Тема 6. Припинення підприємницької діяльності

 

1. Поняття та підстави припинення підприємницької діяльності.

2. Реорганізація суб’єктів господарювання.

3. Ліквідація суб’єктів господарювання.

4. Банкрутство як правовий інститут.

5. Державна реєстрація припинення діяльності суб’єктів господарювання.

Нормативний матеріал та література

 

1.   Господарський кодекс України // ОВУ. – 2003. – № 11.

2.   Цивільний кодекс України // ОВУ. – 2003. – № 11.

3.   Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: Закон України від 15.05.2003 // ОВУ. – 2003. – № 25. – Ст. 1172.

4.   Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом: Закон України від 14.05.92 // ВВРУ. – 1999. – № 42–43. – Ст. 378.

5.   Підприємницьке право: Навч. посібник / За ред. О.В. Старцева. – К.: Істина, 2006.

 

Методичні вказівки до вивчення теми

 

Студентам слід уяснити, що під припиненням підприємницької діяльності розуміють юридичні умови, за яких суб’єкти господарювання втрачають право провадити господарську діяльність та втрачають підприємницьку правосуб’єктність з моменту внесення відповідного запису до Реєстру суб’єктів підприємницької діяльності. Необхідно з’ясувати відмінність між реорганізацією і ліквідацією та різницю між припиненням у добровільному порядку і припинення у примусовому порядку. Слід чітко розділяти підстави та порядок припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Необхідно знати зміст форм припинення, які виділяє Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” (злиття, приєднання, поділ та перетворення).

Особливу увагу слід приділити з’ясуванню сутності банкрутства, його ознак, сторін. Також слід знати порядок провадження у справах про банкрутство, сутність правових засобів запобігання банкрутству. Необхідно вміти розрізняти реструктуризацію підприємства та реструктуризацію боргових зобов’язань.

Студенти повинні уяснити черговість задоволення вимог кредиторів і засвоїти, що вимоги кожної наступної черги задовольняються в міру надходження на рахунок коштів від продажу майна банкрута після повного задоволення вимог попередньої черги.

Також слід знати порядок державної реєстрації припинення юридичної особи та державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9  Наверх ↑