ТЕМА 1. Розвиток Ринку Банківських Електронних Послуг

У зв'язку з тим, що стрімко розширюється спектр електронних послуг та операцій комерційних банків, тому що швидко зростає питома вага електронних банківських послуг у структурі операцій банківських установ, виникає необхідність всебічного вивчення такої діяльності комерційних банків з метою засвоєння студентами грунтовних знань щодо усього спектру операцій банків, без чого неможливе формування спеціалістів банківської справи.

Метою дисципліни "Банківські електронні послуги" є підготовка спеціалістів банківської справи, які володітимуть операціями та послугами комерційних банків, пов'язаними з інформаційними технологіями в умовах всезростаючої ролі останніх у житті суспільства.

Банківська сфера є однією з тих галузей, у якій застосування комп'ютерних інформаційних технологій є найбільш ефективним, і, відповідно, саме банки використовують першими новації у комп'ютерній сфері у своїй діяльності.

Вперше комп'ютери у банках стаи використовуватися у США в кінці 50-х років. У 1959 році в одному з відділень Bank of America почало працювати перше у світі повністю автоматизоване електронне обладнання для обробки чеків та ведення поточних рахунків. У 60-х роках на Заході з'явилися перші автоматизовані системи бухгалтерського обліку операцій за клієнтськими рахунками та платежів за чеками.

У 1970-х роках намітився певний прогрес у сфері автоматизації діяльності банків - комп'ютерні технології поширювалися не лише на операції, пов'язані з рахунками, а й на роботу з клієнтами. Були введені перші автоматизовані "теллерні" машини, хоча їх використання на той час не поширювалося у зв'язку з неможливістю тогочасних автоматизованих систем окупити себе (співвідношення "ціна/продуктивність" не задовольняло банківські установи) і документооборот доЦльніше було обслуговувати наявним штатом банківського персоналу.

Революційні зміни відбулися лише у 1980-і роки. Ця пов'язано з удосконаленням електронних засобів обробки - з'явилися мікропроцесори і побудовані на їх основі мікроЕОМ. Комп'ютери значно подешевшали, стаи компактнішими, надійнішими, продуктивнішими. З'явилась можливість обладнати комп'ютер за робочим столом працівника банку, а не в окремому приміщенні. Зміни відбулися і у програмному забезпеченні - програмні засоби дозволяють використовувати простий інтерфейс для роботи, що дає можливість працювати з ним будь-якому спеціалісту без наявності спеціальних знань.

Безпосереднім поштовхом до впровадження у банківську практику електронних засобів було значне збільшення чекового обігу. Наприклад, у США в 1974 році оброблялося 24,4 млрд. чеків, а в 1980 р. - вже близько 30 млрд. чеків. З 1986 по 1995 рр. кількість чеків, що видавалися власниками поточних банківських рахунків, виросла з 47 до 75 млрд. Витрати на обслуговування чекового обороту були істотними і постійно зростали, що призводило до труднощів у роботі операційних працівників банкі, не вистачало банківського персоналу. Це призвело не лише до розширення сфери застосування електронних грошей, а й до постійної модернізації комп'ютерних технологій.

Автоматизація банківської діяльності зумовлена необхідностями:

      покращення обслуговування клієнтів, надання їм широкого спектру банківських послуг та залучення нових клієнтів;

      зменшення операційних витрат банку та прискорення виконання банківських операцій;

      покращення управління банком та підвищення його конкурентоспроможності;

• розширення банку та збільшення сегмента банківського ринку.

1 2 3 4 5 6  Наверх ↑