовий сектор України: стан та чинники дестабілізації / А. Я. Кузнецова, Т. Д. Гірченко // Банківська система в умовах трансформації фінансового ринку України : матеріали всеукр. наук.-практ. конф. (21–23 травня 2003 p.) : тези доповідей. – К. : Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2003. – С. 27–30.

Інтернет-сайт

Автор і назва статті / автори [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.niss.gov.ua/Table/Stol15/ index.htm (дата звернення 21.04.2012 р.)

Автор і назва статті / автори [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http: //management.com.ua/strategy/ str004.html (дата звернення 21.04.201

1 2 3  Наверх ↑