82. Поняття політичної системи та її структури.

Сукупність суспільних інститутів, організацій, партій, рухів утворює політичну систему суспільства. Звичайно, кожне суспільство має власну політичну систему, але, узагальнюючи політичний досвід людства її складають:
Політичні партії
Союзи
Рухи
Організації
Профспілки
Творчі спілки
Політична система суспільства — це цілісна упорядкована система політичних інститутів, політичних ролей, відносин, процесів, принципів політичної організації суспільства, які підпорядковуються кодексу політичних, соціальних, юридичних, ідеологічних, культурних норм, історичним традиціям, настановам політичного режиму конкретного суспільства.
Політичну систему конкретного суспільства визначають такі чинники:
Соціальна структура суспільства відносини між основними і неосновними класами, націями тощо
Форма правління парламентська, президентська тощо
Тип держави монархія, республіка
Політичний режим демократичний, тоталітарний, деспотичний
Соціально-політичні відносини стабільні чи нестабільні; помірковані, гостороконфліктні абоконсенсусні
Політико-правовий статус держави конституційний, при розвинутих чи нерозвинутих правових структурах
Політико-ідеологічні і культурні відносини і суспільстві відкриті чи закриті, з паралельними, тіньовими, маргінальними структурами чи без них
Історична й національна традиція устрою політичного життя політично активне чи пасивне населення, кровно-родинні звязки чи ні, розвинуті чи не розвинуті громадянські відносини тощо.
Як одна із форм соціального руху матерії, політична система тісно повязана з особливою формою діяльності людей — політикою. На відміну від інших систем суспільного життя, політична система має ряд особливостей:
Бере участь у розвязанні таких загально соціальних завдань, як інтеграція суспільства, розподіл у ньому матеріальних і духовних цінностей
Монополія на державний примус у масштабах всього суспільства і використання для цього спеціального апарату
Має досить складну внутрішню будову, що включає різноманітні політичні організації, принципи, норми, механізми комунікацій, які забезпечують прямий і зворотній звязок соціальних груп і членів суспільства з політичною владою.
Політична система має монополію на здійснення влади.
Політична влада торкається інтересів великих мас людей, певних соціальних груп, що причетні до керівництва суспільством і займають панівні позиції в економічному житті. Це керівництво є загальнообовязковим і здійснюється як при безпосередній участі домінуючих у суспільстві соціальних сил, так і через суспільно-політичні організації та рухи, політичні групи та їхніх лідерів. Ознакою політичної влади є наявність особливої групи, специфічного прошарку людей, які професійно зайняті управлінням.
Функції політичної системи суспільства:
1. Визначення цілей і завдань суспільства
2. Мобілізація ресурсів
3. Владно-політична інтеграція суспільства
4. Регулювання режиму соціально-політичної діяльності
5. Легітимізація, тобто досягнення необхідного ступеня відповідальності реального політичного життя офіційним політичним і правовим нормам.
Головні функції політичної системи — 1, 2, 4; інші є функціями також духовно-культурної,

економічної та інших систем.
Виконуючи свої функції, політична система забезпечує цілісний керівний вплив на суспільство як єдиний організм, що ефективно управляється політичною владою.
Характерною ознакою політичного управління є те, що це управління свідоме, воно повязане з визначення стратегічних, довгострокових пріоритетів, цілей, мети діяльності людей, їх угрупувань і суспільства в цілому. Політичне управління має формувати і підтримувати певний соціальний порядок, забезпечувати його захист, виправдовувати його існування.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56  Наверх ↑