1.1 Загальні положення - Управлінсько-економічна практика

 

Виконання програми управлінсько-економічної практики з орієнтуванням на розв’язання реальних проблем менеджменту в умовах трансформації економіки України є важливим етапом підготовки фахівців.

У сучасних умовах, як ніколи раніше, зростають вимоги до фахівців в області менеджменту, до рівня їх підготовки. Підвищення вимог зумовлене появою нових сфер діяльності та прогресивних технологій, ускладненням зв’язків як між суб’єктами господарювання, так і всередині них. Для успішного розв’язання проблем менеджменту потрібно вдосконалювати його систему на основі використання досягнень неуки та передового досвіду.

Для раціональної організації і функціонування системи менеджменту необхідний системний підхід і оцінка різнохарактерних умов, які впливають на діяльність ринкового суб’єкта. У зв’язку з цим менеджмент підприємства, яке функціонує у ринковому середовищі, висуває певні вимоги до управлінського персоналу. Сучасний управлінець – це фахівець, який повинен ґрунтовно володіти не тільки загальними, а й специфічними знаннями та вміннями у сферах стратегічного управління, управління інноваціями та інвестиціями, персоналом та виробництвом. Водночас майбутні менеджери повинні володіти такими навичками, як проведення досліджень об’єкта, обробка та аналіз отриманої інформації; застосування методів формалізації процесів, пов’язаних з діяльністю організації; оцінка ефективності діяльності; розробка управлінських рішень для розв’язання конкретних проблем, що виникають в процесі діяльності підприємства та вибір найкращого варіанта рішення.

Навички такої роботи студенти одержують протягом всього періоду навчання в університеті при виконанні розрахункових робіт, індивідуальних завдань до навчальної та виробничої практик, курсових робіт. Ці та інші завдання зумовлюють необхідність підсумкової перевірки завдань та вмінь їх практичного застосування, що й досягається в процесі виконання програм практики та написання звіту про неї.

У підготовці висококваліфікованих спеціалістів важливу роль відіграє комплексний підхід до організації виробничого навчання і отримання практичних навичок та умінь.

Основним учбово-методичним документом, що визначає проведення практик, є її програма, що забезпечує системність, безперервність і наступність виробничого навчання. Програма визначає обсяг, зміст і методику про­ведення усіх навчальних і виробничих практик відповідно навчального плану напряму підготовки “Менеджмент” (варіативна компонента “Менеджмент підприємницької діяльності”) і призначена для студентів і керівників практики від університету та від підприємства.

Управлінсько-економічна практика проводиться на третьому курсі, під час якої студенти ознайомлюються з механізмами вирішення економічних, виробничих та управлінських проблем та завдань на прикладі конкретного підприємства, установи, організації, які мають договір з університетом про проведення практик, або тих, що надали листи в університет про можливість взяти студента на практику (приклад оформлення листа – додаток А.1). При цьому серед підприємств вибираються такі, що мають певний досвід в організації сучасного бізнесу, у яких сформувались необхідні сфери діяльності та відповідна структура управління.

Конкретний вид підприємства-бази практики затверджується персонально для кожного студента наказом по університету. Ці підприємства повинні мати:

– високий рівень техніки, технології, організації та культури праці;

– можливість забезпечувати послідовного проведення практики;

– науково-технічні зв’язки з університетом.

План-графік проходження практики розробляється керівником від університету на основі балансу часу, з урахуванням особливостей бази практики і виду практики.

Практика студентів повинна відповідати основним принципам організації навчання за системою “ВНЗ – Підприємницька діяльність” і розвивати навички наукового, творчого підходу до вирішення фахових задач.

 

1.2 Мета та завдання практики

 

Навчальним планом підготовки бакалаврів напряму “Менеджмент” передбачається проходження управлінсько-економічної практики на підприємствах різних форм власності.

Мета практики – набуття практичних навичок і вмінь з основ управління підприємством, поглиблення та закріплення теоретичних знань з профілюючих управлінських дисциплін, розвиток у студентів навичок розв’язання прикладних завдань та ділового спілкування, підготовка їх до самостійної роботи на посадах, що потребують кваліфікації менеджера організації.

Завдання практики – ознайомитись та отримати практичну підготовку з наступних питань:

– освоєння методів досліджень і прийняття рішень в умовах конкретного підприємства, проведення аналізу результатів досліджень;

– отримання практичного досвіду розробки оперативних планових завдань дільницям, цехам, бригадам, тактичних (короткострокових) планів підрозділів і підприємства, стратегічних (довгострокових) планів підприємства у цілому;

– отримання практичного досвіду з організування і контролювання виробничого і управлінського процесів;

– вивчення технології реєстрації, збору і передачі інформації и умовах наявності економічної інформаційної системи і без неї;

– отримання навичок роботи з людьми;

– вивчення планової, економічної, фінансової, маркетингової документації підприємства, одержання знань з її оформлення;

– аналіз зовнішнього та внутрішнього середовища організації;

– застосування на практиці основних функцій менеджменту;

– практичне використання методів управління;

– аналіз процесу комунікацій на підприємстві.

У результаті проходження практики студент повинен:

– знати особливості механізму управління підприємством, основні характеристики підприємства як об’єкта менеджменту, особливості впливу факторів зовнішнього середовища, що зумовлюють зміни у діяльності підприємства, функції та структуру апарата управління на всіх рівнях підприємства, організацію праці управлінських працівників (лінійних і функціональних менеджерів), особливості застосування методів та стилів управління;

– вміти здійснювати аналіз та оцінку ефективності системи управління підприємством, оцінювати фактори зовнішнього оточення організації, оцінювати внутрішні складові елементи організації, розробляти організаційні структури управління підприємством, всебічно аналізувати різні управлінські ситуації, що складаються на підприємстві, самостійно аналізувати та розв’язувати задачі економічної діяльності та розробляти стратегію розвитку підприємства, здійснювати оцінку ефективності діяльності підприємства, робити висновки та розробляти пропозиції з удосконалення організації системи управління, застосовувати управлінські прийоми в процесі прийняття рішень;

– набути навичок роботи менеджера в умовах виконання реальних економічних завдань підприємства, з реалізації основних функцій і принципів менеджменту, правильного застосування методів управління, приймати науково-обґрунтовані управлінські рішення з урахуванням системного та ситуаційного підходів.

 

1.3 Тривалість і основні етапи практики

 

Студент проходить практику на підприємстві, з яким було укладено договір, на умовах, зазначених у ньому.

Направляючись на практику студент, повинен отримати на кафедрі щоденник та програму практики.

На початку практики студент повинен оформити перепустку на підприємство і пройти інструктаж з техніки безпеки. Протягом всього наступного часу практики студент, згідно з тематичним планом, послідовно ознайомлюється з діяльністю всіх підрозділів підприємства, вивчає відповідну документацію, систему звітності, здійснює власні дослідження.

Розподіл часу за видами практики наведено у таблиці 1.1.

Під час навчальних і виробничих практик студент набуває навичок вирішення практичних проблем і ситуацій, виявляє і розвиває організаторські та управлінські здібності. Студенти проходять практику як на державних підприємствах, так і на підприємствах інших форм власності. В окремих випадках управлінсько-економічна практика організується в індивідуальному порядку за місцем майбутньої роботи студента. Традиційні форми організації практики в цьому випадку можуть трансформуватися з урахуванням потреб га можливостей підприємства. Проте повинна бути забезпечена наступність, узгодженість теоретичного навчання у ВНЗ, вимогам освітнього стандарту до змісту практики.

 

Таблиця 1.1 – Розподіл часу за видами окремих завдань практики

Зміст роботи

Тривалість

1. Організаційні питання, оформлення студентів на підприємстві, настановна лекція, інструктаж з техніки безпеки та охорони праці

Один

день

2. Ознайомлення зі структурою і характером діяльності підприємства

Два дні

3. Виконання індивідуальних завдань. Робота в підрозділах підприємства. Збір матеріалів для окремих розділів програми практики

16–17 днів

4. Виконання виробничих завдань керівника від підприємства

Дві години

на день

5. Навчальні заняття та екскурсії

За графіком

6. Заключне оформлення звіту та щоденника

Один–два дні

Загалом тривалість

Три тижні

 

Програмою практики передбачається проведення екскурсій у підрозділи, що займаються вирішенням управлінських, економічних, фінансових, маркетингових питань.

За результатами проходження практики студент оформляє письмовий звіт. Звіт з практики з підписом керівника від підприємства та печаткою на титульному аркуші разом із щоденником, підписаним керівником практики від підприємства і завіреним печаткою, він повинен подати на кафедру після закінчення практики.

Звіт повинен мати чітку побудову, логічну послідовність, переконливу аргументацію, доказовість висновків і обґрунтованість рекомендацій.

Студент-практикант при проходженні практики зобов’язаний:

– повністю виконувати завдання, передбачені програмою і план-графіком проходження практики;

– підпорядковуватися чинним на підприємстві (організації) правилам внутрішнього розпорядку;

– вивчати та суворо додержуватися правил охорони праці і виробничої санітарії;

– відповідати за виконувану роботу та її результати нарівні зі штатними співробітниками;

– вести щоденник або робочий зошит, куди записуються необхідні дані, зміст лекцій і бесід;

– представити керівнику практики письмовий звіт про виконання всіх завдань і здати залік з практики.

1.4 Керівництво практикою

 

Загальне і методичне керівництво практикою здійснюється випускною кафедрою, яка призначає керівника практики з числа провідних викладачів. Керівництво управлінсько-економічною практикою здійснює один викладач, або комісія у складі викладачів кафедри менеджменту, які забезпечують студентів програмою практики, контролюють її організацію, проходження, дотримання строків, змісту та структури, підводять підсумки.

Враховуючи специфіку окремих підприємств, керівник практики від університету може коригувати зміст практики.

 

1.4.1 Обов’язки керівника практики від університету

Керівники практики від університету, які призначаються наказом ректора, зобов’язані:

– провести інструктаж зі студентами про порядок проходження практики;

– надати студентам-практикантам необхідні документи (направлення, програму, щоденник);

– консультувати студентів з питань збору і підготовки матеріалів для звіту з практики;

– у тісному контакті з керівником-консультантом від бази практики забезпечувати високу якість її проходження згідно з програмою;

– перевіряти звіт з практики, давати характеристику студента та його роботи з проходження практики, брати участь у складі комісії при його захисті;

– інформувати кафедру про хід практики. По її завершенні дати короткий звіт про результати і захист звітів, зауваження та пропозиції щодо поліпшення практичної підготовки студентів.

Керівництво на базах практики здійснюють представники від підприємства або організації, які мають відповідну кваліфікацію та рівень освіти: керівники підприємств, начальники відділів, провідні спеціалісти та фахівці.

 

1.4.2 Обов’язки керівника практики від підприємства

Відповідальність за організацію практики на підприємстві покладається на керівника практики від підприємства, який зобов’язаний:

– провести інструктаж з техніки безпеки;

– ознайомити студента із підприємством та його внутрішнім трудовим розпорядком;

– забезпечити студента конкретною роботою з потрібними матеріалами згідно з програмою та графіком практики;

– разом з керівником від університету організовувати та контролювати проходження практики студентами відповідно до програми і затверджених графіків;

– контролювати дотримання практикантами виробничої дисципліни і повідомляти в університет про всі порушення правил внутрішнього трудового розпорядку;

– здійснювати облік студентів-практикантів та їх роботи;

– організовувати переміщення студентів підрозділами підприємства з метою збору інформації для звіту; періодично перевіряти ведення щоденників студентами, розглядати звіти з практики та оцінювати їх;

– організовувати екскурсії підприємством при необхідності; сприяти виконанню індивідуальних завдань, одержанню твердих навичок у роботі з персоналом підприємства; характеризувати та оцінювати роботу практикантів під час практики;

– здійснювати методичне керівництво і надавати допомогу студентам при виконанні відповідних розрахунків;

– давати письмові характеристики на студентів з оцінкою їх ставлення до роботи, додержання ними трудової дисципліни, рівня теоретичної і практичної підготовки, надбаних навичок і умінь.

На практиці необхідний постійний облік відвідувань студентами підприємства. Щоденний облік студентів-практикантів проводить керівник з підприємства, чи старший групи студентів. Протягом всього часу практики на студентів розповсюджується загальне трудове законодавство і правила внутрішнього розпорядку, які діють на підприємстві. По закінченні практики студент зобов’язаний отримати підписаний керівником від підприємства звіт та щоденник з характеристикою для представлення їх на кафедру в університет.

 

1.5 Оцінювання результатів

 

При оцінці результатів роботи студента на практиці враховується відгук керівника практики від підприємства (міститься у щоденнику з практики).

У відгуку керівника практики від підприємства повинні міститися терміни початку і закінчення практики; назва підрозділу, де працював студент; стислий опис роботи, виконаної студентом; характеристика студента-практиканта; оцінка, на яку він заслуговує. Відгук повинен бути підписаний керівником практики від підприємства. Зразок відгуку наводиться в додатку А.2.

Студент, який не виконав програму практики, одержав негативний відгук про роботу або незадовільну оцінку при захисті звіту, направляється на повторну практику в період студентських канікул. В окремих випадках ректор може розглянути питання про подальше перебування студента в університеті.

За результатами практики студентом може бути написана стаття в науковий студентський збірник, у якій розглядаються окремі пророблені питання або зроблено аналіз діяльності підприємства, на якому здійснюється практика.

 

1 2 3  Наверх ↑