18. EVA

Це операційний прибуток після оподаткування з вирахуванням загальної річної вартості капіталу. Якщо показник EVA позитивний, компанія заробляє гроші, якщо негативний, тоді підприємство знищує капітал. У довгостроковому періоді тільки ті підприємства, які генерують капітал, можуть вижити. EVA має грошове вираження. Ключовою особливістю показника EVA є наголошення на операційному прибутку після оподаткування і фактичній вартості капіталу підприємства. Інвестори використовують цей показник тому, що він пов'язує прибуток із сумою ресурсів, потрібних для його досягнення. Пропонований показник дає змогу оцінити рівень ефективності з позицій трансформації прибутку підприємства в його ринкову вартість. Пропонується його використовувати для оцінки ефективності діяльності підприємства з позицій визначення його інвестиційної привабливості для ринкового інвестора, - тобто використання розраховане на публічні компанії середніх і великих розмірів. Можна його використовувати для порівняння ефективності альтернативних проектів, господарських операцій у рамках підприємства, незважаючи на його розміри. Єдина вимога до використання цього показника - адекватна оцінка середньозваженої вартості капіталу підприємства.

Для обчислення середньозваженої вартості капіталу потрібно визначити всі джерела інвестованого капіталу. Такими джерелами є позики і власний капітал. Будь-які запозичені кошти звичайно мають відсоткову ставку. Вартість власного капіталу визначають інакше - на основі альтернативних витрат. Витрати на фінансування власного капіталу є альтернативними витратами для інвесторів. Для обчислення середньозваженої вартості капіталу підприємства пропорційна частка кожного джерела фінансування множиться на значення його вартості у відсотках і додається.

Умовні позначення

·                   ЧП – чистий прибуток;

·                   К – інвестований (функціонуючий) капітал;

·                   WACC – середньозважена вартість капіталу;

·                    - коефіцієнт рентабельності капіталу, який розрахований за чистим прибутком;

·                    - коефіцієнт рентабельності продажу;

·                   ВР – виручка від реалізації;

·                   Wкап. – продуктивність капіталу (активів);

·                    - скільки ВР припадає на 1 одиницю виміру реінвестованого прибутку

·                   ВНК – валове нагромадження капіталу

·                   - реінвестований прибуток

·                    - рентабельність тезаврації

·                   ЗВ – загальні витрати

·                    - рентабельність загальних витрат

·                   Ет – ефективність тезаврації у відношення до загальних витрат (чим більше показник, тим ефективніше скорочуються витрати від приросту тезаврованого прибутку)

·                   С/В – собівартість продукції чи послуг

·                   - частка собівартості у загальних витратах

·                    - рентабельність собівартості

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29  Наверх ↑